Po "Dwukropku" w Ozorkowie.
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Ozorkowie
- Utworzono: wtorek, 12, czerwiec 2012 13:29
- Marieta Kaźmierczak
Takiego literackiego zaskoczenia ozorkowski DKK nie pamięta. Najpierw było małe niedowierzanie, potem lekki strach, a na koniec totalne zauroczenie. I to wszystko za sprawą pani Wisławy Szymborskiej i czytanego w kwietniu tomiku poetyckiego „Dwukropek”. Prawie wszystkie klubowiczki bały się spotkania z poezją, mając w pamięci szkolne potyczki pod hasłem „co poeta miał na myśli?” i swoje, jak twierdzą, nietrafione odpowiedzi. Czytelniczki przeczuwały także, że o własnych emocjach wywołanych przez lekturę powieści mówić jest znacznie łatwiej niż dzielić się intymnością poezji. Na szczęście „nie taki diabeł straszny…” a obawy okazały się bezpodstawne. Po wielu klubowych dyskusjach ufamy sobie i chętnie rozmawiamy nawet o bardzo osobistych skojarzeniach.
W czasie cichej i wręcz refleksyjnej dyskusji często wybrzmiewały słowa: „…niby takie proste, a tak przecież głębokie”, „takie po prostu piękne”, „cudne i rozumiem!”. Po lekturze wierszy za najwartościowsze uznano zachwyt i chwile zamyśleń, które sprezentowała klubowiczkom poezja - „zatrzymałam się i wiersz utkwił we mnie na dłużej „ na chwilę musiałam się zatrzymać i pomyśleć, to dobrze”.
Podczas tego spotkania, za sprawą pięknych wierszy pani Wisławy Szymborskiej, wydarzyło się znacznie więcej, niż interesująca dyskusja. Kolejne czytelniczki doceniły urok poezji i tym razem chętnie zabrały do domu całkiem grube tomiki wierszy.