Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Grudniowa genialna przyjaciółka

Ostatnie tegoroczne spotkanie DKK to dla naszych czytelników nie tylko okazja do posłuchania przemyśleń innych o książkach, ale także czas wytchnienia od bożonarodzeniowego rozgardiaszu. Takiego wieczoru mamy czas tylko dla siebie, ukochanego tematu do rozmów i cieszenia się swoim towarzystwem. Grudzień oczywiście zobowiązuje do bardziej uroczystej oprawy, więc towarzyszy nam zapach wyśmienitej kawy, wyborne ciasta i korzenne zapachy. Taka atmosfera cudownie towarzyszyła nam rozmowie nad powieścią tajemniczej autorki Eleny Ferrante  pt ”Genialna przyjaciółka”.  Powieść ta daje nam to, co w literaturze czytelnicy cenią najbardziej, czyli przenosi czytelnika do innego świata, jednocześnie zanurzając go we własnej przeszłości, a przy okazji także robi z niego zwyczajnie lepszego człowieka. Powieść zrobiła na nas ogromne wrażenie, wywołała niemałą dyskusję. Już zabrałyśmy się do czytania kolejnych części tej pasjonującej powieści.

Kolejne, jubileuszowe ( obchodzimy 5 urodziny!!!) spotkanie już pod koniec stycznia!!!!

Jesień w Ksawerowie

Nasze spotkania już dawno przestały być tylko stricte o książkach.Czasami spotykamy się poza murami Biblioteki,czasami skorzystamy z okazji na wspólny spacer i tam oddajemy się dyskusjom nad ukochanymi tytułami.Ale dopadła nas jesień i to ta mokra i zimna. Jedyny plus takiej sytuacji ,że czasu na lenistwo przy książce jest więcej.Dlatego w tym miesiącu udało nam się "obgadać" dwa tytuły.Tym razem nasz czas zajęły powieści : Joanny Fabickiej "Second Hand" oraz Gai Grzegorzewskiej "Betonowy pałac".Książki bardzo różne,obie kobiece ale z pazurem,dały nam mnóstwo powodów do rozmowy.W towarzystwie takich tytułów,z kubkiem ciepłej herbaty wieczór minął nam niezwykle szybko. 

Echo w płomieniach w Ksawerowie

Powakacyjne spotkanie ksawerowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki

 W pogodny jesienny wieczór do biblioteki przybyła liczna grupa naszych klubowiczów. Przy filiżance dobrej kawy i domowych wypiekach omawialiśmy powieść kryminalną  Leee Childa  „Echo w płomieniach”

„Przenieśliśmy się” do gorącego Teksasu ,przeżywając wraz z bohaterem Jackiem Reacherem  i meksykanką Carmen Greer  trzymające w napięciu wydarzenia.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, iż jest to dobry thriller godny polecenia innym czytelnikom. W miłej atmosferze nie zabrakło też wspomnień  klubowiczów z wakacyjnych podróży.

 

Następne spotkanie  odbędzie się 23 października o godz.18:00.
Będziemy omawiać  powieść  Gai Grzegorzewskiej  „Betonowy Pałac” Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

Plenerowa Sztuka Latania w Ksawerowie

Ostatnie w tym sezonie kulturalnym DKK odbyło się w plenerze.W zamian za kaloryczne ciacho domowej roboty na stole zawitały truskawki i czereśnie.W taki upalny dzień aż grzech gnuśnieć w dusznych murach,skoro wokoło tyle pięknej zieleni.Omawialiśmy powieść "Sztuka latania" Magdaleny Kawki, która pięknie wkomponowała nam się w letnie klimaty spotkania.Na koniec spotkała nas miła niespodzianka!Nasze spotkanie zaszczycił Wójt Gminy Ksawerów,Pan Adam Topolski.Mieliśmy niezwykłą przyjemność porozmawiać o książkach,kulturze i oczywiście o naszym Ksawerowie.Pan Wójt obdarował nas upominkami i życzył udanych wakacji.

Następne spotkanie tuż po wakacjach! Zapraszamy!

 

Sekrety szczęścia w Ksawerowskim DKK

Kwietniowe spotkanie ksawerowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki

W zimny, wiosenny wieczór przybyły licznie na spotkanie klubowiczki  Dyskusyjnego Klubu Książki. Przy domowych wypiekach, filiżance kawy i herbaty omawialiśmy powieść   Sharon Owens „Siódmy sekret szczęścia”. Wszystkim książka się podobała. To miła ,ciepła powieść „do torebki” adresowana głównie do kobiet.
Autorka na kanwie opowieści o miłości utraconej, o miłości znalezionej i cudownych zrządzeniach losu przekazała nam siedem mądrych „sekretów szczęścia.”                                                                                                     Klubowiczki zgodnie stwierdziły ,iż tak jak bohaterzy powieści musimy cieszyć się z życia, „dostrzegać piękno w drobiazgach” (cytat–siódmy sekret szczęścia ). Wystarczy znaleźć choćby najmniejsze pozytywy naszego  codziennego życia, aby być szczęśliwym. Dwugodzinne spotkanie minęło w sympatycznej ,miłej atmosferze.

Następne spotkanie DKK   -  22 maja o godz.18:00. Będziemy omawiać powieść Jonasa  Jonassona „Stulatek ,który wyskoczył przez okno i zniknął”.

dkk kwiecień 2017_1

Zapraszamy także na spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik – 30 maja(wtorek)        o godz. 17:00.

Jesień życia z Allanem Karlsonem w Ksawerowie

Przepiękny majowy wieczór postanowiłyśmy spędzić w szwedzkim, kryminalnym nastroju!
Pozycja, która czekała na omówienia wszystkie nasze Panie zachwyciła, wprawiła w fantastyczny nastrój i dała świetny punkt wyjścia do rozmowy o jesieni życia.

„Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” Jonasa  Jonassona to rewelacyjna, mega pozytywna i  śmieszna książka o przygodach pewnego Szweda, który zdecydowanie za bardzo lubi zaglądać do kieliszka, zna się na wybuchach i zupełnie przypadkowo trafia na arenę ważnych światowych zdarzeń.
W trakcie czytania nieustannie się śmiejesz , nasuwa się skojarzenie z Gangiem Olsena. Fantastyczna komedia kryminalna .Murowany poprawiacz humoru!

Przed nami spotkanie autorskie z Panią Sylwią Chutnik 30 maja o 17.00

Kolejne spotkanie DKK już w czerwcu! Zapraszamy 19.06.2017 o godz. 18. Będziemy rozmawiać o powieści M. Kawki  „Sztuka latania” 

dkk maj 2017_1

Szczęśliwa ziemia w DKK w Ksawerowie

Pierwszy raz w tym roku nasze spotkanie odbyło się  w iście słonecznej, cieplutkiej wiosennej atmosferze. Spotkaliśmy się by omawiać powieść Łukasza Orbitowskiego „Szczęśliwa ziemia”. Powieść okazała się bardzo wymagająca,  dla wielu z naszych czytelników przeczytanie jej  okazało się nie lada wyzwaniem. Powieść o życiu, przyjażni, spełnianiu swoich najskrytszych marzeń. Powieść czasami mroczna, czasami ciepła i optymistyczna. Powieść o poszukiwaniu sensu i swojego miejsca w Świecie. Dla każdego, kto przedrze się przez fantastykę i kto wrośnie w świat Orbitowskiego powieść z pewnością niezwykle ważna.

Na następne spotkanie zapraszamy 24.04 o godz.18

Nieważkość w Ksawerowie

W poniedziałkowy pogodny, lutowy  wieczór spotkali się klubowicze naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Przy domowych wypiekach i filiżance aromatycznej kawy  omawialiśmy ciekawą powieść Julii Fiedorczuk „Nieważkość”.
Dyskusja była burzliwa a zdania podzielone. Jedni stwierdzili, iż  lektura była trudna do przeczytania, inni , że to dobra proza..
Autorka przedstawiła w charakterystyczny sposób historię trzech  z pozoru różnych kobiet , które spędziły dzieciństwo i wczesną młodość w małym podwarszawskim miasteczku szarych lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Zuzannę , Helenę  i Ewę łączy przeszłość w ,której dorastały odkrywając przyjaźń i miłość, żyjąc w  harmonii  z piękną i okrutną przyrodą.  Jednak dalsze losy każdej z nich potoczyły się inaczej, a żadna mimo różnych startów nie była szczęśliwa, pozostały w stanie nieważkości. Zuzanna dobrze sytuowana warszawianka wykształcona, znająca kilka języków jest samotną kobietą sukcesu. Helena, żona i matka dwójki dzieci, sprząta w ośrodku konferencyjnym Atena ,wykonując dzień po dniu te same prace ,”odhaczając je ze swojej uporządkowanej listy dnia”. Ogólnie mimo  na pozór  szczęśliwego życia nie potrafi się z niego cieszyć.. Trzecia bohaterka Ewa, bezdomna mistyczka żyje na  ulicy , jedynie poszukuje alkoholu i miejsca do spania.                   Klubowiczki zwróciły uwagę na ważny aspekt psychologiczny przedstawiony w powieści – molestowanie seksualne dzieci i młodzieży i wpływ jaki wywarło  ono na dorosłe życie bohaterek „Nieważkości”.

Lekturę tą możemy polecić do przeczytania każdej kobiecie.

Ksawerowska Inna dusza

30 stycznia w czytelni Gminnego Domu  Kultury z Biblioteką w Ksawerowie odbyło się kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem  Panie omawiały powieść Łukasza  Orbitowskiego  „Inna dusza”. Książka, która wywołała ogromne kontrowersje, poważną dyskusję nad tym, jak  bardzo rodzic ma wpływ na kształt wychowania swojego dziecka.
Czy rodzic jest zawsze odpowiedzialny za „efekt końcowy” jakim jest postawa życiowa młodego człowieka.
Atmosfera książki jest mroczna i zawiesista. Tu nie ma prawa zdarzyć się nic dobrego. Cały czas oczekujemy katastrofy. Mamy nawet kandydata na sprawcę. Obserwujemy go oczyma kolegi, widzimy go przez spojrzenia sąsiadów, zauważymy jak rozrasta się w nim zalążek zła.
Powieść inna niż wszystkie, inna jak dusza głównego bohatera.

Kolejne spotkanie za miesiąc, 27 lutego w czytelni biblioteki o 18.00

Cicho sza.Świąteczny Ksawerów

W przed świątecznym rozgardiaszu, w przerwie zakupów i ubierania choinki nasi niestrudzeni członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki znaleźli odrobinę czasu na obcowanie z książką.19 grudnia oderwali się na chwilę od swoich niezmiernie ważnych zajęć i odwiedzili naszą bibliotekę by wspólnie spędzić ten wieczór w towarzystwie książki. Poza  naszym nadrzędnym celem, postanowiliśmy wprowadzić trochę świątecznej atmosfery, przygotowaliśmy świąteczne dekoracje, spróbowaliśmy domowych wypieków i złożyliśmy sobie jak zawsze najserdeczniejsze, świąteczne życzenia.
W tej jakże ciepłej atmosferze omówiliśmy także książkę Lisy Scottoline „Cicho sza”.
Książka ta wywarła na nas ogromne wrażenie, poruszyła nasze serca, a w tych, którzy są rodzicami wywołała wielkie emocje. Książka dla rodziców. Książka dla dorastających dzieci. Książka dla każdego, kto lubi mieć bogate przemyślenia po lekturze. W nas klubowiczach zostanie na długo.

Za miesiąc na warsztat trafi powieść  Łukasza Orbitowskiego  „Inna dusza”

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi