"Rodzina" Monika Jaruzelska

Książka Moniki Jaruzelskiej, pt. "Rodzina" była tematem kolejnego, tym razem kwietniowego, spotkania naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Autorka opowiada w książce historię swojego życia, konflikty z rodzicami, młodzieńczy bunt, wybory w dorosłym życiu. Najwięcej uwagi poświęca swoim rodzicom, próbuje nawet przeprowadzić z nimi szczere rozmowy na ważne tematy, ale nie wszystkim czytelniczkom relacja z tych rozmów wydała się szczera. Jako córka, pani Monika, nie była dla nas obiektywna. Kontrowersyjne dla części z nas były też zapisy wizyt oficjalnych oraz przywilejów, którymi cieszyła się rodzina generała podczas stanu wojennego. Z tekstu wynika, że samotne dzieciństwo położyło się cieniem na dorosłym życiu autorki, dlatego najważniejsze jest dla niej zbudowanie bliskich, przyjacielskich relacji z synem. W zakończeniu książki pisze: „Moi rodzice nie byli idealni. Ja też nie jestem córką doskonałą. Dziś moją jedyną ambicją jest bycie uważną matką, bo wiem, że emocjonalne zaniedbanie dziecka jest nie do odrobienia”.

Po przeczytaniu książki nasunął nam się jeden wspólny wniosek, bez względu na poglądy polityczne, warto poznać historię zbuntowanej córki generała.

Na następnym spotkaniu będziemy rozmawiać o książce "Dom nad Oniego“ Mariusza Wilka.