Potęga podświadomości

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • p1010229
  • p1010231

W trakcie spotkania podjęta została dyskusja na temat książki J. Murphy'ego "Potęga podświadomości". Osoby, które dzieliły się wrażeniami z lektury tej pozycji, wysuwały wiele zastrzeżeń do zawartych tam treści. Sprzeciw budzi już sam wstęp, gdzie autor usiłuje zaprezentować czytelnikowi swoje "dzieło" jako panaceum na wszelkie ludzkie problemy: "Książka ta wyzwoli cię od psychicznych i fizycznych cierpień(...) obdarzy cię ona niezwykłą magiczną mocą, uwolni cię na zawsze od nędzy, niepowodzeń, niedostatku i rozczarowań. (...). Gdy tylko nauczysz się wyzwalać cudowną moc podświadomości, twoje życie wypełni bogactwo, władza, zdrowie, pomyślność i radość."

Dokonawszy tej psychomanipulacjii, Murphy przedstawia następnie całą ideologię "pozytywnego myślenia", ubierając ją - dla uwiarygodnienia - w pozory naukowości, a także rzekomej niesprzeczności z zasadami religii chrześcijańskiej.
Owo myślenie pozytywne lansuje magiczną wiarę w moc słowa i wręcz boskie możliwości człowieka.Murphy stosuje swego rodzaju uproszczoną psychologię, która przechodzi w pseudoreligię sukcesu, bogactwa, absolutnego szczęścia. Jeden z dyskutantów, wykazując destrukcyjny charakter teorii zawartych w "Potędze podświadomości" odsyłał jednocześnie do publikacji z dziedziny psychologii ( W. K. Kilpatrck "Psychologiczne uwiedzenie", Poznań 1997; G. Scheich "Pozytywne myślenie- czy może szkodzić", Gdańsk 2000).

Jako przedmiot dyskusji podczas kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki wybrano książkę Patricka Suskinda "Kontrabasista".

Marianna Jurek
Opiekun DKK przy BP w Łasku-Klub dla dorosłych