Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Czarna Madonna" Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz napisał horror! Po takiej reklamie większość wielbicieli twórczości Mroza rzuciła się do lektury tej książki. My również ją czytaliśmy i rozmawialiśmy na jej temat podczas grudniowego spotkania DKK. "Czarna Madonna" to nie horror a raczej thriller religijny, w którym akcja dzieje się w iście rekordowym tempie, a streszczenie całej historii zajęłoby dużo czasu. Powiedzmy krótko, książka pełna motywów nadprzyrodzonych sił nieczystych, różnych rytuałów, apokalipsy, fałszywych proroków. Nam nie przypadła do gustu, wolimy inne powieści tego autora.

"Sejf" Tomasz Sekielski

Znany dziennikarz śledczy zadebiutował w 2012 r. powieścią sensacyjną. Ale czy udaną? Aby się o tym przekonać przeczytaliśmy tę pozycję w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. I o dziwo lektura jest przyjemna i niezwykle wciągająca. Doskonale zarysowana intryga, stopniowanie napięcia, utrzymywanie czytelnika w niepewności, to główne zalety tej książki. Dodatkową jest również umieszczenie akcji w Warszawie, na Podlasiu oraz egzotycznych miejscach Iraku. "Sejf" to doskonały thriller o zabarwieniu spiskowo-politycznym z wątkami szpiegowskimi i społecznymi. Polecamy !

"Jack Strong vel Ryszard Kukliński nadaje" Ronald Yust

To już druga przez nas omawiana książka dotycząca Ryszarda Kuklińskiego. Parę lat temu w naszym klubie gościła pozycja Marii Nurowskiej "Mój przyjaciel zdrajca". Tym razem pokusiliśmy się o książkę "Jack strong vel Ryszard Kukliński nadaje" Ronalda Yusta. Niestety do tej pozycji należy podejść z dużą rezerwą. Nie przybliża nam osoby Ryszarda Kuklińskiego, rozmija się z prawdą, a duża część wydarzeń została zmyślona. Nie można tej książki traktować jako źródła wiedzy historycznej.

"Tatuażysta z Auschwitz" Heather Morris

W październiku podczas spotkania DKK po raz kolejny poruszyliśmy tematykę wojny i obozów koncentracyjnych, omawiając tym razem książkę Heather Morris "Tatuażysta z Auschwitz". Historia obozowej miłości Lalego i Gity podzieliła nasz klub. Dla jednych była to piękna powieść, od której trudno się oderwać bez poznania finału historii głównych bohaterów, dla innych podkoloryzowana i mocno przesłodzona relacja obozowa miejscami mijająca się z prawdą historyczną. Ale, by się o tym przekonać trzeba przeczytać tę książkę, do czego gorąco zachęcamy. 

"Prowadził nas los" Kinga Choszcz

Na wrześniowym spotkaniu DKK omawialiśmy książkę Kingi Choszcz "Prowadził nas los". Znakomita wciągająca od pierwszej strony relacja z podróży dookoła świata. Napisana w formie pamiętnika - pięć lat podróży na 470 stronach. Relacja jest poparta ciekawymi zdjęciami z miejsc, o których wiele osób może tylko marzyć. Oczarowała nas ta książka!

"W głębi lasu" Harlan Coben

Podczas marcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy powieść Harlana Cobena „W głębi lasu”. To kolejna już książka Cobena o wartkiej akcji, niesamowicie wciągającej fabule i dość zaskakującym zakończeniu. Thriller trzymający w napięciu do ostatniej strony. Polecamy!

"Królowe Mogadiszu" Paweł Smoleński

Lutowe spotkanie klubowiczów DKK poświęcone było książce Pawła Smoleńskiego „Królowe Mogadiszu”. Somalia od wielu lat plasuje się w czołówce państw, w których panują bardzo trudne warunki życia. Paweł Smoleński w swoim reportażu opowiada o Mogadiszu, stolicy kraju nękanym wojnami domowymi, terroryzowanym przez członków organizacji Asz-Szabab, kraju, w którym panuje wieczny głód, ogromna bieda i analfabetyzm. Pisze o mieszkańcach, którzy każdego dnia muszą zmagać się z otaczającą ich beznadzieją. Ten dobrze napisany reportaż pozostawia trwały ślad w pamięci czytelnika i skłania do przemyśleń.

"Beduinki na Instagramie" Aleksandra Chrobak

W maju na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy książkę Aleksandry Chrobak „Beduinki na Instagramie”. Autorka przez kilka lat mieszkała w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest zafascynowana tym krajem, jego mieszkańcami i kulturą. Efektem tych fascynacji jest książka, w której najwięcej uwagi poświęca jednak kobietom. Opisuje świat z ich perspektywy, przedstawia zwyczaje, kulturę, ich emocje i przemyślenia. Opowiada o codziennej rzeczywistości mieszkanek miast Abu Zabi i Dubaju. Książka ta pozwala trochę lepiej zrozumieć świat muzułmańskich kobiet. Przyjemna lektura dla ciekawych świata.

"Aleja Włókniarek" Marta Madejska

Na kwietniowym spotkaniu klubu DKK rozmawialiśmy o książce Marty Madejskiej „Aleja Włókniarek”. Książka poświęcona kobietom pracującym w przemyśle włókienniczym. Autorka opisując codzienne życie robotnic opisała również historię rodzącego się w XIX wieku łódzkiego przemysłu, wykonując przy tym ogromną pracę archiwalną. Książka o Łodzi i o kobietach, które przez lata były symbolem tego miasta i motorem napędowym lokalnego przemysłu. Bezimienne włókniarki pozostaną w naszej pamięci dzięki staraniom Marty Madejskiej.

"Za zamkniętymi drzwiami" B.A.Paris

Podczas styczniowego spotkania DKK omawialiśmy powieść angielskiej pisarki B.A.Paris  „Za zamkniętymi drzwiami”. Akcja debiutanckiego thrillera autorki toczy się dwutorowo – jest to przeplatanka wydarzeń z teraźniejszości i przeszłości. Świat pokazany oczami osoby przetrzymywanej w zamknięciu, zastraszanej a jednocześnie zmuszanej do odgrywania przed innymi roli szczęśliwej żony. Książka jest napisana prostym językiem, bez głębszej analizy psychologicznej bohaterów, ale mimo tego ma w sobie coś, co powoduje, że nie można się od niej oderwać.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi