Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Obiecaj mi!" - XVII spotkanie - sierpień 2017

Dnia 28 sierpnia odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Naszą uwagę poświęciliśmy książce pt. ,,Obiecaj mi"  autorstwa Harlana Cobena. Ta z pozoru niewinna prośba niesie za sobą nieoczekiwane konsekwencje. Nie wie, że za kilka dni ta obietnica postawi go w kręgu podejrzanych o to, co najgorsze. Dwa nieoczekiwane zniknięcia młodych dziewczyn-Katie i Amy, ten sam bankomat, ale czy powód również ten sam? Trzy słowa:,, Nie szukaj mnie", które Katie mówi do doktor Edny- to tylko początek problemów.  Myron Bolitar - przyjaciel rodziny Amy, staje się głównym podejrzanym.  O ile Myron z pierwszą z nich Katie nie miał nic wspólnego, o tyle drugą (Amy) odwiózł w środku nocy przed dom "koleżanki". Bolitar odczuwa poczucie winy, chce również pomóc przyjaciołom odszukać córkę, oczyścić się z zarzutów, a także znów być ,, superbohaterem" pomagający wszystkim. Do jego sprzymierzeńców nie należy ani czas ani tym bardziej, ludzie, którzy z jakiegoś powodu starają się utrudnić dotarcie do prawdy. Na jego drodze pojawia się więcej wrogów niż zwolenników m.in.  bliźniacy, ojciec lokalnego dilera. Myron wiele razy staje w obliczu śmierci, lecz pomoc przyjaciela Wina, okaże się bezcenna. Przy determinacji Bolitara i jego doświadczeniu zagadka rozwiązuje się. Jednak jej rozwiązanie z pewnością jest zaskakujące...

Podczas lektury tej książki z każdą stroną coraz bardziej byłyśmy ciekawe dalszych losów i spostrzeżeń Myrona. Razem z nim starałyśmy się odnaleźć prawdę. Jednak ta zagadka ze zniknięciem dziewczyn nie była taka łatwa, jak się mogło wydawać. Z czasem każdy znajdował się na naszej liście podejrzanych. Ucieczka obu dziewczyn z domu to nie był zwykły młodzieńczy bunt, dno ich problemów było zdecydowanie głębsze. W książce tej poruszone są trudne relacje dzieci-rodziców, słuchanie, a nie słyszenie problemów dzieci, a także przemoc domowa, na którą ofiary dają przyzwolenie. Obok książki tej nie da się przejść obojętnie. Od pierwszy stron jest on zaskakująca i pełna skrajnych emocji. To powieść sensacyjna, która nie da Wam o sobie zapomnieć. 

 

"Buszujący w zbożu" - XVI spotkanie - lipiec 2017

24 lipca odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych naszą uwagę poświęciliśmy książce pt. ,,Buszujący w zbożu" Jeromiego Davida Salingera. Opowiada ona historię nastoletniego chłopca o imieniu Holden. Sposób jego myślenia, a zachowanie są skrajnie różne. Chłopiec jest w okresie buntu i tak też próbuje się zachowywać. Holden mimo że, w szkole średnio sobie radzi, to jest inteligentnym chłopcem. Wykazuje się szacunkiem wobec kobiet, nie jest wobec nich nachalny. Stara się zachowywać i postępować jak dorosły, lecz mimo wszystko to nadal dziecko. Jest bardzo związany ze swoją młodszą siostrą. Wspomina często swojego zmarłego brata, a zarazem najlepszego przyjaciela, Alliego

Holden bez wątpienia pogubił się w swoim życiu, chce uciec od wszystkiego, bo to najprostsza opcja do wyboru. Jednak pod wpływem siostry stawia czoło swojej przyszłości i konsekwencjom wynikącym z jego zachowania. Z pewnością z podobnymi problemami borykają się współcześni nastolatkowie, wiec mimo że książka została wydana w 1956 roku, ale jest jak najbardziej aktualna.

"Skaza" - XV spotkanie- czerwiec 2017

Podczas czerwcowego spotkania DKK, swoją uwagę skupiłyśmy na książce Magdaleny Tulli pt. „Skaza”. Było to nasze pierwsze spotkanie zarówno z autorką , jak i jej dziełem. Przyznam, że choć książka nie należy do najłatwiejszych ze względu choćby na brak dialogów oraz podziału na rozdziały, było nad czym dyskutować. Zgodnie stwierdziłyśmy, że książka ta pobudza do myślenia i analizowania przeczytanego tekstu. Inspiruje do szukania odpowiedzi na rodzące się w trakcie czytania pytania, na które odpowiedzi nie są jasne i jednoznaczne, a w pewnych momentach mogą stać się bardzo subiektywne. Niejasność nawarstwiają dodatkowo brak imion bohaterów, brak jakiejkolwiek chronologii oraz miejsca akcji. Powoduje to z jednej strony swoisty dyskomfort czytelnika, jednak z drugiej rozpościera przed nim dodatkowe możliwości, mianowicie możliwość utożsamienia się z bohaterami i odegranie wspólnie roli. Przewracając kolejne strony utwierdzamy się w przekonaniu, że opisane sytuacje oraz przedstawione postaci są uniwersalne i ponadczasowe. Możemy zwrócić uwagę chociażby na tłum ludzi wysiadający z pociągów i gromadzący się na placu w środku miasta. Ów tłum to może być getto z czasów drugiej wojny światowej, mogą to być również jacyś przesiedleńcy, a nawet, odwołując się do czasów współczesnych uchodźcy ( wart zwrócić uwagę , że książka została wydana w 2007 r.).

Nasze spotkanie było ciekawe, a wnioski zaskakujące, więc jeśli chcecie przeczytać książkę i pomyśleć nad jej przesłaniem – przeczytajcie „Skazę” Magdaleny Tulli.

Książki p. Basi Kosmowskiej- XIV spotkanie - maj 2017

Dnia 29 maja odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Omawialiśmy twórczość Pani Barbary Kosmowskiej, w związku ze zbliżającym się spotkanie autorskim. 

Szczególną uwagę poświęciłyśmy książkom pt. ,,gorzko" , ,, W górę rzeki", ,,Teren prywatny", ,,Hermańce" , ,,Gobelin", ,,Ukrainka'''. Mimo wcześniejszego przekonania, iż są to lekkie obyczajówki książki okazały się problematyczne i bardzo życiowe. Każda z nich porusza różną problematykę, ale są zarazem do siebie podobne. We wszystkich ukazane są kobiety, lecz w różnych sytuacjach i z różnym podejściem do problemów ich dotyczących. Pojawia się problem zdrady, a także emigracji.

,,gorzko"  to odważna powieść o poszukiwaniu szczęścia i wielkiej nieprzewidywalności życia. 

,, W górę rzeki"  to powieść wielowątkowa; z całą galerią postaci o głębokich, bardzo wiarygodnych portretach psychologicznych, które reprezentują najróżniejsze postawy życiowe. Autorka stawia wobec bohaterów wobec dylematów, naprzeciw których nie stajemy codziennie... Przy czym pisarka nie rezygnuje z charakterystycznych dla siebie - autoironii i humoru, co sprawia, że książkę czyta się jednym tchem! 

,,Teren prywatny", choć opowiedziany z uśmiechem i dystansem, nie jest banalnym gruntem, na którym rozgrywają się sceny z codzienności. Jest teatrem, a może ... baletem zycia. Powieść opowiada o procesie dojrzewania głównej bohaterki, Wandy, wymagającym od wrażliwej czterdziestolatki cierpliwego przetwarzania własnego bólu. 

„Hermańce” to opowieść o ludziach mieszkających w urokliwej wsi, położonej wśród malowniczych pół, rozległych lasów, których poszycie dostarcza mieszkańcom wielu frykasów. 

W ,,Gobelinie'' przeplata się kilka opowieści o kobietach, kilka o mężczyznach, kilka wzmianek o artystach, o dziennikarzach, o Trójmieście. Osnowę stanowi historia Anny i jej alkoholizmu, a może raczej jej przyjaźni z Konstancją i Zuzanną i bezradności bliskich ludzi wobec czyjegoś uzależnienia.

,,Ukrainka" Współczesna Warszawa. Do miasta przybywają tym samym pociągiem dwie kobiety, Iwanka Matwijenko i Zofia Wolska.
Iwanka jest młodą wiolonczelistką z Ukrainy, w Polsce chce zarobić na dom, który dzielić ma z Mykołą, także muzykiem.

"Poczwarka" - XIII spotkanie- kwiecień 2017

,Poczwarka” autorstwa Doroty Terakowskiej nie jest typową lekką ‘’obyczajówką’’. Porusza ważną, ale trudną problematykę, nad którą się zbytnio nie zastanawiamy póki nas nie dotyczy. Opowiada historię idealnego małżeństwa i ich perfekcyjnych planów na przyszłość, które niszczy pojawienie się dziecka z zespołem Downa. Przedstawione są różne postawy rodziców wobec choroby dziecka. Z jednej strony ojciec-Adam, któremu nie zawaliło się całe życie, a cały świat. Oddala się on od Myszki, ale nie pozostaje wobec niej obojętny. Z drugiej strony matka- Ewa, która zajmuje się dzieckiem 24h na dobę. Całe wychowanie i zajmowanie się dzieckiem spada na jej barki nie ma pomoc znikąd, a mimo to nie poddaje się i daje Myszce mnóstwo miłości i ciepła. Ponad to musi zmagać z winą, którą obarcza ją mąż o chorobę dziecka. Znosi wiele upokorzeń, wytykań palcami i wstydu. Jej postawa jest krzepiąca i godna naśladowania. Postawa ojca zmienia się. Gdy chce naprawić relacje z córką jest już za późno. Myszka odchodzi do Ogrodu.

  Wszystkie zgodnie stwierdziłyśmy, że gdyby nie DKK raczej nie sięgnęłybyśmy po taką książkę. Poruszyła nas historia małej Myszki. Nie można ocenić postawy ojca, bo nie wiadomo jak my byśmy się na jego miejscu zachowały, gdy idealny świat odchodzi w zapomnienie. Duży podziw budzi fakt, że mimo iż małżeństwo nie było ze sobą w bliskich relacjach przez niemal 8 lat to nie doprowadziło to do rozwodu. Być może ze względu na wizerunek prezesa poważnego koncernu, którym był Adam, a być może ze względu na ogromną miłość jaką tych dwoje darzyło się nawzajem. ,, Dawniej jak coś się psuło, to się to naprawiało, a nie wyrzucało do kosza’’. Książka ta nauczyła nas, że warto doceniać to co się ma, bo los jest tak kruchy, że w mgnieniu oka możemy to stracić.

" Holoubek - Rozmowy - XII spotkanie - marzec 2017

27 marca by upamiętnić DZIEŃ TEATRU, omawiałyśmy książkę pt. "Holoubek - Rozmowy" , autorstwa Małgorzaty Terleckiej-Reksnis. To jedna z niewielu omawianych podczas spotkań klubu książka , która nas rozczarowała. Trzymając w dłoni książkę opowiadającą o fenomenie artystycznym polskiej sceny teatralnej, przecudownym czlowieku, mężu i przyjacielu jakim był Gustaw Holoubek, nastawione byłyśmy na ciepłą opowieść o pasji, życiu i miłości. Otrzymałyśmy natomiast książkę przydatna niewątpliwie studentom szkoły teatralnej, w której główny bohater bardzo duż uwagi poświęca swojej pasji jaką był teatr. Czytając, otrzymamy kilka informacji na temat jego domu rodzinnego, żony i dzieci, ale to nie było w stanie zaspokoić naszych oczekiwań. Zapewne z czasem sięgniemy po inną biografię pana Holoubka, by zaspokoić swoją ciekawość, czyli nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.

"10 niesamowitych przygód Neli"

" Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek" - VII spotkanie DKK dla dzieci

„Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” to namiastka dorosłych powieści obyczajowych – skierowana do maluchów. Zabawna, szybka historia zainteresuje dzieciaki – pojawią się tu czasem motywy dotyczące każdego „przeciętnego” dziecka, kłopoty z przezwiskami rodzinnymi czy docinkami kolegów, prymitywne rozrywki tychże, drobne złośliwostki lub rodzice przynoszący swym zachowaniem wstyd: między wierszami przemyca Beręsewicz te trudności wieku dziecięcego. Ale nie przedstawia nowatorskich rozwiązań, zostawia te kwestie na uboczu.

W tej książce właściwie nie ma zła i rzeczywistych, przynoszących smutek problemów. W tej powieści wszystko jest optymistyczne, pogodne i ciepłe. I na tym między innymi polega sukces książki „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”. To jedna z tych historii, które młodemu czytelnikowi warto polecić – przynosi uśmiech i wytchnienie, uspokaja i bawi. Wartka, jednokierunkowa akcja pozwala utrzymać zainteresowanie maluchów. Jest Beręsewicz odkrywczy, kreatywny i komiczny. Napisana prostym językiem opowieść przypadnie do gustu odbiorcom. Natomiast co trudniejsze słowa zachęcają do zerknięcia na karty słownika języka polskiego.

 

" 10 niesamowitych przygód Neli" - VI spotkanie DKK dla dzieci

Podczas październikowego DKK dla dzieci wybraliśmy się w podróż z Nelą małą reporterką. Odwiedziliśmy niesamowite miejsca m.in. Tajlandię, gdzie dotarliśmy do głębi dżungli, przeprawiliśmy się przez pustynię solną w Boliwii, a na koniec wyprawy spotkaliśmy się oko w oko z wodnymi bestiami z Amazonki.

Podczas podróży poznaliśmy przysmaki kuchni tajlandzkiej, nauczyliśmy się odróżniać słonie indyjskie od afrykańskich, a także krokodyla od aligatora. Odkryliśmy piękne miejsca, nieznane owoce oraz fascynujące zwierzęta, a wszytko to w zaledwie jedną godzinę zegarową.

"Zwyczajny facet" - VII spotkanie DKK dla dorosłych

28 października 2016 r. podczas spotkania DKK dla dorosłych omawialiśmy książkę polskiej autorki Małgorzaty Kalicińskiej pt. "Zwyczajny facet". W słowie wstępnym autorka zaznaczyła, iż napisała tę książkę, bo taką dostrzegła potrzebę.

Faktycznie, podczas czytania książki dostrzegamy przysłowiowe 5 minut, jakie otrzymał główny bohater. Jego głos został wysłuchany.

Czytelnik otrzymuje zapis myśli i uczuć mężczyzny, jakich wielu - skrzywdzonego przez kobietę - ale cierpiącego w milczeniu, podczas gdy większość kobiet o swych rozterkach, bólu potrafią opowiedzieć całemu światu. Autorce udało się przedstawić sylwetkę bohatera z doskonałą, niemal psychologiczną wrażliwością. Nasze czytelniczki były pod ogromnym wrażeniem szczegółowości opisywanych emocji, przez co stały się bardzo podejrzliwe. Pamiętajmy, przecież że autorka nadal jest kobietą. Czy faktycznie którakolwiek z nas - kobiet potrafi wniknąć w psychikę mężczyzny? Bo zachodzi podejrzenie, że autorka być może spotkała pierwowzór swego bohatera w swoim prywatnym życiu. Mężczyznę, który zwierzył się jej ze swych emocji i potrzeb. Możemy się tylko domyślać intencji autorki. Jedno jest pewne. Książka ta może dać kobietom do myślenia.

Zatrzymajmy się chwilę i zastanówmy nad naszym temperamentem i chęcią dominacji. Zwróćmy uwagę na naszych partnerów, czy obok nas nie ma przypadkiem takiego wrażliwego Wieśka, który robi dobrą minę do złej gry. Zróbmy to teraz, żeby po 50-ce nie okazało się, że jesteśmy rozwódkami, bo nikt wcześniej nie dał nam wskazówek, jak żyć we dwoje by być równorzędnymi partnerami dla siebie nawzajem. 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi