Warning: getimagesize(D:\xampp\htdocs\www\wimbp\dkk\images\joomgallery\details\galerie_dkk_2\mbp_ad-polesie_fb_18_1139\spotkania_klubu_1141\2018_1713\04_kwiecie_10_1753\adam_uryniak_rezyser_i_natalia_odygowska_kierownik_produkcji_oraz_klubowicze_1_20180411_1694976284.j) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in D:\xampp\htdocs\www\wimbp\dkk\components\com_joomgallery\helpers\html\joomgallery.php on line 1054

Dwudzieste spotkanie DKK w Bibliotece Fantastycznej Na Piętrze

Wczoraj Fantastyczny DKK odwiedził Kino Łódzkiej Szkoły Filmowej, gdzie odbył się pokaz filmu Kochanka Szamoty według prozy Stefana Grabińskiego.
Po seansie odbyło sie spotkanie z twórcami: reżyserem Adamem Uryniakiem oraz kierownikiem produkcji Natalią Łodyszewką (na zdjęciu).

Literacki pierwowzór pochodzi ze zbioru opowiadań pt. Niesamowita opowieść z 1922 roku.
To już czwarta ekranizacja tej noweli.
Wcześniejsze to:

• Kochanka Szamoty (1927, reż. Leon Trystan) – film nie zachował się do dnia dzisiejszego,
  • Szamota’s Mistress (USA 1998, reż. Joseph Parda),
  • Szamotas Geliebte (Niemcy 1999, reż. Holger Mandel),
  • Kochanka Szamoty (2017, reż Adam Uryniak).
    Zwiastun filmu: tutaj.
    Lietracki pierwowzór jest dostępny w Bibliotece Na Piętrze w formie audiobooka.
    Zachecamy do lektury

Stefan Grabiński (1887-1936) – jeden z pierwszych twórców polskiej fantastyki, nazywany polskim Edgarem Allanem Poe. Tworzył powieści, dramaty i opowiadania. W dwóch pierwszych gatunkach nie odniósł szczególnych sukcesów. Krótkotrwałą popularność przyniosły mu opowiadania, zwłaszcza wznawiany już za życia autora zbiór Demon ruchu (1919, 1922). Składają się na niego opowieści grozy, w których Grabiński wprowadza czytelnika w świat swojej fascynacji koleją i postępem technicznym, w którym występują niewytłumaczalne zjawiska, katastrofy, zabłąkane pociągi, tajemnicze depesze, dziwne stacje, ślepe tory, w którym o ludzkim losie decydują siły nadprzyrodzone.