Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Kulinarnie w Ksawerowie

Kulinarnie nam minęło lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. A to za sprawą niezwykłego zbiegu okoliczności: omawianej książki i nadchodzącego tłustego czwartku. Czytelniczki z wypiekami na twarzy dyskutowały nad powieścią Weroniki Wierzchowskiej „Córka Kucharki” , przegryzając pączki i faworki .

Pysznie było! I Literacko i kulinarnie ;)

O błękicie wody w Ksawerowie

Mikołajkowo minęło nam ostatnie spotkanie DKK w tym roku.

Na początek, kilkoro członków Klubu przybliżyło nam twórczość Stanisława Lema, bo okazało się, że w naszych szeregach ze świecą szukać  fanów fantastyki. Z wielkim zainteresowaniem posłuchaliśmy o „Kongresie futurologicznym” , „Głosie Pana”, „Katarze” i „Solaris”. Z tym ostatnim tytułem obiecaliśmy sobie zmierzyć się jeszcze raz, za sprawą filmu. Obejrzymy go niebawem.

Tu nastąpiła krótka pauza, ponieważ odwiedził nas Mikołaj, zostawił prezenty, ale ! żeby nie było tak łatwo , aby odebrać podarek, należało się „wyspowiadać” z przeczytanej w mijającym roku książki, która kompletnie nam się nie podobała. Zabawie towarzyszyło dużo śmiechu, bo jak wiadomo ile osób tyle opinii więc nasze doświadczenia nie zawsze spotkały się ze zrozumieniem i długo trwało wymienianie się uwagami.

Nasze spotkanie zakończyliśmy omówieniem powieści  Mai Lunde „Błękit”. Jakoś nam ostatnio blisko do tematyki ekologicznej, niedawno bardzo poruszyło nas „Sekretne życie drzew” a teraz za sprawą Pani Lunde pochyliliśmy się nad problemem wysychania źródeł słodkiej wody na naszej planecie. Dyskusji i spostrzeżeń mieliśmy wiele ,ale wniosek jeden: trzeba zmienić myślenie o wszystkich dobrach Matki Ziemi, by starczyło ich jeszcze dla wielu pokoleń.

Następne spotkanie w Styczniu. Zapraszamy!

"Dam Ci to wszystko" w Ksawerowie

Jesienne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

W pogodny  październikowy wieczór spotkało się liczne grono naszych klubowiczów. Na miłym spotkaniu omawialiśmy ciekawy hiszpański kryminał Dolores Redondo „ Dam Ci to wszystko”. Powieść ta była nagrodzona hiszpańską literacką nagrodą i ogłoszona  za najciekawszą książkę w 2017 roku.                                               Ten mroczny świetnie napisany kryminał trzymający  w napięciu do ostatnich stron długo pozostanie w naszej pamięci. Warto zwrócić uwagę na pewną bezkompromisowość tej powieści. To w jaki sposób autorka jest czuła i delikatna w opowiadaniu o śmierci przy jednoczesnej szorstkości portretowania żywych.

Wszyscy zgodnie stwierdzili iż to  interesująca książka   z intrygującym zakończeniem pokazująca jak okrutnym demonem może być człowiek dla człowieka.Możemy ją polecić jako wspaniałą lekturę na jesienne wieczory.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 25 listopada. Wszystkich chętnych zapraszamy!.

 

W Ksawerowie zdradzono tajemnicę drzew

Wiedzieliście Państwo, że stare drzewa chronią młodsze? Że kiedy potrzeba drzewu obfitego podlewania, to buczynowe listki kierują się krawędzią do  góry, by deszcz mógł swobodnie spadać prosto na korzenie? Albo że  potrafią przez system korzenny przekazywać słabszym osobnikom wartości odżywcze!

Wiedzieliście? Bo my nie! Dlatego lektura fascynującej książki Petera Wohllebena pochłonęła całą naszą grupę bez reszty.Każda z uczestniczek z ręką na sercu obiecywała,że teraz sto razy się zastanowi, zanim przytnie ogrodowe drzewka.Szczerze polecamy! Książka, dzięki której na pewno wszyscy spojrzą inaczej na otaczające nas drzewa.

Ostatkowe spotkanie w Ksawerowie

Mamusia Martiego jest piękna w ten najprostszy sposób. Piękno nie potrzebuje żadnego uzasadnienia. Jest i już. Wystarczy, że po prostu istnieje, i wszystko załatwione. Żadnych innych wartości.

Petr ŠabachPodróże konika morskiego

   Lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zbiegło nam się z Ostatkami. I dobrze się stało,ponieważ książka którą mieliśmy omawiać jest lekka, o satyrycznym zabarwieniu, i świetnie wkomponowała nam się w ostatkowy nastrój. Bardzo długo rozmawialiśmy o roli mężczyzny w nowoczesnym modelu rodziny i jakie zmiany zaszły w społecznym podziale ról w rodzinie.

   Powieść Petra Šabacha łączy w sobie wszystkie cechy dobrej literatury – interesujący bohaterowie, charakterystyczny klimat, niespodziewane zwroty akcji. Wszystko to zostało doprawione nutka absurdu i szczyptą sławnego, czeskiego humoru. „Podróże konika morskiego” to sympatyczna historyjka na jeden wieczór.

 W marcu zajmiemy się powieścią Tomka Michniewicza „Swoją drogą”

Po turecku w Ksawerowie

W świątecznej scenerii GDKzB w Ksawerowie w poniedziałkowy wieczór spotkało się nasze liczne grono.Pora nastraja do świętowania,dlatego tym razem nasz stół calusieńki został zastawiony pysznym poczęstunkiem.Złożyliśmy sobie życzenia,podzieliliśmy podarunkami od Mikołaja :)

Na tym spotkaniu omówiliśmy zbiór reportaży Witolda Szabłowskiego 'Merhaba"
Dla większości z nas Turcja to cel wakacyjnych podróży,w książce Szabłowskiego poznajemy całkiem inną,dziką,odmienną kulturowo i często nierozumianą.
"Merhaba" to lektura dla każdego.Dzięki niej choć odrobinę zrozumiecie ten piękny kraj.Zapraszamy do lektury:)

Następne spotkanie już w nowym roku,27 stycznia.Zajmiemy się "Chłopakiem z sąsiedztwa"

Ksawerów czyta "Sagę" Harasimowicza

W jesienny ponury wieczór w odremontowanej pięknej czytelni spotkało
się liczne grono naszych klubowiczów.
Spotkanie miało trochę inny jak zawsze charakter, przed omówieniem przeczytanej książki klubowicze napisali Dyktando dla łódzkich DKK
pt ”Spacer ulicą Piotrkowską” .Wszyscy fajnie się bawili sprawdzając swoją wiedzę i wspominając czasy szkolne. a wyniki były wspaniałe.
Następnie w tej miłej atmosferze przy filiżance kawy i domowych wypiekach odbyła się ożywiona dyskusja o ciekawej powieści Cezarego Harasimowicza „Saga czyli filiżanka,której nie ma”.
Wszyscy uczestnicy dyskusji jednogłośnie stwierdzili,
iż „Saga...’to coś, co każdy z nas chciałby wreszcie zrobić. Usiąść i spisać rodzinną historię.
Cezary Harasimowicz wybrał się w taką podróż.
Zebrał wspomnienia przodków, obejrzał stare fotografie
i wydobył na kartach książki zapomnianą rzeczywistość.
"Saga czyli filiżanka, której nie ma" to niezwykły opisany piękną polszczyzną portret rodziny i niejednokrotnie zabawna opowieść, w której obraz dawnej wielonarodowej Polski ukazuje się przed oczami czytelnika i na moment odżywa. Harasimowicz zagląda do pamiętników dziadka i zapisków matki.
Czerpie z rodzinnych anegdot, poznaje gorące romanse, a dzięki wycinkom z ówczesnej prasy przywołuje świat, w którym równolegle toczy się wielka historia
i życie zwykłych ludzi.
Następne spotkanie odbędzie się 16 grudnia.
Omówimy reportaż literacki Witolda Szabłowskiego”Merhaba”

Październikowe DKK w Ksawerowie

Październikowe spotkanie zastało nas w remontowanych pomieszczeniach biblioteki.Ale do omawiania ciekawych książek wcale nie potrzeba wielkich przestrzeni.Tym razem przycupnęliśmy Klubem w pracowni dla dzieci.Od razu zrobiło się kolorowo i jakoś wesoło!
Opowiedziałyśmy sobie o wakacyjnych chwilach z książką,wymieniłyśmy się tytułami.Na koniec omówiłyśmy plany na cały rok:)

Ksawerowski Azyl

Już jakiś czas temu, zupełnie bez specjalnego umawiania się większość naszego Klubu sięgnęła po powieść Diane Ackerman „Azyl”. Kiedy  przy okazji dyskusji nad zupełnie inną powieścią ten fakt wyszedł na jaw, sprawiło nam to wielką radość  i skutecznie przedłużyło spotkanie o kolejną dyskusję. Od razu umówiliśmy się na wspólne obejrzenie filmu. Bardzo nam się podobał, ale jak to bywa u moli książkowych, wszyscy potwierdzili że książka jednak jest lepsza. Bardzo polecamy takie konfrontacje książka-film. Na pewno czytelnicy znajdą wśród szerokiej oferty adaptacji coś dla siebie. To bardzo ciekawe doświadczenie i okazja do kolejnej dyskusji.

"Niebezpieczne kłamstwa" B.Fitzpatrick

<Przez całe życie próbujemy uciekać przed własną przeszłością, ale nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy        z nią nierozerwalnie związani i nigdy nie zdołamy się od niej uwolnić.>
D. Fitzpatrick „Niebezpieczne kłamstwa”

 

Taki właśnie przekaz niesie powieść, którą omawialiśmy w lutym. I pomimo kryminalnego wątku, powieść ta jest niezwykle psychologiczna. Dzięki wartkiej akcji, fajnie opowiedzianej historii, książka ta przypadła do gustu naszym czytelnikom. Polecamy ją wszystkim entuzjastom historii kryminalnych.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi