"Samotność liczb pierwszych" Paolo Giordano (13.03.2013)

Przeżyta w dzieciństwie trauma może zmienić człowieka na całe życie. Może sprawić, że do końca swych dni nie będziemy w stanie odnaleźć swojego miejsca wśród ludzi, być samotnym lub z powodu niedomówień zdecydować się na życie w pojedynkę. Te wszystkie przypadki opisał w swojej debiutanckiej powieści młody włoski powieściopisarz - Paolo Giordano. Samotność liczb pierwszych, bo otej książce mowa, odwołując się do pojęć zaczerpniętych z matematyki opisuje pewien rodzaj wyalienowania, obcości poniekąd na własne życzenie. Brak tu hollywoodzkiego zakończenia, brak miłosnych uniesień. Za to pełno stagnacji i zrezygnowania. Główni bohaterowie (Alice i Mattia) momentami zbliżają się do siebie, jednak nigdy do końca, zawsze pozostaje między nimi jakaś obcość. Ich relację trudno nazwać miłością, zwyczajnie są jedynymi osobami, których obecność są w stanie tolerować. Prowadzą oni nie tyle dialog, ile dwa równorzędne monologi osadzone w tym samym czasie i przestrzeni.

Książka Paolo Giordano wywołała wśród czytelniczek pabianickiego DKK bardzo ożywioną dyskusję. W spotkaniu uczestniczyło 5 osób.