Zabawa "w dom"

26 marca 2009 roku o godz. 17.00 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej tomaszowski Dyskusyjny Klub Książkowy rozmawiał na temat powieści Doris Lessing "Piąte dziecko".  Powieść brytyjskiej noblistki  wywołała wśród dziewięciu przybyłych klubowiczów wiele skrajnych emocji. Niektórzy odczytali ją jako książkę o braku akceptacji wobec inności, inni o trudnym macierzyństwie, niedojrzałości lub o szczęściu.

Dyskusja dotyczyła przede wszystkim postaci Harriet. Niektórzy wyrażali żal i litość wobec tragedii kobiety, która urodziła odmieńca i z tego powodu spotykała się z niezrozumieniem i potępieniem nie tylko lekarzy ale również bliskich jej ludzi. Inni uznali, że jako osoba niedojrzała, nie była zupełnie przygotowana na wychowanie pięciorga dzieci. Nie potrafiła kochać, a jej rola ograniczała się jedynie do wydawania na świat kolejnych potomków. Jednym słowem, małżeństwo urządziło sobie zabawę "w dom", a pojawienie na świecie Bena pokazało najlepiej, że   nie zdało egzaminu rodzicielskiego a plastikowy świat rozbił się zupełnie.

Klubowicze zastanawiali się czy losy powieściowej rodziny mogłyby potoczyć się inaczej. Doszli do wniosku,  że byłoby to możliwe, gdyby Harriet i David otrzymali pomoc środowiska, szkoły, lekarzy. Postawiono też kolejne pytanie: na ile współczesne społeczeństwo radzi sobie z odmiennością. Czy niezauważanie problemu to tylko specyfika angielskiej kultury? W końcu zastanawiano się czy wybór Harriet był trafny? Niektórzy uważali, że kobieta powinna pozostawić Bena w zakładzie i zająć się pozostałą czwórką dzieci. Inni stwierdzili, że nie można tu mówić o dobrym wyborze, gdyż każda z decyzji niosłaby za sobą negatywne konsekwencje.

Podsumowując dyskusję jedna z uczestniczek spotkania zauważyła, że o ile wcześniej przyznanie literackiej Nagrody Nobla autorce "Piątego dziecka" było dla niej zagadką, to dyskusja w Klubie uzmysłowiła, iż być może fakt, że powieść Doris Lessing wzbudza tak skrajne emocje jest odpowiedzią na owe wątpliwości.

Agnieszka Szamburska
Moderator DKK przy MBP w Tomaszowie Mazowieckim-Klub dla dorosłych