DKK dla dzieci (spotk. 13)

Dnia 9 czerwca br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się trzynaste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, na którym „stawiło się” 11 naszych młodych klubowiczów oraz pani bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 14.
Nasz ostatni, przed wakacjami, klub książki dla „małych ludzi” był, być może z uwagi na wręcz ogłuszający upał, który tego dnia „nawiedził” Pabianice, zdecydowanie „luźniejszy” niż niemal wszystkie wcześniejsze. Dzieci, bowiem bardziej myślały o wakacjach niż o książce p. Agnieszki Tyszki „Róże w garażu”, o której na spotkaniu rozmawialiśmy. Jednak mimo, że bardzo trudno było skierować ich uwagę na omawianą klubową lekturę, to w końcu na tyle się to udało, że choć pokrótce, ale jednak „obgadaliśmy” powieść p. Tyszki.
Właściwie nie było ani jednej osoby, której „Róże w garażu” się nie podobały. Trudno wprawdzie mówić o jakimś szczególnym zauroczeniu tym tytułem, ale specjalnego wstrętu przy czytaniu, dzieciaki nie odczuwały, co w rozmowie kilkakrotnie wszyscy nasi młodzi klubowicze podkreślili.
W rankingu na najfajniejszą z tegorocznych klubowych lektur „Róże w garażu” uplasowały się na trzecim bądź czwartym miejscu (zdania były nieco podzielone), więc nie było aż tak źle.
Co poniektóre osoby stwierdziły nawet, że chętnie przeczytałyby kontynuację przygód szóstki młodych przyjaciół z książki p. Tyszki, jeśli takowa zostanie wydana. Naszym klubowiczom podobał się np. pomysł autorki by tę samą historię opowiadali równolegle wszyscy książkowi bohaterowie, bowiem okazało się, że każdy z nich, w tych samych sytuacjach odnalazł przeważnie kompletnie różne rzeczy i na zupełnie inne sprawy zwrócił uwagę, co zdaniem naszych klubowych dzieci sprawiło, że „książkę fajnie się czytało, bo nie była nudna”. Poza tym podobały się im także dowcipne rysunki, w tym ten na okładce oraz, w przypadku opowiadania książkowej historii przez niektórych młodych narratorów powieści, humorystyczne dialogi, które bardzo ubawiły nasze klubowe dzieciaki.
W związku z tym można chyba całkiem bezpiecznie uznać, że spotkanie naszego DKK dla „małych klubowiczów”, mimo pewnego rozprzężenia atmosfery, było całkiem udane. Wprawdzie z omawianiem klubowej książki uwinęliśmy się „raz, dwa”, ale i tak całe „zgrupowanie” trwało niemal dwie godziny. Po prostu dlatego, że „musieliśmy” pogadać jeszcze „obowiązkowo” o wakacyjnych planach każdego klubowicza, no i „wycałować się” na zapas, żeby starczyło na dwa wakacyjne miesiące. Następny klubowy „spęd” wyznaczyliśmy sobie bowiem 8 września, na razie tak jak do tej pory o godz. 15.00 (chyba, że nasi młodzi klubowicze będą mieli bardzo niekorzystnie, dla klubu, ułożony plan lekcji, a takim przypadku termin i godzina pewnie ulegną zmianie), a porozmawiamy wtedy o książce p. Rafała Kosika - „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”.
Mam tylko nadzieję, że nasze powakacyjne spotkanie dojdzie do skutku w, przynajmniej zbliżonym do dotychczasowych składzie, a to z uwagi na fakt, iż znakomita większość naszych klubowych dzieciaków od września idzie do gimnazjum, a zmiana szkoły na taką bardziej „dorosłą” może się okazać dla nich na tyle ważna, że nie będą już chcieli przychodzić do biblioteki na klub książki dla dzieci.