"Drzwi do piekła" Marii Nurowskiej

Pełny kobiecych dramatów zakład karny w Kowańcu jest miejscem, w którym Maria Nurowska umieściła akcję swojej książki „Drzwi do piekła". To właśnie tu, po zastrzeleniu męża, trafia pisarka Daria Tarnowska – główna bohaterka powieści. Skazana na kilkanaście lat więzienia kobieta nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji. Jest zszokowana i zniesmaczona brutalnością więziennej rzeczywistości. Ciągła walka o przetrwanie i lesbijskie relacje stopniowo stają się jej nową codziennością. Na szczęście w tym okrutnym świecie Daria odnajduje bratnią duszę i ostoję normalności w zakładowej wychowawczyni, Izie, z którą zaczyna się spoufalać.

Więzienne losy Darii przeplecione są retrospekcjami z jej trudnego dzieciństwa i jeszcze trudniejszego małżeństwa, dzięki którym odkrywamy kolejne, zaskakujące czynniki, które zmotywowały Darię do popełnienia zbrodni.

„Drzwi do piekła" są powieścią, która może szokować. Czytając książkę i poznając zasady funkcjonowania społeczności więziennej należy zachować dystans do przedstawianych treści. Jest to jednak ciekawe studium kobiecej natury i fizyczności, skomplikowanych relacji damsko-męskich oraz więziennictwa.

W spotkaniu, które odbyło się 14 maja 2014 r. wzięło udział 5 osób.