Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Cmentarz w Pradze - GBP w Strzelcach Wielkich

Relacja ze spotkania DKK przy GBP Strzelce Wielkie  - „Cmentarz w Pradze.”          

Daniela Duchowska     

 

                         W dniu 28.02.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie  Dyskusyjnego Klubu książki. Omawiana książka to „Cmentarz w Pradze” Umberto Eco .

Akcja tej historycznej powieści dzieje się w XIX wieku w różnych miejscach  , w Paryżu ,Palermo , Turynie . W swojej powieści  Eco silnie nawiązuje do „Protokołów Mędrców Syjonu”. Dokument głównego bohatera stał się podstawą do stworzenia słynnych „ Protokołów  „..Zanim jednak do tego doszło , tekst był wielokrotnie przez Simoniniego  modyfikowany , dostosowywany do różnych okoliczności. W międzyczasie został skradziony i opublikowany , a także kilkakrotnie sprzedany przez  samego autora.

Simone Simonini to główna postać  powieści. Czytelnik do ostatnich stron książki nie ma całkowitej  pewności , kim jest ów człowiek , mimo , że zapoznał  się zarówno z jego poglądami i wszelkimi  tajemnicami.  Simonini  to z wykształcenia notariusz z zawodu fałszerz , nienawidzi  Żydów , co odziedziczył po swoim dziadku , krytykuje Niemców , Francuzów , Włochów , księży zwłaszcza jezuitów , oraz masonów .Nienawidzi  również kobiet , o których jak przyznaje niewiele mu wiadomo.

Powieść pełna jest intryg , knowań , zdrad , spisków i oszustw , wśród których powracającym tematem są  Żydzi i ich domniemane dążenie do szeroko zakrojonego przejęcia władzy.

Klubowiczki  oceniły wymienioną  książkę jako trudną i wymagającą skupienia. Nie jest łatwa w odbiorze ze względu na bardzo liczne odniesienia do historii ,  w których niektórzy mogą się nieco pogubić. Mimo szczerych chęci  nie wszystkie kubowiczki przebrnęły przez te powieść.

„Cmentarz w Pradze” niewątpliwie jest powieścią ambitną i poruszającą trudny i kontrowersyjny temat. Niemniej jednak miejscami jest także nieco ..nudna. Mimo to  polecamy sięgnąć po inne utwory Umberto Eco.

Następne spotkanie DKK  29.03.2019 r. Omawiać  będziemy książkę „Historia pszczół „ M. Lunde.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi