Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone

Książka "Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone" Remigiusza Piotrowskiego była tematem wrześniowego spotkania DKK.
Opowiada ona historię najsłynniejszego gangstera w dziejach międzywojennej Łodzi - Maksa Bornsztajna.
Swoją karierę rozpoczął jako kieszonkowiec, a dzięki pomysłowości i sprytowi szybko awansował na "króla Bałut".
Dzięki pracy Arnolda Mostowicza "Ballada o ślepym Maksie", został on wykreowany na żydowskiego Janosika, który odbiera bogatym, a wspiera biednych.
W swojej książce Piotrowski próbuje oddzielić, narosłą latami, legendę od faktów. Dokumenty przytoczone w publikacji ukazują Maksa, jako gangstera, szefa miejscowej dintojry i lidera świata przestępczego Bałut. Lista jego grzechów była bardzo długa - kradzieże, szantaże, oszustwa, paserstwo, donosicielstwo, a także morderstwo.
Postać Maksa do dziś budzi wiele kontrowersji, ale nie można zaprzeczyć, że jest niezwykle ciekawa i barwna.
Polecamy!!!