Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Nie mogę się doczekać…kiedy wreszcie pójdę do nieba”.

Na lutowym spotkaniu uczestniczki  DKK przy  Miejsko-Gminnej Bibliotece  Publicznej w Wieruszowie dyskutowały o książce  Fannie Flagg – „Nie mogę się doczekać…kiedy wreszcie pójdę do nieba”.  Jest to piękna powieść  o miłości, przemijaniu i wierze w  lepszą przyszłość. W książce  padają  ciekawe pytania  i odpowiedzi…

Oto niektóre z nich :

- Jestem ciekaw Twojej filozofii życiowej  ELNER /gł.bohaterka/   :

„Starałam się robić wszystko jak najlepiej i żyć w zgodzie z innymi, i to wszystko”

- Co myślisz o ludziach ? „Osobiście  zawsze ich lubiłam”

-Skąd człowiek ma wiedzieć czy postępuje dobrze ? „To proste ! Życzliwość i przebaczenie zawsze są  dobre, a nienawiść i zemsta zawsze złe”

-Co jest największym błędem ludzi ? „Bez wątpienia  ZEMSTA !

-„Przypomnij ludziom, że  każdy jest kowalem własnego losu, że uśmiech rozpromienia świat, że wszystko zależy  od nich samych”

Książkę  warto przeczytać  - polecamy !  Jest dostępna w zbiorach MGBP  - do wypożyczenia.

Kolejne spotkanie  DKK  odbędzie się   22 marca  - chętnych  zapraszamy.

Małgorzata Hojeńska

Miłość z kamienia -G. Jagielska 16.01.2018

Szpiedzy papieża - świąteczne spotkanie DKK Wieruszów

Świąteczne spotkanie DKK  Wieruszów

Ostatnie tegoroczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy MGBP w Wieruszowie odbyło się 12 grudnia. Szeroko omówiliśmy książkę „Szpiedzy Papieża” Frattiniego Erica. Jest to doskonale udokumentowana opowieść o dwudziestu jeden „szpiegach bożych”, którzy na zlecenie papieży – zmieniali bieg dziejów. Autor ukazuje nam tajną działalność Watykanu ostatnich czterystu lat, od czasów Piusa V do Jana Pawła II. Dowiedzieliśmy się, że przeciwnikami agentów papieża byli: Elżbieta I, kardynał Richelieu, Ludwik IV, cesarz Napoleon, komuniści, naziści i międzynarodowi terroryści.                                                   

Książkę polecamy, gdyż można poznać wiele ciekawych faktów i ciekawostek, o których nie mamy pojęcia.

Nasze spotkanie odbyło się już w nastroju świątecznym, z opłatkiem i życzeniami, oraz drobnymi podarunkami. Nie zabrakło również rozmów na tematy świąteczne, wymianę przepisów kulinarnych i wspomnień rodzinnych.

Dodatkowym punktem spotkania było podziękowanie pani dyrektor MGBP Anety Możdżanowskiej – dotychczasowemu moderatorowi DKK  Irenie Kowalczyk /w związku z przejściem na emeryturę/ i przedstawienie nowego moderatora Małgorzaty Hojeńskiej.

Wszystkim śledzącym nasze spotkania i rozmowy o książkach, życzymy pełnych spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego co najlepsze, w każdym dniu nadchodzącego Nowego Roku 2018.

MGBP Wieruszów

III Dyktando DKK Wieruszów 29.11.2017 r.

Po raz trzeci uczestniczki DKK w Wieruszowie 29 listopada, wzięły udział w dyktandzie DKK województwa łódzkiego. W całym województwie w tym samym dniu i o jednej porze /godz.17oo/ pisaliśmy to samo dyktando.  W tym roku treść dotyczyła wesela z „Chłopów” W.S.Reymonta, a tytuł brzmiał: „Sobota z weselem jak u Reymonta”. Tekst dyktanda przygotowała Anna Pawlak-Łacina nauczycielka i bibliotekarka z Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu. Bardzo nam te dyktando przypadło do gustu. Było ciekawe, przystępne, choć jak to w dyktandzie - były haczyki nad którymi trzeba było się zastanowić.

Na początku jak zawsze są obawy, ale zgodnie stwierdziłyśmy, że każdy sprawdzian czegoś nas uczy i było bardzo fajnie. Po napisaniu dyskutowałyśmy o słowach, przecinkach, które trochę sprawiły kłopotu.

W przyszłym roku, również zmierzymy się z ortografią, to już postanowione.

Irena Kowalczyk

„Masa o kobietach polskiej mafii“ - DKK Wieruszów

W jesienny, deszczowy dzień 21 listopada spotkały się uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki przy MGBP w Wieruszowie, aby omówić dość kontrowersyjną dla nas książkę „Masa o kobietach polskiej mafii“, czyli Jarosław Sokołowski „Masa“ w rozmowie z Arturem Górskim.

Jest to opowieść o świecie gangów, pełnych zdrad, zabójstw i napadów. Ukazuje pewien obraz świata przestępczego, gdzie rządził pieniądz i siła. A kobiety o których wspominał Masa upokarzano, traktowano wręcz przedmiotowo dla zaspokojenia wyłącznie swoich potrzeb, by następnego dnia nie pamiętać ich imion i wyglądu.

Książka nas nie zachwyciła, a wprost przeciwnie irytowała. Oczekiwałyśmy opisu kobiet żyjących w związku z gangsterami, ukazujących ich problemy, odczucia, zwykłe dni, radości i smutki. Zawierała dużo wulgaryzmów, sytuacji i słów niecenzuralnych. Może też dlatego, dyskusja była długa i bardzo ciekawa.

29 listopada bierzemy udział w trzecim Dyktandzie Klubów Województwa Łódzkiego, a nasze następne dyskusyjne spotkanie odbędzie się 12 grudnia.  Zapraszamy!

Irena Kowalczyk

„Kryminalistka” – Jodełka Joanna

Na naszym ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki przy MGBP w Wieruszowie 24.10. omawialiśmy książkę Joanny Jodełka „Kryminalistka”. Jest to kryminał psychologiczny, w którym autorka tak sprytnie prowadzi akcję, oszukując czytelnika, mieszając mu w głowie, że sprowadza go na inną drogę myślenia.

Główna bohaterka jest pisarką powieści kryminalnych, a jej mąż również pisarz poradników psychologicznych. Ich małżeństwo dalekie jest od ideału, rozmijają się na prawie na wszystkich płaszczyznach. Ona pragnie  spokoju i czasu na pisanie swoich książek, a on większość czasu spędza z wpływowymi ludźmi, pielęgnując swój piękny wizerunek dobrego pisarza i męża.  No i pojawia się zbrodnia i próbujemy doczekać się odpowiedzi na pytanie kto i dlaczego.

O książce każda z nas miała inne zdanie. Jednym się podobała, innym nie. I to właśnie jest fajne w naszych spotkaniach, że mamy o czym dyskutować i śmiało wypowiadać swoje opinie.

Następne spotkanie 21 listopada. Zapraszamy.

Irena Kowalczyk

Dyskutuj w biegu - DKK Wieruszów

Dyskutujemy w biegu – DKK Wieruszów

W piękny słoneczny czwartek 28 września uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki przy MGBP w Wieruszowie spotkały się nietypowo - w plenerze - dyskutując w biegu. Wyjechałyśmy poza miasto, na leśne drogi, aby pochodzić sportowo z kijkami lub bez, a przy okazji nacieszyć się pięknymi widokami i świeżym powietrzem. Pogoda była już trochę jesienna, ale bardzo ciepła i słoneczna . Dyskutowałyśmy o ostatnio przeczytanych książkach, lub o tych po które musimy jeszcze sięgnąć. Ale przede wszystkim podziwiałyśmy plenery w jakich się znalazłyśmy. Drzewa już były w kolorowej szacie, wrzosy pięknie kwitły, znalazłyśmy też pachnące grzyby.

Wszystkie panie stwierdziły, że to było naprawdę fajne spotkanie. Raz w roku przyłączamy się do akcji „Dyskutuj w biegu” DKK-owy Nordic Walking i to było już nasze drugie takie spotkanie.

Serdecznie zapraszamy do włączenia się do naszej grupy. Następne spotkanie odbędzie się 24 października w czytelni biblioteki.

Irena Kowalczyk

"W ogrodzie Mirandy" - Katarzyna Krenz

 „W ogrodzie Mirandy” – Krenz K.– DKK Wieruszów

Pierwsze powakacyjne spotkanie uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie, odbyło się we wtorkowe popołudnie 19.09.

Omawiałyśmy książkę „W ogrodzie Mirandy” Katarzyny Krenz. Jest to powieść ukazującą młodą, dobrze zapowiadającą się prawniczkę Mirandę z Warszawy, której życie nagle, diametralnie się zmienia. Zachodzi w niechcianą ciążę, zostawia ja partner, w trakcie pobytu służbowego w Anglii traci pracę i postanawia nie wracać do Polski, tylko tam zostać. Zatrudnia się jako sprzątaczka i zaczyna nowe, inne życie. Poznaje ludzi, dzięki którym dokonuje się w niej przemiana. Potrafi inaczej spojrzeć na siebie i innych. Odkrywa w sobie kobiecą siłę, która daje jej moc do budowania swojego świata.

Książka wywołała ciekawą dyskusję, bo zdania o bohaterce, jej wyborach i decyzjach były podzielone. Polecamy tę książkę, na jesienne szare dni i wieczory.

Irena Kowalczyk

"Autoportret z lisiczką" - Marta Fox

Autoportret z lisiczką – Marta Fox – DKK Wieruszów

      Letnie spotkanie uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki przy MGBP w Wieruszowie, odbyło się       18 lipca w nietypowej scenerii, a mianowicie w parku wieruszowskim. W planach naszych spotkań na rok 2017 ujęliśmy jedno spotkanie w przestrzeni publicznej w okresie letnim.

      Było słonecznie, radośnie i ciekawie. Omawialiśmy książkę Marty Fox „Autoportret z lisiczką”. Książkę inną, nietypową, taką osobistą autorki o pisaniu, życiu pisarskim i byciu czytelnikiem. Składa się ona z wielu krótkich opowiadań. Autorka wspomina pisarzy, którym organizowała spotkania autorskie w bibliotekach i swoje, gdzie się spotykała ze swoimi czytelnikami. Ale też poznajemy jej rodzinę, bez dokładnego wgłębiania się i obnażania prywatności. Ciekawe są jej pogawędki z wnukiem Pawciem. Ta książka, to są takie jej wspomnienia, rozważania i przemyślenia.

     To jest lektura, która skłania czytelnika do refleksji, zastanowienia się i na chwilę zatrzymania w tym codziennym biegu. Serdecznie polecamy.

     Mamy teraz wakacyjną przerwę i spotkamy się dopiero we wrześniu.

Irena Kowalczyk

"Już nie zapomnisz mnie" - R. Wolański - DKK Wieruszów

„Już nie zapomnisz mnie”- Ryszard Wolański – DKK Wieruszów

We wtorek 20.06. po ciekawym spotkaniu z pisarką Agnieszką Lingas-Łoniewską, uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki przy MGBP w Wieruszowie pozostały w bibliotece, aby omówić przeczytaną książką, a była nią „Już nie zapomnisz mnie”  R. Wolańskiego.

Książkę tą, można by nazwać podwójną biografią. Po pierwsze, to opowieść o życiu jednego z największych twórców filmowych przebojów czyli Henryka Warsa. A po drugie jest to biografia utworów przez niego stworzonych. Bo któż nie zna takich utworów jak: ”Ach śpij kochanie”, Już taki jestem zimny drań”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Nie kochać w taką noc to grzech”, czy też „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Jego piosenki śpiewały największe gwiazdy międzywojennego kina i kabaretu: Loda Halama, Hanka Ordonówna, Tola Mankiewiczówna, Zula Pogorzelska, Eugeniusz Bodo czy Adolf Dymsza.

Książka posiada liczne zdjęcia oraz notki biograficzne ważniejszych osób w niej wymienionych. Jest też płyta z zestawem 26 piosenek nagranych w latach 30-stych XX wieku.

Tak więc nasza dyskusja była barwniejsza, bo w tle leciały piosenki, które znamy, a tak rzadko już słuchamy.

Zapraszamy 18 lipca na wakacyjne spotkanie w plenerze..

Irena Kowalczyk

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi