Relacja DKK z PM 11 z 26.03.14 w Bibliotece dla dzieci i Młodzieży.

Dnia 26 marca miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki z Przedszkolem  Miejskim nr 11 w Filii nr 5. Brało w nim udział 17- cioro  dzieci i 3 osoby dorosłe. Omawialiśmy zbiór wierszy Agnieszki Frączek pt. ”Rymobranie”. Autorka w swojej książce ukazuje dziecku możliwości zabawy słowami. Tworzy kombinację wyrazów, które śmieszą i pobudzają wyobraźnię dziecka. Mały czytelnik dowiaduje jak można otrzymać z połączenia dwóch znanych mu słów zupełnie nowy wyraz, bardzo zabawny i coś oznaczający. Grzybobranie zamienia się w drobiobranie, kiedy ktoś idzie do lasu wołając kaczki i kury zamiast zbierać grzyby. Latawce zaczepiając o różne ostre przedmioty podczas latania, stają się łatawcami, ponieważ krawiec musiał naszyć im łaty. Katastrofy, jakie potrafi wywołać kot bawiący się w domu przeobrażają się w kotostrofy. Wiele podobnych skojarzeń i zabawnych słów pojawia się w książce, która zawiera 19 wierszy i jest bogato ilustrowana przez Macieja Szymanowicza. Dzieciom bardzo podobała się książka, reagowały śmiechem na każdy z wierszy, chętnie o nich opowiadały i dobrze się bawiły. W drugiej części zajęć klubowicze otrzymali kolorowanki przedstawiające ilustracje do wierszy. Po pomalowaniu ich, dzieci zabrały prace ze sobą do przedszkola.

Następne spotkanie odbędzie się 16.04.14. Omawiana będzie książka pt. ”Wielkanoc w  Kisielicach Małych” Joanny Krzyżanek.

K.K.