Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Turniej cieni” Elżbiety Cherezińskiej DKK Rawa Mazowiecka

 

 

Witam!!!

     

Relacja ze sto trzeciego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 24.02.2018r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 11 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce „Turniej cieni” Elżbiety Cherezińskiej.

             W lutym postanowiliśmy się cofnąć w czasie i sięgnąć po powieść historyczną. A jeżeli powieść historyczna, to chyba nie mogliśmy wybrać nikogo innego, jak specjalistkę od tego gatunku, by nie powiedzieć „królową” ;-) Elżbietę Cherezińską. I tak w ręce rawskich klubowiczy trafił „Turniej cieni”. Powieść z czasów Powstania Listopadowego a właściwie czasy tuż po nim i „Wielka Gra” agentów wywiadu Wielkiej Brytanii i Rosji w XIX wieku. Ale czy tylko ?. W to wszystko wplecione losy Rufina Piotrowskiego, niedoszłego zakonnika, który zrzucił habit by stanąć w walce o niepodległość ojczyzny, szeregowy uczestnik powstania listopadowego i starcia o Olszynkę Grochowską, który po klęsce zmuszony jest uciekać do Paryża, gdzie wypatruje możliwości powrotu do ojczyzny. Cherezieńska tworzy złożoną, wielowątkową powieść szpiegowsko-polityczną znakomicie opartą na bazie historycznej. Czas umiejscowienia akcji powieści czyli lata 1854-1855 i wspomniana gra szpiegowska tamtych czasów jest co najmniej mało znana przeciętnemu czytelnikowi. Tym bardziej warto sięgnąć po tę książkę by przybliżyć sobie te czasy i sytuację panującą na świecie. Właściwie jej jedynym są gabaryty i drobna czcionka, no może momentami zbyt długie opisy. Gdyby „Turniej cieni” był podzielony na dwa tomy, naszym zdanie wpłynęłoby to na korzyść samego odbioru i przyswojenia, niestety otrzymaliśmy ponad ośmiuset stronnicową „cegłę” która momentami po prostu przytłacza. Reasumując, książka na pewno godna uwagi ze względu na dobry warsztat autorki, ciekawy i mało znany okres historyczny, niewątpliwym atutem jest prawda historyczna i autentyczne postaci, także krótko mówiąc rawski DKK poleca !!!

 

Spotkanie trwało około trzech godzin.

 

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 17 marca, sobota o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce Bolesława Prusa pt. "Lalka". Ponadto na spotkaniu czeka nas wspaniała projekcja nawiązująca do twórczości autora. Obejrzymy bowiem „Przygodę Stasia” film fabularny z 1970 roku, jest to adaptacja opowiadania Bolesława Prusa pod tym samym tytułem. Film wyświetli na projektorze szpulowym, przyjaciel rawskiego DKK - Dariusz Piwowarski !!!. Nie wiesz jak spędzić sobotnie popołudnie, lubisz czytać i rozmawiać o przeczytanej lekturze PRZYJDŹ na spotkanie rawskiego DKK. Bowiem rozmowa o książce jest przedłużeniem przyjemności z jej czytania. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy !!!

 

 

                                                                                                                         Koordynator

                                                                                                                      rawskiego DKK

                                                                                                                      Zbigniew Pacho

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi