Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Ksawerów na "Szczycie"

Sezon kulturalny w GDKzB  ruszył pełną parą. Nasz klub DKK też nie zostaje w tyle!
Jesienne spotkanie odbyło się w naprawdę jesiennej atmosferze, a pomimo to było gorąco!
Wszystko za sprawą książki Jacka Hugo-Badera „Długi film o miłości: powrót na Broad Peak”.                      Książka opisująca atak szczytowy na Broad Peak, śmierć himalaistów i próbę odszukania ich ciał.                  Książka wywołała ogromną dyskusję i trwałaby ona jeszcze długo gdyby nie niespodzianka dla naszej koleżanki, która obchodziła okrągłe urodziny.

Następne spotkanie 29 października . Zajmiemy się książką S. Zeruya „Życie miłosne”

 

Narodowe Czytanie w Ksawerowie

Nasi członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki są niezwykle zaangażowani w życie  ksawerowskiej społeczności.      W tym roku bardzo licznie wsparli akcję Narodowego Czytania organizowaną corocznie przez Bibliotekę i Gminny Dom Kultury w Ksawerowie. To na ich barkach spoczęła interpretacja najpiękniejszych  utworów literatury niepodległościowej. Oprócz  wspaniałych lektorów naszą inicjatywę wsparł Wójt Gminy Ksawerów a także rzesza znamienitych mieszkańców Ksawerowa. Niewątpliwie było to przedpołudnie pełne wzruszeń.

 

Lato w Ksawerowie

Ostatnie w tym sezonie, czerwcowe spotkanie DKK tym razem przeniosłyśmy na łono natury.                    Towarzyszyły na tym razem zdrowe owocowe przegryzki i soki.
Tym razem omawialiśmy powieść Richarda Louriego „Wstręt do tulipanów” Powieść, która poruszy najtwardsze serca, zmusi do refleksji i na długo pozostanie drzazgą w sercu. Książka opisuje historię wojennej Holandii, tragedię tamtejszych Żydów, opór Holendrów oraz dylematy moralne.Skąd taki tytuł? Pozostawimy tajemnicą….
Nasze klubowiczki były zachwycone tą powieścią.
Następne spotkanie we wrześniu!

Tajemnica Filomeny w Ksawerowie

Nie ma nic piękniejszego niż majowy wieczór spędzony nad ulubionym zajęciem molów książkowych – gadaniu o książkach.
21 maja nasze członkinie DKK  w bardzo ożywiony sposób  referowały sobie ostatnio przeczytaną pozycję, powieść Martina Sixsmitha „Tajemnica Filomeny”
Jest to niesamowita historia a zarazem przygnębiająca, wzbudza smutek a nawet złość. Opisuje całe życie Anthony'ego, chłopca który w wieku trzech lat został w okrutny sposób odebrany matce i sprzedany do rodziny zastępczej w Ameryce.
Historia przepełniona emocjami, trudnymi emocjami. Mimo iż z opisu na okładce znamy zakończenie, to w ogóle nie przeszkadza w śledzeniu losów głównego bohatera Antoniego –Michaela. Autor bardzo celnie wychwycił problem zerwanych więzi i poszukiwania tożsamości, bezradności wobec systemu, jak trudno żyć bez „korzeni”, z poczuciem winy.
Książka tak fantastyczna jak przerażająca w niej historia. Nasze czytelniczki były Nią zachwycone.Na długo zapadnie w ich pamięci.

 

Ksawerowskie Kino Retro

Dyskusyjny Klub Książki z zasady zajmuje się książkami. Ale tym razem na kwietniowe spotkanie moderatorki zaplanowały trochę inną formę kultury, chociaż bardzo pokrewną, bo przecież najlepsze filmy powstają npdst. książek. Nasi klubowicze tym razem przenieśli się do Kina Retro, mieli okazję obejrzeć film Jana Kidawy – Błońskiego „Gwiazdy”.

…Posiadający polsko-niemieckie korzenie Jan Banaś (Mateusz Kościukiewicz) dorasta na Śląsku. Od dzieciństwa jego największą pasją jest piłka, a największym rywalem... oddany kumpel Ginter (Sebastian Fabijański). Z czasem rywalizacja przyjaciół przenosi się z podwórka na stadiony śląskich klubów – Polonii Bytom i Górnika Zabrze. A to nie koniec ich zmagań. Prawdziwe emocje zaczynają się, gdy w życiu gwiazd sportu pojawi się piękna Marlena (Karolina Szymczak)…..< źródło :Filmweb>

Piękna historia o miłości z piłką nożną w tle bardzo spodobała się naszym czytelnikom, a nowa forma spędzenia czasu z DKK przypadła klubowiczom do gustu i na pewno na stałe wpisze się w działania Ksawerowskiego Klubu.

Bez słońca w Ksawerowie

Wielkanocne spotkanie DKK przywitało wszystkich chłodem i deszczem. Ale w tak ciepłej atmosferze nawet zmowa aura nie popsuła nam humorów. Tym razem omawiałyśmy powieść Wita Szostaka „Sto dni bez słońca”

…Szostak pisze lekkim, barwnym językiem, bez dłużyzn i długich opisów, zostałyśmy bardzo pozytywnie zaskoczone i z pewnością sięgniemy po jego następne powieści…
Proszę porzucić wszelkie łatwe określenia tej książki jako "powieści akademickiej". Tak, takie ramy zostały nakreślone, ale to coś więcej. Autor stara się jednak pokazać coś głębszego, międzyludzkiego. Sam czytelnik będzie miał wiele uciechy z tej lektury
Tymi słowami nasze czytelniczki  a także fani portalu Lubimyczytac.pl podsumowali tę pozycję….

Liczymy bardzo ,że wiosna przywita nas na kolejnym spotkaniu,23 kwietnia.

 

Pieśń o poranku w Ksawerowie

 W mroźny czwartkowy wieczór przybyło  na spotkanie z książką liczne grono naszych klubowiczów ksawerowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki .W miłej, przytulnej atmosferze przy filiżance kawy , herbaty        i domowych wypiekach omawialiśmy dwie ciekawe powieści .Najwięcej czasu poświęciliśmy amerykańskiej  powieści Paulliny Simons   „Pieśń o poranku ”.Bohaterka  Larrisa Stark , jej życiowe wybory wzbudziły w nas dużo kontrowersji .Trwała burzliwa dyskusja, zadawałyśmy sobie pytania : Co zrobiłybyśmy(tutaj tylko klubowiczki) gdybyśmy spotkały na swojej drodze młodszego od siebie mężczyznę?.Czy porzuciłybyśmy tak jak zrobiła bohaterka dotychczasowe życie: męża, dzieci?.”  Doszłyśmy  do wspólnego wniosku ,iż trudno oceniać  Larisę  za jej wybór . Każdy musi na swój sposób przeżyć swoje życie. Jednak musimy przyznać , „że miłość  oślepia”.
Druga powieść Pauli McLain „Okrążyć słońce „ to również ciekawa poruszająca opowieść o bezgranicznej wolności i pasji . Klubowicze  przyznali ,iż powieść przypomina im „Pożegnanie z Afryką”                  afrykańskiej dzikiej scenerii autorka przedstawiła niezależną i silną kobietę Beryl Markham, która żyje według swoich zasad .Nie boi się niczego. Z wyjątkiem miłości. Kiedy poznaje Karen Blixen i jej kochanka, Denysa Fincha Hattona,  jej życie zmienia się na zawsze. Uwikłana  w miłosny trójkąt, odnajduje w sobie pasję. Po swoim samodzielnym locie  w 1931 roku bohaterka powieści została pierwszą kobietą posiadającą licencję pilota .Oprócz swoich zainteresowań tresurą koni i udziałem  w wyścigach konnych ,podjęła pracę jako pilot na licznych wyprawach safari i zapoczątkowała praktykę szukania słoni z powietrza Ta nowa pasja życiowa wzniosła Beryl Markham  ku słońcu.

Urodziny w Ksawerowie

Pierwsze w tym roku spotkanie Ksawerowskiego DKK było bardzo nietypowe.Prawie w cale nie dotyczyło książek,chociaż w zasadzie tylko o książkach rozmawialiśmy i książek sobie życzyliśmy.Styczeń 2018 roku to dla nas data jubileuszowa.Na tym spotkaniu świętowaliśmy 5 urodziny naszego Klubu.Nasi czytelnicy przybyli niemalże w komplecie by razem z nami przeżyć magiczny czas wspomnień,zdmuchnąć świeczki z toru i złożyć sobie życzenia by w naszym życiu nigdy nie zabrakło czasu na książki.Były oczywiście prezenty! Każdy nasz klubowicz otrzymał pamiątkowy kubek z logo DKK i GDKzB.
Dyskusję o przeczytanej pozycji nadrobimy za miesiąc!

Grudniowa genialna przyjaciółka

Ostatnie tegoroczne spotkanie DKK to dla naszych czytelników nie tylko okazja do posłuchania przemyśleń innych o książkach, ale także czas wytchnienia od bożonarodzeniowego rozgardiaszu. Takiego wieczoru mamy czas tylko dla siebie, ukochanego tematu do rozmów i cieszenia się swoim towarzystwem. Grudzień oczywiście zobowiązuje do bardziej uroczystej oprawy, więc towarzyszy nam zapach wyśmienitej kawy, wyborne ciasta i korzenne zapachy. Taka atmosfera cudownie towarzyszyła nam rozmowie nad powieścią tajemniczej autorki Eleny Ferrante  pt ”Genialna przyjaciółka”.  Powieść ta daje nam to, co w literaturze czytelnicy cenią najbardziej, czyli przenosi czytelnika do innego świata, jednocześnie zanurzając go we własnej przeszłości, a przy okazji także robi z niego zwyczajnie lepszego człowieka. Powieść zrobiła na nas ogromne wrażenie, wywołała niemałą dyskusję. Już zabrałyśmy się do czytania kolejnych części tej pasjonującej powieści.

Kolejne, jubileuszowe ( obchodzimy 5 urodziny!!!) spotkanie już pod koniec stycznia!!!!

Jesień w Ksawerowie

Nasze spotkania już dawno przestały być tylko stricte o książkach.Czasami spotykamy się poza murami Biblioteki,czasami skorzystamy z okazji na wspólny spacer i tam oddajemy się dyskusjom nad ukochanymi tytułami.Ale dopadła nas jesień i to ta mokra i zimna. Jedyny plus takiej sytuacji ,że czasu na lenistwo przy książce jest więcej.Dlatego w tym miesiącu udało nam się "obgadać" dwa tytuły.Tym razem nasz czas zajęły powieści : Joanny Fabickiej "Second Hand" oraz Gai Grzegorzewskiej "Betonowy pałac".Książki bardzo różne,obie kobiece ale z pazurem,dały nam mnóstwo powodów do rozmowy.W towarzystwie takich tytułów,z kubkiem ciepłej herbaty wieczór minął nam niezwykle szybko. 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi