Kolejne wakacyjne spotkanie DKK!!
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy PBP w Działoszynie
- Utworzono: wtorek, 23, lipiec 2024 10:35
- Emilia Palma
"Bezdomna" Katarzyny Michalak - czerwcowe spotkanie DKK
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy PBP w Działoszynie
- Utworzono: piątek, 28, czerwiec 2024 09:26
- Emilia Palma
Spotkanie DKK
W to upalne, piątkowe popołudnie, miałyśmy przyjemność spotkać się z naszymi klubowiczkami, aby porozmawiać o książce Katarzyny Michalak "Bezdomna". Niestety "ciężkie" powietrze na zewnątrz oraz zbliżająca się burza, sprawiły, iż zamiast piękna przypałacowego parku, wybrałyśmy jego równie piękne wnętrza.
Wracając do naszej lektury, otóż jej fabuła wzbudziła w nas wiele emocji, głównie wzruszenia, niemocy, żalu i smutku. Poznałyśmy Kingę, kobietę, którą życie potraktowało okrutnie oraz Aśkę, która paradoksalnie, pomaga tytułowej bezdomnej. Stykamy się z ogromem tragedii, jaką jest depresja poporodowa, porzuceniem na pewną śmierć własnego dziecka oraz samobójstwem głównej bohaterki. Jak już wspomniałam, powieść nie należy do tych "lekkich i przyjemnych" tym samym wywołując wśród nas mnóstwo skrajnych emocji. Zaznaczamy jednak, że nasze spotkania, to nie tylko rozmowy na temat wybranych książek, ale również dyskusje o nas samych, naszym życiu, zdarzeniach z jakimi miałyśmy do czynienia w przeszłości. To spotkania pełne śmiechu i skupienia - jeśli wymaga tego sytuacja. I za to właśnie te nasze klubowe popołudnia uwielbiamy...
Katarzyna Enerlich - "Rzeka ludzi osobnych" - Luty
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy PBP w Działoszynie
- Utworzono: środa, 06, marzec 2024 15:04
- Emilia Palma
Ostatniego dnia lutego, odbyło się w naszej bibliotece, spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Wyjątkowo, w troszkę okrojonym składzie, dyskutowałyśmy o książce Katarzyny Enerlich "Rzeka ludzi osobnych". Cóż, opinie nie były zbyt entuzjastyczne, natomiast, jak to bywa z książkami, nie wszystko wszystkim musi się podobać. W „Rzece ludzi osobnych” Katarzyna Enerlich, jak sama wyznaje, stara się utrwalić popadającą w niepamięć historię. Książka ta, to spacer po historii wsi, nierozłącznie związanej ze staroobrzędowcami, ich wiarą i zwyczajami. Myślę, ze autorka włożyła mnóstwo pracy w napisanie tej powieści, jednak co kto lubi.
Warsztaty bożonarodzeniowe w ramach spotkania DKK
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy PBP w Działoszynie
- Utworzono: wtorek, 12, grudzień 2023 10:41
- Emilia Palma
Nasze grudniowe spotkanie DKK, nieco różniło się od wcześniejszych. Otóż dla odmiany, zamiast książki, wzięłyśmy na warsztat stroiki bożonarodzeniowe…
Z ogromną pomocą florystki - Agnieszki Mieszały – wspólnie z członkiniami DKK podjęłyśmy próbę wykonania wieńców świątecznych. Nie było to łatwe zadanie, natomiast zaangażowanie uczestników i cenne wskazówki pani Agnieszki pozwoliły nam stworzyć piękne stroiki, które ozdobią drzwi domów, mieszkań czy też stołów w tym szczególnym czasie, jakim są Święta Bożego Narodzenia. Przy okazji pracy, miałyśmy okazję poruszyć tematy związane z tradycjami świątecznymi, dawnymi zwyczajami oraz wątkami bożanarodzeniowymi, jakie można odnaleźć w czytanych przez nas książkach.
Listopad 2023 - Najlepszy powód by życ Augusty Dother
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy PBP w Działoszynie
- Utworzono: wtorek, 21, listopad 2023 11:52
- Emilia Palma
Wczoraj – 14 listopada – spotkaliśmy się w naszej bibliotece, aby wspólnie omówić emocje, jakie towarzyszyły nam podczas czytania powieści „Najlepszy powód, by żyć”. Fabuła przedstawiona w książce jest dość traumatyczna… otóż Dominika, 16-letnia dziewczyna, zostaje przez przypadek oblana benzyną i podpalona przez swojego ojca. Niczego nieświadoma budzi się po kilku dniach w szpitalu, wiedząc, że był to wypadek, że ukochany ojciec nigdy nie zrobiłby jej świadomie krzywdy. Zaczyna się walka o jej życie, odzyskanie sprawności, uratowanie nogi…walka o każdy dzień. Dominika ma wokół siebie ludzi, którzy zrobią wszystko, aby zaczęła normalnie żyć.
Historia dziewczyny wzbudziła w naszych klubowych czytelnikach wiele emocji. Rozmowa dotyczyła tematu radzenia sobie z traumą, ciężkimi chwilami w życiu oraz swego rodzaju stratą. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że książka, mimo, iż skierowana raczej do młodszych czytelników, jest warta przeczytania niezależnie od wieku. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki, gdzie na warsztat weźmiemy Katarzynę Enerlich i „Rzekę ludzi osobnych”.
Joanna Jax – Saga Wołyńska „Głód”. Lipcowe spotkanie DKK.
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy PBP w Działoszynie
- Utworzono: czwartek, 20, lipiec 2023 10:46
- Emilia Palma
W piękne lipcowe popołudnie, spotkaliśmy się w przybibliotecznym parku, aby porozmawiać na temat niełatwej książki Joanny Jax „Głód”. Powieść opowiada o wielkim głodzie na Ukrainie, integracji narodowościowej we Lwowie i skomplikowanych relacjach polsko-ukraińskich. W tej, jakże trudnej rzeczywistości, rodzą się również uczucia, które poniekąd odgórnie skazane są na niepowodzenie. Obrazy ludzi puchnących z głodu, obdartych z godności i człowieczeństwa na długo pozostaną w pamięci naszych klubowych czytelników. Na podsumowanie spotkanie wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że pozycja, z którą zmierzymy się na kolejnym, musi być zdecydowanie „lżejsza”. Tym samym wybraliśmy powieść Augusty Docher, czyli Beaty Majewskiej, zatytułowanej „Najlepszy powód, by żyć”.
Wyjazdowe spotkanie DKK - luty
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy PBP w Działoszynie
- Utworzono: wtorek, 25, luty 2020 10:51
- Emilia Palma
Wyjazdowe spotkanie DKK
Lutowe spotkanie naszego klubu książki, nieco różniło się od pozostałych. Otóż, zamiast comiesięcznej dyskusji na temat wybranej pozycji książkowej, wybraliśmy się do Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu, na spektakl komediowy Teatru po Pracy – „Pięta Achillesa”.
Jak czytamy na stronie internetowej domu kultury - „Przysłowiową piętę achillesową ma każdy z nas – również główny bohater spektaklu – (notabene) Achilles! Wiele już w życiu przeżył, wiele doświadczył. I jemu czasem doskwiera ów słaby punkt! Historia głównego bohatera staje się przyczynkiem do rozważań w ogóle o naszych piętach achillesowych. Jedni się odchudzają i odchudzić nie mogą… Inni palą – dla towarzystwa, ze stresu, z przyzwyczajenia – bo to od nich silniejsze… Jeszcze inni trunków nie tylko nie odmawiają, ale i nie wylewają za kołnierz…”
I o tych właśnie ludzkich przywarach, mogliśmy posłuchać siedząc wygodnie na widowni. Mogliśmy nacieszyć oczy cudowną grą aktorską, naładować się pozytywną energią płynącą ze sceny oraz dać upust emocjom. Tematyka dość drażliwa, jednak przedstawiona w sposób lekki i delikatnie żartobliwy. Fantastyczna gra aktorska przeplatana była pięknymi utworami z repertuaru m.in. Domowych Melodii i Freli. Cudowne głosy artystów –ku uciesze zgromadzonych widzów - co raz wypełniały salę kinową. Było wszystko co być powinno. Spektakl zwieńczony ogromnymi brawami i podziękowaniami. Opuszczaliśmy salę kinową niechętnie, aczkolwiek wszystko co dobre, ma swój koniec. Oczywiście zdecydowanie nie była to nasza ostatnia wizyta w Lublinieckim Domu Kultury.
Powieść w altówce - styczeń
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy PBP w Działoszynie
- Utworzono: wtorek, 04, luty 2020 12:34
- Emilia Palma
„Powieść w altówce” Natashy Solomons
Ostatnie spotkanie DKK obfitowało w wiele emocji, a to za sprawą powieści Natashy Solomons „Powieść w altówce”. Opisuje ona losy młodej wiedenki Elise Landau oraz jej rodziny, tłem których staje II wojna światowa. To właśnie ona, zmusza Elise – dla jej własnego bezpieczeństwa – do wyjazdu do starego dworu w Tyneford, aby podjąć pracę pokojówki. Zaczyna się dla dziewczyny nowy rozdział życia, niekoniecznie taki, jaki sobie wymarzyła. Z czasem okazuje się jednak, że to, co jawiło się w czarnych barwach, wcale takim nie jest, a przynajmniej nie musi być. Odkąd bowiem nasza bohaterka poznaje syna właściciela majątku – Kita – wszystko nabiera nowego wymiaru….
Mamy w powieści poniekąd zakazaną miłość, smutek spowodowany niewiedzą o losie rodziców, żal po stracie ukochanego, lęk przed wojną i wreszcie ponowo miłość, tym razem do właściciela majątku – pana Riversa, która wieńczy całą historię.
Co ujęło czytelników powieści? Przede wszystkim fakt, iż nie jest to – jakby się mogło wydawać – kolejna „holocaustowa” literatura wojenna, ani też powieść-romans. Jest to zdecydowanie coś więcej. Mimo wolno toczącej się akcji, braku jakichś zawrotnych zwrotów zdarzeń, mimo tego, że tak naprawdę nie jesteśmy w centrum wojennej tyrady, a jedynie tak jakby z boku obserwujemy jej wpływ na bohaterów – książka zachwyca. Zachwyca opisem krajobrazu, miłości, prowadzonymi dialogami… Czytając powieść chce się więcej i więcej. Co najważniejsze, jak zgodnie stwierdzili członkowie DKK, proza ta nie rozczarowywuje, a wręcz zaskakuje swoim kunsztem.
Listopadowe „spotkanie” z Białą Masjką – Corinne Hofmann
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy PBP w Działoszynie
- Utworzono: wtorek, 07, styczeń 2020 15:23
- Emilia Palma
Listopadowe spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki upłynęło w bardzo emocjonującej atmosferze. A to wszystko za sprawą dyskusji na temat ,,Białej Masajki” Corinne Hofmann. To relacja autorki z czterech lat jej pobytu w Afryce, gdzie od pierwszego wejrzenia zakochuje się bez pamięci w Masaju Lketindze z plemienia Samburu. Spotkanie młodej Szwajcarki z Masajem sprawiło, że całe życie głównej bohaterki wywróciło się do góry nogami, a jak się dalej dowiadujemy, miłość do niego zmieniła jej życie w walkę o przetrwanie. Corrine dla ukochanego poświęciła wygodne życie i zamieszkała z nim w buszu. W trudnym i niezrozumiałym dla niej otoczeniu. Różnice kulturowe wywołały u Corinne szok. Spotkała się z wieloma praktykami obyczajowymi i religijnymi, których nie potrafiła zrozumieć i zaakceptować, a dla Masajów nieprzestrzeganie surowych zasad prowadziło do ośmieszenia i wykluczenia społecznego. Główna bohaterka chciała jak najlepiej dla swojego małżeństwa, jednak samo uczucie nie wystarczyło do tego aby być szczęśliwym… Chorobliwa zazdrość Lketingi doprowadziła do tego, że bohaterka razem z małą córeczką postanawia opuścić Afrykę, która była jej domem przez 4 lata. Jak sama autorka wspomina, doświadczyła tam nieba i piekła. Wśród klubowiczów pojawiły się opinie, że Corinne była za bardzo naiwna, żeby wierzyć, że ta miłość przetrwa. Po przeczytaniu książki odnieśliśmy wrażenie, że mimo tego ile przykrych rzeczy spotkało bohaterkę, jak wiele upokorzeń musiała doznać, to zrobiła sobie to na własne życzenie. Zdaniem klubowiczów, to co dla nas było jasne od początku, m. in. miłość do Masaja, burzliwa relacja Corinne z nowym otoczeniem, próba odnalezienia się w zupełnie odmiennej kulturze, nie doprowadzi do niczego dobrego. Historia bohaterki utwierdziła nas w przekonaniu, że w związku, w którym była różnice kulturowe ciężko przezwyciężyć. Dzięki żywiołowej dyskusji o ,,Białej Masajce”, mogliśmy również wysłuchać opowieści naszych klubowiczów o zetknięciu się z inną kulturą i obyczajami podczas swoich zagranicznych podróży. Wspólnie stwierdziliśmy, że aby ustrzec się przed wieloma nieprzyjemnymi niespodziankami wyjeżdżając w podróż do innego kraju, warto dowiedzieć się o jego kulturze i przyjętych zwyczajach.
Grudniowe spotkanie DKK – wieczór poezji i prozy lokalnych twórców
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy PBP w Działoszynie
- Utworzono: wtorek, 07, styczeń 2020 14:22
- Grudniowe spotkanie DKK – wieczór poezji i prozy lokalnych twórców
12 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem nie omawialiśmy książki. Tematyka spotkania była związana z twórczością pisarzy i poetów pochodzących z Działoszyna i okolic. Omówiona została biografia Ireny Jurgielewiczowej, która urodziła się w Działoszynie. Klubowicze czytali fragmenty utworu: Ten obcy, który to przeniósł nasze wspomnienia w lata wczesnej młodości. W naszych okolicach tworzy wielu poetów. Z przyjemnością wysłuchaliśmy wierszy Anny Kubarycz, Mikołaja Obalskiego czy Teresy Szczerkowskiej. Wieczór spędziliśmy w miłej, literackiej atmosferze.