Warning: getimagesize(D:\xampp\htdocs\www\wimbp\dkk\images\joomgallery\details\galerie_dkk_2\mbp_ad-polesie_fb_18_1139\spotkania_klubu_1141\2018_1713\04_kwiecie_10_1753\adam_uryniak_rezyser_i_natalia_odygowska_kierownik_produkcji_oraz_klubowicze_1_20180411_1694976284.j) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in D:\xampp\htdocs\www\wimbp\dkk\components\com_joomgallery\helpers\html\joomgallery.php on line 1054
Dwudzieste siódme spotkanie DKK w Bibliotece Fantastycznej Na Piętrze
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Polesie FB 18
- Utworzono: niedziela, 24, luty 2019 17:55
- Adam Rozmarynowski
Tym razem spotkaliśmy się w Manufakturze, gdzie Jacek Piekara promował swoją najnowszą książkę. Udało nam się zamienić kilka słów z autorem, zrobić wspólne zdjęcie i poprosić o autograf z dedykacją dla Czytelników Biblioteki Fantastycznej Na Piętrze
Dwudzieste szóste spotkanie DKK w Bibliotece Fantastycznej Na Piętrze
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Polesie FB 18
- Utworzono: środa, 30, styczeń 2019 13:27
- Adam Rozmarynowski
Nowy rok zaczęliśmy smakowitym kąskiem. Rozmawialiśmy o antologii opowiadań wiedźmińskich Szpony i kły, która wszystkim się spodobała. Zgodziliśmy się, że choć historie te nie wyszły spod ręki Andrzeja Sapkowskiego, to każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie. Szczerze polecamy
Dwudzieste piąte spotkanie DKK w Bibliotece Fantastycznej Na Piętrze
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Polesie FB 18
- Utworzono: środa, 30, styczeń 2019 12:50
- Adam Rozmarynowski
O Szczęśliwej ziemi Łukasza Orbitowskiego rozmawialiśmy nad przepysznym imieninowym tortem przyniesionym przez Pana Andrzeja (Panie Andrzeju, sto lat! :) ). Zgodziliśmy się, że książka zaskakuje niecodziennym połączeniem powieści obyczajowej i grozy jak również wielością wątków i... (UWGA: SPOiLER) happy endem :) Polecamy.
Dwudzieste czwarte spotkanie DKK w Bibliotece Fantastycznej Na Piętrze
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Polesie FB 18
- Utworzono: poniedziałek, 29, październik 2018 15:38
- Adam Rozmarynowski
Tym razem rozmawialiśmy o trzecim tomie trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego. Lux perpetua, bo o nim mowa, to doskonała powieść historyczna z elementami magii i niesamowitości. Książka w sam raz na nadchodzą Halloween :) Polecamy.
DKK spotkanie dwudzieste trzecie w Bibliotece Fantastycznej Na Piętrze
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Polesie FB 18
- Utworzono: środa, 03, październik 2018 18:27
- Adam Rozmarynowski
O drugim tomie trylogii husyckiej rozmawialiśmy nad przepyszną urodzinową szarlotką przyniesioną przez Pana Andrzeja (Panie Andrzeju, sto lat! ).
Boży bojownicy wszystkim się podobali. Zgodziliśmy się, że jest to bardzo dobra książka historyczna. Za najciekawsze postaci powieści Andrzeja Sapkowskiego uznaliśmy jednogłośnie pana Vlka i Samsona Miodka. Polecamy
Dwudzieste drugie spotkanie DKK w Bibliotece Fantastycznej Na Piętrze
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Polesie FB 18
- Utworzono: poniedziałek, 13, sierpień 2018 13:36
- Adam Rozmarynowski
Tym razem rozmawialiśmy o pierwszym tomie trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego. Narrenturm, bo o nim mowa, to doskonała powieść historyczna z elementami fantasy. Pozycja idealna na wakacje. Polecamy Recenzja napisana przez klubowicza tutaj.
Dwudzieste pierwsze spotkanie DKK w Bibliotece Fantastycznej Na Piętrze
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Polesie FB 18
- Utworzono: poniedziałek, 28, maj 2018 14:10
- Adam Rozmarynowski
Na piątkowym spotkaniu mówiliśmy o Opowieściach z Wilżyńskiej Doliny. Zgodziliśmy się, że zbiór opowiadań Anny Brzezińskiej obfituje w dawkę ciętego humoru i czyta się z zapartym tchem. Polecamy wszystkim na nadchodzący długi weekend :)
Recenzja napisana przez Klubowicza tutaj.
Dwudzieste spotkanie DKK w Bibliotece Fantastycznej Na Piętrze
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Polesie FB 18
- Utworzono: środa, 11, kwiecień 2018 12:54
- Adam Rozmarynowski
Wczoraj Fantastyczny DKK odwiedził Kino Łódzkiej Szkoły Filmowej, gdzie odbył się pokaz filmu Kochanka Szamoty według prozy Stefana Grabińskiego.
Po seansie odbyło sie spotkanie z twórcami: reżyserem Adamem Uryniakiem oraz kierownikiem produkcji Natalią Łodyszewką (na zdjęciu).
Literacki pierwowzór pochodzi ze zbioru opowiadań pt. Niesamowita opowieść z 1922 roku.
To już czwarta ekranizacja tej noweli.
Wcześniejsze to:
- Kochanka Szamoty (1927, reż. Leon Trystan) – film nie zachował się do dnia dzisiejszego,
- Szamota’s Mistress (USA 1998, reż. Joseph Parda),
- Szamotas Geliebte (Niemcy 1999, reż. Holger Mandel),
- Kochanka Szamoty (2017, reż Adam Uryniak).
Zwiastun filmu: tutaj.
Lietracki pierwowzór jest dostępny w Bibliotece Na Piętrze w formie audiobooka.
Zachecamy do lektury
Stefan Grabiński (1887-1936) – jeden z pierwszych twórców polskiej fantastyki, nazywany polskim Edgarem Allanem Poe. Tworzył powieści, dramaty i opowiadania. W dwóch pierwszych gatunkach nie odniósł szczególnych sukcesów. Krótkotrwałą popularność przyniosły mu opowiadania, zwłaszcza wznawiany już za życia autora zbiór Demon ruchu (1919, 1922). Składają się na niego opowieści grozy, w których Grabiński wprowadza czytelnika w świat swojej fascynacji koleją i postępem technicznym, w którym występują niewytłumaczalne zjawiska, katastrofy, zabłąkane pociągi, tajemnicze depesze, dziwne stacje, ślepe tory, w którym o ludzkim losie decydują siły nadprzyrodzone.
Dziewiętnaste spotkanie DKK w Bibliotece Na Piętrze
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Polesie FB 18
- Utworzono: poniedziałek, 26, marzec 2018 13:48
- Adam Rozmarynowski
Na piątkowym spotkaniu rozmawialiśmy o losach powstania styczniowego. A wszystko za sprawą powieści Orzeł bielszy niż gołębica autorstwa Konrada T. Lewandowskiego, w której przedstawia on alternatywną wizję historii XIX wieku, gdy w Europie panował ład zaprowadzony na kongresie wiedeńskim.
Przy okazji pochwaliliśmy cykl o kotołaku Ksinie, z którego Lewandowski jest najlepiej znany.
Recenzja omawianej książki pisana przez Piotra tutaj.
Osiemnaste spotkanie DKK w Bibliotece Fantastycznej Na Piętrze
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Polesie FB 18
- Utworzono: wtorek, 27, luty 2018 15:27
- Adam Rozmarynowski
Mitologia nordycka jest mitologią ludów zamieszkujących: Danię, Szwecję, Norwegię, Islandię oraz Wyspy Owcze.
Ważne miejsce w mitologii nordyckiej pełniło drzewo kosmogoniczne, zawierające dziewięć światów tworzących trzy warstwy światopoglądu dawnych German – Niebo, Ziemie i Niflheim (świat zmarłych, odpowiednik chrześcijańskiego piekła). Świat ludzi to Mitgard – kraina środka, która powstała na styku przeciwstawnych światów wody i ognia. Wierzenia te są najlepiej zachowaną mitologią germańską, co zawdzięcza się dwóm Eddom – islandzkim sagom odwołującym się do pogańskich wierzeń. Edda Starsza powstała w IX w.n.e i jest uważana za najstarszy zabytek piśmienniczy Islandii, zawiera 29 pieśni o bogach i ich przygodach oraz mitycznych bohaterach. Została odnaleziona w 1640 przez biskupa Brynjolfura Sveinssona i podarowana królowi Danii. Autorstwo przypisano szwedzkiemu kronikarzowi i poecie – Snorriemu Sturlusonowi. Napisał on także Eddę nazywaną później Eddą Prozaiczną lub częściej Eddą Młodszą. Jako pierwszy, Eddę Starszą i Młodszą przełożył na polski Joachim Lelewel.
Mitologia nordycka jest często wykorzystywana przez autorów fantastyki. Nawiązania do niej znajdziemy u Tolkiena, Gaimana czy Sapkowskiego.
"Mitologia nordycka" opowiedziana przez Neila Gaimana klubowiczom sie podobała. Zgodziliśmy sie, że jest to książka idealna do poczytania np. w czasie podróży, krótka, zwięzła i pięknie napisana. Loki u Gaimana jest sympatyczny, choć równie złośliwy jak u innych autorów. Bogowie wydają się szlachetniejsi, mniej brutalni. Książkę czyta się jak zbiór baśni. Jest napisana w bardzo przystępny i przejrzysty sposób. Zawiera zbiór mitów w formie kilkustronicowych opowiadań.
Polecamy!
Recenzja napisana przez Klubowicza tutaj.