Japoński wachlarz Joanny Bator

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przeniosło nas do egzotycznej Japonii, omawialiśmy bowiem książkę Joanny Bator Japoński wachlarz. Powroty. Tekst był punktem wyjścia do wymiany ciekawych spostrzeżeń czytelniczek na temat orientalnej i często niezrozumiałej dla Europejczyków kultury. Książka stała się też przyczynkiem do rozmowy na temat trudnej dziedziny japońskiej sztuki – ikebany, którą zawodowo zajmuje się jedna z członkiń Klubu.

Joanna Bator spędziła w Japonii trzy lata pracując na tokijskiej uczelni. Autorka, z racji na wykonywany zawód kulturoznawcy i zapewne po trosze z powodu doskwierającej jej samotności, szukała kontaktu ze zwykłymi Japończykami, których poznawała w zaskakujących sytuacjach i miejscach. Udało się jej pozyskać sympatię kilku Japonek, które zostały jej przewodniczkami po zawiłościach japońskiej kultury i tokijskiego krajobrazu. Dzięki kontaktom z mieszkańcami Tokio Nippon otworzył się przed Joanną Bator jak piękny wachlarz, ukazując bogatą paletę barw i niedostępne turystom tajemnice. Uroku i pełni dodaje książce ciekawość Bator - nie stroni ona od nowych doświadczeń, takich jak zupa z ryby fugu czy praca w charakterze hostessy w nocnym lokalu.

Bator przedstawia czytelnikom Japonię współczesną, jednak zbudowaną na historii i wielowiekowej kulturze. Krótkie rozdziały pełne są dygresji i odniesień, które piętrzą się, rozrastają w analizy. Książka zawiera też piękne zdjęcia ilustrujące postrzeżenia i zadziwienia Bator.

W spotkaniu, które odbyło się 17 czerwca wzięło udział 10 osób.

Dorota Dorawa