Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Jak w kabarecie Obrazki z życia PRL" w DKK przy GBP w Klonowej

Pierwsze tegoroczne wiosenne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki miało miejsce 20 marca 2017 r. Było to już 14 zebranie klubowiczek, poświęcone tym razem opowieści Andrzeja Klima pt. Jak w kabarecie Obrazki z życia PRL.

Autor opowiada o wydarzeniach i ludziach związanych z życiem w czasach PRL-u. Książka skupia się na sytuacjach kulturalno-społecznych. Polityka zostaje pominięta – spotykamy tylko krótkie wzmianki na ten temat. Opowieść ta zawiera kilka rozdziałów, w której Andrzej Klim opisuje życie estradowe, sprawy związane z ówczesną modą czy motoryzacją. Artykuły nie są ze sobą powiązane. Są to wycinki z życia znanych osób ułożone bez porządku chronologicznego. Treść książki zawiera wspomnienia największych artystów, którzy musieli walczyć z cenzurą, a także fotografie przedstawiające ówczesne życie. Dzięki temu lektura sprawia wrażenie lekkiej i przyjemnej. Książka mówi o wielu niedorzecznościach i paradoksach, jakie towarzyszyły życiu w latach 1945-1989. Odsłania stronę PRL-u „zza kulis”. Można ją mianować dziwną podrożą w tamte czasy. Jeśli ktoś się w tę podróż wybierze, dowie się: dlaczego Zofia Czerwińska znielubiła gołąbki, co Andrzej Rosiewicz szepnął na ucho Michaiłowi Gorbaczowowi, czy Nina Andrycz zamawiała kreacje w Paryżu…, bo o tym właśnie i wielu innych postaciach i sytuacjach - często niesamowitych i dziwnych - jest ta książka. Czyta się ją dobrze. 

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na kolejne spotkanie 24 kwietnia 2017 r. Dyskutować będziemy nad książką Ireny Matuszkiewicz – Przerwana podróż.


 

"Przeznaczeni" w DKK przy GBP w Klonowej

O miłości, wyborach i kaprysach losu rozmawiały panie z Dyskusyjnego Klubu Książki podczas spotkania, które odbyło się 27 lutego w GBP w Klonowej. Debata dotyczyła powieści Katarzyny Grocholi pt. Przeznaczeni.

Autorka najgłośniejszych i najpopularniejszych powieści ostatnich lat, uważana przez większość czytelniczek za pisarkę specjalizującą się w pogodnych opowieściach o poszukiwaniu miłości, stworzyła absolutny majstersztyk. Książka opowiada o historii pięciu osób, których drogi niespodziewanie łączą się w kulminacyjnym punkcie. Jedni otrzymują szansę od losu, a inni tracą ją bezpowrotnie. Bohaterami są zwykli ludzie, których możemy spotkać na co dzień – różnią się między sobą wykształceniem, stylem życia czy miejscem zamieszkania. Każdy z bohaterów popełnia błędy, ale z pomocą innych odnajduje właściwą drogę. W trakcie lektury dostrzegamy, jak wielkie znaczenie ma w życiu tytułowe „przeznaczenie”. Książka z pewnością skłania czytelnika do refleksji,wywołuje wiele emocji, a także wymaga skupienia. Okazała się doskonałą lekturą o życiu, o wzlotach, upadkach i zderzeniach z rzeczywistością, dla większości - książką pełną optymizmu i nadziei.

Kolejne spotkanie odbędzie się już wiosną – 20 marca, jak zwykle o godzinie 17.00. Dyskutować będziemy o książce Andrzeja Klima pt. "Jak w kabarecie Obrazki z życia PRL"

 


 

"Kobiety w kąpieli" w DKK przy GBP w Klonowej

30.01.2017 roku miało miejsce 12. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej. 

Drugie styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej poświęcone było nieznanej w naszym kraju, ale uznanej i nagradzanej w swojej ojczyźnie Chince Tie Ning i jej nietuzinkowej opowieści „Kobiety w kąpieli”.

Autorka w swojej powieści opisuje cztery młode kobiety oraz ich relacje z bliskimi, rodzinne nieporozumienia i emocje nimi targające. Choć każda z nich posiada własny bagaż doświadczeń, często brutalnych i zaskakujących dla Europejczyków, łączy je wspólna chęć odnalezienia swojego miejsca w świecie pełnym mężczyzn. Choć często napotykamy w książce na wydarzenia historyczne i polityczne, to nie są one głównym wątkiem powieści. Na tle rewolucji kulturowej poznajemy marzenia, rozterki, uniesienia i zmartwienia bohaterek, które pomimo ciężkiej sytuacji próbują nadal pozostać wierne swoim wyborom. Ning w swojej historii przedstawia czytelnikom tę samą rzeczywistość przez pryzmat poszczególnych bohaterek, dzięki czemu widzimy jak osobiste są to przeżycia i w jaki sposób są odbierane przez te kobiety.

Nasze klubowiczki jednogłośnie oświadczyły, że jest to wyjątkowa, nastrojowa i emanująca pełną gamą emocji powieść. Choć akcja nie narzuca szybkiego tempa, to czytelnik nie ma wrażenia znużenia i ospałości. Wprost przeciwnie – książka jest bardzo ciekawa, zarówno pod względem językowym jak i kulturowym. Czytelniczki uważają tę książkę godną polecenia, przede wszystkim za fakt, że pobudza do refleksji i pozostaje w sercu na długo.

Następne spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej odbędzie się tradycyjnie w ostatni poniedziałek miesiąca: 27.02.2017 r. o godz. 17:00.
Tym razem rozprawiać będziemy o książce pt. „Przeznaczeni” autorstwa naszej rodzimej i znanej pisarki Katarzyny Grocholi.


 

"Mam na imię Lucy" w DKK przy GBP w Klonowej

3 stycznia 2017 roku odbyło się 11. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej.

O książce Elizabeth Strout „Mam na imię Lucy” rozmawiały klubowiczki Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej na pierwszym spotkaniu w 2017 roku. Tytułowa bohaterka - narratorka - jest pisarką, dojrzałą kobietą wychowującą dwójkę dzieci, mieszka w Nowym Jorku. Dzieciństwo pozostawia wyraźne ślady w jej osobowości. Można śmiało stwierdzić, że Lucy opowiadając o swoim życiu pozwala czytelnikowi przeżyć wraz z nią najważniejsze jego momenty: skrajnie biedne dzieciństwo oraz niezaakceptowane przez rodzinę małżeństwo doprowadzające do opuszczenia najbliższych i zerwania z czasem więzi rodzinnych.

Podczas przedłużającego się pobytu Lucy w szpitalu odwiedza ją niewidziana od wielu lat matka. Rozmowy przychodzą z trudem, ale Lucy ich potrzebuje. Kobiety wspominają ludzi z przeszłości, dzięki czemu odnajdują niejako coś, co je łączy, budują w ten sposób kruchą nić porozumienia.

Narracja książki jest jasna, styl prosty. Powoduje to, że chce się ją czytać jednym tchem. Nie jest to jednak lektura, nad którą nie należy przystanąć i zastanowić się. Pojawiają się w niej pytania trudne dotyczące ludzkiej osobowości, także tej najgorszej.

Odbiór powieści przez nasze klubowiczki był różny. Dla niektórych miała ona wydźwięk optymistyczny, dla niektórych wręcz przeciwnie. Wszystkie panie jednak zauważyły fakt, że pokazuje ona jak bardzo czasem ludzie blisko ze sobą spokrewnieni, mieszkający pod  jednym dachem potrafią żyć w dwóch różnych i zupełnie odległych od siebie światach i jakie poważne może to mieć skutki.

Kolejne spotkanie DKK już 30 stycznia 2017r. o godz. 17.00.
Rozmawiać będziemy o książce Tie Ning „Kobiety w kąpieli”.


 

"W rajskiej dolinie wśród zielska" w DKK przy GBP w Klonowej

Za nami kolejne, ostatnie w tym roku kalendarzowym, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej. Debatowałyśmy o książce autorstwa Jacka Hugo-Badera pt. „W rajskiej dolinie wśród zielska”. Publikacja ta składa się z siedemnastu reportaży z terenu byłego Związku Radzieckiego poruszających różnorodne, pozornie nie związane ze sobą, tematy. Pierwotnie zamieszczone były one na łamach „Gazety Wyborczej” w latach 1993-2001. Okazało się, że dla naszych klubowiczek nie była to książka łatwa i przyjemna w czytaniu, ale dla większości podejmująca trudną i interesującą tematykę. Lektura reportaży była dla niektórych pań podróżą po Rosji – ciekawą i momentami intrygującą, ale przede wszystkim mającą smutny wydźwięk. Historie przytoczone przez autora wywołały żywą i burzliwą dyskusję, zarówno na temat samych bohaterów i ich przeżyć, jak i gatunku literackiego. Nasze klubowiczki pokusiły się również o krótkie porównanie Jacka Hugo-Badera z innymi znanymi i cenionymi autorami reportaży m.in. Ryszardem Kapuścińskim czy Swetlaną Aleksijewicz. Podczas tego spotkania zgodnie stwierdziłyśmy, że czytając tę samą książkę czasami zupełnie inaczej ją odbieramy. Trudno było nam jednoznacznie ocenić tę książkę – każdy z nas musi sam oszacować, co zyskał, a co stracił dzięki lekturze tej nietuzinkowej publikacji.

Listopadowe spotkanie DKK było też okazją do udziału naszego klubu w drugim Dyktandzie Klubów województwa łódzkiego. Emocji temu wydarzeniu towarzyszyło wiele, czasy szkolne mamy przecież dawno za sobą i zupełnie odzwyczaiłyśmy się od pisania dyktand.  Szybko okazało się jednak, że tekst przygotowany przez organizatorów – WBP w Łodzi i MBP w Wieluniu – nie przysporzył nam wielu trudności. Dyktando było więc dobrą wspólną zabawą i okazją do jeszcze większej integracji grupy.

Następnym razem spotykamy się już w nowym roku – 3 stycznia 2017.
Omawiać będziemy książkę autorstwa Elizabeth Strout pt. „Mam na imię Lucy”.


 

"Być kobietą i nie zwariować" w DKK przy GBP w Klonowej

O byciu córką, matką, żoną - a przy tym kobietą - rozmawiały klubowiczki naszego Dyskusyjnego Klubu Książki na październikowym spotkaniu. Rozważaniom sprzyjała lektura naszej ostatniej pozycji książkowej "Być kobietą i nie zwariować" autorstwa Katarzyny Miller i Moniki Pawluczuk.

W książce opisane zostały historie kilkunastu kobiet - opowiedziane podczas sześciodniowej terapii psychologicznej. Podczas codziennych spotkań uczestniczki terapii  zwierzają się pani psycholog i sobie wzajemnie z problemów dotyczących relacji z rodzicami, partnerami, przyjaciółmi, dziećmi czy otoczeniem. Terapeutka pomaga im zrozumieć pewne zależności, uzmysławia, gdzie tkwią ich atuty, próbuje przywrócić im poczucie własnej wartości i kobiecości oraz szacunek do samej siebie. Dla części pań uczestniczących w spotkaniu DKK książka ta stała się znakomitą okazją do własnych przemyśleń i refleksji. Wśród naszych klubowiczek znalazła się również grupka, która miała odmienne zdanie na temat lektury. Przeczytanie tej książki nie wniosło żadnych pozytywnych emocji i wartości w ich życie.

Następne spotkanie odbędzie się wyjątkowo w czwartek 24 listopada o godz. 17:00. Zmierzymy się wtedy z reportażami autorstwa Jacka Hugo-Badera zabranymi  w książce pt. „W rajskiej dolinie wśród zielska”. Zapraszamy serdecznie :-)


 

"Stuhrowie. Historie rodzinne" w DKK przy GBP w Klonowej

8. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej 26.09.2016

Wrzesień naszym klubowiczkom minął na lekturze książki autorstwa Jerzego Stuhra, znanego i lubianego aktora filmowego i teatralnego. W swojej książce  „Stuhrowie. Historie rodzinne” autor pokazuje dzieje rodu od połowy XIX wieku, poprzez historyczne zawieruchy, aż po czasy współczesne. Całości dopełniają zdjęcia pochodzące z archiwum rodzinnego oraz drzewo genealogiczne stworzone przez córkę autora. Dla większości czytelniczek publikacja okazała się być ciekawą sagą rodzinną ujawniająca nieznane i jednocześnie ciekawe anegdoty z życia rodzinnego Stuhrów. Panie doceniły fakt, że książka napisana jest w wartki i czytelny sposób, poniekąd czyta się ją jak dobrze sfabularyzowaną opowieść. Autor umieścił w niej wiele wątków historycznych, dramatycznych, obyczajowych i komediowych, co skłoniło nas do pogłębionej refleksji nad zawikłanymi losami ludzkimi. Część klubowiczek wychwyciła u autora pewną dozę skrytości, może nawet nieszczerości, w idealizowaniu własnej rodziny. Podsumowując, nasze czytelniczki miały pozytywne odczucia po przeczytaniu tej książki i chętnie poleciłyby ją jako przyjemną i interesującą lekturę. W następnym miesiącu pochylimy się nad psychiką kobiet dzięki książce pt. „Być kobietą i nie zwariować” autorstwa duetu: psycholożki Katarzyny Miller i dziennikarki Moniki Pawluczuk.

 


 

"Wyspa na prerii" w DKK przy GBP w Klonowej

O podróżach – tych małych i dużych – rozmawiałyśmy na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej, które odbyło się 29 sierpnia 2016 r. Rozmyślaniom na ten temat sprzyjały wakacje i przede wszystkim nasza sierpniowa lektura – książka Wojciecha Cejrowskiego pt. „Wyspa na prerii”.

Autor książki jest człowiekiem szeroko rozpoznawalnym, głównie przez swoje telewizyjne programy podróżnicze, więc nie musi być nikomu przedstawiany. Jednak tematyka podejmowana w książkach pana Cejrowskiego była dla nas - klubowiczek - niezmiernie daleka, nie tylko pod względem geograficznym, ale przede wszystkim światopoglądowym. A czego możemy się spodziewać sięgając po tę książkę? Interesujące opowieści przeplatane są ze śmiesznymi anegdotami i praktycznymi wskazówkami jak przetrwać w obcym kraju. A wszystko to jest doprawione szczyptą humoru i egzotycznymi, prawdziwymi zdjęciami. Po niezwykle ciekawej i wciągającej rozmowie zgodnie stwierdziłyśmy, że książkę możemy polecić wszystkim czytelnikom, nie tylko fanom literatury podróżniczej.

Następne spotkanie zaplanowane zostało, tradycyjnie już, na ostatni poniedziałek września - 26.09.2016 r. Zaczynamy o godz. 17:00 – serdecznie zapraszamy już dziś!
Dyskutować będziemy nad książką Jerzego Stuhra „Stuhrowie. Historie rodzinne”.


 

"Nielegalne związki" w DKK przy GBP w Klonowej

Wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece odbyło się 25 lipca, tradycyjnie o godzinie 17. Nie wszystkie klubowiczki dotarły – spowodowała to prawdopodobnie silna ulewa… a może jednak omawiana książka „Nielegalne związki” Grażyny Plebanek?

Niewątpliwie była ona kontrowersyjna. Właściwie nie przypadła do gustu naszym klubowiczkom. Oceniły ją jako książkę niezwykle wulgarną. Nie obyło się bez oceny bohaterów, szczególnie ostrej krytyce poddany został Jonathan – sprawca wszelkiego zła. Zdradził żonę - Megi. Kochanka Jonatana to Andrea. Są jeszcze dzieci – Tomaszek i Antosia, które Jonatan chyba kocha. Tło całej sytuacji nadaje atmosfera panująca w Brukseli – miejscu wielkiej polityki, władzy i układów. Ostatecznie nie do końca wiadomo jak kończy się ta opowieść o nielegalnym uczuciu. Czy to w ogóle było uczucie? Dyskusja nad książką właściwie nie trwała długo. Wniosek jednej z klubowiczek był taki, że koniecznie musi przeczytać jeszcze inną książkę tej autorki, aby ocenić jak faktycznie pisze pani Plebanek… bo jeśli tak jak tę, o której teraz mowa, to po inne jej autorstwa nie sięgnie.

Dla odmiany kolejne spotkanie DKK w Klonowej poświęcone zostanie książce Wojciecha Cejrowskiego
„Wyspa na prerii”. Odbędzie się ono 29 sierpnia o godz. 17.00.

 


 

„Pieśń o poranku” w DKK przy GBP w Klonowej

Czerwcowe spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej odbyło się w poniedziałkowe popołudnie 20.06.2016 roku o godz. 1700. Tym razem dyskutowałyśmy na temat książki autorstwa Paulliny Simons pt. „Pieśń o poranku”. Klubowiczki już od pierwszych minut zaangażowały się w burzliwą rozmowę  - głownie za sprawą dość kontrowersyjnego tematu jakim jest zdrada małżeńska, prowadzenie podwójnego życia czy opuszczenie dzieci. Rozstrzygałyśmyna ile realne i rzeczywiste jest podejście głównej bohaterki do męża, dzieci, przyjaciółek jak i do młodego kochanka. Czy tak może postąpić kobieta, matka, żona? Czy wolny młodzieniec może mieć aż taki wpływ na stateczną czterdziestolatkę z zobowiązaniami? Czy namiętność i chwilowy poryw serca ma taką siłę? Na te i inne pytania zgromadzone czytelniczki próbowały sobie wzajemnie odpowiedzieć, choć wcale to nie było łatwe. Dla wielu pań postępowanie Larissy było nie zrozumiałe i egocentryczne, choć niektóre były zdania, że historie tego pokroju się dzieją i dziać będą. Dyskusję o tej książce urozmaiciłyśmy sobie zdjęciami miejscowości wymienionych w powieści oraz sprawdzeniem ich położenia geograficznego.

 Następne, wakacyjne spotkanie naszego DKK odbędzie 25 lipca o godz. 1700.

Pozostaniemy nadal w tematyce zdrady, tym razem opisanej z męskiego punktu widzenia

za sprawą książki autorstwa Grażyny Plebanek pt. „Nielegalne związki”.


 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi