Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

'Hanka Bielicka. Umarłam ze śmiechu" Zbigniew Korpolewski

Podczas listopadowego spotkania dyskutowaliśmy o książce Zbigniewa Korpolewskiego „Hanka Bielicka. Umarłam ze śmiechu”. Niestety rozczarowała nas ta książka. Myśleliśmy, że przeczytamy biografię znamienitej artystki, a tymczasem stanowi ona hołd dla osoby autora. Korpolewski opisuje jak funkcjonuje teatr i estrada, przeplatając to wszystko tekstami monologów napisanych dla Pani Hanki. Pomimo ogromnej sympatii dla Hanki Bielickiej nie podobała nam się ta książka.

"'Kołysanka" Krystyna Januszewska

W październiku omawialiśmy książkę Krystyny Januszewskiej „Kołysanka”. Jest to saga rodzinna, w której szczególnie blisko poznajemy losy dwóch rodzin – Kuśmierczyków zamieszkujących w kolonii Krymno na Kresach oraz Grudów, rodzinę przedwojennego oficera z Żółkwi. Podczas lektury książki poznajemy ich kulturę, zwyczaje i wyznawane wartości, towarzyszymy bohaterom w ich codziennym trudzie i budowaniu życia od nowa, mając na uwadze, że zbliżający się rok 1939 przyniesie wszystkim różne wersje koszmaru wojny.  Gorąco polecamy, wspaniała lektura dla każdego

"Prokurator. Kobieta, która się nie bała" Joanna Podgórska

Podczas wrześniowego spotkania klubu DKK rozmawialiśmy o książce Joanny Podgórskiej „Prokurator. Kobieta, która się nie bała”. Autorka przybliża kulisy słynnych śledztw prowadzonych przez prokurator Małgorzatę Ronc, m.in. sprawę Trynkiewicza i Morusia. Książkę czyta się z ogromną ciekawością. Szczególnie polecana dla miłośników kryminałów, ponieważ pokazuje jak w rzeczywistości wygląda praca policji i prokuratora.

"Kobiety z Czerwonych Bagien" Grazyna Jeromin-Gałuszka

Czerwcowe spotkanie DKK poświęcone było książce Grażyny Jeromin-Gałuszki „Kobiety z Czerwonych Bagien”. Jest to piękna saga o życiu kobiet wielopokoleniowej rodziny, o ich wyborach, miłości często nieszczęśliwej i niespełnionej, o samotności. Książka chwytająca za serce, wzruszająca a zarazem nie pozbawiona humoru.  Cudowna powieść pochłaniająca czas.

"Przeznaczenie, traf, przypadek" Jacek Cygan

W maju omawialiśmy książkę Jacka Cygana „Przeznaczenie , traf, przypadek” . Cygan znany przede wszystkim jako autor tekstów piosenek opublikował zbiór 26 opowiadań, które łączy odwieczne pytanie czy kieruje nami przeznaczenie, traf czy może przypadek. W swoim zbiorze poruszających, niecodziennych a czasem zadziwiających historii porusza motywy miłości, małżeństwa, starości, przemijania, tęsknoty. Ta książka pozostawia ślad w wyobraźni każdego czytelnika.

"Fałszerze pieprzu" Monika Sznajderman

Podczas kwietniowego spotkania DKK rozmawialiśmy o książce Moniki Sznajderman „Fałszerze pieprzu”.  Autorka ze strzępków wspomnień, fotografii i opowieści rodzinnych w niezwykle plastyczny sposób odtworzyła historię swojej polsko-żydowskiej rodziny. Jest  to bardzo osobista, słodko-gorzka opowieść, w której Monika Sznajderman ukazała  świat, który wraz z wybuchem wojny przestał istnieć.  Bardzo przejmująca lektura.

"Właśnie dziś, właśnie teraz" Karolina Wilczyńska

27 marca dyskutowałyśmy o książce Karoliny Wilczyńskiej „Właśnie dziś, właśnie teraz”. Główne bohaterki, trzy kobiety będące w różnych sytuacjach życiowych i zmagające się z innymi problemami łączy tragedia – pożar w centrum handlowym. Przez to zdarzenie życie każdej z nich ulega zmianie, a późniejsze losy splata samo życie. Pełna smutku i bardzo refleksyjna książka.

"1945. Wojna i pokój" Magdalena Grzebałkowska

27 lutego na spotkaniu DKK rozmawialiśmy o książce z kategorii literatury faktu „1945. Wojna i pokój” Magdaleny Grzebałkowskiej. Jest to 12 wstrząsających reportaży o ogromnym cierpieniu, przemocy i okrucieństwie jakie niósł ze sobą czas po 8 maja 1945 r. To świadectwo wielkiego lęku zwykłych ludzi, którzy właśnie rozpoczynali nowy rozdział życia na przełomie wojny i pokoju. Dzięki starannym opracowaniom autorki wiele wspomnień i historii nie zostanie bezpowrotnie zapomnianych. Bardzo poruszająca książka.

"7 rozmów o Katarzynie Kobro" Marzena Bomanowska

Podczas styczniowego spotkania DKK dyskutowaliśmy o książce Marzeny Bomanowskiej  „7 rozmów o Katarzynie Kobro”.  Postać Katarzyny Kobro jest nam szczególnie bliska, ponieważ biblioteka od 2013 roku nosi jej imię. Książkę będącą zbiorem fascynujących rozmów o  najbardziej charyzmatycznej artystce polskiej awangardy XX wieku omawialiśmy również w związku z przypadającą w tym roku okrągłą, 120 rocznicą urodzin.

"Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie" J.T.Gross

21 listopada rozmawialiśmy na spotkaniu DKK na temat kontrowersyjnej książki Jana Tomasza Grossa „Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści”. Książka jest próbą połączenia w jedno opisu historycznego, analizy psychospołecznej i osądu moralnego. Powieść trudna w odbiorze, ale można przeczytać aby zdać sobie sprawę z tego, że są fakty historyczne niewygodne dla Polaków.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi