Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Tęsknota"

Na lutowym spotkaniu DKK rozmawialiśmy o książce „Tęsknota” Gaëla Faye. Poprzez subiektywną perspektywę dziecka obserwujemy jeden z najbardziej krwawych konfliktów w Rwandzie i Burundi, pod koniec minionego wieku. Główny bohater, Gabriel mieszka w Burundi z ojcem Francuzem, matką Rwandyjką i siostrą Aną. Chłopiec wraz z przyjaciółmi beztrosko spędza czas, nie dopuszczając do siebie dramatu wojny, który rozgrywa się wokół niego. Niestety nie długo pozostaje neutralny, a krwawe zamieszki odbierają mu dzieciństwo. Głębokie wrażenie wywarła na nas postać matki Gabriela, która w konfrontacji z ogromem cierpienia i śmierci swojej rodziny, znajdującej się w Rwandzie, popada w szaleństwo.
Doceniliśmy fakt, że autor nie analizował konfliktu pomiędzy Hutu a Tutsi i nie opowiedział się po żadnej ze stron. Wojna bez względu na stronę konfliktu pozostaje tu brutalna, bezlitosna i bezsensowna.
Faye podejmuje też temat afrykańskiego fatalizmu. Społeczne i kulturowe różnice doprowadzają tam do częstych, jakże przerażających w skutkach konfliktów. Broń palna i maczety stają się kartą przetargową w międzyludzkich relacjach, co odciska piętno na Afrykańczykach, którym udało się przetrwać.
Książka ta na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Gorąco polecamy.

 

Julita Binkowska

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi