Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Gang różowych kapeluszy" spotkanie DKK 12.09.2017r. w Filii nr14 MBP Łódź-Bałuty

 

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

Dnia 12 września 2017 roku pierwsze po wakacjach spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki otworzyło nowy sezon kulturalny w naszej bibliotece. Nasz Klub powiększył się o jedną osobę. Na początku spotkania wymienialiśmy się wspomnieniami z wakacji. Potem rozmawialiśmy o książce Anny Szczęsnej pt."Gang różowych kapeluszy". Przedstawiona w książce przyjaźń czterech kobiet: Marii, Serafiny, Barbary i Olgi była pretekstem do dyskusji o starości i związanej z nią samotności. Naszym zdaniem autorka - z racji młodego wieku - przedstawia starość zbyt sielankowo np. udział w spływie kajakowym wymaga od uczestników więcej umiejętności i doświadczenia. Dyskutowaliśmy o prawdziwej przyjaźni i doszliśmy do wniosku, że cechuje ją bezinteresowna pomoc - na przyjaciela możemy liczyć w każdej potrzebie. Mówiliśmy o związku Grzesia i Bogny, dwóch tak odmiennych osób, które połączyła miłość. Zastanawialiśmy się, która postać najbardziej nam się podobała i większością głosów wybraliśmy Serafinę. Zasmuciła nas niespodziewana śmieć Serafiny w zakończeniu powieści. Według nas "Gang różowych kapeluszy" to miła i lekka lektura nie tylko na wakacje, ale również na ponure jesienne szarugi.

                    Beata Bogusławska : moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filiinr 14 MBP Łódż-Bałuty 20.06.2017 r.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

     Dnia 20 czerwca 2017 roku o godzinie 17.00 w Filii nr 14 MBP łódź-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce pt. "Brzechwa nie dla dzieci" Mariusza Urbanka. Książka pokazała nam Jana Brzechwę z zupełnie innej strony. W trakcie lektury dowiedzieliśmy się, że jako pierwszy w Polsce zajął się w latach 20-tych prawem autorskim - przez większość swego życia był radcą prawnym w ZAiKS-ie, że jako twórca literatury dla dzieci uważał się za gorszego od poetów i pisarzy dla dorosłych. W trakcie rozmowy wyszło na jaw, że wcale nie znamy jego "dorosłego" dorobku. Dyskutowaliśmy o współpracy Brzechwy z władzami komunistycznymi i jego socrealistycznej twórczości. Doszliśmy do wniosku, że nie zrobił nikomu szkody a pomógł wielu osobom np.: udzielił pożyczki generałowi Kuropiesce, jako radca prawny dbał o dobro artystów np.: wywalczył dla nich emerytury. Rozmawialiśmy o licznych kobietach i miłościach Brzechwy. To właśnie miłość do Janiny Serockiej pozwoliła mu przetrwać wojnę. Zastanawialiśmy czy Brzechwa lubił dzieci - naszym zdaniem lubił ale cudze - z własną córką nawiązał bliższe kontakty dopiero gdy była już dorosła.

                    Beata Bogusławska : moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty 16.05.2017 roku

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

Dnia 16 maja 2017 roku w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o "Czterech rzęsach nietoperza" Hanny Kowalewskiej. Książka jest kontynuacją cyklu o Zawrociu. Urzekł nas piękny styl i język powieści. Podobały nam się rozmowy i dyskusje bohaterów. Za dodatkową atrakcję uznaliśmy wątek kryminalny. Mówiliśmy o relacjach między Matyldą a jej mamą - czy matka może obdarzyć bezwarunkową miłością tylko jedno z dzieci – naszym zdaniem tak. Dyskutowaliśmy na czym polega prawdziwa przyjaźń. Według nas "grupa znad jeziora" bezwstydnie wykorzystywała Pawła - był dla nich przepustką do kariery w USA. Straszenie przez nich spodziewającej się dziecka Matyldy uznaliśmy za wyjątkowo paskudny czyn. Zastanawialiśmy się czy będzie dalszy ciąg "Zawrocia" i jak potoczą się losy głównych bohaterów.

Beata Bogusławska : moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Fillii nr 14 MBP łódź-Bałuty 18.04.2017 roku

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

Dnia 18 kwietnia 2017 roku Odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce Eleny Ferrante pt."Genialna przyjaciólka". Książka bardzo nam się podobała - tak bardzo, że niektóre z Czytelniczek kupiły i przeczytały pozostałe części. Napisana pięknym językiem wspaniale opisuje codzienne życie w biednej dzielnicy powojennego Neapolu. Panująca w niej przemoc i powiązania ze światem przestępczym odcisnęła złe piętno na jej mieszkańcach a jednak, mimo niesprzyjających warunków przyjaźń dwóch dziewcząt przetrwała. Pod wpływem Lektury powróciły wspomnienia o naszych młodzieńczych przyjaźniach. Rozważaliśmy, którą z przyjaciółek Autorka określiła jako "genialną" Lilę czy Lenu? Zdania były podzielone - część uznała, że była nią Lenu, która za sprawą pani Oliviero (nauczycielki) zdobyła wykształcenie. Inni uważali, że genialna była Lila - to ona samodzielnie nauczyła się łaciny, greki i angielskiego, jej pomysły był inspiracją dla innych - rysunki zaprojektowanych przez nią butów przyczyniły się do realizacji marzeń jej brata Rina o własnej marce obuwia. Mówiliśmy o przedmiotowym traktowaniu kobiet przez mężczyzn - Stefano w trakcie narzeczeństwa bardzo liczył się ze zdaniem Lilii, jednak po ślubie traktował ją jak swoją własność, z którą może zrobić co zechce. Zastanawialiśmy jak dalej potoczą się losy obu dziewcząt i czy Lila się odnajdzie.

Beata Bogusławska : moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty 21.03.2017 roku

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

Dnia 21 marca 2017 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o powieści Elizabeth Gilbert "Ludzie z wysp". Zdania na jej temat były podzielone. Większości Czytelników książka bardzo się podobała - Ich zdaniem świetnie ukazuje pracę i życie poławiaczy homarów mieszkających na wyspach Fort Niels i Courne Haven u wybrzeży Maine. Inni uznali ją za długą, nudną i bez akcji. Dyskutowaliśmy o relacjach łączących mieszkańców obu wysp. Mówiliśmy o podporządkowaniu babki i matki Ruth rodzinie Ellisów - według nas mimo że według prawa należały do niej, to były traktowane jak niewolnice, które całe życie służyły swym panom. Podobała nam się postać głównej bohaterki Ruth Thomas - jej dążenie do niezależności i odwaga do wprowadzania zmian na wyspach. Zastanawialiśmy się jaka będzie przyszłość wysp. Doszliśmy do wniosku, że tylko napływ świeżych osadników może powstrzymać genetyczną degenerację mieszkańców i w rezultacie upadek wysp.

Beata Bogusławska : moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty 7.02.2017 roku

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki które odbyło się 7 lutego poświęcone było debiutanckiej powieści Umi Sinha "Miejsce na ziemi". Jest to książka utrzymana w narracji dziennika pisanego przez trzy pokolenia jednej rodziny, której losy toczą się w kolonialnych Indiach przełomu XIX i XX wieku oraz w Wielkiej Brytanii. Autorka, której matka jest Hinduską, a ojciec Anglikiem świetnie oddała w swojej książce uczucia człowieka poszukującego swojego miejsca na ziemi. Osadziła fabułę w ciekawych historycznie czasach. Poruszyła wątki drażliwe zarówno dla historii Wielkiej Brytanii jak i Indii. Bohaterowie, których stworzyła to postaci bardzo emocjonalne. Zagubione życiowo, dumne, honorowe, ale również ciepłe i kochające. Książka bardzo podobała się Klubowiczom. Dyskusja jak zwykle była bardzo ożywiona. Nastąpiła wymiana, czasami bardzo różnych, zdań i opinii odnoszących się do fabuły i bohaterów książki. Nie zabrakło również dyskusji historycznych i nawiązania do współczesności. Klubowicze stwierdzili, że na przestrzeni lat natura człowieka w ogóle się nie zmieniła. Wszystkim polecamy tę książkę na zimowe, długie wieczory. Podróż do gorących Indii z pewnością ociepli mroźną atmosferę jaką mamy za oknem.

Beata Bogusławska :moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty 17.01.2017 roku

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

Pierwsze w 2017 roku spotkanie odbyło się 17 stycznia. Rozmawialiśmy o książce Jonasa Jonassona pt."Anders Morderca i przyjaciele oraz kilkoro wiernych nieprzyjaciół". Naszym zdaniem książka nie dorównuje "Stulatkowi, który wyskoczył przez okno i zniknął" - brakuje jej "pazura" obecnego w pierwszej książce Jonassona. Ze zdziwieniem czytaliśmy o nietolerancji i prześladowaniach innowierców w dziewiętnastowiecznej Szwecji. Protestantyzm zawsze kojarzył się nam z wolnością, demokracją i tolerancją religijną. Zastanawialiśmy się czy bycie pastorem to zawód czy powołanie i czy można sprawować tę rolę nie wierząc w Boga. Podobało nam się nawrócenie Andersa Mordercy a zwłaszcza jego hasło przewodnie, że lepiej jest dawać niż brać - dawanie daje więcej przyjemności niż trzymanie pieniędzy w walizce, a największą satysfakcją darczyńcy jest radość obdarowanego.

Beata Bogusławska : moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.

"Słońce w Słonecznikach" Dominiki Stec Spotakanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr MBP Łódź-Bałuty

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

Dnia 6 grudnia 2016 roku w Filii nr MBP Łódź- Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce Dominiki Stec pt. "Słońce w słonecznikach”. W trakcie dyskusji okazało się, że autorka to mężczyzna - Zbigniew Wojnarowski. W książce zaskoczył nas opis głównej bohaterki - 67-letnia kobieta została opisana jako niedołężna staruszka. Naszym zdaniem zawiniła tu płeć autora. Zastanawialiśmy się nad wpływem przypadku na ludzkie życie - jak by się potoczyły losy bohaterów gdyby Szymon nie musiał jechać po lekarstwa dla chorej cioci ? Rozmowa o wielkiej miłości Teresy do Jacka skłoniła nas do wspomnień o własnych pierwszych uczuciach. Mówiliśmy o nagłej miłości redaktora Jerzego Molgi do Teresy i o poświęceniu własnego życia w obronie ukochanej. Podziwialiśmy odwagę Kaganka-Kazika, który poznawszy ciemną stronę systemu rzucił legitymację partyjną. Według nas książka "Słońce w słonecznikach" to nie tylko powieść o miłości ale również o trudnej polskiej rzeczywistości i o ludziach, którym przyszło w niej żyć. Na koniec spotkania składaliśmy sobie świąteczne i noworoczne życzenia.

                                                                                                       Do Siego Roku 2017 !!!

                                                   Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.

"Podróż długa i dziwna" Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filli nr14 MBP Łódź-Bałuty

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dnia 8 listopada 2016 roku w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce Tonego Horowitza pt. "Podróż długa i dziwna : drugie odkrywanie Nowego Swiata". Według nas zdaniem książka znacznie poszerzyła naszą wiedzę o odkryciach geograficznych i podbojach obu Ameryk przez Wikingów, Hiszpanów i Anglików. Jednak przystępując do czytania myśleliśmy, że będzie to studium socjologiczne, opisujące zmiany jakie zaszły w ciągu wieków w społecznościach Indian i Afroamerykanów. W trakcie lektury poraził nas ogrom zła wyrządzonego Indianom przez Europejczyków. Poczuliśmy nawet wstyd, że jesteśmy chrześcijanami. Porównywaliśmy dawną kolonizację Nowego Swiata z obecnym napływem uchodźców do Europy . Według nas, mimo zmiany miejsca i czasu celem nadal jest poprawa warunków ekonomicznych. Dyskutowaliśmy o faktach historycznych i micie - naszym zdaniem zamierzone przez autora skorygowanie mitów nie powiodło się, a nawet budziło sprzeciw dzisiejszych Amerykanów. Podziwem napełnił nas ogrom pracy włożonej przez T. Horowitza, ale doszliśmy do wniosku, że przeciętny Amerykanin nigdy nie sięgnie po jego dzieło.

                                                   Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.

"Judasz" Amosa Oza Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty

 SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI 

Dnia 11 października 2016 roku o godzinie 17.00 w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięło w nim udział dziewięć osób. Rozmawialiśmy o książce Amosa Oza pt."Judasz". Na początku mówiliśmy o podobieństwach i różnicach między opisaną przez Oza Jerozolimą a Jerozolimą zapamiętaną przez Czytelniczki z trakcie wycieczek i pielgrzymek. Dyskutowaliśmy o wątkach autobiograficznych zawartych w powieści. Według nas historia rodzinna Szmuela Asza stanowi odbicie życiorysu Amosa Oza. Mówiliśmy o Judaszu i roli jaką odegrał w powstaniu chrześcijaństwa. Nie zgodziliśmy się z tezą autora, że Judasz był ukochanym uczniem Jezusa i wszystko co czynił było przez Niego akceptowane. Dla nas postać Judasza zawsze będzie kojarzyła się ze zdradą. Dyskutowaliśmy o tym, kto w powieści jest tytułowym Judaszem - Judasz historyczny czy może Szealtiel Abrabanel, który był przeciwny powstaniu państwa izraelskiego i nawoływał do pokojowego współżycia Żydów i Arabów. Zastanawialiśmy się jak dalej potoczą się losy Szmuela Asza. Naszym zdaniem wyjazd z Jerozolimy wyrwał go letargu i był początkiem nowego życia.  

                                                Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi