Nieznane obicze Afryki w opowiadaniach Wojciecha Albińskiego

We wtorek, 6 maja 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Śródmieście Filia Nr 11 przy ul. Próchnika 7, w trzecim spotkaniu DKK uczestniczyły 4 osoby. Chociaż grono klubowiczów było nieliczne, dyskusja przebiegała w gorącej atmosferze.
Spotkanie poświęcone zostało dyskusji o książce Wojciecha Albińskiego  "Antylopa szuka myśliwego".

Wojciech Albiński urodził się w 1935 r. w Polsce. Pod koniec lat 60-tych pisarz wyemigrował z kraju. Z zawodu geodeta, ukończył studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej. Przez wiele lat mieszkał w Botswanie, a następnie osiadł w Republice Południowej Afryki. Kilka jego wierszy ukazało się w paryskiej Kulturze. W 2003 ukazał się jego pierwszy zbiór opowiadań pt. "Kalahari", za który otrzymał w 2004 Nagrodę Literacką im. Mackiewicza oraz nominację do Nagrody Nike.

Opowiadania Albińskiego są mocno osadzone w realiach Afryki Południowej. Autor porusza w nich kontrowersyjne tematy : apartheidu, konfliktów i uprzedzeń rasowych, a wszystko na tle zderzenia kultur i obyczajów.
Następne spotkanie DKK planowane jest na czwartek, 12 czerwca, o godz. 13:00. W programie dyskusja nad książką Bohumila Hrabala "Piękna rupieciarnia".

Beata Barbus
Moderator DKK przy MBP Łódź-Śródmieście FB nr 11