Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

29.01 "Listy literatów" - Szymborska W., Filipowicz K. - Najlepiej w życiu ma twój kot

29.01.2018 w naszej bibliotece odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie klubu DKK. Tematem dyskusji były niepublikowane dotąd listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza zebrane w książce pt.: Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy.

Na podstawie wydanej korespondencji możemy wniknąć w wyjątkowe uczucie łączące dwoje dojrzałych ludzi, którzy – jak o nich mówiono – nawet, jeśli stali do siebie plecami, cały czas patrzyli sobie w oczy. Listy poetki i prozaika czasem zabawne, czasem wzruszające, a także miłosne nie do końca spełniły oczekiwania naszych czytelniczek.

11.12. „Jak to się w życiu splatają losy” – Wilczyńska K. – Właśnie dziś, właśnie teraz

Trzy kobiety, trzy historie, jedna tęsknota - za życiem, w którym jest się dla kogoś naprawdę ważnym.

Nieszczęśliwy wypadek skruszy dotychczasowy porządek i splecie ich losy... Każdej z kobiet przyjdzie zmierzyć się z innymi problemami i każda będzie musiała stawić czoło prawdzie, nie zawsze przyjemnej. Prawdzie o sobie samej i o najbliższych. Bo czasami życie musi nami mocno potrząsnąć, żebyśmy odnaleźli jego sens.

Właśnie dziś, właśnie teraz przekornie pokazuje, że czekanie może okazać się zgubne, a tragedia nie zawsze zapowiada koniec, lecz początek czegoś naprawdę wyjątkowego.

Ciekawa książka chociaż naszym paniom niezbyt przypadła do gustu. Średnio polecamy.

11.12. „Jak to się w życiu splatają losy” _1   11.12. „Jak to się w życiu splatają losy” _2   11.12. „Jak to się w życiu splatają losy” _3

27.11 „Rodzinna historia” – Sznajderman M. – Fałszerze pieprzu

„Fałszerze pieprzu” to niezwykła książka pokazująca splątane historie rodzinne. Pieczołowicie odtworzone losy dwóch rodzin - żydowskiej i polskiej - fascynują ogromem pracy włożonej przez autorkę odnajdującej ślady ich istnienia w przedwojennej prasie, archiwach, zapisach hipotecznych, książkach telefonicznych. Bardzo ciekawe są fotografie przedstawiające codzienne życie bohaterów tej opowieści. Książkę czyta się dość trudno (dużo dat, nazwisk, zdarzeń). Jest ona jednak wspaniałym miejscem poznania wielu faktów historycznych, jak i zastanowienia się nad ulotnością istnienia i złożoność polskich losów. Polecamy.

 27.11 Sznajderman M. - Fałszerze pieprzu _1   27.11 Sznajderman M. - Fałszerze pieprzu _2

23.10 „Magiczne opowiadania” - Cygan J. – Przeznaczenie, traf, przypadek

Jacek Cygan, niezrównany poeta polskiej piosenki napisał książkę, która nas zachwyciła.  „Przeznaczenie, traf, przypadek” to zbiór opowiadań, które dotykają tego, co nieuchwytne, ale dla nas najważniejsze. Przepiękny, poetycki język sprawia, że pozornie nic nieznaczące zdarzenia wyzwalają ogrom emocji. Dawno nie czytałyśmy tak pięknej pozycji. Polecamy.

 

25.09 „Dwie podróże” - Szostak W. – Sto dni bez słońca oraz Mercier P. – Nocny pociąg do Lizbony

To miała być zwyczajna wymiana uniwersytecka. Lesław Srebroń trafia na Finnegany, by spędzić semestr jako wykładowca na tamtejszej uczelni. Powieść Wita Szostaka to zjadliwa satyra, w której w krzywym zwierciadle pokazane jest  środowisko akademickie oraz system kształcenia na wyimaginowanej uczelni. To również historia współczesnego Don Kichocie, który nie potrafi zrezygnować ze złudzeń. Nam ta książka średnio przypadła do gustu, ale i tak była lepsza niż powieść P. Merciera „Nocny pociąg do Lizbony”. Historia człowieka, który wyruszył pod wpływem przeczytanej książki do Lizbony, by tropić ślady życia jej autora. Bardzo nas ta pozycja znudziła. Absolutnie nie polecamy.

 

03.07 „Ponadczasowa” – Lee H. – Zabić drozda

Powieść doskonale oddająca ducha amerykańskiego Południa lat trzydziestych XX wieku. Prosta narracja głosem  ośmioletniej dziewczynki bardzo nam się podobał. Momentami zabawna, momentami wzruszająca, mówiąca jak powinno wychowywać się dzieci w poszanowaniu drugiego człowieka, nawet gdy ma inny kolor skóry. Aktualna do bólu. Powinna być lekturą szkolną.

03.07 „Ponadczasowa” _1  03.07 „Ponadczasowa” _2  03.07 „Ponadczasowa” _3

29.05 „ Hiszpańskie fiesty”– Kobylarczyk K. – Pył z landrynek

Ciekawa reporterska relacja z trzymiesięcznej wyprawy autorki śladem hiszpańskich fiest. Zastanawiałyśmy się, czego to ludzie nie wymyślą żeby się zabawić. Trochę powspominałyśmy imprezy, niekoniecznie hiszpańskie, w który uczestniczyłyśmy oraz obejrzałyśmy krótkie filmiki pokazujące opisane w książce fiesty. Całkiem sympatyczna pozycja, ale o czym tu dyskutować. Chyba o ludzkim szaleństwie.

29.05 „ Hiszpańskie fiesty”_2    29.05 „ Hiszpańskie fiesty”_3    29.05 „ Hiszpańskie fiesty”_4

24.04 „Znakomita” - Enerlich K. – Rzeka ludzi osobnych

Dość rzadko nam się zdarza, abyśmy wszystkie miały podobną opinię o przeczytanej książce. „Rzeka ludzi osobnych K. Enerlich to opowieść o świecie staroobrzędowców. Świetnie pokazana ich historia, obyczajowość i jak odnaleźli się na ziemiach polskich. Czytanie tej książki to zaproszenie do wyprawy w przeszłość. Powieść urzekła nas klimatem i ogromnym szacunkiem dla tych ludzi. Bardzo polecamy.

27.03 – „Ciężka emigracja zarobkowa” Kosmowska B. – Ukrainka

Lubimy wracać do niektórych autorów. To już trzecia powieść p. Kosmowskiej, którą omawiałyśmy.  Historię młodej wiolonczelistki Iwanki z Ukrainy, która przyjeżdża do Warszawy w poszukiwaniu lepszego życia, spotyka różnych ludzi poznaje ich zwyczaje, marzy się jej dobra praca i lepszy byt.
Smutna opowieść, ale nam się podobała. Mimo wszystko wyzwalająca pozytywne emocje i wzruszenia. Polecamy.

27.02 – „Nadmiar miłości może szkodzić” - Axelsson M. – Pępowina, Szczygielski M. – Les Farfocles

Kolejna psychologiczna powieść  M. Axelsson, którą omawiałyśmy. Tym razem była to „Pępowina”. Jesienny sztorm i grupa ludzi „uwięziona” w restauracji. Stres wyzwala różne emocje, oraz budzi duchy przeszłości. Autorka pokazuje, jak głęboko potrafią tkwić rany zadane w dzieciństwie. Opowiedziana w „Pępowinie” historia stanowi dowód na to, że nadmiar miłości może być równie katastrofalny w skutkach jak jej brak. Dobra powieść pobudzająca do myślenia, choć momentami trochę nudnawa.

Jako przeciwwagę omówiłyśmy książkę M. Szczygielskiego „Les Farfocles”. Ta pełna humoru, a zarazem wzruszająca książka to współczesna opowieść o miłości, zdradzie w epoce internetu i dorastaniu, na które nigdy nie jest za późno. Też nam się podobała, choć „Pępowina” wywarła mocniejsze wrażenie.

Dzisiaj spotkałyśmy się po raz 100 w naszym DKK. Był tort i mnóstwo wspomnień. Istniejemy już 11 lat. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim Paniom, które zechciały poświęcić czas na czytanie i dyskutowanie.

JESTEŚCIE WIELKIE

Tym, które odeszły, aby nadal spotykać się w „niebiańskim klubie” również dziękuję. Pamięć o nich zawsze będzie w nas.

27.02 – „Nadmiar miłości może szkodzić”_2  27.02 – „Nadmiar miłości może szkodzić”_4  27.02 – „Nadmiar miłości może szkodzić”_1  27.02 – „Nadmiar miłości może szkodzić” _1

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi