Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Ostatkowe spotkanie w Ksawerowie

Mamusia Martiego jest piękna w ten najprostszy sposób. Piękno nie potrzebuje żadnego uzasadnienia. Jest i już. Wystarczy, że po prostu istnieje, i wszystko załatwione. Żadnych innych wartości.

Petr ŠabachPodróże konika morskiego

   Lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zbiegło nam się z Ostatkami. I dobrze się stało,ponieważ książka którą mieliśmy omawiać jest lekka, o satyrycznym zabarwieniu, i świetnie wkomponowała nam się w ostatkowy nastrój. Bardzo długo rozmawialiśmy o roli mężczyzny w nowoczesnym modelu rodziny i jakie zmiany zaszły w społecznym podziale ról w rodzinie.

   Powieść Petra Šabacha łączy w sobie wszystkie cechy dobrej literatury – interesujący bohaterowie, charakterystyczny klimat, niespodziewane zwroty akcji. Wszystko to zostało doprawione nutka absurdu i szczyptą sławnego, czeskiego humoru. „Podróże konika morskiego” to sympatyczna historyjka na jeden wieczór.

 W marcu zajmiemy się powieścią Tomka Michniewicza „Swoją drogą”

Po turecku w Ksawerowie

W świątecznej scenerii GDKzB w Ksawerowie w poniedziałkowy wieczór spotkało się nasze liczne grono.Pora nastraja do świętowania,dlatego tym razem nasz stół calusieńki został zastawiony pysznym poczęstunkiem.Złożyliśmy sobie życzenia,podzieliliśmy podarunkami od Mikołaja :)

Na tym spotkaniu omówiliśmy zbiór reportaży Witolda Szabłowskiego 'Merhaba"
Dla większości z nas Turcja to cel wakacyjnych podróży,w książce Szabłowskiego poznajemy całkiem inną,dziką,odmienną kulturowo i często nierozumianą.
"Merhaba" to lektura dla każdego.Dzięki niej choć odrobinę zrozumiecie ten piękny kraj.Zapraszamy do lektury:)

Następne spotkanie już w nowym roku,27 stycznia.Zajmiemy się "Chłopakiem z sąsiedztwa"

Ksawerów czyta "Sagę" Harasimowicza

W jesienny ponury wieczór w odremontowanej pięknej czytelni spotkało
się liczne grono naszych klubowiczów.
Spotkanie miało trochę inny jak zawsze charakter, przed omówieniem przeczytanej książki klubowicze napisali Dyktando dla łódzkich DKK
pt ”Spacer ulicą Piotrkowską” .Wszyscy fajnie się bawili sprawdzając swoją wiedzę i wspominając czasy szkolne. a wyniki były wspaniałe.
Następnie w tej miłej atmosferze przy filiżance kawy i domowych wypiekach odbyła się ożywiona dyskusja o ciekawej powieści Cezarego Harasimowicza „Saga czyli filiżanka,której nie ma”.
Wszyscy uczestnicy dyskusji jednogłośnie stwierdzili,
iż „Saga...’to coś, co każdy z nas chciałby wreszcie zrobić. Usiąść i spisać rodzinną historię.
Cezary Harasimowicz wybrał się w taką podróż.
Zebrał wspomnienia przodków, obejrzał stare fotografie
i wydobył na kartach książki zapomnianą rzeczywistość.
"Saga czyli filiżanka, której nie ma" to niezwykły opisany piękną polszczyzną portret rodziny i niejednokrotnie zabawna opowieść, w której obraz dawnej wielonarodowej Polski ukazuje się przed oczami czytelnika i na moment odżywa. Harasimowicz zagląda do pamiętników dziadka i zapisków matki.
Czerpie z rodzinnych anegdot, poznaje gorące romanse, a dzięki wycinkom z ówczesnej prasy przywołuje świat, w którym równolegle toczy się wielka historia
i życie zwykłych ludzi.
Następne spotkanie odbędzie się 16 grudnia.
Omówimy reportaż literacki Witolda Szabłowskiego”Merhaba”

Październikowe DKK w Ksawerowie

Październikowe spotkanie zastało nas w remontowanych pomieszczeniach biblioteki.Ale do omawiania ciekawych książek wcale nie potrzeba wielkich przestrzeni.Tym razem przycupnęliśmy Klubem w pracowni dla dzieci.Od razu zrobiło się kolorowo i jakoś wesoło!
Opowiedziałyśmy sobie o wakacyjnych chwilach z książką,wymieniłyśmy się tytułami.Na koniec omówiłyśmy plany na cały rok:)

Ksawerowski Azyl

Już jakiś czas temu, zupełnie bez specjalnego umawiania się większość naszego Klubu sięgnęła po powieść Diane Ackerman „Azyl”. Kiedy  przy okazji dyskusji nad zupełnie inną powieścią ten fakt wyszedł na jaw, sprawiło nam to wielką radość  i skutecznie przedłużyło spotkanie o kolejną dyskusję. Od razu umówiliśmy się na wspólne obejrzenie filmu. Bardzo nam się podobał, ale jak to bywa u moli książkowych, wszyscy potwierdzili że książka jednak jest lepsza. Bardzo polecamy takie konfrontacje książka-film. Na pewno czytelnicy znajdą wśród szerokiej oferty adaptacji coś dla siebie. To bardzo ciekawe doświadczenie i okazja do kolejnej dyskusji.

"Niebezpieczne kłamstwa" B.Fitzpatrick

<Przez całe życie próbujemy uciekać przed własną przeszłością, ale nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy        z nią nierozerwalnie związani i nigdy nie zdołamy się od niej uwolnić.>
D. Fitzpatrick „Niebezpieczne kłamstwa”

 

Taki właśnie przekaz niesie powieść, którą omawialiśmy w lutym. I pomimo kryminalnego wątku, powieść ta jest niezwykle psychologiczna. Dzięki wartkiej akcji, fajnie opowiedzianej historii, książka ta przypadła do gustu naszym czytelnikom. Polecamy ją wszystkim entuzjastom historii kryminalnych.

Całe życie i świąteczny nastrój w Ksawerowie

Grudniowe spotkanie DKK to dla nas czas,kiedy poza zwyczajowej dyskusji staramy się w tym rozpędzonym przygotowaniami do Świąt czasie wyskubać choć odrobinę czasu na przyjemności.Tym razem naszemu spotkaniu towarzyszyła powieść "Całe życie" Roberta Seethalera oraz prace ręczne :)Wykonywałyśmy osobiście bombki metodą karczochową.

 

Słowik w Ksawerowie

“....Miłość pokazuje nam,kim chcemy być.Wojna pokazuje,kim jesteśmy...” To piękne motto znajduje się na okładce powieści Kristin Hannah  “Słowik” .Książka ta inspirowana jest życiorysem  francuskiej bojowniczki ruchu oporu Andree de Jongh. Po sile miłości,pięknych charakterach i trudnych wyborach.O Wojnie i jej kobiecych bohaterkach.Cudowna,pełna wielkiej odwagi książka.Bardzo polecamy naszym czytelnikom tę pozycję.To idealny wybór na zimne jesienne wieczory.
Następne spotkanie  DKK 17 grudnia!

Życie miłosne w Ksawerowie

Ostatnie spotkanie DKK dostarczyło nam wiele atrakcji. Mieliśmy okazję świętować wybór koleżanki bibliotekarki na funkcję radnej Gminy Ksawerów. Gdy już ochłonęliśmy po atrakcjach, przy gorącej kawie i domowym cieście zajęliśmy się omawianiem powieści “Życie miłosne” autorstwa Zeruya Shalev. Książka okazała się trudnym przeciwnikiem. Dokładnie połowa naszych klubowiczów uznała ją za fascynującą i godną polecenia a druga szczerze wyznała, że nie dała rady przebrnąć przez tą powieść. Kwestia gustu? A może ciężar gatunkowy?
Nie umiemy ocenić....Jeśli zechcą Państwo sami się przekonać, to proszę sięgnijcie po tę książkę. 
Będziemy czekać w bibliotece na Wasze opinie.


Kolejne spotkanie 26 listopada.Spotkamy się z powieścią Kristin Hannah “Słowik"
 
 
 
 

Ksawerów na "Szczycie"

Sezon kulturalny w GDKzB  ruszył pełną parą. Nasz klub DKK też nie zostaje w tyle!
Jesienne spotkanie odbyło się w naprawdę jesiennej atmosferze, a pomimo to było gorąco!
Wszystko za sprawą książki Jacka Hugo-Badera „Długi film o miłości: powrót na Broad Peak”.                      Książka opisująca atak szczytowy na Broad Peak, śmierć himalaistów i próbę odszukania ich ciał.                  Książka wywołała ogromną dyskusję i trwałaby ona jeszcze długo gdyby nie niespodzianka dla naszej koleżanki, która obchodziła okrągłe urodziny.

Następne spotkanie 29 października . Zajmiemy się książką S. Zeruya „Życie miłosne”

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi