Osiemnaste spotkanie DKK w Bibliotece Fantastycznej Na Piętrze
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Polesie FB 18
- Utworzono: wtorek, 27, luty 2018 15:27
- Adam Rozmarynowski
Mitologia nordycka jest mitologią ludów zamieszkujących: Danię, Szwecję, Norwegię, Islandię oraz Wyspy Owcze.
Ważne miejsce w mitologii nordyckiej pełniło drzewo kosmogoniczne, zawierające dziewięć światów tworzących trzy warstwy światopoglądu dawnych German – Niebo, Ziemie i Niflheim (świat zmarłych, odpowiednik chrześcijańskiego piekła). Świat ludzi to Mitgard – kraina środka, która powstała na styku przeciwstawnych światów wody i ognia. Wierzenia te są najlepiej zachowaną mitologią germańską, co zawdzięcza się dwóm Eddom – islandzkim sagom odwołującym się do pogańskich wierzeń. Edda Starsza powstała w IX w.n.e i jest uważana za najstarszy zabytek piśmienniczy Islandii, zawiera 29 pieśni o bogach i ich przygodach oraz mitycznych bohaterach. Została odnaleziona w 1640 przez biskupa Brynjolfura Sveinssona i podarowana królowi Danii. Autorstwo przypisano szwedzkiemu kronikarzowi i poecie – Snorriemu Sturlusonowi. Napisał on także Eddę nazywaną później Eddą Prozaiczną lub częściej Eddą Młodszą. Jako pierwszy, Eddę Starszą i Młodszą przełożył na polski Joachim Lelewel.
Mitologia nordycka jest często wykorzystywana przez autorów fantastyki. Nawiązania do niej znajdziemy u Tolkiena, Gaimana czy Sapkowskiego.
"Mitologia nordycka" opowiedziana przez Neila Gaimana klubowiczom sie podobała. Zgodziliśmy sie, że jest to książka idealna do poczytania np. w czasie podróży, krótka, zwięzła i pięknie napisana. Loki u Gaimana jest sympatyczny, choć równie złośliwy jak u innych autorów. Bogowie wydają się szlachetniejsi, mniej brutalni. Książkę czyta się jak zbiór baśni. Jest napisana w bardzo przystępny i przejrzysty sposób. Zawiera zbiór mitów w formie kilkustronicowych opowiadań.
Polecamy!
Recenzja napisana przez Klubowicza tutaj.