Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Relacja ze spotkania listopadowego "Wywrotka" Kazimierz Szymeczko

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek odbyło się 21 listopada 2017 przy ul. Jurczyńskiego 30 A w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew. Z Klubowiczami omawialiśmy powieść pt. „Wywrotka” Kazimierza Szymeczko. W spotkaniu uczestniczyły 3 osoby. „Wywrotka” to pseudonim głównej bohaterki książki. Dziewczyna ma na imię Basia i jest pełną energii gimnazjalistką, która ściga się na rolkach, aby w ten sposób zarobić na życie. Los nie oszczędzał rodziny Basi. Ojciec dziewczyny w wypadku na kopalni stracił nogę. Nie chciał wracać do pracy i założył swój biznes. Niestety, sam nie mógł się ochronić przed przestępcami, którzy wymuszali na nim haracz. Stał się kozłem ofiarnym policji i trafił do więzienia. Rodzina została skazana na życie z zapomogi i z tego co „dorobi” Basia. Dziewczyna okazała się bardzo zaradną osobą, pomaga emerytom, bierze udział w wyścigach rolkarskich i innych drobnych przedsięwzięciach. Perypetie nastolatki i jej przyjaciół w pewnym momencie zmieniają się w kryminalną intrygę z wartką akcją i bandyckimi pościgami.. Powieść przypadła do gustu naszym Klubowiczom. Napisana prostym językiem w stylu literatury młodzieżowej wywarła duże wrażenie na młodych czytelnikach.

Relacja ze spotkania październikowego"Will Grayson, Will Grayson" John Green, David Levithan

Dnia 24 października w Filii nr 3 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek dla młodzieży (4 osoby). Omawiano książkę „Will Grayson, Will Grayson” autorów John Green David Levithan. Akcja powieści rozgrywa się w Chicago .Tam przecinają się ścieżki dwóch Willów Graysonów. Nazywają się tak samo, ale żyją w zupełnie innych światach. Jeden jest zwykłym nastolatkiem, którego życiową aspiracją jest stać się niewidzialnym dla innych, drugi jest gejem i ma myśli samobójcze. Książka jest emocjonalną plątaniną w której poruszono tematykę homoseksualizmu, miłości, przyjaźni oraz tolerancji. Klubowiczkom, niestety książka nie przypadła do gustu. Zgodnie stwierdziły, że pomimo swej kontrowersyjnej treści czytało się ją jednak szybko i łatwo.. Następne spotkanie DKK odbędzie się 21 listopada 2017 roku. Dyskutować będziemy nad treścią książki Kazimierza Szymeczko „Wywrotka

Relacja ze spotkania wrześniowego "Zołzunie"Marta Fox

Pierwsze po przerwie wakacyjnej spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek odbyło się dnia 26 września 2017. Do dyskusji wybrano powieść polskiej autorki dla młodzieży Marty Fox „Zołzunie”. W spotkaniu uczestniczyło 5 osób. Autorka przedstawiła Klubowiczkom Antoninę w trudnym dla niej momencie życia. Małżeństwo jej rodziców rozpadło się, ojciec wyprowadza się z domu, a mama wyjeżdża do Niemiec. Dziewczynę czekają zmiany: musi opuścić swoje rodzinne miasto, znanych ludzi i miejsca. Najważniejszym jednak aspektem jej życia jest zmiana gimnazjum i tutaj zaczyna się problem. Jak zaadoptuje się Antonina do nowych warunków i jej asymilacji z grupą? Czy Tośka znajdzie w osobach „zołzuń” przyjaciółki? Jak zakończy się cała historia?. Na te pytania i wiele innych grupa Klubowiczek starała się odpowiedzieć. Książka podobała się naszym uczestniczkom. Powieść jest przykładem, gdzie można poszukać rozwiązania nurtujących nastolatków problemów, pomaga nie tylko kształtować postawy, ale przekazuje także pozytywne wartości.

Relacja z Inicjatywy DKK "Dwa serca" Laura Summers

20 czerwca 2017 Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książek spotkali się w przestrzeni publicznej. Miejscem spotkania był plener czyli boisko znajdujące się przed biblioteką (Filia nr 3) na osiedlu Mieszka I. Klubowiczki wybrały do zrealizowania tej inicjatywy książkę Laury Summers pt.: „Dwa serca”. Do dyskusji w interesującej i niezwykłej scenerii na powietrzu spotkały się 3 osoby, aby podjąć ważny i trudny temat jakim jest przeszczep serca. „Dwa serca” zaskoczyły naszych czytelników swoją oryginalnością. To niezwykła opowieść chorej na serce dziewczynki, która ma na imię Becky. Po dwóch latach intensywnego leczenia zyskuje nowe serce, a wraz z nim nowe życie, lecz ciągle dręczy ją pytanie: „...kto jest dawcą organu, dzięki któremu żyje?”. Po transplantacji zaczyna mieć dziwne wizje, wspomnienia swojego dawcy. Becky postanawia rozwikłać tajemnicę swojego nowego serca... Powieść zaskoczyła naszych Młodych Czytelników bardzo pozytywnie, dostarczyła im wiele wzruszeń, silnych emocji i tajemniczości. Przedwakacyjne spotkanie zakończyłyśmy dwoma smutnymi, ale bardzo życiowymi cytatami pochodzącymi z książki: „..by jeden mógł żyć, drugi musi umrzeć...” i „...bo wiecie – ja czekam, aż ktoś umrze...”. Następne spotkanie odbędzie się dopiero 26 września 2017.

Relacja ze spotkania czerwcowego "Zostań, jesli kochasz" Gayle Forman

13 czerwca 2017 zorganizowano w Filii nr 3 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek. W zajęciach udział wzięły 4 osoby. Tematem dyskusji była powieść autorki Gayle Forman „Zostań, jeśli kochasz”. Książka ta to światowy bestseller przetłumaczony na ponad 30 języków. Na jej podstawie powstał wzruszający film. Główna bohaterka – Mia w tragicznym wypadku samochodowym traci najbliższych: brata i rodziców. Dziewczyna jest uwięziona pomiędzy życiem a śmiercią. Nie wie po, której stronie stanąć, na co się zdecydować, co wybrać: życie czy śmierć, śmierć czy życie. Walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. Dziewczyna w śpiączce wspomina swoje życie i przygląda się swoim bliskim: chłopakowi i przyjaciółce... Powieść bardzo spodobała się naszym Klubowiczom, zgodnie stwierdzili, że pozostaje długo w pamięci. Skłania czytelnika do refleksji, wzruszeń i wyborów nad swoim życiem. Główną zaletą powieści jest akcja, która toczy się naprawdę szybko. Następne spotkanie DKK odbędzie się 26 września 2017.

Relacja ze spotkania majowego "Simon oraz inni homo sapiens"Becky Albertalli

23 maja 2017 roku w bibliotece przy ul. Jurczyńskiego 30 A w Łodzi odbyło się spotkanie Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książek. Tematem dyskusji była powieść pt.: „Simon oraz inni Homo Sapiens” autorki Becky Albertalli. Książka jest powieścią młodzieżową, opowiadającą o ukrywającym swoją orientację seksualną szesnastoletnim Simonie. Chłopak ma zgraną paczkę przyjaciół oraz udziela się w kółku teatralnym. Nikt z jego znajomych nie zna prawdy o jego zainteresowaniach płcią przeciwną. Kiedy przypadkiem treść wiadomości napisanej przez niego, wpada w niepowołane ręce, istnieje ryzyko, że jego sekret ujrzy światło dzienne. Czy tak się stanie...? Lektura ta zawiera sporo humoru oraz szkolnych dramatów i to wszystko razem sprawia, że czyta się ją jednym tchem. Powieść ta pomimo niecodziennego i trudnego problemu, mile zaskoczyła Klubowiczów. . Następne spotkanie DKK odbędzie się 13 czerwca 2017. Spotkamy się z bohaterami książki autorki Gayle Forman „Zostań, jeśli kochasz”.

Relacja ze spotkania kwietniowego "Jajecznica na deszczówce" Agata Mańczyk

25 kwietnia 2017 roku w bibliotece przy ul. Jurczyńskiego 30 A w Łodzi odbyło się spotkanie Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książek. Tematem dyskusji była powieść pt.: „Jajecznica na deszczówce ” autorki Agaty Mańczyk. Książka jest powieścią bardzo młodzieżową, opowiadającą o grupie nastolatków jadących na kolonie. Każdy z bohaterów jest inny, posiada inne problemy. W grupie szybko wyróżniają się takie indywidualności, jak Wanda, Szprycha, Klema czy Marita a spośród chłopaków Kajtek, Maks, Zyga, Franek...Lektura ta jest pełna humoru i obfituje w zaskakujące sytuacje, dramatyczne sceny i niesamowite nocne eskapady... Powieść wywarła duże i pozytywne wrażenia na Klubowiczach. Bohaterowie książki bardzo szybko skradli ich sympatię.

Relacja ze spotkania marcowego "Syn złodziejki" Grażyna Bąkiewicz

21 marca 2017 roku w Filii nr 3 MBP Łódź-Widzew odbyło się spotkanie Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książek. Tematem dyskusji była książka pt.: „Syn złodziejki” autorki Grażyny Bąkiewicz. Bohaterem powieści jest piętnastoletni Hieronim Wróbelek. Jego tata zmarł a matka ciągle zmienia miejsce zamieszkania. Ojca zastępuje mu pan Boguś. Jako syn pary łódzkich złodziei nie ma łatwego życia. Fabuła powieści pełna jest ciekawostek, tajemnic i niebezpiecznych momentów. Książkę tę czyta się błyskawicznie. Klubowiczów poruszyła historia Hieronima. Stwierdzili, że lektura uczy młodych ludzi, aby docenili życie jakie mają bo zawsze może być gorzej... Następne spotkanie DKK odbędzie się 25 kwietnia 2017. Omawiać będziemy książkę pt.: „Jajecznica na deszczówce” Agaty Mańczyk.

Relacja ze spotkania lutowego "Wszystko świetnie" Beata Wróblewska

21 lutego 2017 roku odbyło się w bibliotece przy ul. Jurczyńskiego 30 A w Łodzi spotkanie Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książek. Tematem dyskusji była powieść pt.: Wszystko świetnie” autorki Beaty Wróblewskiej. Książka jest powieścią bardzo rodzinną, opowiada o losach trzech sióstr: Anulki, Klary i Malwiny. Klara to uczennica gimnazjum, której podobają się kolczyki w uszach. Ma już dwa, ale nie zaszkodzi trzeci... Malwina to najstarsza z sióstr czeka na ogłoszenie wyników z matury, jej marzeniem jest studiować skandynawistykę... Odnosi wrażenie, że wszystko jej się wymyka z rąk. Anula najmłodsza z sióstr ma 4 lata żyje w świecie oglądanych baśni, stając się ich bohaterką. Bardzo łatwo nawiązuje kontakty i wciela się w różne postacie... Jednak powieść nie wywarła dużego wrażenia na Klubowiczach, została napisana prostym językiem, który ma swoje blaski i cienie.

Relacja ze spotkania styczniowego "Dziewczyna z drużyny" Miranda Kenneally

10 stycznia 2017 roku w Filii nr 3 zorganizowano spotkanie Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki. W dyskusji udział wzięły 3 osoby. Omawialiśmy książkę pt.: „Dziewczyna z drużyny” Mirandy Kenneally. Jest to powieść opowiadająca o młodzieńczych marzeniach. Główną bohaterką książki jest Jordan Woods. Dziewczyna nie myśli o miłości, dla niej istnieje tylko futbol. Do czasu gdy w szkole pojawia się nowy uczeń- Tyler Green. Chłopak gra lepiej w futbol i przyprawia Jordan o szybkie bicie serca. Bohaterka obawia się, że chłopak odbierze jej funkcję kapitana drużyny oraz złamie serce. Klubowiczom spodobała się powieść Mirandy Kenneally. Zgodnie stwierdzili, że napisana została prostym, młodzieżowym językiem.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi