Zamki na piasku

W czerwcu spotkanie naszego klubu dla dorosłych podobnie jak w roku ubiegłym odbyło się w palarni kawy „Coffee House". Tematem naszej dyskusji była książka Chrisa Bohjaliana - „Zamki na piasku". Akcja powieści rozpoczyna się w 1915 roku, kiedy młoda amerykanka Elizabeth przyjeżdża do Aleppo, aby nieść pomoc uchodźcom ocalałym z rzezi Ormian. W trakcie misji humanitarnej poznaje młodego Armena, który właśnie stracił całą swoją rodzinę. Między młodymi ludźmi rodzi się uczucie, od samego początku naznaczone bólem i nieszczęściem. Wątek ten wpleciony został w najbardziej krwawą część historii Ormian. W opisywanej przez autora masakrze zginęło około 1,5 mln ludności ormiańskiej. Poznajemy kobiety gwałcone i bite, które umierają z głodu i wycieńczenia z dziećmi na rękach, torturowanych i mordowanych mężczyzn odartych ze wszystkiego, oraz umierające z głodu i upału dzieci pozbawione opieki rodziców. Obok okrucieństwa i bestialstwa, znajdujemy też ludzi niosących bezinteresowną pomoc, często z narażeniem własnego życia.
Dla nas jest to niezwykle wzruszająca książka, którą gorąco polecamy.