Cmentarz w Pradze - GBP w Strzelcach Wielkich
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy GBP w Strzelcach Wielkich
- Utworzono: piątek, 05, kwiecień 2019 13:49
- Daniela Duchowska
Relacja ze spotkania DKK przy GBP Strzelce Wielkie - „Cmentarz w Pradze.”
Daniela Duchowska
W dniu 28.02.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki. Omawiana książka to „Cmentarz w Pradze” Umberto Eco .
Akcja tej historycznej powieści dzieje się w XIX wieku w różnych miejscach , w Paryżu ,Palermo , Turynie . W swojej powieści Eco silnie nawiązuje do „Protokołów Mędrców Syjonu”. Dokument głównego bohatera stał się podstawą do stworzenia słynnych „ Protokołów „..Zanim jednak do tego doszło , tekst był wielokrotnie przez Simoniniego modyfikowany , dostosowywany do różnych okoliczności. W międzyczasie został skradziony i opublikowany , a także kilkakrotnie sprzedany przez samego autora.
Simone Simonini to główna postać powieści. Czytelnik do ostatnich stron książki nie ma całkowitej pewności , kim jest ów człowiek , mimo , że zapoznał się zarówno z jego poglądami i wszelkimi tajemnicami. Simonini to z wykształcenia notariusz z zawodu fałszerz , nienawidzi Żydów , co odziedziczył po swoim dziadku , krytykuje Niemców , Francuzów , Włochów , księży zwłaszcza jezuitów , oraz masonów .Nienawidzi również kobiet , o których jak przyznaje niewiele mu wiadomo.
Powieść pełna jest intryg , knowań , zdrad , spisków i oszustw , wśród których powracającym tematem są Żydzi i ich domniemane dążenie do szeroko zakrojonego przejęcia władzy.
Klubowiczki oceniły wymienioną książkę jako trudną i wymagającą skupienia. Nie jest łatwa w odbiorze ze względu na bardzo liczne odniesienia do historii , w których niektórzy mogą się nieco pogubić. Mimo szczerych chęci nie wszystkie kubowiczki przebrnęły przez te powieść.
„Cmentarz w Pradze” niewątpliwie jest powieścią ambitną i poruszającą trudny i kontrowersyjny temat. Niemniej jednak miejscami jest także nieco ..nudna. Mimo to polecamy sięgnąć po inne utwory Umberto Eco.
Następne spotkanie DKK 29.03.2019 r. Omawiać będziemy książkę „Historia pszczół „ M. Lunde.