Nieważkość w Ksawerowie

W poniedziałkowy pogodny, lutowy  wieczór spotkali się klubowicze naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Przy domowych wypiekach i filiżance aromatycznej kawy  omawialiśmy ciekawą powieść Julii Fiedorczuk „Nieważkość”.
Dyskusja była burzliwa a zdania podzielone. Jedni stwierdzili, iż  lektura była trudna do przeczytania, inni , że to dobra proza..
Autorka przedstawiła w charakterystyczny sposób historię trzech  z pozoru różnych kobiet , które spędziły dzieciństwo i wczesną młodość w małym podwarszawskim miasteczku szarych lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Zuzannę , Helenę  i Ewę łączy przeszłość w ,której dorastały odkrywając przyjaźń i miłość, żyjąc w  harmonii  z piękną i okrutną przyrodą.  Jednak dalsze losy każdej z nich potoczyły się inaczej, a żadna mimo różnych startów nie była szczęśliwa, pozostały w stanie nieważkości. Zuzanna dobrze sytuowana warszawianka wykształcona, znająca kilka języków jest samotną kobietą sukcesu. Helena, żona i matka dwójki dzieci, sprząta w ośrodku konferencyjnym Atena ,wykonując dzień po dniu te same prace ,”odhaczając je ze swojej uporządkowanej listy dnia”. Ogólnie mimo  na pozór  szczęśliwego życia nie potrafi się z niego cieszyć.. Trzecia bohaterka Ewa, bezdomna mistyczka żyje na  ulicy , jedynie poszukuje alkoholu i miejsca do spania.                   Klubowiczki zwróciły uwagę na ważny aspekt psychologiczny przedstawiony w powieści – molestowanie seksualne dzieci i młodzieży i wpływ jaki wywarło  ono na dorosłe życie bohaterek „Nieważkości”.

Lekturę tą możemy polecić do przeczytania każdej kobiecie.