Dzieci bohaterów

Na marcowym spotkaniu rozmawiałyśmy o książce Lyonela Trouillota "Dzieci bohaterów". Bohaterami książki jest rodzeństwo Colin i Mariela, mieszkający w slumsach na obrzeżach Port-au-Prince. Dorastają w domu, gdzie ojciec znęca się psychicznie i fizycznie nad matką, topiąc swoje smutki w rumie. Podczas jednej z awantur dzieci roztrzaskują ojcu głowę i uciekają. Od tego krytycznego momentu autor oddaje głos Colinowi, młodszemu z rodzeństwa, który przedstawia cały skomplikowany splot wydarzeń, prowadzący do tragedii.
Klubowiczki uznały, że jest to bardzo przygnębiająca książka, podejmująca stale aktualne problemy biedy, przemocy w rodzinie i izolacji. Przez niemal całą dyskusję przewijało się pytanie: kto tak naprawdę zawinił ?
Styl książki jest bardzo surowy, pozbawiony wszelkich ozdobników, co sprawia, że powieść brzmi autentycznie i mocno.
Uznałyśmy, że książki takie są bardzo potrzebne, wskazują na problemy współczesnego świata i zmuszają czytelników do refleksji.
Polecamy!!!

Julita Binkowska