Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Szpiedzy papieża - świąteczne spotkanie DKK Wieruszów

Świąteczne spotkanie DKK  Wieruszów

Ostatnie tegoroczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy MGBP w Wieruszowie odbyło się 12 grudnia. Szeroko omówiliśmy książkę „Szpiedzy Papieża” Frattiniego Erica. Jest to doskonale udokumentowana opowieść o dwudziestu jeden „szpiegach bożych”, którzy na zlecenie papieży – zmieniali bieg dziejów. Autor ukazuje nam tajną działalność Watykanu ostatnich czterystu lat, od czasów Piusa V do Jana Pawła II. Dowiedzieliśmy się, że przeciwnikami agentów papieża byli: Elżbieta I, kardynał Richelieu, Ludwik IV, cesarz Napoleon, komuniści, naziści i międzynarodowi terroryści.                                                   

Książkę polecamy, gdyż można poznać wiele ciekawych faktów i ciekawostek, o których nie mamy pojęcia.

Nasze spotkanie odbyło się już w nastroju świątecznym, z opłatkiem i życzeniami, oraz drobnymi podarunkami. Nie zabrakło również rozmów na tematy świąteczne, wymianę przepisów kulinarnych i wspomnień rodzinnych.

Dodatkowym punktem spotkania było podziękowanie pani dyrektor MGBP Anety Możdżanowskiej – dotychczasowemu moderatorowi DKK  Irenie Kowalczyk /w związku z przejściem na emeryturę/ i przedstawienie nowego moderatora Małgorzaty Hojeńskiej.

Wszystkim śledzącym nasze spotkania i rozmowy o książkach, życzymy pełnych spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego co najlepsze, w każdym dniu nadchodzącego Nowego Roku 2018.

MGBP Wieruszów

III Dyktando DKK Wieruszów 29.11.2017 r.

Po raz trzeci uczestniczki DKK w Wieruszowie 29 listopada, wzięły udział w dyktandzie DKK województwa łódzkiego. W całym województwie w tym samym dniu i o jednej porze /godz.17oo/ pisaliśmy to samo dyktando.  W tym roku treść dotyczyła wesela z „Chłopów” W.S.Reymonta, a tytuł brzmiał: „Sobota z weselem jak u Reymonta”. Tekst dyktanda przygotowała Anna Pawlak-Łacina nauczycielka i bibliotekarka z Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu. Bardzo nam te dyktando przypadło do gustu. Było ciekawe, przystępne, choć jak to w dyktandzie - były haczyki nad którymi trzeba było się zastanowić.

Na początku jak zawsze są obawy, ale zgodnie stwierdziłyśmy, że każdy sprawdzian czegoś nas uczy i było bardzo fajnie. Po napisaniu dyskutowałyśmy o słowach, przecinkach, które trochę sprawiły kłopotu.

W przyszłym roku, również zmierzymy się z ortografią, to już postanowione.

Irena Kowalczyk

„Masa o kobietach polskiej mafii“ - DKK Wieruszów

W jesienny, deszczowy dzień 21 listopada spotkały się uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki przy MGBP w Wieruszowie, aby omówić dość kontrowersyjną dla nas książkę „Masa o kobietach polskiej mafii“, czyli Jarosław Sokołowski „Masa“ w rozmowie z Arturem Górskim.

Jest to opowieść o świecie gangów, pełnych zdrad, zabójstw i napadów. Ukazuje pewien obraz świata przestępczego, gdzie rządził pieniądz i siła. A kobiety o których wspominał Masa upokarzano, traktowano wręcz przedmiotowo dla zaspokojenia wyłącznie swoich potrzeb, by następnego dnia nie pamiętać ich imion i wyglądu.

Książka nas nie zachwyciła, a wprost przeciwnie irytowała. Oczekiwałyśmy opisu kobiet żyjących w związku z gangsterami, ukazujących ich problemy, odczucia, zwykłe dni, radości i smutki. Zawierała dużo wulgaryzmów, sytuacji i słów niecenzuralnych. Może też dlatego, dyskusja była długa i bardzo ciekawa.

29 listopada bierzemy udział w trzecim Dyktandzie Klubów Województwa Łódzkiego, a nasze następne dyskusyjne spotkanie odbędzie się 12 grudnia.  Zapraszamy!

Irena Kowalczyk

„Kryminalistka” – Jodełka Joanna

Na naszym ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki przy MGBP w Wieruszowie 24.10. omawialiśmy książkę Joanny Jodełka „Kryminalistka”. Jest to kryminał psychologiczny, w którym autorka tak sprytnie prowadzi akcję, oszukując czytelnika, mieszając mu w głowie, że sprowadza go na inną drogę myślenia.

Główna bohaterka jest pisarką powieści kryminalnych, a jej mąż również pisarz poradników psychologicznych. Ich małżeństwo dalekie jest od ideału, rozmijają się na prawie na wszystkich płaszczyznach. Ona pragnie  spokoju i czasu na pisanie swoich książek, a on większość czasu spędza z wpływowymi ludźmi, pielęgnując swój piękny wizerunek dobrego pisarza i męża.  No i pojawia się zbrodnia i próbujemy doczekać się odpowiedzi na pytanie kto i dlaczego.

O książce każda z nas miała inne zdanie. Jednym się podobała, innym nie. I to właśnie jest fajne w naszych spotkaniach, że mamy o czym dyskutować i śmiało wypowiadać swoje opinie.

Następne spotkanie 21 listopada. Zapraszamy.

Irena Kowalczyk

Dyskutuj w biegu - DKK Wieruszów

Dyskutujemy w biegu – DKK Wieruszów

W piękny słoneczny czwartek 28 września uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki przy MGBP w Wieruszowie spotkały się nietypowo - w plenerze - dyskutując w biegu. Wyjechałyśmy poza miasto, na leśne drogi, aby pochodzić sportowo z kijkami lub bez, a przy okazji nacieszyć się pięknymi widokami i świeżym powietrzem. Pogoda była już trochę jesienna, ale bardzo ciepła i słoneczna . Dyskutowałyśmy o ostatnio przeczytanych książkach, lub o tych po które musimy jeszcze sięgnąć. Ale przede wszystkim podziwiałyśmy plenery w jakich się znalazłyśmy. Drzewa już były w kolorowej szacie, wrzosy pięknie kwitły, znalazłyśmy też pachnące grzyby.

Wszystkie panie stwierdziły, że to było naprawdę fajne spotkanie. Raz w roku przyłączamy się do akcji „Dyskutuj w biegu” DKK-owy Nordic Walking i to było już nasze drugie takie spotkanie.

Serdecznie zapraszamy do włączenia się do naszej grupy. Następne spotkanie odbędzie się 24 października w czytelni biblioteki.

Irena Kowalczyk

"W ogrodzie Mirandy" - Katarzyna Krenz

 „W ogrodzie Mirandy” – Krenz K.– DKK Wieruszów

Pierwsze powakacyjne spotkanie uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie, odbyło się we wtorkowe popołudnie 19.09.

Omawiałyśmy książkę „W ogrodzie Mirandy” Katarzyny Krenz. Jest to powieść ukazującą młodą, dobrze zapowiadającą się prawniczkę Mirandę z Warszawy, której życie nagle, diametralnie się zmienia. Zachodzi w niechcianą ciążę, zostawia ja partner, w trakcie pobytu służbowego w Anglii traci pracę i postanawia nie wracać do Polski, tylko tam zostać. Zatrudnia się jako sprzątaczka i zaczyna nowe, inne życie. Poznaje ludzi, dzięki którym dokonuje się w niej przemiana. Potrafi inaczej spojrzeć na siebie i innych. Odkrywa w sobie kobiecą siłę, która daje jej moc do budowania swojego świata.

Książka wywołała ciekawą dyskusję, bo zdania o bohaterce, jej wyborach i decyzjach były podzielone. Polecamy tę książkę, na jesienne szare dni i wieczory.

Irena Kowalczyk

"Autoportret z lisiczką" - Marta Fox

Autoportret z lisiczką – Marta Fox – DKK Wieruszów

      Letnie spotkanie uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki przy MGBP w Wieruszowie, odbyło się       18 lipca w nietypowej scenerii, a mianowicie w parku wieruszowskim. W planach naszych spotkań na rok 2017 ujęliśmy jedno spotkanie w przestrzeni publicznej w okresie letnim.

      Było słonecznie, radośnie i ciekawie. Omawialiśmy książkę Marty Fox „Autoportret z lisiczką”. Książkę inną, nietypową, taką osobistą autorki o pisaniu, życiu pisarskim i byciu czytelnikiem. Składa się ona z wielu krótkich opowiadań. Autorka wspomina pisarzy, którym organizowała spotkania autorskie w bibliotekach i swoje, gdzie się spotykała ze swoimi czytelnikami. Ale też poznajemy jej rodzinę, bez dokładnego wgłębiania się i obnażania prywatności. Ciekawe są jej pogawędki z wnukiem Pawciem. Ta książka, to są takie jej wspomnienia, rozważania i przemyślenia.

     To jest lektura, która skłania czytelnika do refleksji, zastanowienia się i na chwilę zatrzymania w tym codziennym biegu. Serdecznie polecamy.

     Mamy teraz wakacyjną przerwę i spotkamy się dopiero we wrześniu.

Irena Kowalczyk

"Już nie zapomnisz mnie" - R. Wolański - DKK Wieruszów

„Już nie zapomnisz mnie”- Ryszard Wolański – DKK Wieruszów

We wtorek 20.06. po ciekawym spotkaniu z pisarką Agnieszką Lingas-Łoniewską, uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki przy MGBP w Wieruszowie pozostały w bibliotece, aby omówić przeczytaną książką, a była nią „Już nie zapomnisz mnie”  R. Wolańskiego.

Książkę tą, można by nazwać podwójną biografią. Po pierwsze, to opowieść o życiu jednego z największych twórców filmowych przebojów czyli Henryka Warsa. A po drugie jest to biografia utworów przez niego stworzonych. Bo któż nie zna takich utworów jak: ”Ach śpij kochanie”, Już taki jestem zimny drań”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Nie kochać w taką noc to grzech”, czy też „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Jego piosenki śpiewały największe gwiazdy międzywojennego kina i kabaretu: Loda Halama, Hanka Ordonówna, Tola Mankiewiczówna, Zula Pogorzelska, Eugeniusz Bodo czy Adolf Dymsza.

Książka posiada liczne zdjęcia oraz notki biograficzne ważniejszych osób w niej wymienionych. Jest też płyta z zestawem 26 piosenek nagranych w latach 30-stych XX wieku.

Tak więc nasza dyskusja była barwniejsza, bo w tle leciały piosenki, które znamy, a tak rzadko już słuchamy.

Zapraszamy 18 lipca na wakacyjne spotkanie w plenerze..

Irena Kowalczyk

"Kobieta pułkownika" - Katz Daniel

Kobieta pułkownika – Katz Daniel – DKK Wieruszów

Na ostatnim spotkaniu 23 maja, uczestniczki DDK przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie, rozmawiały o książce fińskiego pisarza Katz Daniela „Kobieta pułkownika”.

Powieść ta odkrywa tajemnice wielu bohaterów. Najważniejsi z nich to: fiński nauczyciel historii Henryk Watra, tytułowy pułkownik, tajemniczy Jovan -  oddany przyjaciel i powiernik pułkownika oraz piękna, tajemnicza, niezwykła żona pułkownika Mavra. Losem  Henryka Watry rządzi przypadek, który sprawia, że dostaje się do domu pułkownika i jego żony. Zakochuje się w pięknej Mavrze, ona również to uczucie odwzajemnia. Ich bliskie relacje zauważa Jovan. Henryk wprowadza w życie Mavry taki powiew świeżości, który pozwala zapomnieć jej o traumatycznych wydarzeniach wojny i poczuć się wyjątkową kobietą.

„Kobieta pułkownika” kryje wiele zaskakujących momentów. Bohaterowie często wspominają o wojnie w byłej Jugosławii, ale posługują się też pięknymi cytatami z Byrona i Puszkina.

To nie jest książka, którą się czyta jednym tchem.  Wymaga wiele cierpliwości od czytelnika, aby móc zrozumieć ten zimny fiński świat.

Następne nasze spotkanie jest 20 czerwca – zapraszamy.

Irena Kowalczyk

„Wstręt do tulipanów” Lourie R. – DKK Wieruszów

„Wstręt do tulipanów” Lourie R. – DKK Wieruszów

     Kolejne spotkanie klubowiczek Dyskusyjnego Klubu Książki przy MGBP w Wieruszowie za nami. Spotkałyśmy się 25.04., aby porozmawiać o pięknej książce Lourie Richarda „Wstręt do tulipanów”.

     Jest to książka która porusza do głębi, o której długo się jeszcze myśli po przeczytaniu. To zapis wojennych wspomnień dziecka, o których nie można zapomnieć w życiu dorosłym. A zaczyna się wszystko od spotkania dwóch braci Joopa i Willema, prawie po 60 latach niewidzenia się. Jeden z nich starszy Joop opowiada młodszemu bratu, swoje trapiące go wspomnienia wojenne. Bracia po rozstaniu rodziców, wiedli osobne życie. Joop w rodzinnym kraju Holandii wraz z ojcem, natomiast Willem wyjechał z matką do Ameryki. Joop pamięta doskonale widma wojny, jak ciężko było o jedzenie i czasami trzeba było jeść cebulki tulipanów. Jako mały chłopiec musiał zarabiać, by rodzina przetrwała. Wydanie Żydów było wtedy najlepszym zarobkiem. I tu życie Joopa łączy się z historią żydówki Anny Frank. Opowiada bratu historię swojego życia, a właściwie części życia ich obojga, gdyż Willem był zbyt mały, aby wszystko pamiętać.

    Książka piękna, pełna uczuć dziecka do rodziców. Pomimo, że to fikcja literacka, czytając ją ma się wrażenie niezwykłej prawdy.

    Wszystkie klubowiczki były pod wielkim wrażeniem tej książki. W dyskusji przytaczałyśmy wiele cytatów, sytuacji i zdarzeń. Polecamy ją wszystkim.

     Zapraszamy na majowe spotkanie 23.05., gdzie tematem wiodącym będzie książka Daniela Katz „Kobieta pułkownika”.

Irena Kowalczyk

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi