Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

XV spotkanie DKK - ,, Spotkanie nad morzem " Jadwigi Korczakowskiej

27.10 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Dzieci rozważały nad książką Jadwigi Korczakowskiej pt. " Spotkanie nad morzem". Pierwsze wydanie tej książki miało miejsce w 1962 r. , jednak poruszane w książce zagadnienia nie zmieniają się na przestrzeni lat. Każdy z nas potrzebuje przyjaciela, kogoś zaufanego, kto wysłucha i podpowie jak postąpić i niekoniecznie będzie to rodzic. Książka ta jest również ważna z tego względu, że pozwala nam mieć nadzieję, że los każdego z nas jest gdzieś zapisany i ma swój konkretny scenariusz i po chudych latach wracają te obfite w szczęście, miłość i zrozumienie ...

Spotkanie nad morzem

27.10 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Dzieci rozważały nad książką Jadwigi Korczakowskiej pt. " Spotkanie nad morzem". Pierwsze wydanie tej książki miało miejsce w 1962 r. , jednak poruszane w książce zagadnienia nie zmieniają się na przestrzeni lat. Każdy z nas potrzebuje przyjaciela, kogoś zaufanego, kto wysłucha i podpowie jak postąpić i niekoniecznie będzie to rodzic. Książka ta jest również ważna z tego względu, że pozwala nam mieć nadzieję, że los każdego z nas jest gdzieś zapisany i ma swój konkretny scenariusz i po chudych latach wracają te obfite w szczęście, miłość i zrozumienie ...

" Tajemnica zaginionej kotki" - XIV spotkanie - wrzesień 2017

Dnia 15 września 2017 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Naszą uwagę poświęciliśmy książce ,, Tajemnica zaginionej kotki” autorstwa Beaty Sarnowskiej. W książce tej zarówno chłopcy, jak i dziewczynki znajdą coś dla siebie. Głównymi adresatami są dzieci z przedziału wiekowego 10-12 lat. Akcja książki rozgrywa się w Olsztynie podczas wakacji. Poznajemy czwórkę przyjaciół: Kamę- główną bohaterkę, jej przyjaciółkę – Zuzę, a także dwóch chłopców: Wojtka i Krzyśka. Cala fabuła opiera się na poszukiwaniach kotki- Teosi, która przez roztargnienie przyjaciółek w tajemniczych okolicznościach zaginęła. Cała paczka wyrusza na pomoc zwierzęciu. Doświadczają niesamowitych przygód, a także dowiadują się wiele interesujących ciekawostek. Odwiedzają ciekawe miejsca i rozwiązują skomplikowane zagadki, znajdują wiele poszlak i śladów, lecz kotki jak nie było tak nie ma. Ostatecznie cała czwórka pada ofiarą questingu…

Dziewczynki dla przypomnienia sobie fabuły książki miały za zadanie uzupełnić na mapie miejsca odwiedzane przez naszych bohaterów.Oprócz tego przy pomocy książki stworzyły charakterystyki postaci i wcieliły się w nie podczas gry ,, Kto jest kim?”. Stwierdziłyśmy także, że podczas lektury książki nie można się nudzić i razem z bohaterami odkrywałyśmy tajemnice i zagadki Olsztyna.

"Wszystkie moje mamy" - XIII spotkanie - czerwiec 2017

Dnia 30 czerwca odbyło się spotkanie DKK dla dzieci. Omawiałyśmy książkę pt. ,, Wszystkie moje mamy" Renaty Piątkowskiej. Lektura ta jest rodzajem swoistego pamiętnika, opartego na wspomieniach lat dzieciństwa Pana Szymona Baumana.  Mimo że jest już osobą w podeszłym wieku, nadal prześladują  go obrazy z czasów II wojny światowej, której był małym świadkiem. Z początku nie rozumiał on czym jest wojna, dla niego była to jednynie zabawa na drewniane karabiny z najlepszym przyjacielem, lecz później na "własnej skórze" doświadczał  jej okrucieństw . W książce przedstawiona jest również postać siostry Jolanty pod tym pseudonimem kryje się Irena Sendlerowa. Ta wspaniała kobieta w różny sposób pomagała dzieciom wydostać się z getta i umożliwiała im na tamten czas chociaż trochę "normalnego" życia. Pomagała także dorosłym.

Razem z dziećmi rozpoczęliśmy nasza przygodę z lekturą, od jej streszczenia poprzez odpowiadanie na pytania dotyczące jej treści. Później wybraliśmy się w podróż na Umschlagplatz, poznaliśmy co to są obozy koncetracyjne głównie w Treblince i Oświęcimiu. Zobaczyliśmy co dzieje się w takich obozach, jaki los spotyka ludzi zdrowych, a jaki chorych i starszych. Następnie przyjrzeliśmy się osobie Ireny Sendlerowej, jej życiu, powołaniu i działalności. Poznaliśmy wygląd i skład różnych potraw typowo żydowskich. Na koniec spotkania w celu utrwalenia bohaterów książki, wcieliliśmy się w każdego z nich podczas zabawy ,, kto jest kim?", a także rozszyfrowaliśmy co kryje się pod tytułem książki.

" Mikołajek i inne chłopaki" - XII spotkanie - maj 2017

Dnia 25.05 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Omawiałyśmy książkę ,,Mikołajek i inne chłopaki". Jest to zbiór krótkich opowiadań z życia Mikołajka i jego kolegów. Chłopcy często psocą i dokuczają swojej wychowawczyni, którą w rzeczywistości bardzo lubią.Część przygód Mikołajka ma miejsce także po skończonych lekcjach, gdy chłopiec bawi się z kolegami na podwórku, przebywa w domu lub odwiedza kolegów. Wizyty takie często kończą się katastrofą, jak podczas pokazywania przez Maksencjusza magicznych sztuczek lub gry w szachy z Alcestem - większość spotkań przeradza się w bójki owocujące zniszczeniem pokoju. Mikołajek jest mimo to sympatycznym chłopcem, wrażliwym i kochającym rodziców, którym nie chce sprawiać kłopotów, choć jeszcze nie zawsze mu się to udaje.

" Tomek i nieskończoność" - XI spotkanie- kwiecień 2017

Książka ,,Tomek i nieskończoność” Michel'a Déon'a to niezwykła historia chłopca bardzo chorego. Dzięki swojej wyobraźni odkrywa nowy, piękny świat. Zyskuje w nim wielu przyjaciół, lecz przede wszystkim nie czuje bólu. Maurycy jeden z nowych towarzyszy Tomka to specyficzna postać, ciężko określić kim jest i po co przybywa. Prawdopodobnie to duch dawnego właściciela domu, w którym mieszka Tomek. Chłopiec mimo wyglądu Maurycego nie boi się go. W książce występuje także tajemnicza ONA. I to właśnie ONA pokazała mu, co to nieskończona nieskończoność.

Dzieciom książka bardzo się podobała. Ilustracje mimo iż dość specyficzne i mroczne, pobudziły ich wyobraźnie. Ulubioną postacią była ONA, którą dziewczynki rysowały w różny sposób, zgodnie ze swoimi wyobrażeniami. Na końcu, każda z nich na kartce napisała czego się boi. Po naszym spotkaniu dzieci oswoiły się ze swoimi lękami.

 

"Róże w garażu" - X spotkanie - luty 2017

 „Róże w garażu” autorstwa p. Agnieszki Tyszki to historia wakacyjnej przygody opisana z sześciu różnych punktów widzenia. Z perspektywy zawiedzionej i znużonej Karoliny, korespondującej esemesowo z koleżanką ze szkoły. Joasi, która interesuje się przyrodą i wszędzie zabiera specjalistyczny sprzęt do badań. Julki, która hoduje w krzakach niewidzialne tygrysy. Michała, bawiącego się w detektywa z Nowego Jorku. Agaty, hodującej w kieliszku Owadka i dwuletniego Lolo, który zajmuje się… No właśnie - tym, czym zajmują się chłopcy w jego wieku.

 Takie zróżnicowane relacje z racji wieku i płci dla jednych mogą być ciekawym doświadczeniem z uwagi na fakt, że można utożsamić się z jednym z ulubionych bohaterów i razem z nim rozwiązywać zagadkę. Natomiast dla innych może to stanowić problem, tak jak miało to miejsce wśród niektórych członków naszego klubu. Problem był na tyle poważny, że co niektórych zniechęcił do czytania. Wspomniana wieloosobowość powodowała, że trzeba było sobie rozpisać bohaterów i ich pomysły na rozwiązanie zagadki, by nie pomylić faktów. Z drugiej jednak strony zapewne korzystniejsze było stworzenie akcji na powiedzmy podziałem na  role, bo gdyby opowiadanie to zostało napisane w jednym ciągu wówczas, książka była by bardzo niezrozumiała i ciężka w odbiorze. Reasumując historia ciekawa i zabawna pozwalająca zaobserwować postrzeganie różnych sytuacji, przez dzieci w różnym wieku.

"Indie Blue" - IX spotkanie - styczeń 2017

Cathy Cassidy jest mistrzynią w pisaniu książek poruszających trudne i przygnębiające tematy w prosty i przystępny sposób, łatwy w odbiorze dla dzieci i nastolatków. Przekonałyśmy się o tym czytając książkę pt. "Indie Blue". Podczas spotkania okazało się, że część dzieci przeczytała książkę i pozostała pod jej urokiem do tego stopnia, że w ich domach książkę tę przeczytały zarówno nastoletnie siostry jak i ich mamy, mało tego co niektórzy sięgnęli po inne książki tej właśnie autorki. Natomiast resztę dzieci zniechęciły liczne opisy myśli, uczuć i obaw jedenastoletniej Indie.

W konsekwencji podczas naszego spotkania książka została dokładnie opowiedziana , by pokazać dzieciom, z jakimi problemami borykają się być może ich rówieśnicy nie tylko w całej Polsce , ale również Ci których mijają na korytarzach. Książka niezwykle wartościowa, przedstawiająca takie uczucia jak strach, głód, bezradność i lęk o najbliższych, uczucia nieznane uczestnikom naszych spotkań. Podsumowując zgodnie zachęcamy do przeczytania tej książki, naprawdę warto!

Kiedy byłam mała - VIII spotkanie - grudzień 2016 -

Książka opowiadająca o dzieciństwie Anny Onichimowskiej według dzieci uczestniczących w Dyskusyjnym Klubie Książki nie należy do najłatwiejszych ze względu na liczne opisy. Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenia podziału na: miejsca,rodzinę, znajomych, zdarzenia, przedmioty. Takie działanie w znaczny sposób pozwoliło młodym czytelnikom na usystematyzowanie wiedzy zdobytej podczas czytania tejże pozycji. Również zdjęcia oraz ilustracje niezbyt przypadły do gustu naszym czytelnikom. Niemniej jednak na przykładzie niniejszej książki w bardzo obrazowy sposób udało się przedstawić kolejny gatunek literatury, jakim jest autobiografia i biografia z, którą dzieci miały mało do czynienia.  

 

 

" Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek" - VII spotkanie DKK dla dzieci

„Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” to namiastka dorosłych powieści obyczajowych – skierowana do maluchów. Zabawna, szybka historia zainteresuje dzieciaki – pojawią się tu czasem motywy dotyczące każdego „przeciętnego” dziecka, kłopoty z przezwiskami rodzinnymi czy docinkami kolegów, prymitywne rozrywki tychże, drobne złośliwostki lub rodzice przynoszący swym zachowaniem wstyd: między wierszami przemyca Beręsewicz te trudności wieku dziecięcego. Ale nie przedstawia nowatorskich rozwiązań, zostawia te kwestie na uboczu.

W tej książce właściwie nie ma zła i rzeczywistych, przynoszących smutek problemów. W tej powieści wszystko jest optymistyczne, pogodne i ciepłe. I na tym między innymi polega sukces książki „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”. To jedna z tych historii, które młodemu czytelnikowi warto polecić – przynosi uśmiech i wytchnienie, uspokaja i bawi. Wartka, jednokierunkowa akcja pozwala utrzymać zainteresowanie maluchów. Jest Beręsewicz odkrywczy, kreatywny i komiczny. Napisana prostym językiem opowieść przypadnie do gustu odbiorcom. Natomiast co trudniejsze słowa zachęcają do zerknięcia na karty słownika języka polskiego.

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi