Barbara Kosmowska - ,,Ukrainka" 25.10.2018

Jesienne spotkanie DKK odbyło się 25 października. Lekturą, którą się zajęliśmy była ,, Ukrainka”  Barbary Kosmowskiej. Uniwersalny temat książki bardzo ożywił dyskusję, ponieważ dotyczył on emigracji zarobkowej Iwanki – tytułowej Bohaterki. ,,Ukrainka” nie wzbudziła sympatii wśród czytelników ani nie sprawiła przyjemności. Jest to lektura cierpka, gorzka i depresyjna – bez szczęśliwego (nieprzewidywalnego) zakończenia, co bardzo zaskoczyło naszych klubowiczów. Jej przesłaniem jest krytyka złego traktowania pracowników z innych krajów.  Polacy w powieści Kosmowskiej zostali ukazani jako źli i zawistni ludzie, traktując emigrantów jako maszyny do wykonywania pracy. Marzenia Iwanki o wielkiej szczęśliwej miłości przegrały w konfrontacji z brutalną rzeczywistością. Pozytywnym i przyjemnym zakończeniem spotkania były wspomnienia i historie z dzieciństwa uczestników i ich przygody z podróży po Ukrainie.