Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Kobiety z Czerwonych Bagien" Grazyna Jeromin-Gałuszka

Czerwcowe spotkanie DKK poświęcone było książce Grażyny Jeromin-Gałuszki „Kobiety z Czerwonych Bagien”. Jest to piękna saga o życiu kobiet wielopokoleniowej rodziny, o ich wyborach, miłości często nieszczęśliwej i niespełnionej, o samotności. Książka chwytająca za serce, wzruszająca a zarazem nie pozbawiona humoru.  Cudowna powieść pochłaniająca czas.

"Przeznaczenie, traf, przypadek" Jacek Cygan

W maju omawialiśmy książkę Jacka Cygana „Przeznaczenie , traf, przypadek” . Cygan znany przede wszystkim jako autor tekstów piosenek opublikował zbiór 26 opowiadań, które łączy odwieczne pytanie czy kieruje nami przeznaczenie, traf czy może przypadek. W swoim zbiorze poruszających, niecodziennych a czasem zadziwiających historii porusza motywy miłości, małżeństwa, starości, przemijania, tęsknoty. Ta książka pozostawia ślad w wyobraźni każdego czytelnika.

"Fałszerze pieprzu" Monika Sznajderman

Podczas kwietniowego spotkania DKK rozmawialiśmy o książce Moniki Sznajderman „Fałszerze pieprzu”.  Autorka ze strzępków wspomnień, fotografii i opowieści rodzinnych w niezwykle plastyczny sposób odtworzyła historię swojej polsko-żydowskiej rodziny. Jest  to bardzo osobista, słodko-gorzka opowieść, w której Monika Sznajderman ukazała  świat, który wraz z wybuchem wojny przestał istnieć.  Bardzo przejmująca lektura.

"Właśnie dziś, właśnie teraz" Karolina Wilczyńska

27 marca dyskutowałyśmy o książce Karoliny Wilczyńskiej „Właśnie dziś, właśnie teraz”. Główne bohaterki, trzy kobiety będące w różnych sytuacjach życiowych i zmagające się z innymi problemami łączy tragedia – pożar w centrum handlowym. Przez to zdarzenie życie każdej z nich ulega zmianie, a późniejsze losy splata samo życie. Pełna smutku i bardzo refleksyjna książka.

"1945. Wojna i pokój" Magdalena Grzebałkowska

27 lutego na spotkaniu DKK rozmawialiśmy o książce z kategorii literatury faktu „1945. Wojna i pokój” Magdaleny Grzebałkowskiej. Jest to 12 wstrząsających reportaży o ogromnym cierpieniu, przemocy i okrucieństwie jakie niósł ze sobą czas po 8 maja 1945 r. To świadectwo wielkiego lęku zwykłych ludzi, którzy właśnie rozpoczynali nowy rozdział życia na przełomie wojny i pokoju. Dzięki starannym opracowaniom autorki wiele wspomnień i historii nie zostanie bezpowrotnie zapomnianych. Bardzo poruszająca książka.

"7 rozmów o Katarzynie Kobro" Marzena Bomanowska

Podczas styczniowego spotkania DKK dyskutowaliśmy o książce Marzeny Bomanowskiej  „7 rozmów o Katarzynie Kobro”.  Postać Katarzyny Kobro jest nam szczególnie bliska, ponieważ biblioteka od 2013 roku nosi jej imię. Książkę będącą zbiorem fascynujących rozmów o  najbardziej charyzmatycznej artystce polskiej awangardy XX wieku omawialiśmy również w związku z przypadającą w tym roku okrągłą, 120 rocznicą urodzin.

"Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie" J.T.Gross

21 listopada rozmawialiśmy na spotkaniu DKK na temat kontrowersyjnej książki Jana Tomasza Grossa „Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści”. Książka jest próbą połączenia w jedno opisu historycznego, analizy psychospołecznej i osądu moralnego. Powieść trudna w odbiorze, ale można przeczytać aby zdać sobie sprawę z tego, że są fakty historyczne niewygodne dla Polaków.

"Babcia w Afryce" Barbara Meder

W październiku podczas spotkania pokusiliśmy się o omówienie książki Barbary Meder „Babcia w Afryce”. Książka stanowi jakby pamiętnik z podróży. Autorka opisuje relacje z ludźmi, których spotyka podczas swojej wyprawy po bezdrożach Afryki. Wszystko opisane jest bardzo spokojnie i nie ma elementów zaskakujących. Czyżby autorka nie miała żadnych niesamowitych i magicznych przygód podczas swojej podróży? Raczej nudna pozycja, można przeczytać wiele lepszych książek poświęconych temu pięknemu kontynentowi.

"Rzeka ludzi osobnych" Katarzyna Enerlich

W dniu 26 września omawialiśmy na spotkaniu książkę Katarzyny Enerlich „Rzeka ludzi osobnych”. Ta powieść to wędrówka po historii mazurskiej wsi, nierozłącznie związanej ze staroobrzędowcami, ich wiarą i zwyczajami. Fabuła książki przeplata przeszłość z teraźniejszością, a życie codzienne ze wspomnieniami i zapiskami z pamiętników. Autorka ciekawie połączyła literacką fikcję z historią Mazur. Ta powieść już od pierwszych stron urzeka swoim nastrojem. Gorąco polecamy!

"Pył z landrynek" Katarzyna Kobylarczyk

Na czerwcowym spotkaniu DKK rozmawialiśmy o książce Katarzyny Kobylarczyk „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”. Książka jest owocem trzech lat życia i podróży autorki po Hiszpanii, kraju magicznym i kolorowym. Niestety czytanie tego zbioru reportaży to droga przez mękę, a w głowie zostaje tylko chaos.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi