Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla młodzieży - MBP w Tomaszowie Maz. Relacja ze spotkania klubu

        Do Miejskiej Biblioteki Publicznej, po wakacyjnej przerwie powróciła młodzież z Dyskusyjnego Klubu Książki.

       17 października omawialiśmy książkę pt. „Głodna Puszcza” autorstwa Marcina Mortki. Młodzieży bardzo podobała się ta pozycja. Licealiści chętnie przenoszą się w świat fantasy i polecają tego typu literaturę. Podzielili się również wrażeniami z wakacyjnych podróży literackich i nie tylko ;).

            Jak zwykle w miłej atmosferze, w składzie 5 – osobowym, spędziliśmy w Bibliotece dobry czas.

Relacja ze spotkania DKK- koło dla młodzieży - 29 listopada 2021 r

29 listopada 2021r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się kolejne spotkanie DKK – koło dla młodzieży. Tym razem klubowicze w liczbie 6 osób dyskutowali na temat książki pt. Gambit  Macieja  Siembiedy .

Ci którzy przeczytali całość byli zachwyceni książką. Akcja tego historycznego thrillera opowiada o wywiadzie, wojnie , miłości i odwadze. Wszystkie te wątki spina postać bohaterki Wandy Kuryło, dziewczyny o nietuzinkowej urodzie, wielkiej odwadze i inteligencji. Jedyną jej słabością była nieumiejętność oparciu się uczuciu, ale i ta cecha nie przeszkodziła jej wspinać się po szczeblach kariery w strukturach najpotężniejszych organizacji wywiadowczych. Bohaterka towarzyszy czytelnikom przez kilka dekad XX wieku, a jej życie jest ściśle powiązane z historią tamtego okresu.

Zaletą powieści Siembiedy jest wielowątkowość i nawiązanie do prawdziwych wydarzeń. Można z niej dowiedzieć się o wielu historycznych wydarzeniach, co czyni ją godną polecenia.

DKK dla młodzieży w Tomaszowie Mazowieckim

 PODRÓŻ TYSIĄCA MIL - RICHARD PAUL EVANS

 W dniu 25 października 2021r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie DKK – koło młodych. Klubowicze dyskutowali na temat książki pt. Podróż tysiąca mil autorstwa Richarda Paula Evansa. Mimo, że spotkanie odbyło się w gronie zaledwie 6 osób, dyskusja była wartka, a wypowiedzi o książce imponująco odkrywcze i dające pozostałym uczestnikom do myślenia.

Podróż tysiąca mil należy do cyklu książek: „Opowieści sprzedawcy marzeń” i stanowi II jej tom. Następuje po rozpoczynającym cykl Sprzedawcy marzeń i przed zamykającą Pieśnią serca, której to, wszyscy Klubowicze, byli również bardzo ciekawi ze względu na los i przemianę głównego bohatera. Tym samym padło zgodne twierdzenie, że wszyscy sięgną po III tom, aby dowiedzieć się jak skończyła się historia – „zmiażdżonego" w dzieciństwie - emocjonalnie i uczuciowo Charlesa Jamesa. Która z dróg okaże się dla niego trudniejsza – ta, która liczy tysiące mil, czy ta, w głąb własnego serca?

Podróż tysiąca mil, to lekka powieść o tym jak tracąc wszystko zaczynamy doceniać to co mieliśmy na wyciągnięcie ręki. Młodzież doszukiwała się w niej również głębszych treści filozoficznych, psychologicznych, czy też egzystencjalnych i wszystko to rzeczywiście udało się wydobyć przy okazji omawiania powieści na spotkaniu DKK.

Relacja ze spotkania DKK dla młodzieży Tomaszów Maz.

Na spotkaniu w dniu 10  lutego 2020 r. członkowie DKK dla młodzieży dyskutowali na temat książki „Nieczułość” Martyny Bundy.

„Nieczułość” to saga opowiadająca o losach kobiet, żyjących w trudnych czasach historii Polski. Najpierw poznajemy wojenne losy sióstr Ildy, Trudy i Gerty, a także ich matki Rozeli, a potem historia ciągnie się aż do lat 70.  XX wieku.  Miejscem akcji jest Dziewcza Góra, niewielka wieś na Kaszubach.

 Z punktu widzenia fabuły jest to trudna do opowiedzenia historia. Pełno w niej tragicznych wydarzeń i przeciwności losu. Kobiety, żeby to wszystko przetrwać muszą być twarde, silne i ….nieczułe. Mimo to są ze sobą bardzo związane i w każdej sytuacji wracają do domu po wsparcie i ….czułość jaką się wzajemnie obdarzają. Historia trudna, ale opisana w sposób wyjątkowy. Dużo w niej tragizmu, ale i humoru co pozwala przebrnąć przez najtragiczniejsze wydarzenia.

Książka odpowiednia dla miłośników sag rodzinnych osnutych na wątkach z historii Polski.

Relacja ze spotkania DKK dla młodzieży z dnia 7 stycznia 2020 r. - Tomaszów Mazowiecki

Na spotkaniu w dniu 7 stycznia 2020 r. członkowie DKK dla młodzieży dyskutowali na temat książki „Najlepiej w życiu ma Twój kot: listy” Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz .

Na styczniowym spotkaniu było tylko 5 klubowiczów…a szkoda bo książka, którą omawiano była bardzo interesująca. Młodzi czytelnicy mogli dzięki niej poznać inne, bardziej osobiste i prywatne oblicze Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza. O poetce młodzież wie dużo , ale postać Filipowicza nie jest tak znana, a jest to przecież uznany prozaik, poeta i autor scenariuszy.

Ze zbioru listów możemy wywnioskować o tym jak silna więź łączyła tych dwoje niezwykłych artystów. Czyta się tę książkę i z każdą kartką jesteśmy wprowadzani w ich prywatny świat, dużo dowiadujemy się o nich samych, ale też przewijają się tam nazwiska związane z ówczesnym światem pisarskim co z pewnością stanowi zachętę do lektury.

DKK dla młodzieży MBP w Tomaszowie Maz.

      W styczniu  2019 roku odbyły się dwa spotkania  DKK – dla młodzieży. Na pierwszym z nich dyskutowano
o książce „Sanato” M. Szczygielskiego. Powieść ta, podobnie jak i poprzedniej grupie młodych klubowiczów bardzo się podobała. Oprócz interesującej historii, czytelnikom podobał się sposób napisania książki. Wg nich narracja prowadzona jest w sposób budujący napięcie, co w powieści aspirującej do miana horroru jest bardzo istotne. Dodatkowo za duży plus tej powieści należy uznać opisy codzienności w sanatorium - rozmowy, stroje, zwyczaje …. Dzięki temu młodzi czytelnicy mogli wczuć się w klimat tamtych czasów.

      Druga z omawianych w styczniu książek nie wzbudziła entuzjazmu wśród czytelników. "Biała Masajka” Corinne Hofmann wg młodzieży jest źle napisana. Narracja prowadzona beznamiętnym językiem, nie pozwala zagłębić się w opowiadaną historię, ani też docenić piękna afrykańskiej przyrody i panujących tam zwyczajów. Sama postać głównej bohaterki ( a zarazem autorki książki) też wzbudziła kontrowersje.  Jakoś trudno było młodym czytelnikom zrozumieć motywy postępowania kobiety….. Miała uporządkowane życie, narzeczonego a tu nagle postanowiła wszystko rzucić bo spodobał się jej mężczyzna, młody Masaj o którym nic nie wiedziała, nie znała go, ani też nie mogła wiedzieć czy on darzy ją jakimś uczuciem. Jakoś to pójście na żywioł nie przekonało klubowiczów i jak się okazało mieli rację…….

Relacja ze spotkania DKK dla młodzieży z dnia 17 października 2018 r.

Akcja powieści rozgrywa się w czasach gdy słuchało się listy przebojów radiowej trójki, chodziło w spodniach z bazaru i w tureckich swetrach…. tak więc dla moderatora klubu lektura tej książki była możliwością przeniesienia się do czasów wczesnej młodości i okazją do wielu wspomnień. I tylko tyle…, albo aż tyle, bo wspomnienia są bezcenne. Jednak młodym czytelnikom fabuła wydała się bardzo interesująca, chociaż podstawowy problem (śmierć młodej dziewczyny) został potraktowany  trochę zbyt powierzchownie. Autorka bardziej skupiła się na postaciach trzech z czterech przyjaciółek, a tej która zmarła poświęca zbyt mało miejsca. A szkoda, bo to właśnie Aneta wydaje się być najbardziej interesującą i złożona postacią. Na plus tej powieści należy zaliczyć, że właściwie do końca książki nie wiemy co, lub kto spowodował, że Aneta umiera……..

"Cienie na Księżycu" - spotkanie DKK dla młodzieży w Tomaszowie Maz.

Na spotkaniu w dniu 12 kwietnia 2018 r. członkowie DKK dla młodzieży dyskutowali na temat książki Zoe Marriott „Cienie na Księżycu”.   

Suzume, główna bohaterka powieści pióra Zoe Marriott to kilkunastoletnia dziewczyna, której życie pewnego dnia ulega całkowitej zmianie. Jest świadkiem morderstwa ojca uznano za zdrajcę. Dziewczyna ledwo uchodzi z życiem podczas obławy. Cudem, udaje jej się uciec. Później dowiaduje się, że do śmierci jej ojca przyczynił się jej ojczym. Przepełnia ją żądza pomszczenia śmierci ukochanego taty. Na swojej drodze spotyka niezwykłych ludzi, poznaje życie z tej ciemniejszej strony, a przede wszystkim odkrywa czym jest miłość. Dodatkowo posiada magiczne umiejętności. Jak potoczą się losy Suzume? (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/131313/cienie-na-ksiezycu)

Tak w skrócie można przedstawić treść tej książki. Dodatkowo młodzi czytelnicy docenili język powieści, który jest niezwykle plastyczny i przenosi czytelnika w świat ówczesnej Japonii. Poznajemy historię, zwyczaje i kulturę Japonii opisane na kanwie historii Suzume. Zresztą autorka przystępując do napisania tej powieści sama zgłębiała tajniki historii Japonii feudalnej i tej współczesnej. …. Podsumowując powieść się podobała klubowiczom, co jest niezwykle rzadkie Śmiech

DKK dla młodzieży w Tomaszowie Maz.

        Na kolejnym spotkaniu w marcu 2018 r. członkowie DKK dla młodzieży dyskutowali na temat książki Janusza Wiśniewskiego „I odpuść nam nasze….”.   Książka ta została wydana w serii: Na F/Aktach i dlatego należy traktować ją jako pozycję, która opisuje fakty. Może dlatego autor zdecydował się na dużą ilość odniesień do czasów PRL-u, w których dzieje sią akcja książki. Jej kanwę stanowi zabójstwo znanego piosenkarza Andrzeja Zauchy i aktorki Zuzanny Leśniak, które popełnił mąż aktorki, francuski reżyser- Yves Goulais.

          Mimo kryminalnego wątku (a może przez niego?), młodym czytelnikom książka niespecjalnie przypadła do gustu. Wg klubowiczów za dużo było wspomnień z lat 70., 80. i 90., których młodzież zwyczajnie nie zna i co za tym idzie zwyczajnie nie wyczuwa klimatu tamtych czasów. Wiśniewski swoją wersje wydarzeń przedstawia nie tylko z pozycji relacji samego mordercy, ale też rozpisuje się na temat afer z tamtych czasów (ART.-B), czy też powstania Solidarności….. Niby książka opowiadająca o tragicznych wydarzeniach związanych z głośnym morderstwem, ale za dużo w niej dygresji nawiązujących do codzienności z tamtych lat…… a młodzież to po prostu nudzi.

DKK dla młodzieży - Tomaszów Mazowiecki

Lutowe spotkanie klubu DKK  z powodu choroby moderatora zostało przełożone na dzień 8 marca. I z tym większą przyjemnością w ten świąteczny dla pań dzień omawialiśmy kolejną bardzo udaną powieść Marcina Szczygielskiego pt. „Sanato”. Dość rzadko zdarza się, że omawiana książka podoba się wszystkim zebranym klubowiczom. Tym razem tak właśnie było. Nie aż tak, że wszystkim podobało się wszystko…., ale generalnie historia osadzona w przedwojennym sanatorium dla chorych na gruźlicę  przypadła do gustu młodym, spragnionym emocji czytelnikom. Grozę niesamowitej fabuły tej powieści podkreśla fakt, że jest ona oparta na faktach. Oczywiście nie dosłownie, bo jest w tej historii dużo fikcji literackiej, ale tak umiejętnie połączonej z faktami, że aż się chce pojechać do starego, dobrego Zakopanego i odszukać budynek, w którym kiedyś mieściło się opisywane sanatorium…..

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi