"Powstanie warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście"

Podczas majowego spotkania DKK dyskutowaliśmy o książce „Powstanie warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście” Marcina Ciszewskiego.  Jest to fascynująca lektura, powstała dzięki filmowi z 2014 r. który ukazał taśmy filmowe z kronikami nagranymi podczas Powstania Warszawskiego przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Książka pozwala chociaż częściowo wczuć się w atmosferę panującą w stolicy, walczącej o wolność.  Coś pięknego w formie i treści, polecamy jako uzupełnienie filmu.

"Bukareszt. Kurz i krew"

„Bukareszt. Kurz i krew” Małgorzaty Rejmer to książka o której rozmawialiśmy na kwietniowym spotkaniu DKK. To nie powieść, ale genialny portret miasta i ludzi zanurzonych w historii. Reportaże przybliżają czytelnikowi historię kraju, dyktaturę Ceausescu oraz obraz społeczeństwa pełnego fałszywej propagandy, kłamstwa, podsłuchów i donosów. Gorąco polecamy tę lekturę, zwłaszcza dlatego, że tak niewiele jeszcze wiemy  Rumunii.

"Tajemna historia"

Podczas marcowego spotkania rozmawialiśmy o powieści Donny Tartt „Tajemna historia”. Jest to mroczna powieść psychologiczna opowiadająca o moralności, karze i odkupieniu. Fabuła opiera się na perypetiach elitarnej grupy studentów Uniwersytetu w Hampden, którzy pewnego dnia popełniają zbrodnię. Jak jednak stwierdziły klubowiczki, mimo ciekawej narracji  i wspaniałego stylu pisarskiego powieść wydaje się być trochę za długa.

"Bohaterowie są zmęczeni"

„Bohaterowie są zmęczeni” to książka wybitnej polskiej pisarki Marii Nurowskiej. Jest to historia dwóch braci, Leona i Ludwika Niemczyków. Pierwszy z nich to ikona polskiego kina, drugi – legendarny kurier podziemia. Ich życie jest niezwykle ciekawe i barwne, ale rodzinna historia bardzo smutna. Omawialiśmy tę książkę podczas lutowego spotkania DKK i gorąco polecamy.

"Guguły"

Powieść Wioletty Grzegorzewskiej „Guguły”, którą omawiałyśmy na styczniowym spotkaniu DKK to debiut prozatorski autorki. Grzegorzewska  opowiada o swoim dzieciństwie i dorastaniu w małej wsi Hektary na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ta książka to ballada o polskiej wsi z czasów PRL-u. Nie urzekła nas jednak ta lektura.

"Wariatka tańczy"

Na grudniowym spotkaniu rozmawialiśmy o książce Jarosława Szubrychta  „Wariatka tańczy” . Ta książka to wywiad  rzeka z Marylą Rodowicz. Napisana świetnym językiem, z humorem. Ukazuje pełną optymizmu i wesołą osobę artystki. Zawiera dużo wspomnień o życiu prywatnym i zawodowym z czasów PRL-u, o przyjaźniach, rodzinie. Polecamy!

"Królowe salonów II RP" Sławomir Koper

Sławomir Koper w książce „Królowe salonów II RP” pokusił się o sportretowanie sześciu  wybitnych Polek, które swoją karierę zrobiły na przełomie lat 20 i 30. Autor w ciekawy i przystępny sposób przybliża nam sylwetki niezwykłych kobiet, które zapisały się w historii malarstwa, kina, literatury, teatru  oraz sportu.  Umiejętnie wplecione cytaty i anegdoty  oraz charakterystyka epoki, jej historii i obyczajowości dodatkowo uatrakcyjniają książkę.

"'Zachłanne na życie" Sławomir Koper

„Zachłanne na życie” Sławomira Kopera to portrety czterech pań: Agnieszki Osieckiej, Małgorzaty Braunek, Kaliny Jędrusik i Elżbiety Czyżewskiej. Kobiet, które fascynowały publiczność gdy były u szczytu sławy.  Autor prezentuje  nam je nie tylko w błysku fleszy ale i w domowych pieleszach. Przybliża daną postać, ukazuje jej złożony charakter, analizuje trudne sytuacje życiowe, w jakie uwikłane były bohaterki książki. Masa ciekawostek, anegdot i wspomnień.

"Ciernista róża" Charlotte Link

Na wrześniowym spotkaniu DKK rozmawialiśmy o powieści Charlotte Link „Ciernista róża”. Ta książka to nie kryminał, a tym bardziej thriller, jak promowana jest na okładce.  To obyczajowa powieść o relacjach międzyludzkich.  Autorka wspaniale wykreowała bohaterów książki, tworząc bardzo różne postacie, z których każda ma swoje mniejsze lub większe zawirowania życiowe. Akcja nie „pędzi” jak szalona i podczas lektury książki mamy czas na dogłębne poznanie bohaterów i analizę ich zachowań. W tej powieści Charlotte Link stworzyła bardzo ciekawą fabułę, która delikatnie trzyma czytelnika w napięciu. Bardzo klimatyczna powieść, naprawdę warta przeczytania.

"Cicho sza" Lisa Scottoline

Powieść amerykańskiej pisarki Lisy Scottoline pt. „Cicho sza” omawiałyśmy na naszym czerwcowym spotkaniu, podczas spaceru po Parku im. Józefa Piłsudskiego.  Powieść poruszająca trudny temat dotyczący relacji międzyludzkich i granic rodzicielstwa. Autorka zmusza czytelnika do zastanowienia się nad tym co można, a czego nie należy robić, by chronić swoje dziecko. Jak daleko rodzice powinni poświęć się dla dobra dziecka. Lektura skłaniająca do refleksji i świetnie nadająca się do dyskusji.

cicho sza 1 cicho sza 2 cicho sza3