Poważne rozmowy z " Asiunią".

Pierwsze spotkanie miało miejsce 1 lutego wzięło w nim udział 7 dzieci. Po krótkim wprowadzeniu o zadaniach i programie klubu przeczytaliśmy naszą pierwszą książkę, była to „Asiunia” Joanny Papuzińskiej.

Autorka ukazuje w swej książce wojnę, widzianą oczami dziecka. Będąc małą dziewczynką na własnej skórze doświadczyła, co oznacza żyć w czasie trwającej wojny. Kiedy rozpoczęły się walki miała zaledwie pięć lat, akurat obchodziła urodziny. Jeszcze nie wiedziała, że wkrótce jej rodzina zostanie rozdzielona i że niektórych bliskich straci na zawsze. Jednego dnia była szczęśliwa, a drugiego rozpoczęła się jej tułaczka z domu do domu, gdzie zupełnie obcy ludzie starali się otoczyć ja opieką.

Po wysłuchaniu fragmentów książki dzieci stwierdziły, że okres II wojny światowej jest dla ich często trudny i niezrozumiały, a filmy czy opowiadania starszych przerażające. Należy jednak o tym mówić, nie tylko ku przestrodze, ale również ku pamięci tych, którzy walcząc o wolną Polskę polegli w walce.