XXV spotkanie "Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo" Gortat M.

"Powieść dla dzieci, którą powinien przeczytać każdy dorosły". Tymi słowami kierowałam się przy wyborze tej lektury na DKK dla dorosłych. Wcześniej omówiłam ją z dziećmi, nieco starszymi, aniżeli ośmioletnia Jasmina.

Po obu spotkaniach mogę stwierdzić , iż dzieci niewiele zrozumiały czytając tę książkę. To co dzieje się w mieście Aleppojest dla nich jakąś abstrakcją, czymś nierealnym. Jak to można nie wiedzieć co to są dobranocki? Dziwiły się dziewczynki podczas omawiania lektury, albo jak można nie wiedzieć co to jest plac zabaw i jak wygląda? Myślę że omówienie tej książki dało im wiele do myślenia. Były łzy i smutek, chwila refleksji, ale czy na długo ciężko to stwierdzić.

Jeśli chodzi o dorosłych, dobiór był zupełnie inny. Panie postwaiły się w roli matki, która musi pochować najmłodszego z synów, przygotowywać białe prześcieradła by mieć w czym pochować ciało, któregoś z jej bliskich. Są to momenty nie do opisania. Mimo , ze ksiażka jedt dla dzieci , odbija straszne piętno na umysłach dorosłych, którzy choć nie wiedzą z własnego doświadczenia , czym jest wojna, to boją się jej tak , jakby już kiedyś mięli z nią do czynienia.

Historie takie jak ta nigdy nie powinny się zdarzyć – a jednak się zdarzają, tu i teraz, tuż obok nas. Tym bardziej ważne, byśmy przeczytali i zapamiętali książkę tak bardzo przejmującą.