Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Echo w płomieniach w Ksawerowie

Powakacyjne spotkanie ksawerowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki

 W pogodny jesienny wieczór do biblioteki przybyła liczna grupa naszych klubowiczów. Przy filiżance dobrej kawy i domowych wypiekach omawialiśmy powieść kryminalną  Leee Childa  „Echo w płomieniach”

„Przenieśliśmy się” do gorącego Teksasu ,przeżywając wraz z bohaterem Jackiem Reacherem  i meksykanką Carmen Greer  trzymające w napięciu wydarzenia.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, iż jest to dobry thriller godny polecenia innym czytelnikom. W miłej atmosferze nie zabrakło też wspomnień  klubowiczów z wakacyjnych podróży.

 

Następne spotkanie  odbędzie się 23 października o godz.18:00.
Będziemy omawiać  powieść  Gai Grzegorzewskiej  „Betonowy Pałac” Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

Plenerowa Sztuka Latania w Ksawerowie

Ostatnie w tym sezonie kulturalnym DKK odbyło się w plenerze.W zamian za kaloryczne ciacho domowej roboty na stole zawitały truskawki i czereśnie.W taki upalny dzień aż grzech gnuśnieć w dusznych murach,skoro wokoło tyle pięknej zieleni.Omawialiśmy powieść "Sztuka latania" Magdaleny Kawki, która pięknie wkomponowała nam się w letnie klimaty spotkania.Na koniec spotkała nas miła niespodzianka!Nasze spotkanie zaszczycił Wójt Gminy Ksawerów,Pan Adam Topolski.Mieliśmy niezwykłą przyjemność porozmawiać o książkach,kulturze i oczywiście o naszym Ksawerowie.Pan Wójt obdarował nas upominkami i życzył udanych wakacji.

Następne spotkanie tuż po wakacjach! Zapraszamy!

 

Sekrety szczęścia w Ksawerowskim DKK

Kwietniowe spotkanie ksawerowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki

W zimny, wiosenny wieczór przybyły licznie na spotkanie klubowiczki  Dyskusyjnego Klubu Książki. Przy domowych wypiekach, filiżance kawy i herbaty omawialiśmy powieść   Sharon Owens „Siódmy sekret szczęścia”. Wszystkim książka się podobała. To miła ,ciepła powieść „do torebki” adresowana głównie do kobiet.
Autorka na kanwie opowieści o miłości utraconej, o miłości znalezionej i cudownych zrządzeniach losu przekazała nam siedem mądrych „sekretów szczęścia.”                                                                                                     Klubowiczki zgodnie stwierdziły ,iż tak jak bohaterzy powieści musimy cieszyć się z życia, „dostrzegać piękno w drobiazgach” (cytat–siódmy sekret szczęścia ). Wystarczy znaleźć choćby najmniejsze pozytywy naszego  codziennego życia, aby być szczęśliwym. Dwugodzinne spotkanie minęło w sympatycznej ,miłej atmosferze.

Następne spotkanie DKK   -  22 maja o godz.18:00. Będziemy omawiać powieść Jonasa  Jonassona „Stulatek ,który wyskoczył przez okno i zniknął”.

dkk kwiecień 2017_1

Zapraszamy także na spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik – 30 maja(wtorek)        o godz. 17:00.

Jesień życia z Allanem Karlsonem w Ksawerowie

Przepiękny majowy wieczór postanowiłyśmy spędzić w szwedzkim, kryminalnym nastroju!
Pozycja, która czekała na omówienia wszystkie nasze Panie zachwyciła, wprawiła w fantastyczny nastrój i dała świetny punkt wyjścia do rozmowy o jesieni życia.

„Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” Jonasa  Jonassona to rewelacyjna, mega pozytywna i  śmieszna książka o przygodach pewnego Szweda, który zdecydowanie za bardzo lubi zaglądać do kieliszka, zna się na wybuchach i zupełnie przypadkowo trafia na arenę ważnych światowych zdarzeń.
W trakcie czytania nieustannie się śmiejesz , nasuwa się skojarzenie z Gangiem Olsena. Fantastyczna komedia kryminalna .Murowany poprawiacz humoru!

Przed nami spotkanie autorskie z Panią Sylwią Chutnik 30 maja o 17.00

Kolejne spotkanie DKK już w czerwcu! Zapraszamy 19.06.2017 o godz. 18. Będziemy rozmawiać o powieści M. Kawki  „Sztuka latania” 

dkk maj 2017_1

Szczęśliwa ziemia w DKK w Ksawerowie

Pierwszy raz w tym roku nasze spotkanie odbyło się  w iście słonecznej, cieplutkiej wiosennej atmosferze. Spotkaliśmy się by omawiać powieść Łukasza Orbitowskiego „Szczęśliwa ziemia”. Powieść okazała się bardzo wymagająca,  dla wielu z naszych czytelników przeczytanie jej  okazało się nie lada wyzwaniem. Powieść o życiu, przyjażni, spełnianiu swoich najskrytszych marzeń. Powieść czasami mroczna, czasami ciepła i optymistyczna. Powieść o poszukiwaniu sensu i swojego miejsca w Świecie. Dla każdego, kto przedrze się przez fantastykę i kto wrośnie w świat Orbitowskiego powieść z pewnością niezwykle ważna.

Na następne spotkanie zapraszamy 24.04 o godz.18

Nieważkość w Ksawerowie

W poniedziałkowy pogodny, lutowy  wieczór spotkali się klubowicze naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Przy domowych wypiekach i filiżance aromatycznej kawy  omawialiśmy ciekawą powieść Julii Fiedorczuk „Nieważkość”.
Dyskusja była burzliwa a zdania podzielone. Jedni stwierdzili, iż  lektura była trudna do przeczytania, inni , że to dobra proza..
Autorka przedstawiła w charakterystyczny sposób historię trzech  z pozoru różnych kobiet , które spędziły dzieciństwo i wczesną młodość w małym podwarszawskim miasteczku szarych lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Zuzannę , Helenę  i Ewę łączy przeszłość w ,której dorastały odkrywając przyjaźń i miłość, żyjąc w  harmonii  z piękną i okrutną przyrodą.  Jednak dalsze losy każdej z nich potoczyły się inaczej, a żadna mimo różnych startów nie była szczęśliwa, pozostały w stanie nieważkości. Zuzanna dobrze sytuowana warszawianka wykształcona, znająca kilka języków jest samotną kobietą sukcesu. Helena, żona i matka dwójki dzieci, sprząta w ośrodku konferencyjnym Atena ,wykonując dzień po dniu te same prace ,”odhaczając je ze swojej uporządkowanej listy dnia”. Ogólnie mimo  na pozór  szczęśliwego życia nie potrafi się z niego cieszyć.. Trzecia bohaterka Ewa, bezdomna mistyczka żyje na  ulicy , jedynie poszukuje alkoholu i miejsca do spania.                   Klubowiczki zwróciły uwagę na ważny aspekt psychologiczny przedstawiony w powieści – molestowanie seksualne dzieci i młodzieży i wpływ jaki wywarło  ono na dorosłe życie bohaterek „Nieważkości”.

Lekturę tą możemy polecić do przeczytania każdej kobiecie.

Ksawerowska Inna dusza

30 stycznia w czytelni Gminnego Domu  Kultury z Biblioteką w Ksawerowie odbyło się kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem  Panie omawiały powieść Łukasza  Orbitowskiego  „Inna dusza”. Książka, która wywołała ogromne kontrowersje, poważną dyskusję nad tym, jak  bardzo rodzic ma wpływ na kształt wychowania swojego dziecka.
Czy rodzic jest zawsze odpowiedzialny za „efekt końcowy” jakim jest postawa życiowa młodego człowieka.
Atmosfera książki jest mroczna i zawiesista. Tu nie ma prawa zdarzyć się nic dobrego. Cały czas oczekujemy katastrofy. Mamy nawet kandydata na sprawcę. Obserwujemy go oczyma kolegi, widzimy go przez spojrzenia sąsiadów, zauważymy jak rozrasta się w nim zalążek zła.
Powieść inna niż wszystkie, inna jak dusza głównego bohatera.

Kolejne spotkanie za miesiąc, 27 lutego w czytelni biblioteki o 18.00

Cicho sza.Świąteczny Ksawerów

W przed świątecznym rozgardiaszu, w przerwie zakupów i ubierania choinki nasi niestrudzeni członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki znaleźli odrobinę czasu na obcowanie z książką.19 grudnia oderwali się na chwilę od swoich niezmiernie ważnych zajęć i odwiedzili naszą bibliotekę by wspólnie spędzić ten wieczór w towarzystwie książki. Poza  naszym nadrzędnym celem, postanowiliśmy wprowadzić trochę świątecznej atmosfery, przygotowaliśmy świąteczne dekoracje, spróbowaliśmy domowych wypieków i złożyliśmy sobie jak zawsze najserdeczniejsze, świąteczne życzenia.
W tej jakże ciepłej atmosferze omówiliśmy także książkę Lisy Scottoline „Cicho sza”.
Książka ta wywarła na nas ogromne wrażenie, poruszyła nasze serca, a w tych, którzy są rodzicami wywołała wielkie emocje. Książka dla rodziców. Książka dla dorastających dzieci. Książka dla każdego, kto lubi mieć bogate przemyślenia po lekturze. W nas klubowiczach zostanie na długo.

Za miesiąc na warsztat trafi powieść  Łukasza Orbitowskiego  „Inna dusza”

Ksawerowskie zaklinanie czasu

Na listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki  w Gminnym Domu Kultury jak zawsze dotarła grupa naszych wiernych członków klubu. Tym razem oprócz zwyczajowego omawiania książki, czekała na nas miła niespodzianka. Jedna z naszych uczestniczek  przygotowała prezentację z wycieczki do Drezna.                           Po kilkunastominutowym fantastycznym pokazie przeszliśmy do meritum spotkania, czyli dyskusji nad książką Mitcha Alboma „Zaklinacz czasu”.
Na historię „Zaklinacza czasu” składają się trzy mniejsze opowieści – jedna z czasów wieży Babel i dwie współczesne – o sercowych rozterkach nastolatki i rozpaczliwej walce pewnego bogacza ze śmiertelną chorobą. Choć każda z postaci wydaje się zupełnie inna, ich losy w pewnym momencie łączą się, tworząc nowy, nieco fantastyczny wątek. Autor nie boi się mieszania fantazji z rzeczywistością, zmusza czytelnika do głębokiej refleksji, zastanowienia się nad pędem życia.(red.lubimyczytac.pl)
Książka bardzo przypadła do gustu naszym czytelnikom, jej lektura sprawiła nam ogromną radość.

Następne spotkanie 19 grudnia , tym razem w świątecznym wydaniu

"Chłopcy" w Ksawerowie

Jesień i plucha za oknem, zimno tak, że jedyne o czym marzymy to ciepły koc, kanapa i dobra książka.           No, może jeszcze gorąca czekolada w ogromnym kubku ogrzewająca ręce. Pomimo tak niesprzyjających warunków nasi klubowicze postanowili stawić czoło pogodzie i wziąć udział w październikowym Dyskusyjnym Klubie Książki a moderatorzy zapewnili dyskusję, pachnące domem ciasto i ciepłe aromatyczne napoje.           Pozycją omawianą w tym miesiącu była powieść Andrzeja Saramonowicza „Chłopcy”

 Chłopcy to pikantna komedia obyczajowa, pełna sarkazmu, ciętych ripost i celnych obserwacji społecznych. Wyraziste pióro „Saramonowicza Codziennego” sprawia, że Chłopcy są nie tylko inteligentną rozrywką, którą czyta się jednym tchem, a kolejne zdania chce się głośno cytować. W lekkiej formie Saramonowicz przemyca bowiem treści zupełnie niebłahe. Pokazuje do czego prowadzi pogoń za sytym życiem, pełnym sukcesów zawodowych, w którym dorosłość to wiecznie odnawialna nisko oprocentowana karta kredytowa.(red.lubimyczytać.pl)

 W naszych klubowiczach powieść wzbudziła mieszane uczucia .Od zachwytu po skrajnie odmienne odczucia. Książka na pewno warta przeczytania, choćby po to aby mieć o niej własne zdanie.

 Kolejne spotkanie odbędzie się 28 listopada. Przedmiotem dyskusji będzie powieść „Zaklinacz czasu” Mitcha Alboma

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi