"Właśnie dziś, właśnie teraz" Karolina Wilczyńska

27 marca dyskutowałyśmy o książce Karoliny Wilczyńskiej „Właśnie dziś, właśnie teraz”. Główne bohaterki, trzy kobiety będące w różnych sytuacjach życiowych i zmagające się z innymi problemami łączy tragedia – pożar w centrum handlowym. Przez to zdarzenie życie każdej z nich ulega zmianie, a późniejsze losy splata samo życie. Pełna smutku i bardzo refleksyjna książka.

"1945. Wojna i pokój" Magdalena Grzebałkowska

27 lutego na spotkaniu DKK rozmawialiśmy o książce z kategorii literatury faktu „1945. Wojna i pokój” Magdaleny Grzebałkowskiej. Jest to 12 wstrząsających reportaży o ogromnym cierpieniu, przemocy i okrucieństwie jakie niósł ze sobą czas po 8 maja 1945 r. To świadectwo wielkiego lęku zwykłych ludzi, którzy właśnie rozpoczynali nowy rozdział życia na przełomie wojny i pokoju. Dzięki starannym opracowaniom autorki wiele wspomnień i historii nie zostanie bezpowrotnie zapomnianych. Bardzo poruszająca książka.

"7 rozmów o Katarzynie Kobro" Marzena Bomanowska

Podczas styczniowego spotkania DKK dyskutowaliśmy o książce Marzeny Bomanowskiej  „7 rozmów o Katarzynie Kobro”.  Postać Katarzyny Kobro jest nam szczególnie bliska, ponieważ biblioteka od 2013 roku nosi jej imię. Książkę będącą zbiorem fascynujących rozmów o  najbardziej charyzmatycznej artystce polskiej awangardy XX wieku omawialiśmy również w związku z przypadającą w tym roku okrągłą, 120 rocznicą urodzin.

"Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie" J.T.Gross

21 listopada rozmawialiśmy na spotkaniu DKK na temat kontrowersyjnej książki Jana Tomasza Grossa „Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści”. Książka jest próbą połączenia w jedno opisu historycznego, analizy psychospołecznej i osądu moralnego. Powieść trudna w odbiorze, ale można przeczytać aby zdać sobie sprawę z tego, że są fakty historyczne niewygodne dla Polaków.

"Babcia w Afryce" Barbara Meder

W październiku podczas spotkania pokusiliśmy się o omówienie książki Barbary Meder „Babcia w Afryce”. Książka stanowi jakby pamiętnik z podróży. Autorka opisuje relacje z ludźmi, których spotyka podczas swojej wyprawy po bezdrożach Afryki. Wszystko opisane jest bardzo spokojnie i nie ma elementów zaskakujących. Czyżby autorka nie miała żadnych niesamowitych i magicznych przygód podczas swojej podróży? Raczej nudna pozycja, można przeczytać wiele lepszych książek poświęconych temu pięknemu kontynentowi.

"Rzeka ludzi osobnych" Katarzyna Enerlich

W dniu 26 września omawialiśmy na spotkaniu książkę Katarzyny Enerlich „Rzeka ludzi osobnych”. Ta powieść to wędrówka po historii mazurskiej wsi, nierozłącznie związanej ze staroobrzędowcami, ich wiarą i zwyczajami. Fabuła książki przeplata przeszłość z teraźniejszością, a życie codzienne ze wspomnieniami i zapiskami z pamiętników. Autorka ciekawie połączyła literacką fikcję z historią Mazur. Ta powieść już od pierwszych stron urzeka swoim nastrojem. Gorąco polecamy!

"Pył z landrynek" Katarzyna Kobylarczyk

Na czerwcowym spotkaniu DKK rozmawialiśmy o książce Katarzyny Kobylarczyk „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”. Książka jest owocem trzech lat życia i podróży autorki po Hiszpanii, kraju magicznym i kolorowym. Niestety czytanie tego zbioru reportaży to droga przez mękę, a w głowie zostaje tylko chaos.

"Powstanie warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście"

Podczas majowego spotkania DKK dyskutowaliśmy o książce „Powstanie warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście” Marcina Ciszewskiego.  Jest to fascynująca lektura, powstała dzięki filmowi z 2014 r. który ukazał taśmy filmowe z kronikami nagranymi podczas Powstania Warszawskiego przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Książka pozwala chociaż częściowo wczuć się w atmosferę panującą w stolicy, walczącej o wolność.  Coś pięknego w formie i treści, polecamy jako uzupełnienie filmu.

"Bukareszt. Kurz i krew"

„Bukareszt. Kurz i krew” Małgorzaty Rejmer to książka o której rozmawialiśmy na kwietniowym spotkaniu DKK. To nie powieść, ale genialny portret miasta i ludzi zanurzonych w historii. Reportaże przybliżają czytelnikowi historię kraju, dyktaturę Ceausescu oraz obraz społeczeństwa pełnego fałszywej propagandy, kłamstwa, podsłuchów i donosów. Gorąco polecamy tę lekturę, zwłaszcza dlatego, że tak niewiele jeszcze wiemy  Rumunii.

"Tajemna historia"

Podczas marcowego spotkania rozmawialiśmy o powieści Donny Tartt „Tajemna historia”. Jest to mroczna powieść psychologiczna opowiadająca o moralności, karze i odkupieniu. Fabuła opiera się na perypetiach elitarnej grupy studentów Uniwersytetu w Hampden, którzy pewnego dnia popełniają zbrodnię. Jak jednak stwierdziły klubowiczki, mimo ciekawej narracji  i wspaniałego stylu pisarskiego powieść wydaje się być trochę za długa.