Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Relacja ze spotkania majowego w Filii nr 53 "Will Grayson, Will Grayson" John Green, David Levithan

Dnia 25 maja 2023 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawialiśmy książkę pt. „Will Grayson, Will Grayson” autorów John Green i David Levithan.

Bohaterami książki są dwaj chłopcy: Will Grayson. Pomimo, że nazywają się tak samo, to żyją w zupełnie innych światach. Pewnego razu ich ścieżki splatają się. W powieści ukazane zostały ważne aspekty przyjaźni, samoakceptacji, tolerancji oraz depresji. Autor poruszył w książce wątek LGBT, który nie spodobał się naszym członkom klubu.

 Nasi Klubowicze stwierdzili, że powieść nie przypadła im do gustu ponieważ jest za bardzo gejowska, zawiera dużo przekleństw i jest mało interesująca

Relacja ze spotkania kwietniowego w Filii nr 53

Dnia 27 kwietnia 2023 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym udział wzięły 4 osoby. Kwietniowe spotkanie pod hasłem „Przegląd najnowszych książek dla młodzieży”dotyczyło dyskusji na temat nowości książkowych i bestsellerach dla młodzieży ukazujących się na rynku wydawniczym. W trakcie spotkania zwróciliśmy uwagę na to, że dużą popularnością cieszą się historie wielotomowe, niezależnie od gatunku literackiego. Uczestnicy zwrócili uwagę, że w sprzedaży pojawia się również dużo wznowień bestsellerów (np. seria „Opowieści z Narnii” czy „Harry Potter”) oraz kontynuacje serii (np. serie: „Vortex” Anny Benning, „Okrutny książę” Holly Black, „Trylogia Grisza” Leigh Bardugo,  „The Inheritance Games” Jennifer Lynn Barnes). W dalszej części spotkania rozmawialiśmy o lekturach szkolnych. Uczestniczki stwierdziły, że większość lektur nie odzwierciedla współczesności i trudno im się utożsamiać z bohaterami. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze

Relacja ze spotkania marcowego w Filii nr 53 "Figgrotten" April Stevens

Dnia 30 marca 2023 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek. Uczestniczyły w nim 4 osoby. Rozmawialiśmy o książce autorki April Stevens pt.: „Figgtotten”.

Książka przedstawia główną bohaterkę Figgrotten (Frances) jako osobę samotną, dziewczynkę, która nie lubi bawić się lalkami. Uważana jest przez otoczenie, że jest dzikuską. Lubi przebywać na skałkach w otoczeniu ptaków-kruków, uwielbia spać przy otwartym oknie i znosi do swojego pokoju dużo patyków oraz gałęzi. Nie ma przyjaciół, za jednego przyjaciela uważa 83 – letniego kierowcę autobusu – Alvina. Jej siostra Christina stanowi przeciwieństwo. Pomiędzy dziewczynami narasta konflikt, nie rozmawiają ze sobą… W drugiej części powieści bohaterka przechodzi metamorfozę i otwiera się na przyjaciół i świat.

Książka bardzo spodobała się naszym Klubowiczom. Poruszyliśmy wiele zagadnień i staraliśmy się na nie odpowiedzieć m.in.: Czy Frances nam się podoba?, Co najbardziej podobało nam się, a co najmniej? Dlaczego zmieniła swoje imię?, Co to znaczy, przeżywać kryzys?, Czy wreszcie Frances dogaduje się z siostrą i rówieśnikami?

Powieść bardzo wartościowa, o poszukiwaniu sensu życia, stracie, ogromnym żalu, przebaczaniu i przyjaźni.

Relacja ze spotkania lutowego w Filii nr 53 "Lampka" Annet Schaap"

Dnia 23 lutego 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży, na którym omawialiśmy książkę holenderskiej pisarki Annet Schaap pt. „Lampka”. Opowiada ona historię dziewczynki, tytułowej Lampki, która wraz z ojcem opiekuje się latarnią. Pewnego dnia szereg nieszczęśliwych zbiegów okoliczności sprawia, że nie udaje się zapalić latarni i dochodzi do tragedii. Winą za to wydarzenie obarczony zostaje ojciec dziewczynki, a ona w ramach zadośćuczynienia trafia do Czarnego Domu, w którym ma spędzić najbliższych kilka lat. Autorka w „Lampce” porusza wiele wątków i tematów, jednak jednym z najważniejszych okazuje się bezwarunkowa miłość dziecka do rodzica oraz wytrwałość w dążeniu do celu. Wprowadza ona również motyw baśniowy, przez co książka staje się poniekąd magiczna. „Lampka” bardzo podobała się uczestniczkom spotkania

Relacja ze spotkania styczniowego "Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata" Benjamin Alire Saenz

Dnia 12 stycznia 2023 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży, w którym udział wzięło 5 osób. Rozmawialiśmy o książce Benjamina Alire Saenza pt.: „Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata”. Przedstawia ona historię dwóch nastolatków, którzy próbują odnaleźć się we współczesnym świecie. Autor porusza w niej wiele tematów tj.: przyjaźń, rodzina, LGBT, poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące pytania, które sprawiają, że książka staje się jedną z wartościowszych na rynku wydawniczym. Uczestniczkom spotkania bardzo spodobała się powieść meksykańsko-amerykańskiego pisarza i nie wykluczają sięgnięcia po kontynuację książki, która miała premierę kilka dni temu.

 

Relacja ze spotkania grudniowego "Omega" Marcin Szczygielski

Dnia 16.12.2022 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym udział wzięło 5 osób. Omawialiśmy nagrodzoną Nagrodą Literacką Polskiej Sekcji IBBY książkę Marcina Szczygielskiego pt.: „Omega”. Książka opowiada historię dwunastoletniej dziewczynki Joanny, która w Internecie porusza się pod pseudonimem „Omega”. Pewnego dnia otrzymuje na e-mail link do gry i tak rozpoczyna się momentami niebezpieczna przygoda. Uczestniczkom podobała się książka, porusza ona wiele tematów (tj: rozpad małżeństwa, panowanie nad emocjami, poradzenie sobie z odejściem bliskiej osoby) i skłania do myślenia. 

 

Relacja ze spotkania listopadowego "Obiecałem ci gwiazdy" Weronika Schmidt

Dnia 24.11.2022 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym udział wzięły 3 osoby. Rozmawialiśmy o książce Weroniki Schmidt pt.: „Obiecałem ci gwiazdy” oraz poruszonych w niej tematach tj.: bulimia, przemoc domowa, rozwód rodziców, choroba nowotworowa i śmierć bliskiej osoby. Uczestnicy spotkania (młodzież 13-letnia) uznali, że powieść jest skierowana dla starszego czytelnika – 18 lat. Główna bohaterka Maddy jest bardzo uczuciowa, empatyczna, ale zmaga się z traumą, którą wywołało zniknięcie jej bliskiego przyjaciela Noah. Powrót chłopaka po czteroletniej nieobecności wprowadza zamęt w życiu dziewczyny i okazuje się, że zmienił się nie do poznania. Z biegiem czasu zaczynają poznawać się na nowo, na światło dzienne wychodzą ukrywane przez bohaterów tajemnice i powoli wracają do nich uczucia sprzed lat. Książka wywołała mieszane uczucia.

Relacja ze spotkania listopadowego "Soul Riders: sekret ścieżki wiatrów" Helena Dahlgren

Relacja ze spotkania DKK „Soul Riders: sekret ścieżki wiatrów” autorki Helena Dahlgren Dnia 3 listopada 2022 odbyło się w Filii nr 53 przy ul. Jurczyńskiego 30 A spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiałyśmy książkę pt: „Soul Riders: sekret ścieżki wiatrów” autorki Helena Dahlgren. W spotkaniu udział wzięły 3 osoby. Książka okazała się powieścią fantastyczną, pełną tajemnic, magii i historią trzymającą czytelnika w napięciu. W powieści przedstawiona została przyjaźń, samotności i bezradność. Mama bohaterki Alex to osoba, która boryka się z problemem alkoholowym, rodzice Lindy wyjechali do Anglii, Lisa wychowywana jest przez ojca ponieważ matka jej zmarła, natomiast Annie – skrywa tajemnice. Książka skrywa pełno sekretów i bardzo spodobała się naszym uczestnikom

Relacja ze spotkania lutowego "Sto godzin nocy" Anna Woltz

Dnia 27 lutego 2020 odbyło się przy ul. Jurczyńskiego 30 A kolejne spotkanie DKK. Dyskutowaliśmy na temat książki pt.:"Sto godzin nocy" Anna Woltz. W spotkaniu uczestniczyły 4 osoby. Powieść opowiada o 14 letniej dziewczynie Emilii December de Wit, która wykupuje bilet na samolot i planuje ucieczkę po skandalu jaki rozpętał jej własny ojciec. Wyjeżdża do Nowego Jorku i musi zmierzyć się nie tylko z burzą w sercu, ale również wielkim żywiołem jaki jest huragan Sandy. Klubowiczom bardzo spodobała się powieść.

Relacja ze spotkania styczniowego 2020 "13 powodów" Jay Asher

Dnia 30 stycznia 2020 spotkali się Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książek. Udział wzięły cztery osoby. Rozmawialiśmy na temat książki pt: „13 powodów” autora Jay Asher. Głównym bohaterem powieści „13 powodów” jest Clay Jensen - nastolatek, który pewnego dnia znajduje przed domem tajemniczą przesyłkę. Nie spodziewał się otrzymać jakiejkolwiek paczki. Jednak prawdziwym zaskoczeniem jest dopiero zawartość tego nieoczekiwanego pakunku. W środku bowiem Clay znajduje kilka kaset magnetofonowych. Kilka tygodni wcześniej klasowa koleżanka Claya - Hannah Baker popełniła samobójstwo. Ten dramatyczny krok wywołał szok wśród uczniów szkoły oraz członków lokalnej społeczności. Jedną z osób, które najmocniej odczuły utratę Hannah był właśnie Clay. Chłopak bowiem sympatyzował z Hannah, jednak nie odważył się wyznać tego, co do niej czuje. A teraz było już za późno, by powiedzieć jej cokolwiek. Za to Hannah chciała powiedzieć jeszcze wiele i to właśnie po swojej śmierci. Nagrała kilka kaset, na których szczegółowo wyjaśniła powody swego desperackiego czynu. Na każdej stronie kasety był jeden powód. A każdy powód oznaczał inną osobę. „13 powodów” jest książką młodzieżowa. Poruszone w niej trudne tematy są ponadczasowe. Problemy przedstawione przez główną bohaterkę rujnują jej świat, burzą porządek codziennego życia. Powieść Jaya Ashera zawiera ważne przesłanie. Możemy nawet nie mieć świadomości, jaki jest nasz wpływ na drugiego człowieka. Nie wiemy, w jakim momencie życia się on znajduje, i nie wiemy, jak ważne może być dla niego to, co zrobimy lub nie. Każde nasze zachowanie, które wydaje nam się nieznaczące, może się liczyć dla tej osoby najbardziej na świecie. Część osób, która była powodami śmierci Hannah, z pewnością nie miała zamiaru jej zranić. Podobnie jak Clay, mogli nie mieć nawet świadomości, że odgrywają w jej życiu jakąś znaczącą rolę. A jednak ich okrucieństwo, obojętność, arogancja doprowadziły do śmierci Hannah. Lektura zmusza nas do myślenia nad tym, jaki wpływ na otoczenie ma nasze zachowanie. Książka pokazuje jak bardzo wrażliwe na krytykę są osoby młode, dopiero wkraczające w świat dorosłości

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi