Henninga Mankella „Comédia infantil”

24 maja na spotkaniu grupy DKK omawialiśmy książkę Henninga Mankella „Comédia infantil”. Nazwisko autora znane jest wszystkim miłośnikom kryminałów więc byliśmy przekonani, że w nasze ręce trafił kolejny, wspaniały kryminał. Tu wyniknęła pierwsza dyskusja, większa część grupy uznała, że jest to poruszająca powieść społeczno-obyczajowa i nie ma z kryminałem nic wspólnego. Padło też stwierdzenie, że skoro już od początku pojawia się ofiara i przez kolejne rozdziały narrator próbuje odszukać mordercę dowodzi to, że mamy           do czynienia z kryminałem.

Akcja powieści osadzona jest w Mozambiku, w mieście Maputo. Pewnego wieczoru piekarz, Jose Antonio Maria Vaz słyszy strzały dobiegające z teatru, który sąsiaduje z piekarnią. Na scenie znajduje postrzelonego dziesięcioletniego chłopca, który jest przywódcą ulicznej bandy.

Przenosi go na dach piekarni i tam przez kolejne noce opiekuje się nim. Chłopiec ma na imię Nelio i w ciągu dziewięciu nocy opowiada on piekarzowi swoją historię. Dowiadujemy się jak stracił swoją rodzinę i jak znalazł się sam w okrutnym świecie zamieszek politycznych, brutalności, walki o władzę.

Ze zdumieniem i współczuciem śledziliśmy życie Nelia i jego przyjaciół. Poruszyło nas to, że w obliczu tragedii ten chłopiec potrafił zachować człowieczeństwo. Każdy dzień na ulicy był dla nich walką o życie. Marzyli o rzeczach zwyczajnych, a potrafili cieszyć się chwilą, czerpać radość z rzeczy codziennych.

Dziewięć nocy agonii Nelia demaskuje okrutny świat, w którym zapomniano o takich dzieciach jak on. Zdane wyłącznie na siebie muszą natychmiast wydorośleć. Pieniądze napływające do Afryki ze świata są głównie przeznaczone na broń, nikt nie myśli o "dzieciach wojny" głodujących i bezdomnych.

„Comédia infantil” to poruszająca książka, która powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich. Szczególnie polecamy.

Na następnym spotkaniu 28 czerwca omawiać będziemy debiut Mikołaja Łozińskiego "Reisefieber".

Julita Binkowska