Zafon vs.Jodełka w DKK w Ksawerowie

25 marca 2013roku o godz.18.00 w czytelni Gminnego Domu Kultury odbyło się kolejne, trzecie spotkanie klubowiczów ( 12 osób) naszej biblioteki,na którym omówiono 2 powieści :Carlos Ruiz Zafon - „Książę mgły”i Joanna Jodełka -”Grzechotka”.

Uczestnicy spotkania zachwycili się debiutem literackim hiszpańskiego pisarza C.R.Zafona ”Książę mgły”. Piękna powieść napisana prostym językiem przedstawia losy przyjaciół,(trójki dzieci :Maxa,Alicji i Rolanda) w obliczu zagadek i tajemnic osnutych mgłą owianych w magię,przedstawioną w niezwykle rzeczywisty sposób.

Wszyscy uznali książkę za przyjemną,łatwą w odbiorze i zarazem wartościową lekturę.

Klubowicze zgodnie stwierdzili,że „Książę mgły” jest pozycją niezwykłą,dla każdego bez względu na wiek,godną polecenia następnym czytelnikom.

Druga omawiana książkaJoanny Jodełki -”Grzechotka”to powieść o rozpaczy matki Edyty Skomorowskiej po stracie dziecka,tym bardziej,że nie wie ona czy zabiła dziecko,czy ktoś je zabrał. Noworodek zginął w tajemniczych okolicznościach Bohaterka zostaje oskarżona o zabójstwo dziecka.

W rozwikłaniu zagadki bierze udział wielu bohaterów drugoplanowych.

Zaskakujące dla czytelnika zakończenie i sposób przedstawienia toku sprawy, wprowadzony przez autorkę motyw „żmii”powoduje,iż książka ta staje się jedną wielką tajemnicą.

Grzechotka”wywołała wśród uczestników spotkania burzliwą dyskusję i duże emocje .Zdania były podzielone,nie wszystkim książka się podobała.

Klubowicze zgodnie uznali, że powieść porusza bardzo ważny ówczesny problem społeczny-handel nowo narodzonymi dziećmi.

Na koniec spotkania DKK moderator przedstawił zadania projektu

Rozpracuj to z biblioteką”do,którego przystąpiła nasza placówka.

Klubowicze wypełnili Ankietę przygotowaną przez bibliotekarki badającą potrzeby czytelnicze,która to będzie dla nas wskaźnikiem do opracowania -Planu Rozwoju Biblioteki.

I tak przy kawie i słodkościach w doborowym towarzystwie minęły 2 godziny dyskusji nad książką.