"Zaskoczony radością" C.S. Lewisa

Książka Zaskoczony radością jest autobiograficzną opowieścią przedstawiającą życie C.S. Lewisa. Na pierwszy plan wysuwają się tu przede wszystkim jego dzieciństwo oraz młodość spędzone w różnego rodzaju szkołach i internatach. Pisarz z dużą łatwością wraca
do beztroskich lat wczesnej młodości, kiedy wspólnie z bratem odkrywał otaczającą go rzeczywistość. Do świata wyobraźni, który ożywał jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, gdzie wszystko było możliwe. Jednak w dalszej części biografii opisuje niełatwy dla siebie okres. Śmierć matki oraz rozłąka z ojcem i bratem niszczą więzi rodzinne.

Lewis skupia się w powieści na swoim nawróceniu, na długiej drodze do wiary
i poszukiwaniu "radości". Wyjaśnia siebie, wewnętrzne paradoksy i przemiany. Układa swą osobowość z wielu elementów, którą kształtowały głównie przeczytane książki i spotkani ludzie. Bardzo ciekawie ukazuje angielskie szkolnictwo. W szkołach spotyka wielu, lepszych lub gorszych, a nawet tragicznych, nauczycieli, którzy mieli ogromny wpływ na jego rozwój i wiarę.

Pod koniec książki czytelnik poznaje gruntownie wykształconego, niezwykle inteligentnego człowieka, lekko zarozumiałego, ale i zachwycającego. Filozofa i teologa. Pisarza i naukowca.

W spotkaniu, które odbyło się 13.11.2013 r. wzięło udział 5 osób.