"Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie" J.T.Gross

21 listopada rozmawialiśmy na spotkaniu DKK na temat kontrowersyjnej książki Jana Tomasza Grossa „Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści”. Książka jest próbą połączenia w jedno opisu historycznego, analizy psychospołecznej i osądu moralnego. Powieść trudna w odbiorze, ale można przeczytać aby zdać sobie sprawę z tego, że są fakty historyczne niewygodne dla Polaków.

"Babcia w Afryce" Barbara Meder

W październiku podczas spotkania pokusiliśmy się o omówienie książki Barbary Meder „Babcia w Afryce”. Książka stanowi jakby pamiętnik z podróży. Autorka opisuje relacje z ludźmi, których spotyka podczas swojej wyprawy po bezdrożach Afryki. Wszystko opisane jest bardzo spokojnie i nie ma elementów zaskakujących. Czyżby autorka nie miała żadnych niesamowitych i magicznych przygód podczas swojej podróży? Raczej nudna pozycja, można przeczytać wiele lepszych książek poświęconych temu pięknemu kontynentowi.

"Rzeka ludzi osobnych" Katarzyna Enerlich

W dniu 26 września omawialiśmy na spotkaniu książkę Katarzyny Enerlich „Rzeka ludzi osobnych”. Ta powieść to wędrówka po historii mazurskiej wsi, nierozłącznie związanej ze staroobrzędowcami, ich wiarą i zwyczajami. Fabuła książki przeplata przeszłość z teraźniejszością, a życie codzienne ze wspomnieniami i zapiskami z pamiętników. Autorka ciekawie połączyła literacką fikcję z historią Mazur. Ta powieść już od pierwszych stron urzeka swoim nastrojem. Gorąco polecamy!

"Pył z landrynek" Katarzyna Kobylarczyk

Na czerwcowym spotkaniu DKK rozmawialiśmy o książce Katarzyny Kobylarczyk „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”. Książka jest owocem trzech lat życia i podróży autorki po Hiszpanii, kraju magicznym i kolorowym. Niestety czytanie tego zbioru reportaży to droga przez mękę, a w głowie zostaje tylko chaos.

"Powstanie warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście"

Podczas majowego spotkania DKK dyskutowaliśmy o książce „Powstanie warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście” Marcina Ciszewskiego.  Jest to fascynująca lektura, powstała dzięki filmowi z 2014 r. który ukazał taśmy filmowe z kronikami nagranymi podczas Powstania Warszawskiego przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Książka pozwala chociaż częściowo wczuć się w atmosferę panującą w stolicy, walczącej o wolność.  Coś pięknego w formie i treści, polecamy jako uzupełnienie filmu.

"Bukareszt. Kurz i krew"

„Bukareszt. Kurz i krew” Małgorzaty Rejmer to książka o której rozmawialiśmy na kwietniowym spotkaniu DKK. To nie powieść, ale genialny portret miasta i ludzi zanurzonych w historii. Reportaże przybliżają czytelnikowi historię kraju, dyktaturę Ceausescu oraz obraz społeczeństwa pełnego fałszywej propagandy, kłamstwa, podsłuchów i donosów. Gorąco polecamy tę lekturę, zwłaszcza dlatego, że tak niewiele jeszcze wiemy  Rumunii.

"Tajemna historia"

Podczas marcowego spotkania rozmawialiśmy o powieści Donny Tartt „Tajemna historia”. Jest to mroczna powieść psychologiczna opowiadająca o moralności, karze i odkupieniu. Fabuła opiera się na perypetiach elitarnej grupy studentów Uniwersytetu w Hampden, którzy pewnego dnia popełniają zbrodnię. Jak jednak stwierdziły klubowiczki, mimo ciekawej narracji  i wspaniałego stylu pisarskiego powieść wydaje się być trochę za długa.

"Bohaterowie są zmęczeni"

„Bohaterowie są zmęczeni” to książka wybitnej polskiej pisarki Marii Nurowskiej. Jest to historia dwóch braci, Leona i Ludwika Niemczyków. Pierwszy z nich to ikona polskiego kina, drugi – legendarny kurier podziemia. Ich życie jest niezwykle ciekawe i barwne, ale rodzinna historia bardzo smutna. Omawialiśmy tę książkę podczas lutowego spotkania DKK i gorąco polecamy.

"Guguły"

Powieść Wioletty Grzegorzewskiej „Guguły”, którą omawiałyśmy na styczniowym spotkaniu DKK to debiut prozatorski autorki. Grzegorzewska  opowiada o swoim dzieciństwie i dorastaniu w małej wsi Hektary na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ta książka to ballada o polskiej wsi z czasów PRL-u. Nie urzekła nas jednak ta lektura.

"Wariatka tańczy"

Na grudniowym spotkaniu rozmawialiśmy o książce Jarosława Szubrychta  „Wariatka tańczy” . Ta książka to wywiad  rzeka z Marylą Rodowicz. Napisana świetnym językiem, z humorem. Ukazuje pełną optymizmu i wesołą osobę artystki. Zawiera dużo wspomnień o życiu prywatnym i zawodowym z czasów PRL-u, o przyjaźniach, rodzinie. Polecamy!