Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

W stronę cienia…

Kwietniowe spotkanie DKK dla dorosłych mimo niezbyt licznego grona uczestników przebiegało w burzliwej atmosferze. Nie mogło być zresztą inaczej, skoro rozmawiano o książce Zyty Rudzkiej. Lektura „Krótkiej wymiany ognia” wzbudziła silne emocje.

                Uczestniczki spotkania zauważyły wspólną tematykę z poprzednio omawianymi opowiadaniami Jacka Cygana, czy choćby „Olive Kitteradge” Elizabeth Strout. Starość u Zyty Rudzkiej jest jednak zupełnie inna niż w wymienionych książkach. Główna bohaterka opowieści 69-letnia poetka Roma Dąbrowska dokonuje podsumowań, które nie wypadają zbyt dobrze. Porażka spotyka ją zarówno w życiu rodzinnym jak i zawodowym. Kobieta bardzo chciałaby żyć pełną piersią, pragnie intymności, bliskości, ale jej ciało „odmawia posłuszeństwa”, nie jest zdolne do miłosnych uniesień.

                Obecne na spotkaniu Klubowiczki zastanawiały się także nad wymową tytułu. Jego interpretację ułatwiły odczytane przez moderatorkę wypowiedzi autorki o celowej stylizacji języka matki Romy, tak by przypominał urywaną, zdyszaną mowę staruszki. Jak zauważyły Czytelniczki, to język i forma „Krótkiej wymiany ognia” wychodzą na pierwszy plan. Tomaszowskie Klubowiczki doceniły również jego zróżnicowanie, zależne od tego, kto prowadzi w danym momencie narrację. We fragmentach poświęconych Romie język jest piękny, poetycki, pełen metafor, aczkolwiek jest to innego rodzaju poetyckość niż u mistrza krainy łagodności Jacka Cygana. Panie stwierdziły, że momentami jest to język bardzo dosadny, brutalny, odpychający przez powtarzane wulgaryzmy i wszechobecne opisy fizjologii. Niektórych zachwyciły fragmenty prozy dotyczące matki. Jej wypowiedzi są stylizowane na mowę prostej, starszej kobiety, która próbuje dokonać rozrachunków z przeszłością prowadząc monologi ze studnią.

                Tomaszowskie Klubowiczki słusznie zauważyły, że lekturę utrudniały im niedomówienia i gra prowadzona z Czytelnikiem. Narrator kluczy, miesza tropy, do końca nie poznajemy prawdy o byłych mężach Romy, córce Zuzannie, czy przeszłości wojennej matki. Moderator spotkania zwróciła uwagę na bogactwo tematyczne tej krótkiej objętościowo książki. Oprócz zagadnień związanych ze starością, poruszane są tematy dotyczące relacji damsko-męskich, trudów macierzyństwa, niemocy twórczej, czy wojennej przeszłości.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi