Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie DKK w Filii 17 BMwŁ 9.03.2020 r.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dnia 9.03.2020 roku w Filii nr17 Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Mackiewicza 35 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Dyskutowaliśmy o książce Joanny Bator pt. „Japoński wachlarz. Powroty”. Książka bardzo nam się podobała. Jak zwykle u Joanny Bator urzekł nas jej styl i piękny język. Mówiliśmy o różnicach między Japonią a Polską. Dla nas największym mankamentem jest ogromna ciasnota i brak prywatności we własnym mieszkaniu i wynikająca stąd potrzeba korzystania z „hoteli miłości”. Zastanawialiśmy się czym różni się japońskie postrzeganie wolności od Rozmawialiśmy o tęsknocie Japończyków za czasem dzieciństwa i wywodzącym z niej stylem życia „kawaii”, którego ikoną jest biała kotka Hello Kity. Dyskutowaliśmy o bardzo zhierarchizowanym społeczeństwie, w którym obowiązują ściśle określone zasady postępowania. Zaskoczyła nas odrębność świata mężczyzn i kobiet, a zwłaszcza inny język jakim posługują się obie płcie. Mówiliśmy teatrach : kabuki - w którym wszystkie role grają mężczyźni i Takarazuka – w którym grają same kobiety. Rozmawialiśmy o aranżowanych małżeństwach w których miłość nie jest najważniejsza.

                                     Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 17 BMwŁ.

Soptkanie DKK w Filii 17 BMwŁ 10.02.20r.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dnia 10.02.2020 roku W Filii nr 17 Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Mackiewicza 35 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o „Czarnych nenufarach” Michela Bussi. Książka Bardzo nam się podobała. Dyskutowaliśmy o tym, jak trudno jest żyć w Giverny – miasteczku-muzeum, w którym wszystko musi być takie samo jak za życia Clauda Moneta. Mówiliśmy o miłości jaką darzyli Stephanie Jaques i Laurenc. Miłość Jaquesa doprowadziła go do zbrodni, a niespełniona miłość Laurenca obiecywała wolnośc i spełnienie marzeń. Zastanawialiśmy się jakie byłoby życie Stephanie gdyby wygrała konkurs, czy wielka sława dałaby jej szczęście? Zaskoczyło nas , a jednocześni ucieszyło zakończenie powieści. „Czarne nenufary” to piękna książka, która przeniosła nas w rozświetlone czasy Clauda Moneta i nawet zbrodnia nie zdołała przyćmić tego blasku.                    

                                    Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr17 BMwŁ.

Spotkanie DKK 13.01.2020r. Filii17 BMwŁ

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

Dnia 13.01.2020 roku o godzinie 17.00 w Filii nr 17 Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Mackiewicza 35 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce Remigiusza Piotrowskiego pt. „Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone”. Książka podobała się Klubowiczom, choć niektórzy uważali, że Ślepy Maks zasłużył na więzienie a nie na uwiecznienie na kartach książki. Mówiliśmy o dintojrze i złodziejskim kodeksie. Zastanawialiśmy się czy Ślepy Maks naprawdę był szefem łódzkich przestępców czy tylko figurantem za którym ukrywali się prawdziwi przywódcy. W trakcie dyskusji nad książką zaczęliśmy wspominać dawną Łódź – tą znaną nam z opowieści babć i dziadków i tą z lat naszej młodości. Naszym zdaniem książka Remigiusza Piotrowskiego w interesujący sposób przybliża czytelnikom historię Łodzi i jest miłą lekturą na długie zimowe wieczory.

           Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii 17 Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Spotkanie DKK 09.12.2019r. Filii17 BMwŁ

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

Dnia 9 grudnia 2019 roku w Filii 17 Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Mackiewicza 35 o godzinie 17.15 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiałyśmy książkę Swietłany Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. Naszym zdaniem to najbardziej przerażająca książka jaką przeczytałyśmy w ramach DKK. Mówiłyśmy o dwojakiej naturze wspomnień bohaterek: tych oficjalnych - dla ludzi i tych prawdziwych, o których mówi się tylko na spotkaniach weteranów i o tym, że nie mogły opowiedzieć „o swojej” wojnie nawet najbliższym. Zastanawiałyśmy się co kazało tym młodziutkim dziewczętom z taką determinacją zabiegać o walkę na pierwszej linii frontu. Naszym zdaniem była to wiara w Ojczyznę i w Stalina – jak mówi jedna z bohaterek „bez tej wiary nigdy byśmy nie zwyciężyli takiego straszliwego wroga jak armia hitlerowska… Nie złamalibyśmy jej grzbietu. Najważniejszym naszym orężem była wiara”. Podziwiałyśmy oddanie z jakim one wszystkie wykonywały swoje obowiązki. Dyskutowałyśmy o ich powojennych losach – o traktowaniu byłych żołnierek nie jak bohaterek walczących za kraj, ale jak uwodzicielki kuszące żołnierzy swym wdziękiem, a przecież poświęciły swoją młodość, zdrowie i życie w obronie Ojczyzny.

Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 17 Biblioteki Miejskiej w Łodzi

Spotkanie DKK18.11.2019r. Filii17 BMwŁ

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

 Dnia 18 listopada 2019 roku w Filii 17 Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Mackiewicza 35 o godzinie 17.00 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce Małgorzaty Karoliny Piekarskiej pt. „Czucie i Wiara” czyli warszawskie duchy”. Podobał nam się pomysł przedstawienia historii Warszawy przez opowieści o duchach. Zastanawiałyśmy się czy w rzeczywiście istnieje biuro detektywistyczne „Czucie i Wiara”. Dzieliłyśmy się wrażeniami i wymieniałyśmy swoje ulubione historie. Trochę było nam żal, że nie trafiłyśmy na opowieści o łódzkich duchach. Naszym zdaniem książka Małgorzaty Karoliny Piekarskiej to znakomita lektura na długie jesienne wieczory.

                            Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii17 BMwŁ.

Spotkanie DKK 7.10.2019r. Filii17 BMwŁ

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dnia 7 października 2019 roku o godzinie 17:00 w Filii nr 17 Biblioteki Miejskiej w Łodzi odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce Hiro Arikawy pt."Kroniki kota podróżnika". Podziwialiśmy głównego bohatera - Satoru - za wielki optymizm z jakim znosił przeciwności losu. Mimo, że jako dziecko stracił rodziców, musiał rozstać się z ukochanym kotem i zachorował na raka, to nie załamał się, ale zachował pogodę ducha,we wszystkim szukał dobrych stron i umiał cieszyć się chwilą. Mówiliśmy o miłości Satoru do kota i o miłości kota do niego. Nana - przygarnięty przez bohatera bezdomny kot, mimo licznych przeszkód i zakazów został z nim do końca. Rozmawialiśmy o tym, jak ważna w życiu człowieka jest przyjaźń. Zastanawialiśmy się, co sprawiło, że Satoru zaprzyjaźnił się zKosuke, Yoshimine, Sugi i Chikako, a co przyciągało przyjaciół do niego. Według nas Satoru widział w ludziach to co najlepsze, w pełni ich akceptował i pomagał im w realizacji marzeń. To wspaniała postawa, nie każdego na nią stać.

Książka bardzo nam się podobała, choć jej koniec wywołał łzy, ale jak mówi Nana - "kiedyś spotkamy wszystkich, których kochamy, za tamtym horyzontem".

 

                                                                      Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii 17 BMwŁ.

Spotkanie DKK 9.09.2019r. Filii17 BMwŁ

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

 

Dnia 9 września 2019 roku o godzinie 17:00 w Filii nr 17 Biblioteki Miejskiej w Łodzi odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o „Agonii dźwięków” Jaume Cabre. Książka bardzo nam się podobała. Czytając ją czuło się południowy skwar i nocny chłód. W trakcie lektury uświadomiliśmy sobie jak trudne i surowe życie wiodły hiszpańskie mniszki klauzurowe na początku XX wieku. Zastanawialiśmy się,  co skłania ludzi do wstępowania do zakonów. Mówiliśmy o radości jaką brat Junoy czerpał z muzyki. Według nas zesłanie go do klasztoru w La Rapicie było wielkim okrucieństwem ze strony jego przełożonego – ojca Modesta de Puigcerda. Znamienny był dla nas fakt, że brata Junoya  po ucieczce z La Rapity schwytano podczas gry na organach w  jego klasztornym kościele Świętego Anioła. Rozmawialiśmy o ksieni Dorotei, której rygorystyczne przestrzeganie reguły doprowadziło do śmierci jednej z mniszek,  a drugą  skłoniło do opuszczenia klasztoru i o  najstarszej mniszce -siostrze Margaridzie z Fredes , która wiele widziała i jeszcze więcej rozumiała. Zastanawialiśmy się jak potoczą się dalsze losy siostry Clary i czy znajdzie szczęście w świeckim życiu?  Naszym zdaniem „Agonia dźwięków” to piękna, choć smutna książka, która po mistrzowsku ukazuje dobro i zło tkwiące w ludzkiej naturze.

                                                                           Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii 17 BMwŁ.

 

Spotkanie DKK w Filii nr 14 14.01.2019 r.

Spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki.

 Pierwsze w tym roku spotkanie DKK odbyło się 14.01.2019 r. Rozmawialiśmy o książce Rohintona Mistry  pt. ”Delikatna równowaga”. Jej lektura pokazała nam Indie z nieznanej nam strony – to świat kastowych uprzedzeń, nędzy i przemocy, w którym panuje wszechobecna korupcja i brak sprawiedliwości. Książka nam się podobała, choć oceniliśmy ją jako przerażającą. Doceniliśmy poświęcenie Dukhiego Mochi, który miał odwagę zmienić kastę i oddać synów na naukę do muzułmańskiego krawca. Podziwialiśmy optymizm Ishvara, który w każdym zdarzeniu szukał dobrych stron i wytrwałość Diny w dążeniu do samodzielnego życia. Mówiliśmy o rodzinnej więzi, która połączyła obcych sobie ludzi. Podobało nam się to, że Dina dalej troszczyła się o Ishvara i Oma.  Zastanawialiśmy się co skłoniło Manecka do samobójstwa – naszym zdaniem powodem było zderzenie jego marzeń z rzeczywistością, w której wszystko poszło źle. 

Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 BMwŁ

Spotkanie DKK w Filii nr 13.06.2018r.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

 Dnia 13 czerwca 2018 roku w Filii nr 14 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.Rozmawialiśmy o książce Katarzyny Enerlich pt."Rzeka ludzi osobnych". Książka bardzo nam się podobała. W trakcie lektury dużo dowiedziałyśmy się o religii, zwyczajach i obrzędach staroobrzędowców, którzy w osiedlili się w 1830 roku w Wojnowie. Podziwiałyśmy siłę, odwagę i wytrwałość w dążeniu do celu kobiet z rodu Malewanów. Zastanawiałyśmy się czy nas byłoby stać na to, by opuścić rodzinę i wyjechać w nieznane. Mówiłyśmy o przyjaźni i miłości, które łączą ludzkie losy - Augusty i Sidora, Zoi i Wiecherta, Katarzyny i Peterisa. Urzekł nas malowniczy krajobraz mazurskiej wsi - miałyśmy ochotę podobnie jak Katarzyna zamieszkać w starej chacie, piec chleb, wygrzewać się w "bani" i pluskać się w rzece.

Beata Bogusławska : moderator DKK przy Filii nr 14 BM w Łodzi

Spotkanie DKK w Filii nr 14 16.05.2018r.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

Dnia 16 maja 2018 roku w Filii nr 14 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce Janusza L. Wiśniewskiego pt."Sceny z życia za ścianą". Naszym zdaniem wszystkie opowiadania to perełki stylu. Wspaniały język i mistrzowskie ujęcie tematu. Największą dyskusją wywołał "Dylemat zwrotnicy" - nie wiemy jak my byśmy się zachowali w danej sytuacji. Najbardziej podobały nam się opowiadania "Sceny z życia za ścianą", "Przy otwartym okniew maju...", "Rozstania" i "Biochemia macierzyństwa".

Beata Bogusławska : moderator DKK przy Filii nr 14 BM w Łodzi

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi