"Ciemno, prawie noc" w DKK w Klonowej

Czwarte już spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej Bibliotece odbyło się 30 maja b.r. W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.

Naszą majową lekturą była książka Joanny Bator pt. „Ciemno, prawie noc” – wyróżniona nagrodą Nike w roku 2013. Powieść wzbudziła skrajne emocje i ożywioną dyskusję … Autorka w ponad pięciuset stronicowej książce ukazuje mocne postacie i mocne sceny. Nie boi się manipulować słowem ani odczuciami swoich czytelników. Podejmuje również trudne tematy np.: tragizm i okrucieństwo wojny, bieda, wykorzystywanie dzieci czy mentalność społeczeństwa. Naturalistycznie skonstruowana akcja przeplata się z surrealistycznymi zjawami i postaciami realnymi dobrze znanymi z historii regionu i kraju. Po przeczytaniu tak nietuzinkowej i niebanalnej książki, w naszych głowach kotłowały się różne myśli i odczucia - począwszy od podziwu na lekkim niesmaku kończąc. Choć trudno nam było jednoznacznie sklasyfikować i ocenić tę książkę, zgodnie uznałyśmy, że nagroda przyznana autorce jest w pełni zasłużona. Niczego nie podaje ona czytelnikowi na tacy – każdy z nas musi sam zrobić rachunek i policzyć, co zyskał, a co stracił dzięki lekturze tej niezwykłej książki.

Następne spotkanie już za trzy tygodnie tj. 20 czerwca 2016 r. -  tradycyjnie o godz. 17:00.

Porozmawiamy o wrażeniach związanych z lekturą książki autorstwa Paulliny Simons pt. „Pieśń o poranku”.