Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Relacja ze spotkania wrześniowego "#me" Joanna Fabicka

26 września 2018 odbyło się w naszej bibliotece Filii nr 53 w Łodzi pierwsze po wakacjach spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek. Omawialiśmy książkę autorki Joanny Fabickiej pt.: #me”. W spotkaniu uczestniczyły 3 osoby. Powieść podobała się wszystkim zgromadzonym. Główną bohaterką jest dziewczyna 15 – letnia, która ma na imię Sara. Dziewczyna przeżywa dramat. Na swojej drodze napotyka liczne trudnne problemy życiowe m. im.in.: alkoholizm matki, komplikacje w szkole, rozwód rodziców, brak akceptacji samej siebie, pierwsza miłość itp. Na co dzień Sara wysłuchuje od matki życiowych rad, że warto zapalić trawkę, wcześnie stracić dziewictwo. Jak uważa mama jest to sposób na zdobycie przyjaciół. Matka jest osobą, która na każdym kroku strofuje swoją córkę, że nie powinna tyle jeść, bo jest gruba.... Przełom następuje, gdy

pijana matka potrąca samochodem człowieka, wtedy Sara podejmuję walkę o siebie.... Następne spotkanie odbędzie się już niedługo, bo 25 października 2018. Rozmawiać będziemy na temat powieści Edyty Świętek „Bańki mydlane”. Zapraszamy serdecznie Start godz. 15:00

Spotkanie czerwcowe "Zapałka na zakręcie" Krystyna Siesicka

Ostatnie spotkanie przed wakacjami Dyskusyjnego Klubu Książek odbyło się w Bibliotece Miejskiej w Łodzi przy ul. Jurczyńskiego 30 A . W imprezie uczestniczyło 5 osób. Omawialiśmy znaną i lubianą przez młodzież autorkę Krystynę Siesicką oraz jej utwór „Zapałka na zakręcie”. Powieść spodobała się naszym Klubowiczkom, przedstawia sprawy ważne i niełatwe o skomplikowanym języku uczuć. Jest to interesującą książka opowiadająca o pierwszej miłości tej najbardziej emocjonującej i niepewnej. Główna bohaterka o imieniu Mada poznaje chłopaka, który jest inny od wszystkich dotychczas jej znanych: jest samotny i bardzo tajemniczy. Nie lubi opowiadać o sobie, a szczególnie o swojej przyszłości...

Relacja ze spotkania majowego ""Ewelina i czarny Ptak" Grzegorz Gortrat

Dnia 22 maja 2018 spotkali się Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książek. Tym razem zmierzyłyśmy się z książką Grzegorza Gortata „Ewelina i Czarny Ptak”. W spotkaniu uczestniczyły 4 osoby. Po śmierci matki 9-letnia Ewelina zostaje zupełnie sama, zdana na łaskę obcych nieżyczliwych ludzi. Zgodnie z wolą ojca dziewczynka w ciągu 7 dni musi wybrać swojego prawnego opiekuna. O jej względy zabiegają – dyrektorka sierocińca, pani Bruber, adwokat Vincent Krammer, pastor Martin oraz doktor Sobel, którzy nie cofną się przed niczym, by zawładnąć majątkiem dziewczynki. I kiedy wydaje się, że już nic i nikt nie obroni Eweliny przed ludzką chciwością, nad jej domem zaczyna krążyć Czarny Ptak, a w miasteczku zjawia się dziwna postać – pan Rukkman. Książka ma niesamowity nastrój nawiązujący do powieści grozy, bohaterowie są świetnie sportretowani oraz wszechobecna magia to niewątpliwe atuty tej książki..

Relacja ze spotkania kwietniowego "Gdy krzywe jest proste" Edward Zymas

20 marca 2018 o godz. 16:00 odbyło się w Filii nr 53 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek. Do dyskusji tym razem wybrałyśmy książkę niemieckiej autorki Jana Frey pt.: „Odlot na samo dno”. W spotkaniu uczestniczyło 5 osób. Główna bohaterka Marie to nastolatka, która zmaga się z uzależnieniem od narkotyków. Książka oparta jest na faktach i ukazuje co narkotyki potrafią zdziałać z człowiekiem. Jak się od nich uzależnia fizycznie i psychicznie. A zaczyna się tak niewinnie od wzięcia „zwykłego dropsa”, żeby się lepiej poczuć... Powieść spodobała się naszym Klubowiczom. Jak stwierdzili lektura jest bardzo ciekawa i przeczytali ją w jeden dzień. Pomimo, że autorka podejmuje trudne problemy i tematykę uzależnienia od narkotyków została oceniona bardzo wysoko.

Relacja ze spotkania marcowego "Odlot na samo dno" Jana Frey

20 marca 2018 o godz. 16:00 odbyło się w Filii nr 53 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek. Do dyskusji tym razem wybrałyśmy książkę niemieckiej autorki Jana Frey pt.: „Odlot na samo dno”. W spotkaniu uczestniczyło 5 osób. Główna bohaterka Marie to nastolatka, która zmaga się z uzależnieniem od narkotyków. Książka oparta jest na faktach i ukazuje co narkotyki potrafią zdziałać z człowiekiem. Jak się od nich uzależnia fizycznie i psychicznie. A zaczyna się tak niewinnie od wzięcia „zwykłego dropsa”, żeby się lepiej poczuć... Powieść spodobała się naszym Klubowiczom. Jak stwierdzili lektura jest bardzo ciekawa i przeczytali ją w jeden dzień. Pomimo, że autorka podejmuje trudne problemy i tematykę uzależnienia od narkotyków została oceniona bardzo wysoko.

Relacja ze spotkania lutowego "Teatr Niewidzialnych Dzieci" Marcin Szczygielski

20 lutego 2018 w Bibliotece Miejskiej w Łodzi Filia nr 53 przy ul. Jurczyńskiego 30 A odbyło się w tym roku drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek. Do dyskusji wybraliśmy książkę dobrze nam znanego autora Marcina Szczygielskiego pt.: Teatr Niewidzialnych Dzieci”. W spotkaniu uczestniczyły 4 osoby. Powieść „Teatr Niewidzialnych Dzieci” przedstawia losy 10-letniego Michała Szymczyka, chłopca, który od trzeciego roku życia mieszka w domach dziecka. Autor bardzo realistycznie prezentuje obraz życia małego Michała, ale również uwikłania jednostki w obowiązujący w nich system opieki. Czytelnik nie tylko poznaje realia instytucji, ale też poznaje jaki wpływ wywierały na psychikę wychowanków i jak wpływały na kształtowanie się ich osobowości. Nasi Klubowicze poznali historię schyłku komunizmu w Polsce. Poznali pojęcia znaczące dla tamtego okresu m.in.: ZOMO, komunizm, kartki na żywność, „Solidarność”, stan wojenny itp. Jak stwierdzili książka trudna w odbiorze jednak bardzo ważna ze względu na temat jaki porusza. Napisana ciekawym językiem, momentami śmieszna i wzruszająca do łez.

Relacja ze spotkania styczniowego "Wszystkie lajki Marczuka" Paweł Beręsewicz

Dnia 23 stycznia 2018 w Bibliotece Miejskiej w Łodzi nr 53 przy ul. Jurczyńskiego 30 A odbyło się po raz pierwszy w tym roku spotkanie młodzieży w ramach Dyskusyjnego Klubu Książek. Na spotkanie przybyły 4 osoby. Omawialiśmy świetną książkę pt.: „Wszystkie lajki Marczuka” – Pawła Beręsewicza. Powieść podejmuje trudne tematy: lata okupacji i czasy współczesne. W Gimnazjum zostaje ogłoszony konkurs na projekt polegający na spopularyzowaniu postaci miejscowego bohatera. Kim jest Jan Marczuk? Pisarzem science-fiction, doradcą piosenkarki Lady Gagi do spraw koloru paznokci, pionierem ekologii? Interesują się nim wszyscy Adam i didżej Koniu, dyrektor a nawet Kuratorium Oświaty. Cała Polska huczy od plotek o bohaterze Choszczówki... Nasi Klubowicze zapartym tchem opowiadali o swoich wrażeniach po przeczytaniu książki. Odpowiadali na szereg nurtujących ich pytań: czy kłamstwa mogą służyć dobrym celom? Co się wtedy dzieje? Co to jest zaufanie? Co to takiego empatia? Jednak samo sedno całej tej wyjątkowej historii zawarte jest na ostatnich stronach powieści. A już niedługo odbędzie się kolejne spotkanie DKK. 20 lutego 2018 będziemy dyskutować na temat książki Marcina Szczygielskiego pt.: „Teatr Niewidzialnych Dzieci”.

Relacja ze spotkania grudniowego "Bezdomny ptak" Gloria Whelan

Dnia 7 grudnia 2017 po raz ostatni w tym roku spotkali się Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książek. Wybraliśmy do dyskusji wyjątkową powieść Glorii Whelan pt.: Bezdomny ptak”. W spotkaniu uczestniczyły 3 osoby. Powieść jest laureatką National Book Award czyli jednej z prestiżowych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych. Trzynastoletnia dziewczynka o imieniu Koli, jak wiele innych jej koleżanek zostaje wydana za mąż. Nikt nie spodziewa się, że chłopiec, na którego padł wybór jej rodziców, jest nieuleczalnie chory. Wkrótce Koli założy białe szaty wdowy, jednak jej życie całkowicie się odmieni... Ta wnikliwie pięknie napisana powieść o uczuciach naszym Klubowiczom bardzo się podobała. Jak powiedzieli, książkę czytali nie tylko oni sami, lecz polecili ją swoim rodzicom. Wszyscy zadawaliśmy sobie pytania jak można poślubić chłopaka w wieku 13 lat, jak to jest zostać wdową po paru tygodniach małżeństwa w wieku 13 lat i wreszcie nie wyobrażaliśmy sobie nie uczyć się pisania lub czytania. Książka przepiękna, wzruszająca i pełna nadziei na lepsze jutro.

Relacja ze spotkania listopadowego "Wywrotka" Kazimierz Szymeczko

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek odbyło się 21 listopada 2017 przy ul. Jurczyńskiego 30 A w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew. Z Klubowiczami omawialiśmy powieść pt. „Wywrotka” Kazimierza Szymeczko. W spotkaniu uczestniczyły 3 osoby. „Wywrotka” to pseudonim głównej bohaterki książki. Dziewczyna ma na imię Basia i jest pełną energii gimnazjalistką, która ściga się na rolkach, aby w ten sposób zarobić na życie. Los nie oszczędzał rodziny Basi. Ojciec dziewczyny w wypadku na kopalni stracił nogę. Nie chciał wracać do pracy i założył swój biznes. Niestety, sam nie mógł się ochronić przed przestępcami, którzy wymuszali na nim haracz. Stał się kozłem ofiarnym policji i trafił do więzienia. Rodzina została skazana na życie z zapomogi i z tego co „dorobi” Basia. Dziewczyna okazała się bardzo zaradną osobą, pomaga emerytom, bierze udział w wyścigach rolkarskich i innych drobnych przedsięwzięciach. Perypetie nastolatki i jej przyjaciół w pewnym momencie zmieniają się w kryminalną intrygę z wartką akcją i bandyckimi pościgami.. Powieść przypadła do gustu naszym Klubowiczom. Napisana prostym językiem w stylu literatury młodzieżowej wywarła duże wrażenie na młodych czytelnikach.

Relacja ze spotkania październikowego"Will Grayson, Will Grayson" John Green, David Levithan

Dnia 24 października w Filii nr 3 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek dla młodzieży (4 osoby). Omawiano książkę „Will Grayson, Will Grayson” autorów John Green David Levithan. Akcja powieści rozgrywa się w Chicago .Tam przecinają się ścieżki dwóch Willów Graysonów. Nazywają się tak samo, ale żyją w zupełnie innych światach. Jeden jest zwykłym nastolatkiem, którego życiową aspiracją jest stać się niewidzialnym dla innych, drugi jest gejem i ma myśli samobójcze. Książka jest emocjonalną plątaniną w której poruszono tematykę homoseksualizmu, miłości, przyjaźni oraz tolerancji. Klubowiczkom, niestety książka nie przypadła do gustu. Zgodnie stwierdziły, że pomimo swej kontrowersyjnej treści czytało się ją jednak szybko i łatwo.. Następne spotkanie DKK odbędzie się 21 listopada 2017 roku. Dyskutować będziemy nad treścią książki Kazimierza Szymeczko „Wywrotka

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi