Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

XXVIII spotkanie "Dworek pod Lipami" - Szepielak A.J.

Dworek pod lipami, po lekturze książki Niewolnica ISIS, była jek lekki powiew wiatru. Główna bohaterka Gabriela zabrała nas do swojego - typowo kobiecego świata . Natomiast Celina , bohaterka książki Gabrieli, która jest zawodową pisarką, ukazała nam XIX- wieczne oblicze kobiety na szlacheckim dworze. W otoczeniu służących ,dojrzałego męża i amnezji. Omawiana książka to pełna ciepła i życiowych rozterek powieść ,napisana z lekkim humorem.
Z przyjemnością wtopiłyśmy się w świat Gabrysi i jej problemów oraz z ochotą czytałyśmy jej tworzącą się powieść. Nie obyło się jednak od chwilowych irytacji i niezadowolenia z rozwoju sprawy ze strony wyemancypowanych klubowiczek.

XXVII spotkanie - "Niewolnica ISIS" - Thierry Oberlé, Dżinan

Temat wojny i tak zwanego Państwa Islamskiego obecny jest w przestrzeni publicznej na co dzień. Nie sposób nie słyszeć choćby szczątkowych informacji o wydarzeniach z tamtego rejonu. Słyszymy, aż do spowszednienia, przecież kolejna krótka informacja o jeszcze jednym bombardowaniu czy przejęciu jakiegoś miasta przez ISIS nie wywoła w nas jakiejś większej reakcji, prawda? Jednak czytajac książkę  "Niwolnica ISIS " otrzymujemy nie statystyki, lecz dramat jednego człowieka, dokładniej rzecz biorąc młodej jazydki Dźinan, która nie zdołała uciec przed wojownikami Daeszu. Książka przedstawia zapis jej przeżyć i odczuć z nimi związanych. 

Wspólnie uznałyśmy, iż pomimo faktu że książka obrazuje trudny temat niewoli, handlu i znęcania się nad kobietami , to niestety jej zawrtość prócz emocjonalnej sfery, nie zachęca do ponownego przeczytania. Niemniej jednak, powinna być to książka obowiązkowa ,by poznać od środka religię jazydów i ich relacje z islamistami. 

XVI spotkanie - " Papierowe marzenia" Evans R.

"Papierowe marzenia" to współczesna wersja przypowieści o synu marnotrawnym. Historia Luca, który miał wszystko i wszystko stracił, po to aby odzyskać jeszcze więcej. Evans jest mistrzem grania na czuciach czytelnika.  Lekka i przyjemna poczytajka z morałem, jakże często potrzebna w czasach , gdy otacza nas zawiść, konsumpcjonizm i niezrozumienie. Książka wciągająca, ale przewidywalna, akcja również nie powala z nóg. Dyskysja była krótka i bez emocji ... .Może to i lepiej, bo nasz klub dyskutowała na wyjeździe.

XXV spotkanie "Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo" Gortat M.

"Powieść dla dzieci, którą powinien przeczytać każdy dorosły". Tymi słowami kierowałam się przy wyborze tej lektury na DKK dla dorosłych. Wcześniej omówiłam ją z dziećmi, nieco starszymi, aniżeli ośmioletnia Jasmina.

Po obu spotkaniach mogę stwierdzić , iż dzieci niewiele zrozumiały czytając tę książkę. To co dzieje się w mieście Aleppojest dla nich jakąś abstrakcją, czymś nierealnym. Jak to można nie wiedzieć co to są dobranocki? Dziwiły się dziewczynki podczas omawiania lektury, albo jak można nie wiedzieć co to jest plac zabaw i jak wygląda? Myślę że omówienie tej książki dało im wiele do myślenia. Były łzy i smutek, chwila refleksji, ale czy na długo ciężko to stwierdzić.

Jeśli chodzi o dorosłych, dobiór był zupełnie inny. Panie postwaiły się w roli matki, która musi pochować najmłodszego z synów, przygotowywać białe prześcieradła by mieć w czym pochować ciało, któregoś z jej bliskich. Są to momenty nie do opisania. Mimo , ze ksiażka jedt dla dzieci , odbija straszne piętno na umysłach dorosłych, którzy choć nie wiedzą z własnego doświadczenia , czym jest wojna, to boją się jej tak , jakby już kiedyś mięli z nią do czynienia.

Historie takie jak ta nigdy nie powinny się zdarzyć – a jednak się zdarzają, tu i teraz, tuż obok nas. Tym bardziej ważne, byśmy przeczytali i zapamiętali książkę tak bardzo przejmującą.  

XXIV spotkanie " Jeden dzień Iwana Denisowicza " - Sołżenicyn A.

Prawdziwa klasyka literatury łagrowej i ważne świadectwo czasów totalitaryzmu. Napisane zwięźle i bez ozdobników. Autor świetnie oddał ciągły stres życia w obozie: znajdą u ciebie nożyk w czasie rewizji, idziesz do karceru, a potem to już może śmierć. Nie dopchasz się do żarcia w stołówce, stracisz siły i staniesz się wrakiem człowiek, powoli umierającym z głodu. Życie w łagrze to codzienna walka o przetrwanie, o ochłap jedzenia, o ciepłe miejsce do spania. To ciągła walka o przetrwanie , kolejnego beznadziejnego dnia.

Wraz z klubowiczkami zastanawiałyśmy się jak współczesny człowiek odnalazłby się w ówczesnych warunkach, czy przetrwał by choćby tydzień?

XXIII spotkanie Mariusz Szczygieł " Gottland"

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy — Gottland — to kraj horroru, smutku i groteski. „Gottland” Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova — kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

 

Książka zdaniem Klubowiczek warta przeczytania chociażby po to by choć trochę poznać naturę naszych sąsiadów oraz odrobinę jej historii. Reportaż ma to do siebie, że dotyczy faktów, które miały miejsce, a więc dostarcza nam informacji o ludziach ich zachowaniach i wydarzeniach, które pomogą nam zrozumieć pewne działania oraz tok zdarzeń.

XXII spotkanie DKK Eduardo Mendoza " Oliwkowy labirynt"

Dlaczego zwyczajny damski fryzjer nieoczekiwanie staje się obiektem zainteresowania hiszpańskich służb specjalnych? Dlaczego to właśnie jemu pewien minister zleca zadanie transportowania walizki pełnej banknotów o wysokich nominałach? Mimo niejasnych okoliczności decyduje się wykonać zadanie.

O tym, jak niebezpieczna jest jego misja, fryzjer przekona się, gdy w bliskim otoczeniu zginie przypadkowy mężczyzna. Przerażony i zdezorientowany będzie musiał stawić czoło śmiertelnie niebezpiecznym przestępcom. 

Pełna absurdalnego humoru i dynamiki powieść Mendozy niestety jednogłośnie okrzyknięta została przez nasze klubowiczki jednym z najgorszych kryminałów jakie czytały. Podsumowując - " szkoda czasu na zgłębianie zagmatwanej i niejasnej historii fryzjera-przemytnika, kiedy na rynku tyle świetnych pozycji ksiązkowych".

 

XXI spotkanie DKK - "Siewcy strachu" - Gregg Olsen

29.01.18 odbyło pierwsze spotkanie w nowym roku DKK dla dorosłych swoją uwagę poświęciliśmy książce Gregga Olsena "Siewcy strachu".

"Siewcy strachu" " to historia życia Teda Bundy'ego, seryjnego mordercy działającego w Ameryce w latach 70-tych XX wieku. 

Dwie kobiety mają obsesję na punkcie najsłynniejszego amerykańskiego mordercy, Teda Bundy’ego. Jedna jest policjantką, której siostra mogła paść jego ofiarą. Druga to obłąkana fanka, która korespondowała z nim, gdy siedział w więzieniu, i wychowała syna, żeby podjął jego dzieło. Żeby oczarowywał i wabił niewinne dziewczyny. Żeby porwał, zgwałcił i zabił więcej kobiet niż którykolwiek seryjny morderca w historii. I żeby wciągnął ogarniętą obsesją policjantkę w pułapkę tak chorą i szaloną jak sam Bundy.

XX spotkanie DKK - "Mrok i mgła"- Stefan Turschmid

Dnia 18.12. odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych, dzisiaj omawialiśmy książkę Stefana Turschmida "Mrok i mgła".

Jest to historia młodej mieszkanki Leningradu, wychowanej na ideałach komunistycznych, która - rzucona w wir przygód - powoli traci wszystkie złudzenia.
Stefan Türschmid, autor "Mroku i mgły", potrafił w znakomity sposób przedstawić realia potwornej epoki Stalina, ale przede wszystkim stworzyć wzruszającą miłosną opowieść, od której nie można się oderwać. 
Leningrad, listopad 1934. Siedemnastoletnia Sonia Buriagina właśnie zostaje przyjęta w poczet kandydatów do partii. Wychowana na komunistycznych ideałach, wierzy w nieomylność towarzysza Stalina. Jest przy tym piękna i zdolna, jej przyszłość rysuje się więc w jasnych barwach. Jednak jej życie zmieni się w koszmar.
Aresztowanie narzeczonego, śmierć ojca, wybuch wojny, blokada Leningradu, wyjazd do Murmańska - to wszystko pozwoli jej zrozumieć, że system, w który tak wierzyła, to najgorsza rzecz, jaka ją może spotkać.
Moskwa, styczeń 1934 r. Józef Stalin po raz kolejny zostaje wybrany sekretarzem generalnym partii. W tym momencie jego władza, i tak ogromna, staje się absolutna. Od tej pory nikt nie może się czuć bezpiecznie: jedno słowo dyktatora wystarczy, aby stracić życie, a wczorajszy przyjaciel jutro może się stać największym wrogiem.

Ślepa wiara, rozczarowanie, zakazana miłość, oblężony Leningrad, okropności wojny. Wreszcie ucieczka do wolności, to wszystko w tej niezwykłej powieści, w której fikcja literacka po mistrzowsku splata się z historią, tą prawdziwą, niekłamaną, która przejmuje do szpiku kości i każe wciąż na nowo stawiać pytanie: Jak to w ogóle było możliwe?

XIX spotkanie DKK "Tatusiu, proszę nie" Howarth Stuart

27.11 odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dorosłych swoją uwagę poświęciliśmy aż dwóm książkom. Pierwsza to "Tatusiu ,proszę nie" Stuarta Howarta.

 

"Tatusiu, proszę, nie" to historia słodkiego chłopczyka, który dorastał pod opieką nieobliczalnego mężczyzny. Był bity, zastraszany, dręczony psychicznie i wykorzystywany seksualnie. Jak się potem okazało David, ojczym Stuarta, molestował również siostry chłopca, za co został na jakiś czas osadzony w areszcie. Nikt jednak nie znał tragicznej prawdy o dzieciństwie Stuarta.Po ponad 30 latach emocjonalnej i psychicznej traumy oraz po śmierci siostry w Stuarcie coś pękło. Postanowił spotkać się z Davidem, by zrozumieć jego bestialskie postępki. Sprawa wymknęła się jednak spod kontroli…Historię swojego życia Stuart Howarth zaczął pisać w więzieniu. Stała się dla niego terapią i ukojeniem po latach, które spędził w rodzinnym piekle. Ale wyrządzone w dzieciństwie krzywdy wycisnęły na nim piętno na zawsze.

„Mam nadzieję, że moja historia, chociaż pełna bólu i rozpaczy, niesie też pewne przesłanie. Mimo przeciwności losu, tragedii i – zdawałoby się - sytuacji bez wyjścia dla dzieci z rodzin dysfunkcjonalnych, zawsze istnieje nadzieja na lepsze życie. Dzięki pomocy życzliwych i kochających ludzi mogą zacząć wszystko od nowa.” 
Stuart HowarthStatystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi