"W rajskiej dolinie wśród zielska" w DKK przy GBP w Klonowej

Za nami kolejne, ostatnie w tym roku kalendarzowym, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej. Debatowałyśmy o książce autorstwa Jacka Hugo-Badera pt. „W rajskiej dolinie wśród zielska”. Publikacja ta składa się z siedemnastu reportaży z terenu byłego Związku Radzieckiego poruszających różnorodne, pozornie nie związane ze sobą, tematy. Pierwotnie zamieszczone były one na łamach „Gazety Wyborczej” w latach 1993-2001. Okazało się, że dla naszych klubowiczek nie była to książka łatwa i przyjemna w czytaniu, ale dla większości podejmująca trudną i interesującą tematykę. Lektura reportaży była dla niektórych pań podróżą po Rosji – ciekawą i momentami intrygującą, ale przede wszystkim mającą smutny wydźwięk. Historie przytoczone przez autora wywołały żywą i burzliwą dyskusję, zarówno na temat samych bohaterów i ich przeżyć, jak i gatunku literackiego. Nasze klubowiczki pokusiły się również o krótkie porównanie Jacka Hugo-Badera z innymi znanymi i cenionymi autorami reportaży m.in. Ryszardem Kapuścińskim czy Swetlaną Aleksijewicz. Podczas tego spotkania zgodnie stwierdziłyśmy, że czytając tę samą książkę czasami zupełnie inaczej ją odbieramy. Trudno było nam jednoznacznie ocenić tę książkę – każdy z nas musi sam oszacować, co zyskał, a co stracił dzięki lekturze tej nietuzinkowej publikacji.

Listopadowe spotkanie DKK było też okazją do udziału naszego klubu w drugim Dyktandzie Klubów województwa łódzkiego. Emocji temu wydarzeniu towarzyszyło wiele, czasy szkolne mamy przecież dawno za sobą i zupełnie odzwyczaiłyśmy się od pisania dyktand.  Szybko okazało się jednak, że tekst przygotowany przez organizatorów – WBP w Łodzi i MBP w Wieluniu – nie przysporzył nam wielu trudności. Dyktando było więc dobrą wspólną zabawą i okazją do jeszcze większej integracji grupy.

Następnym razem spotykamy się już w nowym roku – 3 stycznia 2017.
Omawiać będziemy książkę autorstwa Elizabeth Strout pt. „Mam na imię Lucy”.