Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Relacja ze spotkania styczniowego "Wszystkie lajki Marczuka" Paweł Beręsewicz

Dnia 23 stycznia 2018 w Bibliotece Miejskiej w Łodzi nr 53 przy ul. Jurczyńskiego 30 A odbyło się po raz pierwszy w tym roku spotkanie młodzieży w ramach Dyskusyjnego Klubu Książek. Na spotkanie przybyły 4 osoby. Omawialiśmy świetną książkę pt.: „Wszystkie lajki Marczuka” – Pawła Beręsewicza. Powieść podejmuje trudne tematy: lata okupacji i czasy współczesne. W Gimnazjum zostaje ogłoszony konkurs na projekt polegający na spopularyzowaniu postaci miejscowego bohatera. Kim jest Jan Marczuk? Pisarzem science-fiction, doradcą piosenkarki Lady Gagi do spraw koloru paznokci, pionierem ekologii? Interesują się nim wszyscy Adam i didżej Koniu, dyrektor a nawet Kuratorium Oświaty. Cała Polska huczy od plotek o bohaterze Choszczówki... Nasi Klubowicze zapartym tchem opowiadali o swoich wrażeniach po przeczytaniu książki. Odpowiadali na szereg nurtujących ich pytań: czy kłamstwa mogą służyć dobrym celom? Co się wtedy dzieje? Co to jest zaufanie? Co to takiego empatia? Jednak samo sedno całej tej wyjątkowej historii zawarte jest na ostatnich stronach powieści. A już niedługo odbędzie się kolejne spotkanie DKK. 20 lutego 2018 będziemy dyskutować na temat książki Marcina Szczygielskiego pt.: „Teatr Niewidzialnych Dzieci”.

Relacja ze spotkania grudniowego "Bezdomny ptak" Gloria Whelan

Dnia 7 grudnia 2017 po raz ostatni w tym roku spotkali się Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książek. Wybraliśmy do dyskusji wyjątkową powieść Glorii Whelan pt.: Bezdomny ptak”. W spotkaniu uczestniczyły 3 osoby. Powieść jest laureatką National Book Award czyli jednej z prestiżowych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych. Trzynastoletnia dziewczynka o imieniu Koli, jak wiele innych jej koleżanek zostaje wydana za mąż. Nikt nie spodziewa się, że chłopiec, na którego padł wybór jej rodziców, jest nieuleczalnie chory. Wkrótce Koli założy białe szaty wdowy, jednak jej życie całkowicie się odmieni... Ta wnikliwie pięknie napisana powieść o uczuciach naszym Klubowiczom bardzo się podobała. Jak powiedzieli, książkę czytali nie tylko oni sami, lecz polecili ją swoim rodzicom. Wszyscy zadawaliśmy sobie pytania jak można poślubić chłopaka w wieku 13 lat, jak to jest zostać wdową po paru tygodniach małżeństwa w wieku 13 lat i wreszcie nie wyobrażaliśmy sobie nie uczyć się pisania lub czytania. Książka przepiękna, wzruszająca i pełna nadziei na lepsze jutro.

Relacja ze spotkania listopadowego "Wywrotka" Kazimierz Szymeczko

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek odbyło się 21 listopada 2017 przy ul. Jurczyńskiego 30 A w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew. Z Klubowiczami omawialiśmy powieść pt. „Wywrotka” Kazimierza Szymeczko. W spotkaniu uczestniczyły 3 osoby. „Wywrotka” to pseudonim głównej bohaterki książki. Dziewczyna ma na imię Basia i jest pełną energii gimnazjalistką, która ściga się na rolkach, aby w ten sposób zarobić na życie. Los nie oszczędzał rodziny Basi. Ojciec dziewczyny w wypadku na kopalni stracił nogę. Nie chciał wracać do pracy i założył swój biznes. Niestety, sam nie mógł się ochronić przed przestępcami, którzy wymuszali na nim haracz. Stał się kozłem ofiarnym policji i trafił do więzienia. Rodzina została skazana na życie z zapomogi i z tego co „dorobi” Basia. Dziewczyna okazała się bardzo zaradną osobą, pomaga emerytom, bierze udział w wyścigach rolkarskich i innych drobnych przedsięwzięciach. Perypetie nastolatki i jej przyjaciół w pewnym momencie zmieniają się w kryminalną intrygę z wartką akcją i bandyckimi pościgami.. Powieść przypadła do gustu naszym Klubowiczom. Napisana prostym językiem w stylu literatury młodzieżowej wywarła duże wrażenie na młodych czytelnikach.

Relacja ze spotkania październikowego"Will Grayson, Will Grayson" John Green, David Levithan

Dnia 24 października w Filii nr 3 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek dla młodzieży (4 osoby). Omawiano książkę „Will Grayson, Will Grayson” autorów John Green David Levithan. Akcja powieści rozgrywa się w Chicago .Tam przecinają się ścieżki dwóch Willów Graysonów. Nazywają się tak samo, ale żyją w zupełnie innych światach. Jeden jest zwykłym nastolatkiem, którego życiową aspiracją jest stać się niewidzialnym dla innych, drugi jest gejem i ma myśli samobójcze. Książka jest emocjonalną plątaniną w której poruszono tematykę homoseksualizmu, miłości, przyjaźni oraz tolerancji. Klubowiczkom, niestety książka nie przypadła do gustu. Zgodnie stwierdziły, że pomimo swej kontrowersyjnej treści czytało się ją jednak szybko i łatwo.. Następne spotkanie DKK odbędzie się 21 listopada 2017 roku. Dyskutować będziemy nad treścią książki Kazimierza Szymeczko „Wywrotka

Relacja ze spotkania wrześniowego "Zołzunie"Marta Fox

Pierwsze po przerwie wakacyjnej spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek odbyło się dnia 26 września 2017. Do dyskusji wybrano powieść polskiej autorki dla młodzieży Marty Fox „Zołzunie”. W spotkaniu uczestniczyło 5 osób. Autorka przedstawiła Klubowiczkom Antoninę w trudnym dla niej momencie życia. Małżeństwo jej rodziców rozpadło się, ojciec wyprowadza się z domu, a mama wyjeżdża do Niemiec. Dziewczynę czekają zmiany: musi opuścić swoje rodzinne miasto, znanych ludzi i miejsca. Najważniejszym jednak aspektem jej życia jest zmiana gimnazjum i tutaj zaczyna się problem. Jak zaadoptuje się Antonina do nowych warunków i jej asymilacji z grupą? Czy Tośka znajdzie w osobach „zołzuń” przyjaciółki? Jak zakończy się cała historia?. Na te pytania i wiele innych grupa Klubowiczek starała się odpowiedzieć. Książka podobała się naszym uczestniczkom. Powieść jest przykładem, gdzie można poszukać rozwiązania nurtujących nastolatków problemów, pomaga nie tylko kształtować postawy, ale przekazuje także pozytywne wartości.

Relacja z Inicjatywy DKK "Dwa serca" Laura Summers

20 czerwca 2017 Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książek spotkali się w przestrzeni publicznej. Miejscem spotkania był plener czyli boisko znajdujące się przed biblioteką (Filia nr 3) na osiedlu Mieszka I. Klubowiczki wybrały do zrealizowania tej inicjatywy książkę Laury Summers pt.: „Dwa serca”. Do dyskusji w interesującej i niezwykłej scenerii na powietrzu spotkały się 3 osoby, aby podjąć ważny i trudny temat jakim jest przeszczep serca. „Dwa serca” zaskoczyły naszych czytelników swoją oryginalnością. To niezwykła opowieść chorej na serce dziewczynki, która ma na imię Becky. Po dwóch latach intensywnego leczenia zyskuje nowe serce, a wraz z nim nowe życie, lecz ciągle dręczy ją pytanie: „...kto jest dawcą organu, dzięki któremu żyje?”. Po transplantacji zaczyna mieć dziwne wizje, wspomnienia swojego dawcy. Becky postanawia rozwikłać tajemnicę swojego nowego serca... Powieść zaskoczyła naszych Młodych Czytelników bardzo pozytywnie, dostarczyła im wiele wzruszeń, silnych emocji i tajemniczości. Przedwakacyjne spotkanie zakończyłyśmy dwoma smutnymi, ale bardzo życiowymi cytatami pochodzącymi z książki: „..by jeden mógł żyć, drugi musi umrzeć...” i „...bo wiecie – ja czekam, aż ktoś umrze...”. Następne spotkanie odbędzie się dopiero 26 września 2017.

Relacja ze spotkania czerwcowego "Zostań, jesli kochasz" Gayle Forman

13 czerwca 2017 zorganizowano w Filii nr 3 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek. W zajęciach udział wzięły 4 osoby. Tematem dyskusji była powieść autorki Gayle Forman „Zostań, jeśli kochasz”. Książka ta to światowy bestseller przetłumaczony na ponad 30 języków. Na jej podstawie powstał wzruszający film. Główna bohaterka – Mia w tragicznym wypadku samochodowym traci najbliższych: brata i rodziców. Dziewczyna jest uwięziona pomiędzy życiem a śmiercią. Nie wie po, której stronie stanąć, na co się zdecydować, co wybrać: życie czy śmierć, śmierć czy życie. Walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. Dziewczyna w śpiączce wspomina swoje życie i przygląda się swoim bliskim: chłopakowi i przyjaciółce... Powieść bardzo spodobała się naszym Klubowiczom, zgodnie stwierdzili, że pozostaje długo w pamięci. Skłania czytelnika do refleksji, wzruszeń i wyborów nad swoim życiem. Główną zaletą powieści jest akcja, która toczy się naprawdę szybko. Następne spotkanie DKK odbędzie się 26 września 2017.

Relacja ze spotkania majowego "Simon oraz inni homo sapiens"Becky Albertalli

23 maja 2017 roku w bibliotece przy ul. Jurczyńskiego 30 A w Łodzi odbyło się spotkanie Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książek. Tematem dyskusji była powieść pt.: „Simon oraz inni Homo Sapiens” autorki Becky Albertalli. Książka jest powieścią młodzieżową, opowiadającą o ukrywającym swoją orientację seksualną szesnastoletnim Simonie. Chłopak ma zgraną paczkę przyjaciół oraz udziela się w kółku teatralnym. Nikt z jego znajomych nie zna prawdy o jego zainteresowaniach płcią przeciwną. Kiedy przypadkiem treść wiadomości napisanej przez niego, wpada w niepowołane ręce, istnieje ryzyko, że jego sekret ujrzy światło dzienne. Czy tak się stanie...? Lektura ta zawiera sporo humoru oraz szkolnych dramatów i to wszystko razem sprawia, że czyta się ją jednym tchem. Powieść ta pomimo niecodziennego i trudnego problemu, mile zaskoczyła Klubowiczów. . Następne spotkanie DKK odbędzie się 13 czerwca 2017. Spotkamy się z bohaterami książki autorki Gayle Forman „Zostań, jeśli kochasz”.

Relacja ze spotkania kwietniowego "Jajecznica na deszczówce" Agata Mańczyk

25 kwietnia 2017 roku w bibliotece przy ul. Jurczyńskiego 30 A w Łodzi odbyło się spotkanie Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książek. Tematem dyskusji była powieść pt.: „Jajecznica na deszczówce ” autorki Agaty Mańczyk. Książka jest powieścią bardzo młodzieżową, opowiadającą o grupie nastolatków jadących na kolonie. Każdy z bohaterów jest inny, posiada inne problemy. W grupie szybko wyróżniają się takie indywidualności, jak Wanda, Szprycha, Klema czy Marita a spośród chłopaków Kajtek, Maks, Zyga, Franek...Lektura ta jest pełna humoru i obfituje w zaskakujące sytuacje, dramatyczne sceny i niesamowite nocne eskapady... Powieść wywarła duże i pozytywne wrażenia na Klubowiczach. Bohaterowie książki bardzo szybko skradli ich sympatię.

Relacja ze spotkania marcowego "Syn złodziejki" Grażyna Bąkiewicz

21 marca 2017 roku w Filii nr 3 MBP Łódź-Widzew odbyło się spotkanie Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książek. Tematem dyskusji była książka pt.: „Syn złodziejki” autorki Grażyny Bąkiewicz. Bohaterem powieści jest piętnastoletni Hieronim Wróbelek. Jego tata zmarł a matka ciągle zmienia miejsce zamieszkania. Ojca zastępuje mu pan Boguś. Jako syn pary łódzkich złodziei nie ma łatwego życia. Fabuła powieści pełna jest ciekawostek, tajemnic i niebezpiecznych momentów. Książkę tę czyta się błyskawicznie. Klubowiczów poruszyła historia Hieronima. Stwierdzili, że lektura uczy młodych ludzi, aby docenili życie jakie mają bo zawsze może być gorzej... Następne spotkanie DKK odbędzie się 25 kwietnia 2017. Omawiać będziemy książkę pt.: „Jajecznica na deszczówce” Agaty Mańczyk.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi