Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Relacja ze spotkania lutowego "Sto godzin nocy" Anna Woltz

Dnia 27 lutego 2020 odbyło się przy ul. Jurczyńskiego 30 A kolejne spotkanie DKK. Dyskutowaliśmy na temat książki pt.:"Sto godzin nocy" Anna Woltz. W spotkaniu uczestniczyły 4 osoby. Powieść opowiada o 14 letniej dziewczynie Emilii December de Wit, która wykupuje bilet na samolot i planuje ucieczkę po skandalu jaki rozpętał jej własny ojciec. Wyjeżdża do Nowego Jorku i musi zmierzyć się nie tylko z burzą w sercu, ale również wielkim żywiołem jaki jest huragan Sandy. Klubowiczom bardzo spodobała się powieść.

Relacja ze spotkania styczniowego 2020 "13 powodów" Jay Asher

Dnia 30 stycznia 2020 spotkali się Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książek. Udział wzięły cztery osoby. Rozmawialiśmy na temat książki pt: „13 powodów” autora Jay Asher. Głównym bohaterem powieści „13 powodów” jest Clay Jensen - nastolatek, który pewnego dnia znajduje przed domem tajemniczą przesyłkę. Nie spodziewał się otrzymać jakiejkolwiek paczki. Jednak prawdziwym zaskoczeniem jest dopiero zawartość tego nieoczekiwanego pakunku. W środku bowiem Clay znajduje kilka kaset magnetofonowych. Kilka tygodni wcześniej klasowa koleżanka Claya - Hannah Baker popełniła samobójstwo. Ten dramatyczny krok wywołał szok wśród uczniów szkoły oraz członków lokalnej społeczności. Jedną z osób, które najmocniej odczuły utratę Hannah był właśnie Clay. Chłopak bowiem sympatyzował z Hannah, jednak nie odważył się wyznać tego, co do niej czuje. A teraz było już za późno, by powiedzieć jej cokolwiek. Za to Hannah chciała powiedzieć jeszcze wiele i to właśnie po swojej śmierci. Nagrała kilka kaset, na których szczegółowo wyjaśniła powody swego desperackiego czynu. Na każdej stronie kasety był jeden powód. A każdy powód oznaczał inną osobę. „13 powodów” jest książką młodzieżowa. Poruszone w niej trudne tematy są ponadczasowe. Problemy przedstawione przez główną bohaterkę rujnują jej świat, burzą porządek codziennego życia. Powieść Jaya Ashera zawiera ważne przesłanie. Możemy nawet nie mieć świadomości, jaki jest nasz wpływ na drugiego człowieka. Nie wiemy, w jakim momencie życia się on znajduje, i nie wiemy, jak ważne może być dla niego to, co zrobimy lub nie. Każde nasze zachowanie, które wydaje nam się nieznaczące, może się liczyć dla tej osoby najbardziej na świecie. Część osób, która była powodami śmierci Hannah, z pewnością nie miała zamiaru jej zranić. Podobnie jak Clay, mogli nie mieć nawet świadomości, że odgrywają w jej życiu jakąś znaczącą rolę. A jednak ich okrucieństwo, obojętność, arogancja doprowadziły do śmierci Hannah. Lektura zmusza nas do myślenia nad tym, jaki wpływ na otoczenie ma nasze zachowanie. Książka pokazuje jak bardzo wrażliwe na krytykę są osoby młode, dopiero wkraczające w świat dorosłości

 

Relacja ze spotkania grudniowego "Niechciana" Barbara Kosmowska

Dnia 19 grudnia 2019 po raz ostatni w roku kalendarzowym spotkał się Dyskusyjny Klub Książki. W spotkaniu uczestniczyły 4 osoby. Dyskutowaliśmy nad powieścią Barbary Kosmowskiej "Niechciana"

Powieść bardzo podobała się naszym Klubowiczom. "Niechciana" to, niestety historia jakich wiele w życiu. Nastolatka zachodzi w ciążę, okazuję się, że nie ma wsparcia u swoich rodziców i nie może liczyć na pomoc przyjaciół. Kasia musi sama stawić czoło licznym problemom: ojciec przyszłego dziecka nie przyznaje się do znajomości z dziewczyną, w szkole jest obiektem zainteresowania. Książka przedstawia ważne aspekty życia, zmusza do poznawania siebie i potrzebie podjęcia najtrudniejszej decyzji, która nie pyta, ile masz lat...

Relacja z Inicjatywy w ramach projektu DKK Był sobie pies

Dnia 13 grudnia 2019 w ramach Inicjatywy w ramach projektu DKK odbyło się spotkanie w przestrzeni publicznej na terenie pizzerii Da Grasso w Łodzi. W spotkaniu uczestniczyły 4 osoby. Klubowicze omawiali książkę pt.:"Był sobie pies" W. Bruce Cameron. Książka wszystkim się spodobała, otrzymała wysoką ocenę od naszych uczestników. Jest to piękna opowieść o uczuciach i wyjątkowej historii psa, który ma na imię Baileyu. Bohater książki Baileyu występuje w roli samego narratora, wpaja swoim właścicielom takie wartości jak miłość, pogodę ducha, wierność oraz przywiązanie do swojego właściciela.  Ta ciepła powieść chwyta każdego czytelnika za serce. Autor porusza wiele wątków m.in.: cierpienia, braku odpowiedzialności i umierania. Piękna powieść doczekała się również ekranizacji. 

Relacja ze spotkania listopadowego "Mój Adam" Ewa Nowak

Dnia 28 listopada 2019 spotkali się Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książek. Udział wzięły cztery osoby. Książka pt. „Mój Adam” Ewy Nowak opisuje kilka różnych historii na temat miłosnych rozterek. Każda z nich ma inną problematykę i opowiada o nieszczęśliwych miłościach: 12 opowiadań, 12 historii o dziewczynach w różnym wieku. Mieszkają w zwyczajnych miastach, ale różnią się tylko tym, że pochodzą z różnych rodzin, inaczej zostały wychowane. Wartości takie jak : miłość, przyjaźń, czy problemy w rodzinie są poruszane przez autorkę. Twórczyni pisze o trudnych tematach, o nastolatkach zbuntowanych i ich problemach życiowych, o prawdziwych miłościach i życiu. Klubowiczki dzieliły się swoimi wrażeniami po przeczytaniu opowiadań. Ujęło nas to, że Ewa Nowak tak wiele potrafi przekazać w tak krótkiej formie. Wcale nie miałyśmy wrażenia, że utwory są za krótkie. Kończą się w idealnym momencie zostawiając czytelnika z przemyśleniami i wnioskami, jakie można wyciągnąć z danego opowiadania. Przy wielu opowiadaniach musiałyśmy poważnie się zastanowić jak byśmy w podobnej sytuacji postąpiły, jaką drogę byśmy wybrały. Bardzo spodobało nam się to, że pisarka zastosowała pierwszoosobowy typ narracji oraz umiała dobrać odpowiedni styl mówienia zależny od wieku lub sytuacji rodzinnej bohaterki. Książkę bardzo lekko się czyta i wywołuje ona niesamowite emocje. Z chęcią wrócimy do tej książki, jak i innych dzieł tej autorki.

Relacja ze spotkania październikowego Iga Wiśniewska "Nocny motyl"

Dnia 24 października 2019 odbyło się spotkanie DKK, w którym uczestniczyły 4 osoby. Dyskutowaliśmy na temat książki polskiej autorki Igi Wiśniewskiej pt.: "Nocny motyl". Powieść opowiada o dziewczynie, którą  od dziecka nazywano "księżniczką". Swoją urodą zachwycała wszystkich. Po śmierci ukochanego ojca postanowiła spróbować swoich sił w modelingu. Na przekór swojej matki podpisała kontrakt ze słynnym projektantem mody. Niestety, praca wymaga od niej pewnych wyrzeczeń, które sprawiają, że odsuwa się od rodziny, przyjaciół i chłopaka. Pojawia się w jeż życiu, anoreksja, narkotyki, stany psychiczne, depresja a na końcu okres terapii w szpitalu. Klubowiczom bardzo spodobała się powieść, jak sami powiedzieli "porwała ich do czytania". Książkę czyta się z przyjemnością i dosyć szybko. Sama powieść jest przestrogą , aby nie podejmować decyzji zbyt pochopnie. Warto mieć przy sobie kochającą rodzinę i przyjaciół, na których można zawsze polegać.

Na następne spotkanie zapraszamy 28 listopada 2019 o godz. 15:30

Relacja ze spotkania czerwcowego "Przyjaciel z szafy" A. F. Harrold

Dnia 13 czerwca 2019 odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie DKK. Rozmawialiśmy o książce pt.: "Przyjaciel z szafy" A. F. Harrold. W spotkaniu uczestniczyły 3 osoby. 

 Powieść bardzo spodobała się naszym Klubowiczom. Jest to piękna opowieść o przyjaźni Amandy i Rudgera, utracie oraz sile wyobraźni. Dodatkowo książka została wzbogacona fantastycznymi i kolorowymi ilustracjami angielskiej ilustratorki Emily Gravett. Nasi Klubowicze stwierdzili, że powieść została przesycona walką pomiędzy siłami dobra i zła, łączy w sobie grozę oraz przekazuje młodemu czytelnikowi mądre przesłanie: miłość, empatię i poświęcenie.

Relacja ze spotkania "Niedokończony eliksir nieśmiertelności" Katarzyna Majgier

Dnia 23 maja 2019 odbyło się spotkanie DKK. Rozmawialiśmy na temat książki pt.: "Niedokończony eliksir nieśmiertelności" polskiej autorki dla dzieci i młodzieży Katarzyna Majgier. W spotkaniu uczestniczyło 7 osób. Powieść bardzo spodobała się naszym Klubowiczom uznali ją za mądrą i zabawną ale również za bardzo tajemniczą. Książka wciąga młodego czytelnika, uczy i udowadnia. Pokazuje jak zachowują się osoby dorosłe i dlaczego nie zauważają swoich wad. Wciągająca powieść autorki mówi o tym, że choć mija wiele lat, świat wcale tak bardzo się nie zmienia. Za to człowiek zawsze może się zmienić i odczarować swoje życie.   

 

Relacja ze spotkania marcowego "Czarne jeziora" Dorota Suwalska

Dnia 28 marca 2019 odbyło się w Filii nr 53 kolejne spotkanie DKK. Uczestniczyło w nim 5 osób. Do dyskusji wybraliśmy książkę autorki Doroty Suwalskiej "Czarne jeziora". Książka pisarki to dynamiczna i świetnie napisana powieść. Opowiada o nastoletniej Magdzie, która w świecie słów czuje się lepiej niż w realu. Dziewczyna jest uzdolniona literacko. Powieść dotyczy osób zarażonych wirusem HIV szczególnie nastolatków lub dzieci... Klubowiczom spodobała się książka, jak sami powiedzieli jest to powieść którą "połyka się w jeden wieczór". Niesamowicie poruszająca i ważna we współczesnym świecie.

Relacja ze spotkania styczniowego "Młody Sherlock Holmes: lodowe ostrze" - Andrew Lane

Dnia 28 lutego 2019 roku spotkali się Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książek. Wybraliśmy do dyskusji powieść Andrew Lane pt. „Młody Sherlock Holmes. Lodowe ostrze”. W spotkaniu uczestniczyło 7 osób. Wiktoriańska Anglia, czternastoletni Sherlock po raz kolejny musi rozwikłać kryminalną zagadkę. Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych wyrusza do Londynu. Tym razem jego przygoda rozpoczyna się w klubie Diogenes – trafia tam na zaproszenie starszego brata. Gościnny pokój w którym się umówili staje się miejscem zbrodni. Mycroft otwiera mu drzwi z nożem w ręku, wewnątrz znajdują się zwłoki nieznajomego mężczyzny. Ze względu na niepodważalne zdaniem policji dowody – dyplomata zostaje oskarżony o morderstwo. Sherlock wraz ze swoim opiekunem – tropicielem przestępców postanawia oczyścić brata z zarzutów i przywrócić mu dobre imię. Szybko udaje się im ustalić jak do tego doszło i czym było narzędzie zbrodni. Pozostaje jednak pytanie: dlaczego ktoś chciałby wrobić Mycroft’a w morderstwo? Śledztwo którego podejmuje się Sherlock na własną rękę uruchamia łańcuch nieoczekiwanych wydarzeń i będzie miało swój finał w Rosji. Na nieznanym terenie chłopiec będzie musiał wykorzystać całą wiedzę przekazaną mu przez Amyusa Crowe’a i swoje zdolności spostrzegawcze. Młody detektyw potrafi logicznie myśleć wręcz perfekcyjnie opanował metodę dedukcji, ale będzie się musiał jeszcze wiele nauczyć. Książkę czytało się szybko, ponieważ dla uczestników okazała się bardzo ciekawa. Rozgorzała dyskusja między Klubowiczami nad tym czy wszystkim udało się wyjaśnić zagadkę morderstwa.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi