"Chłopiec z latawcem" w Ozorkowie

I znów za sprawą książki poruszone zostały wielkie emocje a obrazy zapadły w klubową pamięć. Tym razem wszystko przez „Chłopca z latawcem” Khaleda Hosseiniego. Tej, jak określiły klubowiczki, arcyciekawej lekturze towarzyszyło znane już wcześniej uczucie wchłaniania przez książkę, a w rezultacie siedzenie do później nocy, czytanie, i ciekawość co dalej, i żal, gdy książka się skończyła, a później trudny powrót do rzeczywistości. Czyli, to, co w książkach lubimy najbardziej.
Wszystkie klubowiczki zachłysnęły się powieścią i chętnie dzieliły się swoimi polekturowymi emocjami. Znakomita  książka o rzeczach podstawowych: honorze, odpowiedzialności, winie i odkupieniu nikogo nie pozostawiła obojętnym. Chętnie dyskutowano o Amirze, w zasadzie antybohaterze, bogatym chłopcu, który puszcza latawce i zmaga ze swoimi grzechami, chorobliwą zazdrością, z niespełnioną miłością do ojca. Rozmawiano o dziecięcej psychice, ale też o przedstawionym oczami Afgańczyka Afganistanie, o jego kulturze, mentalności, obyczajach. O kraju, który czytelniczki wprawdzie znają z doniesień telewizyjnych i pierwszych stron gazet, ale jednak znają mało.

Dyskusja o „Chłopcu z latawcem” była interesująca, toczyła się długo i żywo, a podsumowując stwierdzono, że afgańska powieść bardzo wysoko ustawiła poprzeczkę wszystkim, które będą czytane w Ozorkowie później.