Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Całe życie i świąteczny nastrój w Ksawerowie

Grudniowe spotkanie DKK to dla nas czas,kiedy poza zwyczajowej dyskusji staramy się w tym rozpędzonym przygotowaniami do Świąt czasie wyskubać choć odrobinę czasu na przyjemności.Tym razem naszemu spotkaniu towarzyszyła powieść "Całe życie" Roberta Seethalera oraz prace ręczne :)Wykonywałyśmy osobiście bombki metodą karczochową.

 

Słowik w Ksawerowie

“....Miłość pokazuje nam,kim chcemy być.Wojna pokazuje,kim jesteśmy...” To piękne motto znajduje się na okładce powieści Kristin Hannah  “Słowik” .Książka ta inspirowana jest życiorysem  francuskiej bojowniczki ruchu oporu Andree de Jongh. Po sile miłości,pięknych charakterach i trudnych wyborach.O Wojnie i jej kobiecych bohaterkach.Cudowna,pełna wielkiej odwagi książka.Bardzo polecamy naszym czytelnikom tę pozycję.To idealny wybór na zimne jesienne wieczory.
Następne spotkanie  DKK 17 grudnia!

Życie miłosne w Ksawerowie

Ostatnie spotkanie DKK dostarczyło nam wiele atrakcji. Mieliśmy okazję świętować wybór koleżanki bibliotekarki na funkcję radnej Gminy Ksawerów. Gdy już ochłonęliśmy po atrakcjach, przy gorącej kawie i domowym cieście zajęliśmy się omawianiem powieści “Życie miłosne” autorstwa Zeruya Shalev. Książka okazała się trudnym przeciwnikiem. Dokładnie połowa naszych klubowiczów uznała ją za fascynującą i godną polecenia a druga szczerze wyznała, że nie dała rady przebrnąć przez tą powieść. Kwestia gustu? A może ciężar gatunkowy?
Nie umiemy ocenić....Jeśli zechcą Państwo sami się przekonać, to proszę sięgnijcie po tę książkę. 
Będziemy czekać w bibliotece na Wasze opinie.


Kolejne spotkanie 26 listopada.Spotkamy się z powieścią Kristin Hannah “Słowik"
 
 
 
 

Ksawerów na "Szczycie"

Sezon kulturalny w GDKzB  ruszył pełną parą. Nasz klub DKK też nie zostaje w tyle!
Jesienne spotkanie odbyło się w naprawdę jesiennej atmosferze, a pomimo to było gorąco!
Wszystko za sprawą książki Jacka Hugo-Badera „Długi film o miłości: powrót na Broad Peak”.                      Książka opisująca atak szczytowy na Broad Peak, śmierć himalaistów i próbę odszukania ich ciał.                  Książka wywołała ogromną dyskusję i trwałaby ona jeszcze długo gdyby nie niespodzianka dla naszej koleżanki, która obchodziła okrągłe urodziny.

Następne spotkanie 29 października . Zajmiemy się książką S. Zeruya „Życie miłosne”

 

Narodowe Czytanie w Ksawerowie

Nasi członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki są niezwykle zaangażowani w życie  ksawerowskiej społeczności.      W tym roku bardzo licznie wsparli akcję Narodowego Czytania organizowaną corocznie przez Bibliotekę i Gminny Dom Kultury w Ksawerowie. To na ich barkach spoczęła interpretacja najpiękniejszych  utworów literatury niepodległościowej. Oprócz  wspaniałych lektorów naszą inicjatywę wsparł Wójt Gminy Ksawerów a także rzesza znamienitych mieszkańców Ksawerowa. Niewątpliwie było to przedpołudnie pełne wzruszeń.

 

Lato w Ksawerowie

Ostatnie w tym sezonie, czerwcowe spotkanie DKK tym razem przeniosłyśmy na łono natury.                    Towarzyszyły na tym razem zdrowe owocowe przegryzki i soki.
Tym razem omawialiśmy powieść Richarda Louriego „Wstręt do tulipanów” Powieść, która poruszy najtwardsze serca, zmusi do refleksji i na długo pozostanie drzazgą w sercu. Książka opisuje historię wojennej Holandii, tragedię tamtejszych Żydów, opór Holendrów oraz dylematy moralne.Skąd taki tytuł? Pozostawimy tajemnicą….
Nasze klubowiczki były zachwycone tą powieścią.
Następne spotkanie we wrześniu!

Tajemnica Filomeny w Ksawerowie

Nie ma nic piękniejszego niż majowy wieczór spędzony nad ulubionym zajęciem molów książkowych – gadaniu o książkach.
21 maja nasze członkinie DKK  w bardzo ożywiony sposób  referowały sobie ostatnio przeczytaną pozycję, powieść Martina Sixsmitha „Tajemnica Filomeny”
Jest to niesamowita historia a zarazem przygnębiająca, wzbudza smutek a nawet złość. Opisuje całe życie Anthony'ego, chłopca który w wieku trzech lat został w okrutny sposób odebrany matce i sprzedany do rodziny zastępczej w Ameryce.
Historia przepełniona emocjami, trudnymi emocjami. Mimo iż z opisu na okładce znamy zakończenie, to w ogóle nie przeszkadza w śledzeniu losów głównego bohatera Antoniego –Michaela. Autor bardzo celnie wychwycił problem zerwanych więzi i poszukiwania tożsamości, bezradności wobec systemu, jak trudno żyć bez „korzeni”, z poczuciem winy.
Książka tak fantastyczna jak przerażająca w niej historia. Nasze czytelniczki były Nią zachwycone.Na długo zapadnie w ich pamięci.

 

Ksawerowskie Kino Retro

Dyskusyjny Klub Książki z zasady zajmuje się książkami. Ale tym razem na kwietniowe spotkanie moderatorki zaplanowały trochę inną formę kultury, chociaż bardzo pokrewną, bo przecież najlepsze filmy powstają npdst. książek. Nasi klubowicze tym razem przenieśli się do Kina Retro, mieli okazję obejrzeć film Jana Kidawy – Błońskiego „Gwiazdy”.

…Posiadający polsko-niemieckie korzenie Jan Banaś (Mateusz Kościukiewicz) dorasta na Śląsku. Od dzieciństwa jego największą pasją jest piłka, a największym rywalem... oddany kumpel Ginter (Sebastian Fabijański). Z czasem rywalizacja przyjaciół przenosi się z podwórka na stadiony śląskich klubów – Polonii Bytom i Górnika Zabrze. A to nie koniec ich zmagań. Prawdziwe emocje zaczynają się, gdy w życiu gwiazd sportu pojawi się piękna Marlena (Karolina Szymczak)…..< źródło :Filmweb>

Piękna historia o miłości z piłką nożną w tle bardzo spodobała się naszym czytelnikom, a nowa forma spędzenia czasu z DKK przypadła klubowiczom do gustu i na pewno na stałe wpisze się w działania Ksawerowskiego Klubu.

Bez słońca w Ksawerowie

Wielkanocne spotkanie DKK przywitało wszystkich chłodem i deszczem. Ale w tak ciepłej atmosferze nawet zmowa aura nie popsuła nam humorów. Tym razem omawiałyśmy powieść Wita Szostaka „Sto dni bez słońca”

…Szostak pisze lekkim, barwnym językiem, bez dłużyzn i długich opisów, zostałyśmy bardzo pozytywnie zaskoczone i z pewnością sięgniemy po jego następne powieści…
Proszę porzucić wszelkie łatwe określenia tej książki jako "powieści akademickiej". Tak, takie ramy zostały nakreślone, ale to coś więcej. Autor stara się jednak pokazać coś głębszego, międzyludzkiego. Sam czytelnik będzie miał wiele uciechy z tej lektury
Tymi słowami nasze czytelniczki  a także fani portalu Lubimyczytac.pl podsumowali tę pozycję….

Liczymy bardzo ,że wiosna przywita nas na kolejnym spotkaniu,23 kwietnia.

 

Pieśń o poranku w Ksawerowie

 W mroźny czwartkowy wieczór przybyło  na spotkanie z książką liczne grono naszych klubowiczów ksawerowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki .W miłej, przytulnej atmosferze przy filiżance kawy , herbaty        i domowych wypiekach omawialiśmy dwie ciekawe powieści .Najwięcej czasu poświęciliśmy amerykańskiej  powieści Paulliny Simons   „Pieśń o poranku ”.Bohaterka  Larrisa Stark , jej życiowe wybory wzbudziły w nas dużo kontrowersji .Trwała burzliwa dyskusja, zadawałyśmy sobie pytania : Co zrobiłybyśmy(tutaj tylko klubowiczki) gdybyśmy spotkały na swojej drodze młodszego od siebie mężczyznę?.Czy porzuciłybyśmy tak jak zrobiła bohaterka dotychczasowe życie: męża, dzieci?.”  Doszłyśmy  do wspólnego wniosku ,iż trudno oceniać  Larisę  za jej wybór . Każdy musi na swój sposób przeżyć swoje życie. Jednak musimy przyznać , „że miłość  oślepia”.
Druga powieść Pauli McLain „Okrążyć słońce „ to również ciekawa poruszająca opowieść o bezgranicznej wolności i pasji . Klubowicze  przyznali ,iż powieść przypomina im „Pożegnanie z Afryką”                  afrykańskiej dzikiej scenerii autorka przedstawiła niezależną i silną kobietę Beryl Markham, która żyje według swoich zasad .Nie boi się niczego. Z wyjątkiem miłości. Kiedy poznaje Karen Blixen i jej kochanka, Denysa Fincha Hattona,  jej życie zmienia się na zawsze. Uwikłana  w miłosny trójkąt, odnajduje w sobie pasję. Po swoim samodzielnym locie  w 1931 roku bohaterka powieści została pierwszą kobietą posiadającą licencję pilota .Oprócz swoich zainteresowań tresurą koni i udziałem  w wyścigach konnych ,podjęła pracę jako pilot na licznych wyprawach safari i zapoczątkowała praktykę szukania słoni z powietrza Ta nowa pasja życiowa wzniosła Beryl Markham  ku słońcu.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi