Rozmowa o "Lali"

Na spotkanie z "Lalą" czekali z niecierpliwością chyba wszyscy członkowie DKK, ponieważ bardzo przychylne opinie o książce znane nam były od dawna.
W czytelni biblioteki, przypominającej salonik w przedwojennym dworku, toczyliśmy rozmowę na temat książki. Rozmowę, a nie dyskusję, ponieważ "Lala" bez wątpienia podobała się nam wszystkim. Każdy znalazł w niej coś dla siebie - dla większości klubowiczów książka stała się pretekstem do wspomnień. Okazało się bowiem, że choć losy tytułowej bohaterki zachwyciły wszystkich, to w każdej niemal rodzinie znaleźć można kogoś, kto wiódł równie ciekawe życie, a perypetie babć, dziadków, ciotek i wujków przekazywane są z pokolenia na pokolenie i urosły do rangi legend rodzinnych. Szkoda tylko, że nie w każdej rodzinie znalazł się taki Jacek Dehnel, który by te losy z równą lekkością i barwnością opisał. Bo, co zostało przez klubowiczów uznane za kolejny atut "Lali", powieść tą czyta się niezwykle przyjemnie. Mimo, że historia babci nie jest opowiedziana chronologicznie, a momentami się urywa, to lektura powieści jest niezwykle pasjonująca i trudno ją przerwać, choćby na chwilę. Także nietypowy sposób narracji (na przemian opisywane są przygody Lali sprzed wojny z opowieściami, których akcja dzieje się współcześnie) podobał się klubowiczom. Uwagę dyskutantów  na czas dłuższy przykuła również warstwa metafizyczna "Lali" traktująca o nietrwałości i przemijaniu a także  kontrast między opowieścią o barwnym życiu głównej bohaterki a opisem Jej schyłku.

Książka Jacka Dehnela w DKK w Ozorkowie została przyjęta i oceniona bardzo ciepło. Dlatego też z ogromną niecierpliwością czekamy na spotkanie z autorem "Lali", które będzie miało miejsce jesienią tego roku w ozorkowskiej bibliotece.

Marieta Kaźmierczak
Moderator DKK przy MBP w Ozorkowie