"Betonowy ogród" - Ian McEwan

Dnia 15 kwietnia 2010 roku w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – koło młodych. Członkowie klubu podzielili się wrażeniami po lekturze książki „Betonowy ogród” Iana McEwana. Klubowicze wskazali pewne podobieństwo powieści McEwana do „Władcy much” Goldinga. W obydwóch przypadkach mamy do czynienia z wizją świata, w której dzieci pozbawione opieki rodziców wcielają się w role dorosłych. W „Betonowym ogrodzie” czwórka dzieci po śmierci rodziców zostaje sama i nie chcąc być rozdzielona ukrywa ten fakt przed światem. Zabetonowane zwłoki matki miały być tajemnicą, która połączy rodzeństwo, a w rezultacie bardzo negatywnie odbiła się na psychice dzieci. Każde z nich na swój sposób odreagowuje to co się stało, ale w każdym przypadku jest to reakcja wywołująca sprzeciw tzw. „normalnych ludzi”.
Ian McEwan po napisaniu tej książki zyskał opinię makabrysty. Po części jest to sąd uzasadniony ponieważ opis pochówku matki, kazirodczej miłości rodzeństwa i inne zachowania czwórki dzieci są niewyobrażalne dla czytelników, którzy sięgnęli po tą książkę. Niewątpliwie jest to powieść ciekawa i wywołująca emocje i to jest jej największym atutem.