DKK dla dzieci (spotk. 5)

Dnia 16 września br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się pierwsze po wakacjach, a piąte od początku istnienia w naszej placówce, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Gościłyśmy na nim trójkę klubowiczów, a właściwie „klubowiczek” oraz panią z biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej nr 14. Do „klubu książkowego” dla dzieci należy kilkanaście osób, a małą frekwencję bibliotekarka, która przyszła na spotkanie razem z trzema dziewczynkami, tłumaczyła zmianą planu lekcji, dla niektórych niekorzystną, jako że nasi klubowicze wprawdzie chodzą do tej samej szkoły, ale do różnych klas. Tak, więc kilkoro z nich, jakkolwiek wybierało się na ten pierwszy powakacyjny „spęd” klubu, nie dotarło do naszej biblioteki z uwagi na jeszcze trwające lekcje. Kilka osób natomiast powitało początek roku szkolnego przeziębieniem, a skoro nie chodzą do szkoły, to i nie dotarli na DKK.

Ale i tak klubowe spotkanie można uznać za udane, choć było na nim tak niewiele osób. Rozmawiałyśmy sobie o „zadanej” na wakacje „Rodzinie Pendrewicków” Jeanne Birdsall i nasze klubowe dziewczyny uznały powieść za „całkiem interesującą, bo dużo się w niej dzieje. Siostry, z których najfajniejsza jest Batty, przeżywają extra przygody. Są tam też dwaj super chłopcy – Cagney i Jeffrey”. Mało tego, dziewczyny stwierdziły, że mają ochotę na przeczytanie drugiej części przygód sympatycznej rodziny, pt. „Penderwickowie na Gardam Street”, co może spróbuje - my zrealizować na następnych spotkaniach klubu dla dzieciaków.

Ponieważ na czytanie było tym razem więcej czasu, czyli dwa miesiące, bo książkę dzieciaki dostały w czerwcu, więc nawet jej objętość nie była przeszkodą i może też po części dlatego powieść Jeanne Birdsall spotkała się z całkiem sympatyczną oceną naszego młodego klubu. Po omówieniu „lektury obowiązkowej” resztę czasu z niemal 2 godzin trwania naszej „nasiadówki” poświęciłyśmy na lekkie, letnie wspomnienia i ploteczki oraz oglądanie zdjęć z wakacji.

Tak, jak wcześniej wspomniałam, spotkanie było chyba dość udane, skoro naszym klubowym dziewczynom nie spieszyło się z powrotem do domów, celem choćby zjedzenia obiadów. Na następny „klubowy zlot” wyznaczyłyśmy sobie 7 październik, a pogadamy wtedy o książce Liliany Bardijewskiej - „Dom ośmiu tajemnic”.

Ewelina Piwińska Moderator DKK przy MBP w Pabianicach FB nr 2