W Ozorkowie o powieści "Zimno mi, mamo" Hanny Samson

Burzliwe i bardzo ciekawe marcowe spotkanie klubu dyskusyjnego poświęcone było - za sprawą powieści Hanny Samson „Zimno mi, mamo” - trudnym historiom rodzinnym.

Zawarta w książce opowieść o skomplikowanym, choć na pozór normalnym, dzieciństwie bohaterki i jej patologicznej relacji z matką skłoniła nas do długiej i uważnej dyskusji nad metodami wychowawczymi rodziców i wpływem tych metod na późniejsze życie dzieci. Tym razem zdania nie były podzielone – rodzicielstwo to ogrom odpowiedzialności, także za każde słowo, a dzieci muszą być kochane bezwarunkowo i bardzo mocno, by kiedyś umieć kochać i tworzyć dobre związki (całkiem inaczej niż w powieści Hanny Samson, gdzie dorosła, spragniona miłości bohaterka wynosi z patologicznej relacji z matką nieumiejętność kochania i tworzenia trwałych związków).

Czytelniczki „Zimno mi, mamo” uznały, że takie powieści choć trudne, są potrzebne także po to, by się na moment zatrzymać i pomyśleć. Relacja nieszczęśliwej kobiety poszukującej uczucia, spokojnego życia i zadowolenia z siebie zmusiła bowiem czytelniczki do refleksji nad życiem – nad własnymi relacjami z matkami, córkami i innymi członkami najbliższej rodziny. A przecież nie tylko rozrywki oczekują od książek.