Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:


Warning: getimagesize(D:\xampp\htdocs\www\wimbp\dkk\images\joomgallery\details\galerie_dkk_2\mbp_w_pabianicach_fb5_50\may_smok_fumino_1487\dziki_opowiadaniu_dzieci_przekonay_si_ze_nikogo_nie_mozna_ocenia_po_pozorach_1_20170324_1266450819.j) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in D:\xampp\htdocs\www\wimbp\dkk\components\com_joomgallery\helpers\html\joomgallery.php on line 1054

Warning: getimagesize(D:\xampp\htdocs\www\wimbp\dkk\images\joomgallery\details\galerie_dkk_2\mbp_w_pabianicach_fb5_50\tajemnicze_przygody_meli_f5_w_pabianicach_1486\przedszkolaki_rawniez_przygotowuj_w_przedszkolu_przedstawienie_dla_dziadkaw_1_20170324_1976315245.jp) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in D:\xampp\htdocs\www\wimbp\dkk\components\com_joomgallery\helpers\html\joomgallery.php on line 1054

Majowe spotkania klubu w Filli nr 5 w Pabianicach

W maju przygotowywaliśmy się do spotkania DKK z Przemysławem Wechterowiczem. Grupa z Przedszkola Miejskiego nr 11 omówiła książkę „Być jak tygrys” tego autora. Rozmawialiśmy o tym, jak zachowuje się typowy tygrys i jak przedstawił go autor. Mówiliśmy również o dobrych uczynkach, nie tylko takich, jakie robił tygrys pana Przemysława.
Grupa z Zespołu Szkół Specjalnych zapoznała się z książką Agnieszki Frączek „Kochana mamusia”, a dzieci z Niepublicznego Przedszkola Czarodziejska Akademia opowiadanie „Zapach mamy” ze zbioru „Opowiadania dla przedszkolaków” Renaty Piątkowskiej – a to z okazji obchodzonego w maju Dnia Matki. Rozmawialiśmy o tym, za co kochamy nasze mamy, co moglibyśmy zrobić dla nich tego dnia i jacy powinniśmy być na co dzień. Później dzieci wykonały pięknego kwiatka z papieru, którego potem mogły ofiarować swoim mamom.

 

Paula Michalska, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Pabianicach

 

"Pomyłkowa kangurka" w Filii nr 5 w Pabianicach

W kwietniu w spotkaniach DKK wzięły udział grupy z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11, Niepublicznego Przedszkola Czarodziejska Akademia oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach. Przeczytaliśmy dość przewrotny tekst książki „Pomyłkowa kangurka” Sheili May Bird. Dzieciom najbardziej podobały się niezwykłe zwierzęta pana Piotra prowadzącego sklep zoologiczny. Dowiedziały się również, że istnieją wyrazy, które mają wiele znaczeń. I tak jak pani, która przyszła do sklepu kupić bluzę kangurkę, a otrzymała prawdziwego kangura, i my możemy się czasem pomylić. Na koniec wykonaliśmy papierowe kangury, które dzieci zabrały ze sobą na pamiątkę.

Paula Michalska, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Pabianicach

 

"Noc kota Filemona" w Filli 5 w Pabianicach

Kolejne spotkania klubowiczów z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11, Niepublicznego Przedszkola Czarodziejska Akademia oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach, które odbyły się w marcu, miały na celu przybliżenie dzieciom postaci dwóch kotów – Filemona i Bonifacego. Przeczytaliśmy sobie opowiadanie Sławomira Grabowskiego „Noc kota Filemona” ze zbioru „Poczytaj mi mamo” i próbowaliśmy opisać, czym różnią się od siebie oba zwierzaki – poza kolorem oczywiście. Większość od razu polubiła zwłaszcza białego kociaka, który zawsze jest skory do zabawy i zadaje mnóstwo pytań. Zastanawialiśmy się również, czy koty z bajki mają jakieś cechy wspólne z tymi prawdziwymi. A na zakończenie uczestnicy spotkania pokolorowali koty i myszy – powstała w ten sposób prawdziwie bajkowa galeria postaci!

Paula Michalska, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Pabianicach

 

"Mały smok Fumino" w Filii 5 w Pabianicach

W lutym klubowicze z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11, Niepublicznego Przedszkola Czarodziejska Akademia oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach zapoznali się z książką Stefana Milu „Mały smok Fumino”. Wysłuchując opowieści o rodzinie smoków, które po przeprowadzce do nowego domu próbowały zaprzyjaźnić się z resztą mieszkańców lasu, dzieci dowiedziały się, że nie powinno się nikogo oceniać po pozorach. Można takim zachowaniem niezwykle kogoś skrzywdzić i sprawić, że będzie czuł się samotny. Rozmawialiśmy również o tym, jakie konsekwencje niesie ze sobą kłamstwo. Wesołym zakończeniem spotkania były wspólnie wykonane z papieru i bibuły smoki ziejące ogniem.

 

Paula Michalska, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Pabianicach

 

"Tajemnicze przygody Meli" w Filii 5 w Pabianicach

Styczniowe spotkania DKK upłynęły na rozmowach o dziadkach i babciach, a to za sprawą ich święta. Klubowicze z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11, Niepublicznego Przedszkola Czarodziejska Akademia oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach wysłuchali opowiadania o z książki Macieja Orłosia „Tajemnicze przygody Meli”. Historyjka opowiada o tym, jak dziewczynka przygotowywała niespodziankę dla swojego ukochanego dziadka z okazji jego święta. Razem z rodzicami ułożyli specjalny wiersz, który miała wyrecytować podczas uroczystości w przedszkolu. Jednak Mela bardzo się bała swojego występu, a wszystko przez tremę! Na szczęście udało jej się powiedzieć wiersz bez błędu, czym sprawiła dziadkowi niezwykłą niespodziankę. Na spotkaniu klubu dzieci pochwaliły się, co one zamierzają przygotować dla swoich dziadków, i opowiedziały, za co ich kochają. Rozmawialiśmy o również o tym, jak poradzić sobie ze stresem podczas publicznych wystąpień.

Paula Michalska, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Pabianicach

 

 

"Boże Narodzenie w Kisielicach Małych" Spotkanie DKK w Filii nr 5 w Pabianicach

Grudzień to miesiąc, na który większość dzieci czeka przez cały rok. Liczą na to, że ich dobre zachowanie zostanie nagrodzone wymarzonym prezentem. Mniej grzeczne maluchy drżą przed rózgą, ale i one zazwyczaj są miło zaskoczone, gdy okazuje się, że św. Mikołaj podrzucił im jakiś fajny podarek. W tej atmosferze spotkały się grupy z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11, Niepublicznego Przedszkola Czarodziejska Akademia oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 5, by podyskutować o Świętach Bożego Narodzenia, tradycyjnych potrawach, ubieraniu choinki i zimie. Zainspirowała nas do tego wspólna lektura opowiadań z książki Joanny Krzyżanek „Boże Narodzenie w Kisielicach Małych”. Przygody babci Antoniny i dziadka Antoniego zawsze bawią i tych dużych, i tych małych. Okazało się, że dzieci sporo na ten temat wiedzą. Ale i tak najwięcej emocji wzbudzała postać pana w czerwonym kubraku z długą białą brodą, trzymającego wór z prezentami. Na koniec spotkania klubowicze wykonali podobizny św. Mikołaja i ozdobili nimi papierową choinkę.

 Paula Michalska

 

"Czy ktoś naprawdę lubi warzywa" Spotkanie DKK w Filii nr 5 w Pabianicach

W listopadzie grupy klubowiczów z Przedszkola Miejskiego nr 11 i 5, Niepublicznego Przedszkola Czarodziejska Akademia oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 dyskutowały o zdrowym odżywianiu i dużym znaczeniu, jakie ma jedzenie warzyw i owoców. A to wszystko za sprawą książki Silvii Serreli „Czy ktoś naprawdę lubi warzywa?”, która zainspirowała nas do rozmowy o tym, co dzieci lubią jeść. Okazało się na szczęście, że w przeciwieństwie do małej bohaterki tekstu klubowicze w większości nie mają problemu z prawidłowym wyborem. W końcu zdają sobie sprawę, że aby w przyszłości móc zostać np. sławnym piłkarzem albo znaną modelką, zdrowa dieta jest podstawą do osiągnięcia tego celu. A poza tym przecież warzywa są takie dobre! Dzieci nie miały również żadnego problemu z rozpoznaniem i nazwaniem potraw i określeniem, czy powinno się je jeść do woli, czy raczej unikać. Na koniec uczestnicy pokolorowali malowanki z warzywami. Spotkania te były nie tylko pouczające, ale też bardzo wesołe!

 

Paula Michalska

"Na wszystko jest sposób" - spotkanie w Filii nr 5 w Pabianicach

Październikowe spotkania DKK z grupami z Przedszkola Miejskiego nr 11 i Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach miały bardzo jesienny charakter. Bibliotekarka przeczytała opowiadanie o babim lecie ze zbioru Renaty Piątkowskiej „Na wszystko jest sposób”. Dzieci dowiedziały się z niego, jak to pajączki podróżują po świecie na swoich niteczkach z pajęczyny i szukają ciepłego kąta. Później rozmawialiśmy o tym, jak przyroda zmienia się przed zimą i co można zrobić z kasztanów, żołędzi i liści. Na koniec wykonaliśmy motyle z ususzonych liści klonu i jesionu. Prace wyszły bardzo ładne, a dzieci zabrały je na pamiątkę.

Paula Michalska

 

"Mruk" spotkanie w Filli nr 5 w Pabianicach

We wrześniu odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie DKK z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach. Przyszli do Biblioteki, by wysłuchać opowiadania o kocie ze zbioru Renaty Piątkowskiej „Mruk”. Ten dzielny zwierzak uratował swoją rodzinę przed niebezpieczeństwem. Ostrzegł ich, że w domu ulatnia się gaz, który sprawił, że rodzina słabo się czuła. Dzięki temu udało im się wezwać pomoc na czas. Dzieci opowiadały potem, jakie są koty, które znają. Choć może żaden z nich nie wykazał się takim bohaterstwem, z pewnością każdy jest niepowtarzalny i wyjątkowy i zasługują na szczególne względy. Po dyskusji zasiedliśmy przy stołach, by wykonać papierowe kotki, które przypadły wszystkim do gustu.

 

Paula Michalska

 

"Piegowate opowiadania" R. Piątkowskiej - park na Zielonej Górce w Pabianicach

W czerwcu spotkanie ze smykami z Przedszkola Miejskiego nr 5 w ramach działającego przy Bibliotece dla dzieci i młodzieży w Pabianicach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w parku na Zielonej Górce. Wzięliśmy ze sobą koce i książkę Renaty Piątkowskiej „Piegowate opowiadania”. Pogoda idealnie dopisała, więc siedząc wygodnie na trawie, przeczytaliśmy opowiadanie zatytułowane „Kamień”, które przypadło dzieciom do gustu ze względu na zabawne zakończenie. Później dyskutowaliśmy o tym, skąd biorą się kamyki i czy można w ogóle znaleźć takie, które pochodzą z księżyca. Na zakończenie zamiast tradycyjnych zajęć plastycznych były gry ruchowe na świeżym powietrzu. Dzieci szukały kamieni, dotykały pni drzew, a potem bawiliśmy się chustą animacyjną. Trzeba było na przykład tak wachlować chustą, by piłka, która odgrywała rolę kamienia” wpadła do dziurki po środku. A nie było to łatwe zadanie! Dzieci nie mogły się powstrzymać przed gwałtownym wprawianiem materiału w ruch.

Natomiast przedszkolaki z Czarodziejskiej Akademii wysłuchały opowiadania Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Biedronka” ze zbioru „Rozmowy ze świnką Halinką”. Rozmawialiśmy o tym, jak wyobraźnia może płatać nam figle, oglądaliśmy biedronkę pod lupą i robiliśmy biedronki z papieru.

 

Paula Michalska

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi