Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Dyskutuj w biegu - DKK Wieruszów

Dyskutujemy w biegu – DKK Wieruszów

W piękny słoneczny czwartek 28 września uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki przy MGBP w Wieruszowie spotkały się nietypowo - w plenerze - dyskutując w biegu. Wyjechałyśmy poza miasto, na leśne drogi, aby pochodzić sportowo z kijkami lub bez, a przy okazji nacieszyć się pięknymi widokami i świeżym powietrzem. Pogoda była już trochę jesienna, ale bardzo ciepła i słoneczna . Dyskutowałyśmy o ostatnio przeczytanych książkach, lub o tych po które musimy jeszcze sięgnąć. Ale przede wszystkim podziwiałyśmy plenery w jakich się znalazłyśmy. Drzewa już były w kolorowej szacie, wrzosy pięknie kwitły, znalazłyśmy też pachnące grzyby.

Wszystkie panie stwierdziły, że to było naprawdę fajne spotkanie. Raz w roku przyłączamy się do akcji „Dyskutuj w biegu” DKK-owy Nordic Walking i to było już nasze drugie takie spotkanie.

Serdecznie zapraszamy do włączenia się do naszej grupy. Następne spotkanie odbędzie się 24 października w czytelni biblioteki.

Irena Kowalczyk

"W ogrodzie Mirandy" - Katarzyna Krenz

 „W ogrodzie Mirandy” – Krenz K.– DKK Wieruszów

Pierwsze powakacyjne spotkanie uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie, odbyło się we wtorkowe popołudnie 19.09.

Omawiałyśmy książkę „W ogrodzie Mirandy” Katarzyny Krenz. Jest to powieść ukazującą młodą, dobrze zapowiadającą się prawniczkę Mirandę z Warszawy, której życie nagle, diametralnie się zmienia. Zachodzi w niechcianą ciążę, zostawia ja partner, w trakcie pobytu służbowego w Anglii traci pracę i postanawia nie wracać do Polski, tylko tam zostać. Zatrudnia się jako sprzątaczka i zaczyna nowe, inne życie. Poznaje ludzi, dzięki którym dokonuje się w niej przemiana. Potrafi inaczej spojrzeć na siebie i innych. Odkrywa w sobie kobiecą siłę, która daje jej moc do budowania swojego świata.

Książka wywołała ciekawą dyskusję, bo zdania o bohaterce, jej wyborach i decyzjach były podzielone. Polecamy tę książkę, na jesienne szare dni i wieczory.

Irena Kowalczyk

"Autoportret z lisiczką" - Marta Fox

Autoportret z lisiczką – Marta Fox – DKK Wieruszów

      Letnie spotkanie uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki przy MGBP w Wieruszowie, odbyło się       18 lipca w nietypowej scenerii, a mianowicie w parku wieruszowskim. W planach naszych spotkań na rok 2017 ujęliśmy jedno spotkanie w przestrzeni publicznej w okresie letnim.

      Było słonecznie, radośnie i ciekawie. Omawialiśmy książkę Marty Fox „Autoportret z lisiczką”. Książkę inną, nietypową, taką osobistą autorki o pisaniu, życiu pisarskim i byciu czytelnikiem. Składa się ona z wielu krótkich opowiadań. Autorka wspomina pisarzy, którym organizowała spotkania autorskie w bibliotekach i swoje, gdzie się spotykała ze swoimi czytelnikami. Ale też poznajemy jej rodzinę, bez dokładnego wgłębiania się i obnażania prywatności. Ciekawe są jej pogawędki z wnukiem Pawciem. Ta książka, to są takie jej wspomnienia, rozważania i przemyślenia.

     To jest lektura, która skłania czytelnika do refleksji, zastanowienia się i na chwilę zatrzymania w tym codziennym biegu. Serdecznie polecamy.

     Mamy teraz wakacyjną przerwę i spotkamy się dopiero we wrześniu.

Irena Kowalczyk

"Już nie zapomnisz mnie" - R. Wolański - DKK Wieruszów

„Już nie zapomnisz mnie”- Ryszard Wolański – DKK Wieruszów

We wtorek 20.06. po ciekawym spotkaniu z pisarką Agnieszką Lingas-Łoniewską, uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki przy MGBP w Wieruszowie pozostały w bibliotece, aby omówić przeczytaną książką, a była nią „Już nie zapomnisz mnie”  R. Wolańskiego.

Książkę tą, można by nazwać podwójną biografią. Po pierwsze, to opowieść o życiu jednego z największych twórców filmowych przebojów czyli Henryka Warsa. A po drugie jest to biografia utworów przez niego stworzonych. Bo któż nie zna takich utworów jak: ”Ach śpij kochanie”, Już taki jestem zimny drań”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Nie kochać w taką noc to grzech”, czy też „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Jego piosenki śpiewały największe gwiazdy międzywojennego kina i kabaretu: Loda Halama, Hanka Ordonówna, Tola Mankiewiczówna, Zula Pogorzelska, Eugeniusz Bodo czy Adolf Dymsza.

Książka posiada liczne zdjęcia oraz notki biograficzne ważniejszych osób w niej wymienionych. Jest też płyta z zestawem 26 piosenek nagranych w latach 30-stych XX wieku.

Tak więc nasza dyskusja była barwniejsza, bo w tle leciały piosenki, które znamy, a tak rzadko już słuchamy.

Zapraszamy 18 lipca na wakacyjne spotkanie w plenerze..

Irena Kowalczyk

"Kobieta pułkownika" - Katz Daniel

Kobieta pułkownika – Katz Daniel – DKK Wieruszów

Na ostatnim spotkaniu 23 maja, uczestniczki DDK przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie, rozmawiały o książce fińskiego pisarza Katz Daniela „Kobieta pułkownika”.

Powieść ta odkrywa tajemnice wielu bohaterów. Najważniejsi z nich to: fiński nauczyciel historii Henryk Watra, tytułowy pułkownik, tajemniczy Jovan -  oddany przyjaciel i powiernik pułkownika oraz piękna, tajemnicza, niezwykła żona pułkownika Mavra. Losem  Henryka Watry rządzi przypadek, który sprawia, że dostaje się do domu pułkownika i jego żony. Zakochuje się w pięknej Mavrze, ona również to uczucie odwzajemnia. Ich bliskie relacje zauważa Jovan. Henryk wprowadza w życie Mavry taki powiew świeżości, który pozwala zapomnieć jej o traumatycznych wydarzeniach wojny i poczuć się wyjątkową kobietą.

„Kobieta pułkownika” kryje wiele zaskakujących momentów. Bohaterowie często wspominają o wojnie w byłej Jugosławii, ale posługują się też pięknymi cytatami z Byrona i Puszkina.

To nie jest książka, którą się czyta jednym tchem.  Wymaga wiele cierpliwości od czytelnika, aby móc zrozumieć ten zimny fiński świat.

Następne nasze spotkanie jest 20 czerwca – zapraszamy.

Irena Kowalczyk

„Wstręt do tulipanów” Lourie R. – DKK Wieruszów

„Wstręt do tulipanów” Lourie R. – DKK Wieruszów

     Kolejne spotkanie klubowiczek Dyskusyjnego Klubu Książki przy MGBP w Wieruszowie za nami. Spotkałyśmy się 25.04., aby porozmawiać o pięknej książce Lourie Richarda „Wstręt do tulipanów”.

     Jest to książka która porusza do głębi, o której długo się jeszcze myśli po przeczytaniu. To zapis wojennych wspomnień dziecka, o których nie można zapomnieć w życiu dorosłym. A zaczyna się wszystko od spotkania dwóch braci Joopa i Willema, prawie po 60 latach niewidzenia się. Jeden z nich starszy Joop opowiada młodszemu bratu, swoje trapiące go wspomnienia wojenne. Bracia po rozstaniu rodziców, wiedli osobne życie. Joop w rodzinnym kraju Holandii wraz z ojcem, natomiast Willem wyjechał z matką do Ameryki. Joop pamięta doskonale widma wojny, jak ciężko było o jedzenie i czasami trzeba było jeść cebulki tulipanów. Jako mały chłopiec musiał zarabiać, by rodzina przetrwała. Wydanie Żydów było wtedy najlepszym zarobkiem. I tu życie Joopa łączy się z historią żydówki Anny Frank. Opowiada bratu historię swojego życia, a właściwie części życia ich obojga, gdyż Willem był zbyt mały, aby wszystko pamiętać.

    Książka piękna, pełna uczuć dziecka do rodziców. Pomimo, że to fikcja literacka, czytając ją ma się wrażenie niezwykłej prawdy.

    Wszystkie klubowiczki były pod wielkim wrażeniem tej książki. W dyskusji przytaczałyśmy wiele cytatów, sytuacji i zdarzeń. Polecamy ją wszystkim.

     Zapraszamy na majowe spotkanie 23.05., gdzie tematem wiodącym będzie książka Daniela Katz „Kobieta pułkownika”.

Irena Kowalczyk

"Paryżanka" - A. Sobczak-Sabre

„Paryżanka” – A. Sobczak-Sabre – DKK Wieruszów

W Pierwszy Dzień Wiosny  /21.03/ uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki omawiały powieść Amelii Sobczak-Sabre  „Paryżanka”.

Główna bohaterka, młoda dziewczyna z Polski, ironicznie, dowcipnie i z wdziękiem ukazuje swoją codzienność w tym pięknym mieście. Jest kelnerką i obserwatorką życia codziennego. Bo przecież Paryż to miasto zakochanych, pięknych uliczek i zabytków. Ale też miasto bezdomnych, ludzi wielu kultur, terrorystów i brudów. Książka nie jest przewodnikiem, ale takim dziennikiem młodej dziewczyny, która mówi nam o Francuzach, polityce, jedzeniu, sztuce, miłości i kochaniu. Dzięki niej poznajemy piękny a jednocześnie zawiły świat Paryża, jego dobre i złe strony.

Dyskusja wywiązała się ciekawa, bo nie wszystkie panie zgadzały się z bohaterką i jej przedstawieniem tego pięknego miasta. Niektóre były w Paryżu i inaczej widzą to miasto. I to jest właśnie fajne w tych naszych spotkaniach, że mamy swoje zdanie na temat przeczytanych książek.

Następne spotkanie zaplanowano po Świętach Wielkanocnych 25.04. a książką do dyskusji będzie „Wstręt do tulipanów” – Richarda Lourie.

Irena Kowalczyk

"Pięćdziesiątka" - Inga Iwasiów

„Pięćdziesiątka” – Inga Iwasiów

21 lutego odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy MGBP w Wieruszowie. Książką, którą zajmowaliśmy się tym razem, była kontrowersyjna „Pięćdziesiątka” Ingi Iwasiów.

Jest to powieść alkoholowa, czyli rozprawa 50-cio letniej alkoholiczki  Małgorzaty Miła z nałogiem. Autorka ukazuje alkoholizm bohaterki z codziennej perspektywy. Poznajemy kobietę pracująca zawodowo, śmiało idącą przez życie, panią swego losu, świadomie uwikłaną w beznadziejną rzeczywistość. Dobiegając do tej magicznej pięćdziesiątki zaczyna szczerze spoglądać na swoje przeszłe życie.

Dyskusja była ostra, bo i powieść nie jest łatwa. Nie bardzo nam przypadła do gustu ta książka, pomimo, że nie bronimy się od książek o twardych tematach. Mimo wszystko myślimy, że wytrawni czytelnicy sięgną po tę książkę.

Następną lekturą, której temat przedyskutujemy, będzie książka „Paryżanka” autorstwa Amelie Sobczak – Sabre na spotkaniu 21 marca.

Irena Kowalczyk

„Trucicielka” E.E. Schmitta

„Trucicielka” E.E. Schmitta

Poniedziałek 16 stycznia był pierwszym dniem spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki w Wieruszowie w Nowym Roku 2017.

Tym razem naszym tematem głównym była książka Erica-Emmanuela Schmitta „Trucicielka”. Jest to zbiór opowiadań, dotykających ludzkiej duszy. Namiętności, lęki czy obsesje, splatają się z zazdrością, pragnieniem zemsty czy opętaniem. Trucizna czyli chęć zysku i sławy, potrzeba bliskości, której nikt nie potrafi zapewnić, ucieczka przed prawdziwym życiem i poczucie winy oraz zemsta za zmarnowanie marzeń. To właśnie doprowadziło do zatrucia konkretnych osób. Trucicielką okazało się życie, które nie oszczędziło bohaterom problemów. W każdym opowiadaniu występuje św. Rita, patronka od spraw trudnych i beznadziejnych oraz przemiany, które czasem przychodzą za późno.

Pisarz według nas potrafi doskonale przekazać mnogość uczuć, emocji i złożoność ludzkiej psychiki. Urzeka bogactwo emocji i dominująca w opowiadaniach chęć odkupienia swoich win.

Książkę polecamy -  czyta się ją lekko, z zainteresowaniem, chociaż nad wieloma sprawami trzeba się zastanowić.

Następne nasze spotkanie 21 lutego, a dyskutować będziemy o książce Ingi Iwasiów – „Pięćdziesiątka”.

Irena Kowalczyk

Świąteczne spotkanie DKK Wieruszów

Świąteczne spotkanie DKK – DKK Wieruszów

Ostatnie tegoroczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Wieruszowie, odbyło się w środę 14 grudnia. Był to wieczór połączony z opłatkiem, życzeniami świątecznymi  i noworocznymi, drobnymi upominkami, ale przede wszystkim, dyskusją o książce „Drzwi do piekła” Marii Nurowskiej.

Jest to opowieść o Darii Tarnawskiej, która za zabójstwo męża – Edwarda – zostaje skazana na 12 lat więzienia. Śledzimy jej życie za kratami od samego początku, aż do wyjścia. Od pierwszego dnia musi radzić sobie z współwięźniarkami, nauczyć się żyć w tym trudnym miejscu i wypracować sobie swoją pozycję w więziennym świecie.

Książka większości uczestniczek bardzo się podobała, bo Nurowska jak stwierdziłyśmy, zawsze pięknie wprowadza nas w ten swój pisarski świat, choćby nie był on najlepszy. Ale były też głosy, że temat książki trudny, życie więzienne i myśli głównej bohaterki smucą, ale jednocześnie zastanawiają i zmuszają do refleksji.

Pomimo trudnego tematu książki, spotkanie wcale nie było smutne, wręcz przeciwnie - z uśmiechem i dobrą energią na nadchodzące Święta i Nowy Rok.

Wszystkim, którzy śledzą nasze spotkania i rozmowy o książkach, życzymy spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, a Nowy Rok niech przyniesie wiele radości i zadowolenia.

Irena Kowalczyk

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi