Relacja ze spotkania DKK dla dzieci starszych

Dnia 14 .12. 09 o godz. 14.00 odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczestniczyło w nim 8 osób. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej, świątecznej atmosferze przy oświetlonej choince i trwało blisko dwie godziny. Dzieci długo rozmawiały na temat omawianej książki Ireny Landau pt. „Jest OK.!”, ale także o tym jakie książki chciałyby czytać w przyszłym roku na klubie. Zdania są dość podzielone, chłopcy woleliby fantastykę, dziewczęta książki obyczajowe. Wszyscy jednak byli zgodni co do tego, że chcą książki, które traktują o różnego rodzaju problemach związanych z dorastaniem i relacjami między rówieśnikami, a także o problemach w rodzinie. Padła nawet propozycja omówienia niektórych pozycji Elżbiety Zubrzyckiej np.: „Powiedz komuś!” lub książki Gilles Tibo pt. :„Dziewczynka, która przestała się uśmiechać”. Książki poruszają trudne tematy dotyczące krzywdy dziecka molestowanego lub będacego ofiarą innego rodzaju przemocy. Nie rezygnujemy jednak z czytania książek śmiesznych i wesołych, które łatwo się czyta takich jak niektóre propozycje Pawła Beręsewicza np.: „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” albo „Mateuszek” Elviry Lindo. Bardzo ucieszyła mnie zgodność dzieci co do sensu istnienia klubów książki, wszyscy twierdzą, że są fajne i potrzebne, bo można wyrazić własne zdanie o książce i autorze i nie otrzymuje się za to złych stopni. Tak było własnie w przypadku omawianej książki pt. : „Jest OK!”, nie wszystkim się podobała, klubowicze stają się coraz bardziej wymagający i krytyczni. Mam nadzieję, że uczestniczenie w spotkaniach DKK wyrabia w nich gust literacki i podnosi ich wymagania.

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • P1030324
  • P1030325