Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:


Warning: getimagesize(D:\xampp\htdocs\www\wimbp\dkk\images\joomgallery\details\galerie_dkk_2\mbp_w_pabianicach_fb5_50\may_smok_fumino_1487\dziki_opowiadaniu_dzieci_przekonay_si_ze_nikogo_nie_mozna_ocenia_po_pozorach_1_20170324_1266450819.j) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in D:\xampp\htdocs\www\wimbp\dkk\components\com_joomgallery\helpers\html\joomgallery.php on line 1054

"Elmer i motylek" - majowe spotkanie w F5 w Pabianicach

W maju podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11 oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach wysłuchały treści opowiadania Daida McKee „Elmer i motylek”. Książka bardzo się wszystkim spodobała, ponieważ jej głównym bohaterem był słoń w kolorową kratę. Przy okazji lektury poruszyliśmy ważne kwestie, jakimi są przyjaźń i niesienie pomocy innym. Dzięki temu klubowicze zrozumieli, jak ważne jest, by pomagać sobie wzajemnie na co dzień. Następnie dzieci samodzielnie wykonały motylki metodą origami. Choć nie było to takie łatwe, poradziły sobie z zadaniem i były zadowolone z efektu końcowego.

Paula Michalska

"Poznaj Pettsona i Findusa" Filia nr 5 Pabianice

Podczas listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11 oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach poznały przygody sympatycznych bohaterów książek Svena Nordqvista. Tym razem omówiliśmy "Poznaj Pettsona i Findusa". Lektura bardzo się dzieciom spodobała, ponieważ jednymi z postaci był zabawny kot i gadające kury. Rozmawialiśmy o tym, jak wygląda gospodarstwo i co można robić na farmie. Dzięki temu klubowicze dowiedzieli się, skąd bierze się mleko oraz warzywa, które potem dostępne są w sklepach. Na zakończenie wykonaliśmy wspólnie koty metodą origami. Wykorzystując dwa kwadraty każdy stworzył swojego wyjątkowego mruczka.

Paula Michalska

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Lorentowicza w Pabianicach

Filia nr 5 dla dzieci i młodzieży

"Jesień w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej górce"

W październiku przeczytaliśmy opowiadanie z książki o prawdziwie jesiennym klimacie. Była to "Jesień w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej górce". Przy okazji dyskutowaliśmy o tym, czego boją się leśne zwierzęta i jak przejawia się aktualna pora roku w przyrodzie. Na zakończenie dzieci dostały jesienne kolorowanki - do pokolorowania były liście, kasztany i żołędzie.

Paula Michalska

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Lorentowicza w Pabianicach

Filia nr 5 dla dzieci i młodzieży

"Kłopot" Iwony Chmielewskiej

Wrześniowe spotkania DKK z grupami dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11 w Pabianicach oraz młodzieżą z Zespołu Szkół Specjalnych dotyczyły książki "Kłopot" Iwony Chmielewskiej. Dzieci dowiedziały się, jak za pomocą jednego kształtu stworzyć niezwykłe ilustracje do tekstu. Rozmawialiśmy również o tym, czym był tytułowy kłopot. Okazało się, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście i nawet pozornie złe zdarzenie może dobrze się skończyć. Po rozmowie dzieci wykonały swoje prace, wykorzystując szablon z książki - ślad przypalonego na obrusie żelazka.

Paula Michalska

Filia nr 5 dla dzieci i młodzieży w Pabianicach

"Ciocia Jadzia na wsi" i wizyta telewizji

W lipcu Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci niepełnosprawnych odbył bardzo wyjątkowe spotkanie. zawitała do nas Telewizja Kraków, która przyglądała się naszym zajęciom. Tym razem rozmawialiśmy o książce "Ciocia Jadzia na wsi" Elizy Piotrowskiej. Po dyskusji wykonaliśmy warzywnik - każdy pokolorował jakieś warzywo. W spotkaniu wzięła udział grupa integracyjna z Przedszkola Miejskiego nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach.

Paula Michalska

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Lorentowicza w Pabianicach

Filia nr 5 dla dzieci i młodzieży

 

"Żabek i Ropuch" w parku

W czerwcu spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 5 było bardziej wyjątkowe niż zwykle. Razem z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 5 udaliśmy się do parku na Zielonej Górce, by tam przeczytać zabawne przygody Żabka i Ropucha z książki Arnolda Lobela. Dzieci uważnie wysłuchały treści, a później odpowiadały na pytania. Rozmawialiśmy między innymi o tym, czego potrzebują rośliny, by zakwitnąć. Okazało się, że poza wodą i słońcem trzeba mieć również wiele cierpliwości. Pogoda nam dopisała, więc mogliśmy wykorzystać okazję i trochę się pobawić na świeżym powietrzu. Na koniec dzieci otrzymały żabie opaski na głowy, dzięki czemu wszyscy przerodzili się w żabki.

Podczas DKK dla dzieci niepełnosprawnych również omawialiśmy książkę o Żabku i Ropuchu, a potem wykonywaliśmy żabie opaski na głowy.

Pozdrawiam,
Paula Michalska
Filia 5 MBP w Pabianicach

 

Majowe spotkania klubu w Filli nr 5 w Pabianicach

W maju przygotowywaliśmy się do spotkania DKK z Przemysławem Wechterowiczem. Grupa z Przedszkola Miejskiego nr 11 omówiła książkę „Być jak tygrys” tego autora. Rozmawialiśmy o tym, jak zachowuje się typowy tygrys i jak przedstawił go autor. Mówiliśmy również o dobrych uczynkach, nie tylko takich, jakie robił tygrys pana Przemysława.
Grupa z Zespołu Szkół Specjalnych zapoznała się z książką Agnieszki Frączek „Kochana mamusia”, a dzieci z Niepublicznego Przedszkola Czarodziejska Akademia opowiadanie „Zapach mamy” ze zbioru „Opowiadania dla przedszkolaków” Renaty Piątkowskiej – a to z okazji obchodzonego w maju Dnia Matki. Rozmawialiśmy o tym, za co kochamy nasze mamy, co moglibyśmy zrobić dla nich tego dnia i jacy powinniśmy być na co dzień. Później dzieci wykonały pięknego kwiatka z papieru, którego potem mogły ofiarować swoim mamom.

 

Paula Michalska, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Pabianicach

 

"Pomyłkowa kangurka" w Filii nr 5 w Pabianicach

W kwietniu w spotkaniach DKK wzięły udział grupy z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11, Niepublicznego Przedszkola Czarodziejska Akademia oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach. Przeczytaliśmy dość przewrotny tekst książki „Pomyłkowa kangurka” Sheili May Bird. Dzieciom najbardziej podobały się niezwykłe zwierzęta pana Piotra prowadzącego sklep zoologiczny. Dowiedziały się również, że istnieją wyrazy, które mają wiele znaczeń. I tak jak pani, która przyszła do sklepu kupić bluzę kangurkę, a otrzymała prawdziwego kangura, i my możemy się czasem pomylić. Na koniec wykonaliśmy papierowe kangury, które dzieci zabrały ze sobą na pamiątkę.

Paula Michalska, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Pabianicach

 

"Noc kota Filemona" w Filli 5 w Pabianicach

Kolejne spotkania klubowiczów z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11, Niepublicznego Przedszkola Czarodziejska Akademia oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach, które odbyły się w marcu, miały na celu przybliżenie dzieciom postaci dwóch kotów – Filemona i Bonifacego. Przeczytaliśmy sobie opowiadanie Sławomira Grabowskiego „Noc kota Filemona” ze zbioru „Poczytaj mi mamo” i próbowaliśmy opisać, czym różnią się od siebie oba zwierzaki – poza kolorem oczywiście. Większość od razu polubiła zwłaszcza białego kociaka, który zawsze jest skory do zabawy i zadaje mnóstwo pytań. Zastanawialiśmy się również, czy koty z bajki mają jakieś cechy wspólne z tymi prawdziwymi. A na zakończenie uczestnicy spotkania pokolorowali koty i myszy – powstała w ten sposób prawdziwie bajkowa galeria postaci!

Paula Michalska, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Pabianicach

 

"Mały smok Fumino" w Filii 5 w Pabianicach

W lutym klubowicze z Przedszkoli Miejskich nr 5 i 11, Niepublicznego Przedszkola Czarodziejska Akademia oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach zapoznali się z książką Stefana Milu „Mały smok Fumino”. Wysłuchując opowieści o rodzinie smoków, które po przeprowadzce do nowego domu próbowały zaprzyjaźnić się z resztą mieszkańców lasu, dzieci dowiedziały się, że nie powinno się nikogo oceniać po pozorach. Można takim zachowaniem niezwykle kogoś skrzywdzić i sprawić, że będzie czuł się samotny. Rozmawialiśmy również o tym, jakie konsekwencje niesie ze sobą kłamstwo. Wesołym zakończeniem spotkania były wspólnie wykonane z papieru i bibuły smoki ziejące ogniem.

 

Paula Michalska, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Pabianicach

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi