Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Tęsknota" w DKK przy GBP w Klonowej

Data spotkania: 07.01.2020 r.


Nowy rok, 2020, Dyskusyjny Klub Książki w Klonowej rozpoczął od debiutu literackiego znanego francusko-burundyjskiego muzyka sceny hip-hopowej Gael Faye'a pt. „Tęsknota”.

Sam tytuł tej powieści wskazuje jakimi emocjami czy też uczuciami będzie wypełniona ta książka. Tęsknota. Tęsknota za dzieciństwem, za bezpieczeństwem, za azylem? Tęsknota za światem bez przemocy i okrucieństwa? Tęsknota za chęcią i możliwością porozumienia się między ludźmi z różnych kultur? A może tęsknota za własną tożsamością?

Autor używając jako głównego bohatera 10-letniego chłopca, ukazuje brutalną rzeczywistość podczas konfliktów w Rwandzie i Burundi. Wraz z rozwojem akcji w książkę wkracza utrata poczucia bezpieczeństwa, lęk, strach, zagubienie czy przemoc. Kolejny raz czytelnik spotyka się z sytuacją braku dobrego wyboru: jakąkolwiek decyzję podejmie bohater, to ktoś będzie cierpiał. Główny bohater dostaje przyśpieszoną szkołę życia - musi szybko dorosnąć i umieć odnaleźć się w nowej, nie zawsze przychylnej mu, rzeczywistości. Autor nie komentuje ani nie ocenia żadnej ze stron konfliktu. Próbuje w obiektywny sposób zrelacjonować, podać fakty niemalże jak w reportażu. Do czytelnika należy subiektywna ocena i końcowa interpretacja książki.

Dla naszych czytelniczek lektura tej powieści była również impulsem do zastanowienia się nad okrutnością współczesnego świata w szczególnym nawiązaniu do historii naszej ojczyzny i regionu. Zgodnie orzekły, że tak wielkie okrucieństwa i barbarzyństwa, jakimi są wojny, dzieją się nadal i dziać się będą. Pogromy, wojenne traumy, ludobójstwa na różnych szerokościach geograficznych upewniają nas ludzi współczesnych w tym, że nikt nie może być pewien swojego losu...


Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej zapraszamy 03.02.2020 na godz. 17:00. Omawiać będziemy książkę hiszpańskiego pisarza cenione na całym świecie – Carlosa Ruiza Zafona pt. „Więzień nieba”.


 

"Korona śniegu i krwi" w DKK przy GBP w Klonowej

Data spotkania: 25.11.2019 r.


Ostatnie w roku 2019 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej odbyło się 25 listopada o godz. 17:00. Książka jaką omawialiśmy była wyjątkowa - „Korona śniegu i krwi” Elżbiety Cherezińskiej. Powieść ta „ochrzczona” została mianem polskiej „Gry o tron” w mediach społecznościowych. Jest to pierwsza z czterech książka z cyklu „Odrodzone królestwo” opowiadającego o historii naszej ojczyzny, oparta oczywiście na prawdziwych wydarzeniach historycznych.

Pisarka przenosi nas, czytelników, w czasy średniowieczne, a dokładniej do czasów Polski po rozbiciu dzielnicowym. Nie był to łatwy czas zarówno dla ówczesnych Polaków, jak i dla naszej ojczyzny. Poznajemy w tej książkę trzynastowiecznych Piastów i próbujemy podążać za ich skomplikowaną polityką, rywalizacją. I choć akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni zaledwie dwudziestu lat, to mnogość wątków i postaci a także ich poplątane związki i relacje nie jednego czytelnika potrafią zaskoczyć. Miłośnicy historii mogą tutaj znaleźć wszystko co w dobrej książce znaleźć się powinno: miłość i nienawiść, przyjaźń i zdradę, miłość z prawego łoża i nie tylko. A wszystko okraszone historycznymi faktami i osadzone w odpowiednich realiach. Wśród naszych klubowiczek książka ta niestety nie zyskała fanów. Zarówno mnogość wątków, ich zawiłość i tematyka skutecznie zniechęcała nasze czytelniczki do kontynuowania i skończenia tej powieści. Sprawy nie ułatwiała objętość dzieła – blisko 800 stron przepełnionych połączeniem faktów historycznych, fikcji literackiej oraz fantastyki. Jednakże, panie które dotrwały do końca, bardzo polecały tę powieść.


Następne spotkanie zaplanowano na 07.01.2020 r. tradycyjnie już na godz. 17:00. Dyskutować będziemy o wrażeniach po przeczytaniu „Tęsknoty” autorstwa znanego francuskiego muzyka sceny hip-hopowej Gaela Faye. Serdecznie zapraszamy.


 

"Wilk" w DKK przy GBP w Klonowej

Data spotkania: 28.10.2019 r.


28 października 2019 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Klonowej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem pod lupę został wzięty „Wilk” Marka Hłasko. Jest to debiutancka powieść pisarza odnaleziona po ponad 60 latach z przysłowiowej „szuflady”, wydana pośmiertnie przez wydawnictwo Iskry.

Głównym bohaterem jest Rysiek Lewandowski - mieszkaniec warszawskiej dzielnicy Marymont. Dzielnicy niezwykle biednej, zwłaszcza w czasie, w jakim powieść się dzieje, czyli dwudziestoleciu międzywojennym. Bieda, choroby, nędza i przemoc przeplatają się tam z dziecięcymi zabawami, miejscowymi rozrywkami i historiami mieszkańców. Język jakiego autor użył nie jest wolny od celnych metafor, przekleństw i opisów codziennego życia mieszkańców, a w zasadzie można powiedzieć, że walki z trudną codziennością. Największym zaskoczeniem dla czytelniczek był fakt, iż taką książkę napisał dziewiętnastolatek, bo w tym wieku był autor właśnie, gdy stworzył to dzieło. Hłasko daje się poznać w nim jako wybitny obserwator nie tylko zachowań ludzkich, ale też problemów natury społecznej. Dla wielu czytelniczek „Wilk” był pierwszym kontaktem z tym autorem, ale jak zapewniły nie ostatnim.


Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej zaplanowano na 25.11.2019 r. Będziemy wtedy dzielić się wrażeniami po przeczytaniu książki p.t „Korona śniegu i krwi” autorstwa Elżbiety Cherzińskiej.


 

"Sergiusz, Czesław, Jadwiga" w DKK przy GBP w Klonowej

Data spotkania: 30.09.2019 r.


W dniu 30 września 2019 r. Dyskusyjny Klub Książki w Klonowej spotkał się, by porozmawiać o wrażeniach po przeczytaniu książki autorstwa Marii Nurowskiej pt. „Sergiusz, Czesław, Jadwiga”.

Powieść oparta jest głównie na historii miłosnego trójkąta: Sergiusza Piaseckiego, Czesława Miłosza i Jadwigi Waszkiewicz. Tłem dla głównego wątku pozostają historie ludzi i naszego kraju.

Poza tym oczywiście, czytelnik kolejny raz musi się zastanowić nad słusznością dokonywanych wyborów, postaw wobec ojczyzny i życia. Czytelniczki nie raz zastanawiały się i debatowały o tym na ile przedstawione wydarzenia są prawdziwe, a na ile jest to fikcja literacka. Powieść Marii Nurowskiej wzbudziła ciekawą dyskusję o tym czym jest moralność, etyka czy szlachetność. Niewątpliwie lektura „Sergiusz, Czesław, Jadwiga” była również impulsem dla naszych czytelniczek do przestudiowania biografii obu pisarzy i zagłębienia się w ich twórczość.


Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej odbędzie się 28.10.2019 r. o godz. 17:00 przy pysznej herbacie z sokiem i egzemplarzem Marka Hłasko „Wilk” w ręce. Serdecznie zapraszamy.


 

"Europejka" w DKK przy GBP w Klonowej

Data spotkania: 29.07.2019 r.


Wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej odbyło się 29.07.2019 r. tradycyjnie o godz. 17:00 w klonowskiej książnicy. Tym razem klubowiczki omawiały książkę autorstwa Manueli Gretkowskiej pt. „Europejka”.

Pisarka wśród naszych czytelniczek budziła różne emocje. Część osób czytała jej inne książki, dla części było to pierwsze spotkanie z prozą tej autorki.

„Europejka” to osobisty dziennik obejmujący życie zawodowe, domowe i intymne z okresu kilkunastu miesięcy poprzedzających wejście Polski w struktury Unii Europejskiej. Obserwujemy w niej relacje rodzinne, podróże, stosunek zarówno do swoich książek, jak i dzieł innych znanych Polaków. Autorka śmiało wygłasza swoje poglądy dotyczące polityki czy kościoła. Gretkowska rejestruje w swym dzienniku zdarzenia ważne i nieważne, obserwuje rzeczywistość, czasem zbierając słodko-gorzkie refleksje. Nie przebierając w słowach w bezpośredni i spontaniczny sposób opisuje co ją zachwyca, irytuje czy dziwi. Dla naszych czytelniczek „Europejka” stała się jednocześnie impulsem do wspomnień i przemyśleń nad zmianami, które zaszły w tym 15-letnim okresie.


Na następne spotkanie DKK w Klonowej zapraszamy 26.08.2019 r. Wraz z klubowiczkami pochylimy się tym razem nad powieścią „Zapach cedru” autorstwa Ann-Marie MacDonald.


 

"Anioły jedzą trzy razy dziennie" w DKK przy GBP w Klonowej

Data spotkania: 24.06.2019 r.


Wakacje w Dyskusyjnym Klubie Książki w Klonowej rozpoczęły się od lektury niełatwej, ale wartej przeczytania – była nią książka autorstwa Grażyny Jagielskiej pt. „Anioły jedzą trzy razy dziennie”.

Reportaż ten jest zapisem rozmów z chorymi i doświadczeń autorki zdobytych podczas pobytu w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego. Nasze czytelniczki były bardzo poruszone tą książką. Jagielska przedstawiając „nagie” fakty zmusza do myślenia i refleksji. Nie znajdziemy tutaj dogłębnej analizy psychologicznej czy też gotowej „recepty na życie”. Jest to „czysty” pamiętnik, bez osobistego komentarza autorki, co czyni książkę jednocześnie bardzo autentyczną, bezpośrednią, dosadnie pokazującą codzienność chorych w klinice psychiatrycznej. Zwierzenia, emocje, szczerość – to wszystko i o wiele więcej znajdziemy w książce żony byłego korespondenta wojennego. Pozycja ta na pewno wielu osobom zapadnie w pamięć i długo w niej pozostanie - na pewno warta polecania i przeczytania.


Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej odbędzie się 29 lipca o godz. 17:00. Dyskutować będziemy o książce Manueli Gretkowskiej pt. „Europejka”.


 

"Pochłaniacz" w DKK przy GBP w Klonowej

Data spotkania: 27.05.2019 r.


Maj w klonowskiej bibliotece był miesiącem świętowania. Oprócz corocznego obchodzenia Tygodnia Bibliotek, był jeszcze jeden całkiem niezły powód do radości – 40. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej miejscowości! Chyba wszystkim klubowiczkom ten czas minął szybko, bo zdziwieniom (jak i wspomnieniom) nie było końca. Ale oczywiście znalazł się również czas na refleksję nad naszą lekturą, którą był „Pochłaniacz” Katarzyny Bondy. Jest to pierwsza książka tej autorki, jaką omawialiśmy, a dla wielu czytelniczek również prywatnie pierwsze spotkanie z tą pisarką.

„Pochłaniacz” jest pierwszym tomem kryminalnej tetralogii zatytułowanej „Cztery żywioły Saszy Załuskiej” opowiadającej losy gdańskiej profilerki policyjnej. Wszystkie nasze czytelniczki zgodnie przyznały, że fabuła tejże powieści jest niezwykle rozbudowana, intrygi spiętrzone i zawiłe. W książce widać również niebywałe przygotowanie merytoryczne autorki: Katarzyna Bona ze skrupulatną dbałością o szczegóły zaznajamia czytelnika ze środowiskiem policyjnym i tajnikami techników kryminalistyki. Oprócz głównych wątków kryminalnych, przewijają się informacje o prywatnym życiu profilerki: sytuacja rodzinna, widmo choroby alkoholowej, bardziej lub mniej udane decyzje. Największym problemem czytelniczek była ilość wątków pojawiających się w powieści. Trudno było zapamiętać wszystkich bohaterów i umiejscowi ich w czasoprzestrzeni. Czy to były celowe zabiegi autorki, czy też jej pomysł na tę powieść? My czytelnicy, możemy się tylko domyślać…


Na 41. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej zapraszamy 24 czerwca 2019 roku. Dyskutować będziemy o książce autorstwa Grażyny Jagielskiej pt. „Anioły jedzą trzy razy dziennie”.


 

"Rozświetlone pokoje" w DKK przy GBP w Klonowej

Data spotkania: 01.04.2019 r.


„...Być może starość to rozświetlone pokoje w pamięci i ludzie, którzy tam żyją..." - Philip Larkin

W przedświąteczny poniedziałek w klonowskiej bibliotece odbyło się już 39. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki! To spotkanie poświęcone było książce autorstwa Richarda Masona p.t. „Rozświetlone pokoje”.

Książka okazała się nie być łatwą i lekką, bo porusza temat relacji między dziećmi już dorosłymi, a rodzicami, którzy wkraczają w jeden z najtrudniejszych etapów – jesień swojego życia. Ten szczególny czas, kiedy poziom aktywności fizycznej i często sprawności umysłowej obniżają się, bywa czasem trudnym zarówno dla młodszego, jak i starszego pokolenia z uwagi na konieczność odnalezienia nici porozumienia z otoczeniem i akceptacji własnych słabości i pojawiających się z czasem problemów. Nasze klubowiczki zgodnie stwierdziły, że jest to powieść bardzo poruszająca, wobec której nie można przejść obojętnie. W każdym czytelniku podczas oddawania się lekturze tej książki budzi się wiele pytań, które zmuszają do refleksji nad swoją rodziną i sobą, odpowiedzialnością za losy swoje i innych. Panie zgodnie stwierdziły również, że jest to jedna z lepszych książek przeczytanych podczas spotkań DKK. Zawiera ona wiele interesujących wątków, również historycznych, ukazując skomplikowaną psychikę człowieka. „Rozświetlone pokoje” to powieść o dojrzewaniu do roli bycia dzieckiem starszych i schorowanych rodziców, ale także powieść o miłości, życiu, umieraniu i niekończącym się poszukiwaniu szczęścia... ale czym ono naprawdę jest?


 

"Dziewczyny w Portofino" w DKK przy GBP w Klonowej

Data spotkania: 25.03.2019 r.


Marcowe spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej było poświęcone książce autorstwa Grażyny Plebanek pt. „Dziewczyny z Portofino”. Nasze czytelniczki znają już tę pisarkę z wcześniej wspólnie omawianej książki na naszych spotkaniach pt. „Nielegalne związki”.

Powieść „Dziewczyny z Portofino” to książka mówiąca o przyjaźni czterech dziewczyn, które poznają się jako dzieci na jednym z warszawskich osiedli w końcu lat 70-tych XX wieku. Hanka, Mania, Beata i Agnieszka trafiają do tej samej klasy i szybko zaczynają się przyjaźnić. Autorka pokazuje czytelnikom, w jaki sposób przyjaciółki dojrzewają, dorośleją, wkraczają w dorosłe życie i podejmują pierwsze poważne decyzje. Każda z bohaterek tej książki ma własne plany, ambicje i niestety problemy. Czytelnicy stają się świadkami również tego, jak przez kolejne lata ich przyjaźń dojrzewa i ile przeszkód bohaterki muszą pokonać, by być dla siebie nadal opoką.

Nie należy zapominać o tle społeczno-historycznym. Autorka umiejscowiła akcje powieści u schyłku lat 70, ukazując rolę rodziny w społeczeństwie i opisując zmiany społeczne. Dla pokolenia, które ma szanse z autopsji pamiętać ten czas, lektura tej książki na pewno będzie okazją do przeniesienia się wspomnieniami do własnej młodości.

Reasumując, książka ta podobała się naszym klubowiczkom bardziej niż poprzednia przeczytana tej autorki. Panie zgodnie stwierdziły, że powieść mówi o życiowych wyborach, o dojrzewaniu. Nie jest to lekka i zabawna lektura, wymaga ona bowiem zastanowienia i wczucia się w życie bohaterek.


Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej zaplanowano na 1 kwietnia 2019 r. Naszą lekturą na ten świąteczny czas jest książka pt. „Rozświetlone pokoje” autorstwa Richarda Masona.


 

"Nieodnaleziona" w DKK przy GBP w Klonowej

Data spotkania: 25.02.2019 r.


25 lutego 2019 roku odbyło się 37. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Klonowej, aby porozmawiać o wrażeniach po lekturze książki Remigiusza Mroza pt. „Nieodnaleziona”. Autor określony został jako król polskiego kryminału i chyba niebezpodstawnie, bo jest autorem ponad 30 książek, głównie kryminalnych bądź thrillerów.

Fabuła książki osadzona jest w Opolu, rodzinnym mieście pisarza. Sam początek wydaje się dość niewinny – poznajemy parę zakochanych, którzy znają się „od zawsze” i wiedzą o sobie wszystko. Szybko okazuje się jednak, że ich wspólne życie ma rozsypać się jak domek z kart. Przyszła narzeczona zostaje brutalnie zgwałcona na oczach swego partnera i ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. 10 lat później główny bohater, Damian Werner, nadal nie może się otrząsnąć po tej tragedii i wierzy, że jego Ewa wróci. Wraz z przyjacielem przypadkowo trafiają na ślad nieodnalezionej ukochanej i postanawiają wynająć profesjonalną agencję detektywistyczną. Od tego momentu akcja przyśpiesza, a splot, czasem niewiarygodnych zdarzeń, dostarcza wrażeń. Książkę czyta się szybko i sprawnie, choć czasem trudno uwierzyć w zaistniałe sytuacje i „przypadki”. Przemyślana i wciągająca intryga, niedopowiedzenia, niesamowite zwroty akcji i przewrotny finał – to wszystko możemy znaleźć w tej powieści. Ale nie tylko… Remigiusz Mróz skupił się także na bardzo ważnym temacie społecznym, który nie jest często nagłaśniany – przemoc domowa. I choć dla wielu osób sytuacje przedstawione w książce będą nierealne, przejaskrawione a może nawet okrutne, jest to sprawa, o której nie tylko warto, ale także należy mówić. Podczas czytania tejże historii niejednokrotnie nasuwały się naszym czytelniczkom pytania, na które nie ma dobrych odpowiedzi.


Następnie spotkanie DKK zaplanowano na 25 marca 2019 r. Omawiać będziemy wtedy książkę znanej nam już Grażyny Plebanek – „Dziewczyny z Portofino”.


 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi