Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Relacja z Inicjatywy DKK "Dwa serca" Laura Summers

20 czerwca 2017 Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książek spotkali się w przestrzeni publicznej. Miejscem spotkania był plener czyli boisko znajdujące się przed biblioteką (Filia nr 3) na osiedlu Mieszka I. Klubowiczki wybrały do zrealizowania tej inicjatywy książkę Laury Summers pt.: „Dwa serca”. Do dyskusji w interesującej i niezwykłej scenerii na powietrzu spotkały się 3 osoby, aby podjąć ważny i trudny temat jakim jest przeszczep serca. „Dwa serca” zaskoczyły naszych czytelników swoją oryginalnością. To niezwykła opowieść chorej na serce dziewczynki, która ma na imię Becky. Po dwóch latach intensywnego leczenia zyskuje nowe serce, a wraz z nim nowe życie, lecz ciągle dręczy ją pytanie: „...kto jest dawcą organu, dzięki któremu żyje?”. Po transplantacji zaczyna mieć dziwne wizje, wspomnienia swojego dawcy. Becky postanawia rozwikłać tajemnicę swojego nowego serca... Powieść zaskoczyła naszych Młodych Czytelników bardzo pozytywnie, dostarczyła im wiele wzruszeń, silnych emocji i tajemniczości. Przedwakacyjne spotkanie zakończyłyśmy dwoma smutnymi, ale bardzo życiowymi cytatami pochodzącymi z książki: „..by jeden mógł żyć, drugi musi umrzeć...” i „...bo wiecie – ja czekam, aż ktoś umrze...”. Następne spotkanie odbędzie się dopiero 26 września 2017.

Relacja ze spotkania czerwcowego "Zostań, jesli kochasz" Gayle Forman

13 czerwca 2017 zorganizowano w Filii nr 3 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek. W zajęciach udział wzięły 4 osoby. Tematem dyskusji była powieść autorki Gayle Forman „Zostań, jeśli kochasz”. Książka ta to światowy bestseller przetłumaczony na ponad 30 języków. Na jej podstawie powstał wzruszający film. Główna bohaterka – Mia w tragicznym wypadku samochodowym traci najbliższych: brata i rodziców. Dziewczyna jest uwięziona pomiędzy życiem a śmiercią. Nie wie po, której stronie stanąć, na co się zdecydować, co wybrać: życie czy śmierć, śmierć czy życie. Walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. Dziewczyna w śpiączce wspomina swoje życie i przygląda się swoim bliskim: chłopakowi i przyjaciółce... Powieść bardzo spodobała się naszym Klubowiczom, zgodnie stwierdzili, że pozostaje długo w pamięci. Skłania czytelnika do refleksji, wzruszeń i wyborów nad swoim życiem. Główną zaletą powieści jest akcja, która toczy się naprawdę szybko. Następne spotkanie DKK odbędzie się 26 września 2017.

Relacja ze spotkania majowego "Simon oraz inni homo sapiens"Becky Albertalli

23 maja 2017 roku w bibliotece przy ul. Jurczyńskiego 30 A w Łodzi odbyło się spotkanie Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książek. Tematem dyskusji była powieść pt.: „Simon oraz inni Homo Sapiens” autorki Becky Albertalli. Książka jest powieścią młodzieżową, opowiadającą o ukrywającym swoją orientację seksualną szesnastoletnim Simonie. Chłopak ma zgraną paczkę przyjaciół oraz udziela się w kółku teatralnym. Nikt z jego znajomych nie zna prawdy o jego zainteresowaniach płcią przeciwną. Kiedy przypadkiem treść wiadomości napisanej przez niego, wpada w niepowołane ręce, istnieje ryzyko, że jego sekret ujrzy światło dzienne. Czy tak się stanie...? Lektura ta zawiera sporo humoru oraz szkolnych dramatów i to wszystko razem sprawia, że czyta się ją jednym tchem. Powieść ta pomimo niecodziennego i trudnego problemu, mile zaskoczyła Klubowiczów. . Następne spotkanie DKK odbędzie się 13 czerwca 2017. Spotkamy się z bohaterami książki autorki Gayle Forman „Zostań, jeśli kochasz”.

Relacja ze spotkania kwietniowego "Jajecznica na deszczówce" Agata Mańczyk

25 kwietnia 2017 roku w bibliotece przy ul. Jurczyńskiego 30 A w Łodzi odbyło się spotkanie Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książek. Tematem dyskusji była powieść pt.: „Jajecznica na deszczówce ” autorki Agaty Mańczyk. Książka jest powieścią bardzo młodzieżową, opowiadającą o grupie nastolatków jadących na kolonie. Każdy z bohaterów jest inny, posiada inne problemy. W grupie szybko wyróżniają się takie indywidualności, jak Wanda, Szprycha, Klema czy Marita a spośród chłopaków Kajtek, Maks, Zyga, Franek...Lektura ta jest pełna humoru i obfituje w zaskakujące sytuacje, dramatyczne sceny i niesamowite nocne eskapady... Powieść wywarła duże i pozytywne wrażenia na Klubowiczach. Bohaterowie książki bardzo szybko skradli ich sympatię.

Relacja ze spotkania marcowego "Syn złodziejki" Grażyna Bąkiewicz

21 marca 2017 roku w Filii nr 3 MBP Łódź-Widzew odbyło się spotkanie Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książek. Tematem dyskusji była książka pt.: „Syn złodziejki” autorki Grażyny Bąkiewicz. Bohaterem powieści jest piętnastoletni Hieronim Wróbelek. Jego tata zmarł a matka ciągle zmienia miejsce zamieszkania. Ojca zastępuje mu pan Boguś. Jako syn pary łódzkich złodziei nie ma łatwego życia. Fabuła powieści pełna jest ciekawostek, tajemnic i niebezpiecznych momentów. Książkę tę czyta się błyskawicznie. Klubowiczów poruszyła historia Hieronima. Stwierdzili, że lektura uczy młodych ludzi, aby docenili życie jakie mają bo zawsze może być gorzej... Następne spotkanie DKK odbędzie się 25 kwietnia 2017. Omawiać będziemy książkę pt.: „Jajecznica na deszczówce” Agaty Mańczyk.

Relacja ze spotkania lutowego "Wszystko świetnie" Beata Wróblewska

21 lutego 2017 roku odbyło się w bibliotece przy ul. Jurczyńskiego 30 A w Łodzi spotkanie Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książek. Tematem dyskusji była powieść pt.: Wszystko świetnie” autorki Beaty Wróblewskiej. Książka jest powieścią bardzo rodzinną, opowiada o losach trzech sióstr: Anulki, Klary i Malwiny. Klara to uczennica gimnazjum, której podobają się kolczyki w uszach. Ma już dwa, ale nie zaszkodzi trzeci... Malwina to najstarsza z sióstr czeka na ogłoszenie wyników z matury, jej marzeniem jest studiować skandynawistykę... Odnosi wrażenie, że wszystko jej się wymyka z rąk. Anula najmłodsza z sióstr ma 4 lata żyje w świecie oglądanych baśni, stając się ich bohaterką. Bardzo łatwo nawiązuje kontakty i wciela się w różne postacie... Jednak powieść nie wywarła dużego wrażenia na Klubowiczach, została napisana prostym językiem, który ma swoje blaski i cienie.

Relacja ze spotkania styczniowego "Dziewczyna z drużyny" Miranda Kenneally

10 stycznia 2017 roku w Filii nr 3 zorganizowano spotkanie Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki. W dyskusji udział wzięły 3 osoby. Omawialiśmy książkę pt.: „Dziewczyna z drużyny” Mirandy Kenneally. Jest to powieść opowiadająca o młodzieńczych marzeniach. Główną bohaterką książki jest Jordan Woods. Dziewczyna nie myśli o miłości, dla niej istnieje tylko futbol. Do czasu gdy w szkole pojawia się nowy uczeń- Tyler Green. Chłopak gra lepiej w futbol i przyprawia Jordan o szybkie bicie serca. Bohaterka obawia się, że chłopak odbierze jej funkcję kapitana drużyny oraz złamie serce. Klubowiczom spodobała się powieść Mirandy Kenneally. Zgodnie stwierdzili, że napisana została prostym, młodzieżowym językiem.

Relacja ze spotkania grudniowego "Czarne Serce" Elisa Puricelli Guerra

W świątecznym nastroju dnia 20 grudnia w bibliotece przy ul. Jurczyńskiego 30 A odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek. Udział wzięło 6 osób. Klubowiczki rozmawiały na temat książki pt. „Czarne Serce” włoskiej autorki dla młodzieży Elisy Puricelli Guerra.

Bohaterką powieści jest Viola, która jest zwykłą nastolatką i lubiacą spędzać dużo czasu  na czytaniu. Swoją ulubioną powieść nosi na lekcje i tam czyta, żeby nie zamartwiać się zniknięciem jednej z trzech ciotek, z którymi mieszka, znanej jako Cornelia Wyndham – sławna autorka książek dla dzieci. I tak właśnie zaczynają się poszukiwania Cornelii przez media, policję, ale i Violę oraz tajemniczego Narcissusa. Zakończenie całej historii było tak zaskakujące, że aż wydawało się niemożliwe...

Klubowiczki stwierdziły, że powieść jest godna polecenia. Czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Dodatkowym atutem książki było wprowadzenie elementów fantastyki, które nadawały powieści wiele tajemniczości i nieprzewidzianych zwrotów akcji. Na końcu spotkania nasze Klubowiczki otrzymały upominki świąteczne.

Relacja ze spotkania listopadowego "Nawijka na skajpie" Agnieszka Tyszka

29 listopada 2016 roku w Filii nr 3 zorganizowano spotkanie Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki. W dyskusji udział wzięły 3 osoby. Omawialiśmy książkę pt.: „Nawijka na skajpie” Agnieszki Tyszki - autorki, która gościła w tym roku w naszej bibliotece. Główną bohaterką książki jest dziewczyna o imieniu Amanda, która spotyka Nawojkę, pierwszą studentkę w dziejach Akademii Krakowskiej. Nawojka jest gotowa oddać dla studiów wszystko, natomiast dla Amandy to następna przygoda w życiu. Zderzenie dwóch światów wywołuje wiele pytań, na które Klubowicze chętnie odpowiadali: Co to znaczy mieć marzenia? Jaką cenę ponosi człowiek za ich spełnienie?, Czy skajp może być kołem ratunkowym we współczesnym świecie? Kim jest osoba, która nigdy się nie poddaje w życiu? Klubowicze stwierdzili, że książka nie należy do najbardziej

udanych powieści autorki. Spodziewali się powieści lepszej i po skończeniu odczuwali lekki niedosyt. Jednak wielką zaletą powieści jest to, że pisarka zwróciła szczególną uwagę na głębię relacji, jaka jest przyjaźń pomiędzy dwiema dziewczynami.

Relacja ze spotkania październikowa "Możesz wybrać, kogo chcesz pożreć" Dorota Combrzyńska-Nogala

Dnia 25 października 2016 roku w Filii nr 3 zorganizowano kolejne spotkanie Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki w którym wzięło udział 6 osób. Klubowicze dyskutowali na temat książki Doroty Combrzyńskiej-Nogala „Możesz wybrać kogo chcesz pożreć”. Powieść opisuje losy młodego chłopaka Leona i jego rówieśniczki Miłki. Nastolatek nie ma w domu spokoju, dlatego przeprowadza się do babci. Tam poznaje sąsiadkę Miłkę. Wspólnie mają opiekować się kotami sąsiada. Początkowo nie darzą siebie sympatią, z czasem jednak... Książka ta nie jest typowym love story. Możemy w niej odnaleźć wątki społeczne, psychologiczne oraz emocjonalne.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi