„Siódmy sekret szczęścia” Sharon Owens

Na styczniowym, pierwszym w 2013 roku, spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy powieść Sharon Owens „Siódmy sekret szczęścia”.

Jest to historia młodej kobiety, która w wypadku samochodowym traci ukochanego męża.Wspiera ją najlepsza przyjaciółka, pomaga w trudnych chwilach, a po dwuletnim okresie żałoby podstępem wpycha w ramiona przystojnego wdowca. Przyjaciółka również trafia na swojego księcia, wszyscy są szczęśliwi, a by to szczęście osiągnąć wystarczy poznać siedem sekretów, choć tytuł sugeruje jeden - tylko siódmy.

Książka nie wzbudziła entuzjazmu, klubowicze jednomyślnie określili ją jako infantylną, bezwartościową grafomanię. „Historia Ruby opisana w książce kojarzy się z historią Holly z »P.S. Kocham Cię« Cecelii Ahern, ale tamta była dużo lepsza” stwierdza jedna z uczestniczek spotkania. Nie wszyscy przeczytali powieść do końca: „Szkoda czasu na czytanie książki, która nic nie wnosi - kicz, zapychacz, czytadło, jak większość z serii do torebki”. Przede wszystkim nie podobał się język, jakim autorka opowiedziała historię, być może ktoś inny podałby ją inaczej. Nie każdy potrafi przekazać emocje, ubrać je w słowa. Być może sprawiło to złe tłumaczenie książki.

Za dużo ciekawsze klubowicze uznali wątki poboczne, głównie wątek rodziców bohaterki powieści. Zdarzenie, w którym małżonkowie z wieloletnim stażem odkrywają, że tak naprawdę nigdy nie byli ze sobą szczęśliwi, rozstają się i każdy zaczyna nowe życie, mogło być realne.

Pojawił się głos w obronie książki, że Owens mówi o przyjaźni, że trzeba dostrzegać piękno w drobiazgach, być niezależnym, zdrowym i że pisząc, autorka miała dobre intencje.

W spotkaniu wzięło udział dziesięć osób.

Na kolejne spotkanie, które odbędzie się w piątek 22 lutego 2013 roku zaplanowana została książka Bohumila Hrabala „Piękna rupieciarnia”.

Ewa Pawlak

relacja powstała na podstawie wypowiedzi

uczestników DKK F4 MBP

w Pabianicach