"Słońce Scortów"

28 marca 2014 roku w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omówiona została powieść Laurent'a Gaudé, "Słońce Scortów".

Akcja powieści toczy się na południu Włoch, w małym, ubogim miasteczku Montepuccio. Tam, w wyniku gwałtu rodzi się Rocco Scorta Mascalzone, senior rodu obłożonego klątwą. Odkupienie winy rodu pozostawia trójce swoich dzieci, skazując ich na ciężkie życie. Przez lata familia będzie nosić skazę swego pochodzenia, ale praca, miłość do ojczystej ziemi i szacunek dla tradycji pomogą Scortom zdjąć ciążącą na nich hańbę.
"Słońce Scortów" to opowieść o przywiązaniu do ziemi ojców, więziach rodzinnych, honorze, cierpieniu i miłości. Autor urzeka nas klimatem południowych Włoch, pachnących bazylią i rozmarynem, skąpanych w gorącym słońcu.

Na kolejne spotkanie, które odbędzie się 25 kwietnia 2014 roku o godzinie 17.00, zaplanowana została powieść Zbigniewa Mentzla „Wszystkie języki świata".

Julita Binkowska

relacja powstała na podstawie wypowiedzi

uczestników DKK F4 w Pabianicach