"Do ciepłych krajów"

Na październikowym DKK dla dorosłych rozmawiałyśmy o książce Pawła Wróblewskiego - „Do ciepłych krajów". Wydawałoby się, że temat interesujący i egzotyczny. Niestety wszystkie, obecne na spotkaniu panie zgodnie stwierdziły, że książka je rozczarowała. A szkoda, bo pomysł był naprawdę dobry autor odbył samotną siedmiomiesięczną podróż przez 13 krajów Afryki i szczegółowo je opisał. Już samo to, że postanowił pokazać Czarny Ląd nieco inaczej, niż ma to miejsce w innych publikacjach, byłoby interesujące, ale dodatkową atrakcję stanowił środek lokomocji, na którym wyprawa się odbyła. Otóż Paweł Wróblewski postanowił przejechać afrykański kontynent na... rowerze. Inspiracją dla autora była rowerowa wyprawa Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, który w latach 1931-1936 przejechał samotnie przez bezdroża Aryki. Po części pewnie dlatego Paweł Wróblewski zdecydował się na powtórkę i w marcu 2008 roku wyruszył na podbój Afryki. Zapowiadało się, więc naprawdę interesująco, ale niestety nie wyszło. Co sprawiło, że nasze Klubowiczki poczuły się książką rozczarowane ?... Dyskutowałyśmy na ten temat szczegółowo i ... zawzięcie, dochodząc do wniosku, iż informacje zawarte przez autora mają zbyt szorstki, blogowy charakter. Gdyby książka została zredagowana i wygładzona literacko, czytałoby się ją z przyjemnością, ponieważ zawiera dużo ciekawych, czasem nigdzie wcześniej nieopublikowanych informacji.

Ewelina Piwińska